Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37984/2010/4. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (EGYENLŐ BÁNÁSMÓD ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 8. §, 19. §, 21. §, 22. §] Bírók: Kárpáti Zoltán, Márton Gizella, Sperka Kálmán

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.34103/2009/8., *Kúria Kfv.37984/2010/4.*

***********

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a Dr. Varga Péter ügyvéd által képviselt felperesnek a Egyenlő Bánásmód Hatóság alperes ellen egyenlő bánásmód követelményének megsértése tárgyában hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indult perben, amely perbe az alperes pernyertessége érdekében a személyesen eljárt beavatkozott, a Fővárosi Bíróság 2010. június 7-én kelt 8.K.34.103/2009/8. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 12. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Bíróság 8.K.34.103/2009/8. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 1.125 (ezeregyszázhuszonöt) forint felülvizsgálati perköltséget.

Kötelezi továbbá a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 36.000 (harminchatezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s:

Az alperesi beavatkozó 2008. március 26. napján az alpereshez benyújtott kérelmében azt sérelmezte, hogy a felperes megsértette vele szemben az egyenlő bánásmód követelményét azáltal, hogy a női nemhez tartozása miatt alacsonyabb jövedelmet kapott az ugyanabban a munkakörben foglalkoztatott férfi kollégáinál, amelynek következtében a jutalmazás során is hátrányt szenvedett.

Az alperes bizonyítási eljárás lefolytatása, munkaügyi szakértői vélemény beszerzését követően a 2009. augusztus 19. napján kelt EBH/106/20/2009. számú határozatában az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Ebktv.) 8.§ a) pontja, 10.§ (3) bekezdése, 21.§ f) pontja, 22.§ (1) bekezdés a) pontja alapján megállapította, hogy a felperes megsértette az egyenlő bánásmód követelményét azzal, hogy a beavatkozót jelentősen alacsonyabb munkabér ellenében foglalkoztatta, mint a vele összehasonlítható helyzetben lévő, egyenlő értékű munkát végző férfi alkalmazottakat. Megállapította továbbá, hogy a felperes nem alkalmazott megtorlást, amikor a beavatkozó munkaviszonyát az eljárás folyamán rendes felmondással megszüntette. Megtiltotta ugyanakkor a jogsértő magatartás jövőbeni tanúsítását és elrendelte a jogsértést megállapító jogerős és végrehajtható határozatának hat hónapra történő nyilvánosságra hozatalát az alperes valamint a felperes honlapján, egyidejűleg a felperest 500.000 forint összegű bírság megfizetésére kötelezte az Ebktv. 16.§ (1) bekezdés b), c) és d) pontjai alapján.

Határozata indokolásában rámutatott arra, hogy a felperes az egyenlő munkáért egyenlő bért elvét megsértette. A beavatkozó és kollégái a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: Mt.) 142/A.§ (2) bekezdésében felsorolt legtöbb szempont alapján egyenértékű munkát végeztek, a beavatkozó rendelkezésére álló tapasztalattal is elvégezhető volt a kollégái által végzett munka, ezért nem volt indokolt a bérezésben ilyen fokú különbség tétele. A beavatkozó munkaviszonyának megszüntetése tekintetében jogsértést nem állapított meg, a munkaviszony megszüntetése nem volt megtorló intézkedés.

A felperes keresetében a jogsértés megállapítása, a tiltás, a közzététel, a bírság tekintetében az alperes határozatának hatályon kívül helyezését és az alperes új eljárására kötelezését kérte.

Az elsőfokú bíróság jogerős ítéletével a felperes keresetét elutasította. Ítéletében az Ebktv. 5.§ d) pontját, 8.§ a) pontját, 19.§ (1)-(2) bekezdéseit, 21.§ f) pontját, 22.§ (1) bekezdés a) pontját idézve a feltárt tényállás és a bizonyítékok alapján arra a következtetésre jutott, hogy a jogsértés megállapítására jogszerűen került sor. A felperesi szervezetben a logisztikai egységen belül működik a beszerzési szervezeti egység három munkatárssal. A munkatársak - a szakvélemény szerint - megközelítőleg azonos munkateljesítményt nyújtottak. Mindhárom dolgozó munkakörében szerepelt a műszaki, gazdasági normák és tervfeladatok alapján a beszerzések tervezése, ütemezése, a beszerzéssel kapcsolatos szerződéskötések, megrendelések időbeni biztosítása, továbbá a beavatkozó esetében ez kiegészült a vámügyintézéssel és a hulladékgazdálkodással. A beszerzői munkakör nem igényelt felsőfokú végzettséget, sem középfokú nyelvtudást, bár kétségkívül előnyt jelentett. A dolgozók között a helyettesítés működött. A felperes által rendelkezésre bocsátott C2-22-6. számú szabályzat szerint mindhárom munkavállaló név szerint, külön-külön teljesen azonos aláírási jogosultsággal, felelősséggel rendelkezett. A beszerzési igényeket a technológiai részleg döntötte el, ezért a férfi munkavállalók műszaki végzettsége nem volt bérkülönbséget igazoló értékmérő, a férfi munkavállalóknak sem volt a műszaki végzettségük ellenére önálló döntési jogkörük a beszerzés terén, nem hoztak műszaki döntéseket. Az elsőfokú bíróság az alperesi állásponttal egyezően hangsúlyozta, hogy a munkavégzés anyagi elismerése tekintetében olyan jelentős mértékű eltérés volt kimutatható a beavatkozó és a két férfi munkatársa között a beavatkozó hátrányára, amelyet sem a férfi alkalmazottak műszaki végzettsége, sem a nyelvtudásbeli különbség nem igazolt. Nem vitatta az elsőfokú bíróság, hogy a beavatkozó és a vele összehasonlítható helyzetben lévő két férfi munkavállaló között a szakképzettség és a tapasztalat szempontjából volt különbség, ez azonban nem volt olyan mértékű, mely indokolta a kialakult béraránytalanságot.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!