Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1100/1996. (X. 2.) Korm. határozat

a közigazgatás reformjáról

1. A Kormány

a) megtárgyalta és a további munka alapjául elfogadta az e határozat mellékletében foglalt fő reformirányokat és a közigazgatás reformjának részletes programját;

b)[1]

2-4.[2]

Melléklet az 1100/1996. (X. 2.) Korm. határozathoz

A közigazgatás reformjának fő irányai

I. A közigazgatási feladatok és tevékenység átalakítása

1. A közigazgatást érintő jogszabályok közül a felesleges, túl bonyolult szabályok felszámolása, illetve egyszerűsítése csökkentse az állam terheit és növelje az állampolgárok, vállalkozók, önkormányzatok, civil szervezetek cselekvési szabadságát, a joganyag megtisztítása pedig segítse elő a jogrendszer jobb átláthatóságát. Jelentősen javítani kell a közigazgatási szervek jogszabály-előkészítő tevékenységét.

2. Csökkenteni kell az ügyfelek különböző tevékenységéhez előzetesen szükséges hatósági engedélyek számát, korszerűsítésre szorul a hatósági nyilvántartások és okmányok jelenlegi rendszere. A hatósági ellenőrzési módszerek javításával, az ellenőrzések összehangoltabb új rendszerének a kialakításával, valamint a szigorúbb szankciók és jogkövetkezmények bevezetésével hatékonyabban szükséges fellépni a jogsértő személyekkel, szervezetekkel szemben. Az államigazgatási hatósági eljárás szabályainak komplex felülvizsgálata során javaslatokat szükséges kidolgozni többek között az államigazgatási szervek jogszerűtlen mulasztásainak az ügyfelek szempontjából kedvezőbb orvoslási módjára, a túl sok jogorvoslati fokozat egyszerűsítésére, illetve, ahol indokolatlanul hiányzik, ott a közigazgatási fellebbezés, valamint közigazgatási ügyekben a bíróság előtti megtámadás lehetőségeinek megteremtésére. Jelentős javításra szorul az első fokú ügyintézés színvonala és az ügyfeleket szolgáló minősége.

3. A közigazgatási szervezetrendszerben oldani kell a túl merev hierarchiát, a vezető-irányító munka továbbfejlesztése segítse elő a beosztottak, illetve az alárendelt szervek önállóságának és felelősségének növekedését. Váljon szervezettebbé, az átlagtól lemaradók esetében pedig rendszeresebbé és segítő jellegűvé az értékelő-ellenőrző tevékenység. A közigazgatásban is minél szélesebb körben alkalmazni kell a teljesítménymérő és a hatékonyságot értékelő új módszereket, a nagyobb közigazgatási szervek átvilágítását elősegítő megoldásokat. A közigazgatás által irányított költségvetési intézmények közszolgáltatásaira vonatkozó szabályok és megállapodások hivatali előkészítése során a szakmai szempontok mellett vegyék jobban figyelembe a közszolgáltatást használó (a közjavakat fogyasztó) állampolgárok és szervezetek szempontjait is.

4. A közigazgatási tevékenység erre alkalmas területein ösztönözni kell a megállapodások, szerződések, ajánlások, támogatások útján megvalósuló feladatmegoldás elterjedését. A mellérendeltségi kapcsolatokra jellemző ezen módszerek indokolt esetben felhasználhatók az irányítási és hatósági tevékenységben is, ehhez meg kell teremteni a szükséges jogi feltételeket.

5. A központi és a helyi közigazgatás informatikai rendszereinek továbbfejlesztése a korszerű információs technológiák által nyújtott lehetőségek jobb kihasználásán, a kiszolgált szervek, és az állampolgárok valós igényeinek figyelembevételén alapuljon. Össze kell hangolni a helyi önkormányzatok és az állam által működtetett információs rendszereket. A központi szervek a kibővítendő kormányzati számítógépes levelező rendszer segítségével bővítsék információs kapcsolataikat a megyei (fővárosi) közigazgatási hivatalokkal. A megyei közigazgatási hivatalok és a kistérségi informatikai központok között hálózatot (gép-gép közvetlen kapcsolatot) kell kiépíteni, ezen szint alatt pedig adatlemezeken, faxon, telefonon biztosítandó a község és a kistérségi központ közötti összeköttetés. További jogalkotó munkával és szervezési intézkedésekkel megfelelő módon elő kell segíteni az információs szabadság érvényesülését, a közérdekű adatok nyilvánosságát és az azokhoz való hozzáférhetőséget, valamint a személyes adatok védelmét.

II. A kormányzás és a központi államigazgatás megújítása

6. A Kormány testületi működését, kollektív jellegét meg kell erősíteni. A Kormánynak mint testületnek növelnie kell a szerepét mind a kormányzás, mind a végrehajtás (ezen belül az államigazgatás központi irányítása) területén. A Kormány - ahol erre mód van - törvénykezdeményezés helyett jobban használja ki saját jogalkotási lehetőségeit, az összkormányzati szempontok jobb érvényesítése érdekében pedig erőteljesebben hangolja össze és irányítsa a miniszterek végrehajtó tevékenységét.

7. A testületi típusú kormányzati rendszerben a miniszterelnök Alkotmányban rögzített alapvető funkciójának gyakorlása érdekében, a Kormány döntéseinek megfelelő előkészítése során a miniszterelnök ösztönöz, konszenzust ajánl, álláspontokat integrál, a végrehajtásban pedig erőteljes koordináló és ellenőrző szerepkört kell hogy betöltsön. A kormányülés vezetéséhez, az ülésen a végső döntések kialakításához a miniszterelnöknek erősebb eljárási jogokat indokolt biztosítani. A miniszterelnöknek a fentieken túl törvény és kormányrendelet szűkebb körben megállapíthat néhány olyan államigazgatási feladat- és hatáskört is, amit nem célszerű miniszter feladat- és hatáskörébe utalni.

8. Kis létszámú Kormány esetében kevés kormánybizottság működjön, a bizottságok számát nem célszerű jelentősen növelni. A kormánybizottságokká átalakítandó jelenlegi kabinetek többségét a miniszterelnök vezesse, akit esetenként helyettese vagy a főfelelős miniszter helyettesít. A tárcaközi bizottságok és különféle tanácsok számát a "bizottságosdi" elkerülése érdekében tovább kell csökkenteni. Nem indokolt sok kormánybiztost, kormánymegbízottat kinevezni. A Kormány munkáját segítő közigazgatási államtitkári értekezlet kormányülés előtti végső szakmai szűrő szerepét fokozatosan célszerű kiegészíteni a közigazgatási, szakmai problémák előzetes megbeszélésével, a Kormány és az Országgyűlés döntéseinek végrehajtásából, a végrehajtás ellenőrzéséből adódó közigazgatási kérdések megtárgyalásával. Az értekezlet nem helyettesítheti a minisztériumi apparátusok közötti előzetes egyeztetést.

9. A minisztert illetik meg a szabályozási és az egyedi irányítási hatáskörök, ez utóbbiak egy részének gyakorlását beosztottaira átruházhatja. A miniszternek elsősorban összkormányzati szempontokat kell képviselnie, és ezt nem sértve jelenítse meg az ágazat szempontjait is. A miniszternek csak kivételesen indokolt esetben legyenek egyedi hatósági hatáskörei, ezeket a jogosítványokat a jogszabályok fő szabályként a minisztériumnak alárendelt központi hivatalokhoz, illetve a minisztérium belső szervezeti egységéhez telepítsék.

10. A minisztériumok vezetésében a politikusok meghatározó szerepének és a politikasemleges közigazgatási vezetők stabilitásának érdekében jobban szét kell választani a politikusi és adminisztratív vezetői szerepköröket. Meg kell erősíteni a minisztériumok politikai vezetői oldalát, és ugyanakkor fokozatosan csökkenteni kell a túl sok adminisztratív vezetői állást. A miniszter politikai kabinetjének tagjait határozott időre célszerű kinevezni, így a miniszterek változása esetén végkielégítés nélkül felmenthetők.

11. Meg kell szüntetni a Kormány irányítása és a kijelölt miniszter által csak felügyelt országos hatáskörű szerv típusát. Minden központi hivatal a Kormány valamelyik tagjának irányítása alá tartozzon, vagy valamely minisztérium belső szervezeti egységeként működjön. A központi hivatalok jelenlegi stratégiai és ágazatpolitikai funkcióit az irányító minisztérium lássa el. A Miniszterelnöki Hivatalt tárca nélküli miniszter vezesse. Szervezeti összevonásokkal, valamint más módokon egyszerűsítendő a Miniszterelnöki Hivatal belső struktúrája, és továbbfejlesztendő a Kormány, valamint a miniszterelnök tevékenységéhez kapcsolódó előkészítő-végrehajtó szerepe.

III. A helyi önkormányzati rendszer továbbfejlesztése és a közös körjegyzőség, a társulási folyamat ösztönzése

12. A kisebb méretű községi önkormányzatok társulásaikkal a jelenlegihez képest hatékonyabban és költségtakarékos módon oldják meg közfeladataikat. Az önkéntes társulási folyamatot nagyobb jogi-gazdasági-szervezési és módszertani támogatásban indokolt részesíteni. Emellett - az alkotmányozási folyamat eredményével összefüggésben - megvizsgálandó: miként rendelhető el a körjegyzőség kötelező megalakítása minden 1000 főnél kisebb községekben; hosszabb távon mely kivételes esetekben alakítható kötelező társulás. Kiemelten kell ösztönözni a több helyi önkormányzatot átfogó kistérségi önkéntes társulásokat. A területfejlesztési célú társulásokon túl célszerű rendszeresen polgármesteri koordinációs értekezleteket tartani.

13. Jobban érvényt kell szerezni annak a törvényi lehetőségnek, hogy a helyi önkormányzatok méretéből, teljesítőképességéből, a közfeladat természetéből adódóan a kötelező önkormányzati feladatok eltérőek lehetnek. Ki kell dolgozni azokat az ágazati elképzeléseket, amelyek hosszabb távra egyértelművé teszik a megyei önkormányzatok kötelezően ellátandó feladat- és hatásköreit. Vizsgálandó, hogy a központosított állami feladatok közül melyek decentralizálhatóak a megyei önkormányzathoz és szerveihez. A megyei önkormányzat csak olyan új feladatkört kapjon, amelynek ellátására települési önkormányzat célszerűen nem volt kötelezhető; a megye nem juthat újraelosztó szerephez; a települési önkormányzat nem kerülhet a megyei önkormányzattal szervezeti-személyzeti-egyedi utasításos alárendeltségbe. Ösztönözni kell a megyék szabad társulásait, hosszabb távon a nagyobb méretű megye, illetve a megyék társulásai töltsék be a regionális funkciókat.

14. A hatásköri alapjogok mindegyikére nézve ki kell terjeszteni azt a szabályt, hogy ezek a jogok a törvények keretei (feltételei és korlátai) között illetik meg a helyi önkormányzatokat. E garanciális jellegű alapvető jogokat a jelenlegihez képest pontosabban és részletesebben indokolt szabályozni. Az ágazati törvényekben egyértelműbben szükséges elhatárolni a kötelező, illetve a szabadon vállalható önkormányzati feladat- és hatásköröket. Az elhatárolás során szűkítendő a kötelező és növelhető a szabadon vállalható feladatkör.

15. Az állami támogatási rendszer átalakításával növelni kell az önkormányzat szabadon felhasználható helyi bevételeinek az arányát. Az állami támogatási rendszer csökkentse az önkormányzatok közötti különbségeket, jobban ösztönözze a társulások elterjedését és a fejlesztési programokhoz való helyi hozzájárulás növekedését. Mielőbb ki kell építeni az önkormányzati gazdálkodás jelenleginél hatékonyabb jogszerűségi ellenőrzését biztosító állami rendszert.

16. A területi államigazgatási szervek feladat- és hatásköreinek felülvizsgálata alapján egyes szervezetek megszüntetése, átszervezése és összevonása következtében kevesebb, 30 helyett 19 szervezet működjön tovább. A kisebb számú területi államigazgatási szervek működését a Kormány területi szinten a közigazgatási hivatalok útján fogja össze, és ellenőrizze a jogszabályoknak megfelelő működésüket. A hivatalvezető szervezze meg a területi államigazgatási szervet egyaránt érintő gazdasági, műszaki és kiszolgáló funkciók közös ellátásának egységes kereteit.

17. A megyei (fővárosi) közigazgatási hivatalok alakuljanak át a Kormány területi államigazgatási szerveivé. A hivatalt a Kormány a belügyminiszter közreműködésével irányítsa, vezetőjét a miniszterelnök a belügyminiszter javaslatára nevezze ki, és mentse fel. A hivatalvezető munkáját a hivatal által koordinált és ellenőrzött területi szervek vezetőiből álló Megyei (Fővárosi) Államigazgatási Kollégium segítse.

IV. A közigazgatás személyi állományának létszáma, minőségének és megbecsülésének növelése

18. A kötött létszámgazdálkodás rendjének bevezetésével az államigazgatásban ésszerűbb megoszlású, a feladatok változásaihoz igazodó létszám alakuljon ki. A köztisztviselői jogállás stabilitása a felsőszintű vezetők védelmét is szolgálja.

19. A köztisztviselői állomány minőségének növelése érdekében javítani szükséges a kiválasztás hatékonyságát és demokratizmusát, az illetmény- és az előmeneteli rendszer fejlesztésével vonzóbbá kell tenni a legjobb szakemberek számára is a közszolgálatot. Ugyanebből a célból felül kell vizsgálni a közszolgálati jogviszony szabályozásának jelenlegi jogi rendszerét az egész közszolgálatban, feltárva az egységesebb szemlélet alkalmazásának lehetőségeit.

20. A köztisztviselők továbbképzési rendszerét a megváltozott körülményekhez és igényekhez igazodóan újra kell építeni, kiemelt figyelmet fordítva a felsőszintű vezetőkre.

21. Az egységes állami közszolgálat irányításában növelni kell a Kormány és a miniszterelnök szerepét. A Kormány alakítja ki az állami személyzetpolitika irányelveit, a miniszterelnök pedig meghatározza a köztisztviselők továbbképzésének általános elveit, és irányítja az állami vezetők továbbképzését.

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte az 1052/1999. (V. 21.) Korm. határozat 2. pontja. Hatálytalan 1999.05.21.

[2] Hatályon kívül helyezte az 1052/1999. (V. 21.) Korm. határozat 2. pontja. Hatálytalan 1999.05.21.

Tartalomjegyzék