Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék Pf.631992/2021/7. számú határozata kártérítés tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:143. § (2) bek.] Bírók: Bakos Judit Ágnes, Gáspár Miklós, Gubacsiné dr. Tamás Andrea

Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság

117.Pf. 631.992/2021/7.

A Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság a dr. Vágó Ferenc ügyvéd (cím1) által képviselt felperes (felperes címe.) felperesnek - a Dobrossy és Társai Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr. Szabados Gergő ügyvéd (cím2.) által képviselt alperes (alperes címe.) alperes ellen kártérítés megfizetése iránt a Budai Központi Kerületi Bíróság előtt 1.P.XI.21.867/2018. szám alatt indított perében a 2021. február 3. napján hozott 57. sorszámú ítélet ellen az alperes által 59. sorszámon benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy tizenöt napon belül fizessen meg a felperesnek 225.000 (kétszázhuszonötezer) Ft másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

[1] Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 9.000.000 Ft-ot és 1.190.000 Ft perköltséget.

[2] Az alperes 59. sorszámú fellebbezésében az elsőfokú ítélet megváltoztatásával a kereset elutasítását és a felperes első- és másodfokú perköltségben történő marasztalását kérte.

[3] Arra hivatkozott, hogy az elsőfokú bíróság eljárási szabályt sértett a felperesi keresetváltoztatás figyelembevételével, nem tett eleget indokolási kötelezettségének, mivel a jogi indokolás nem tartalmazza az alperes védekezésére vonatkozó érvelést, a perben beszerezett valamennyi bizonyíték értékelését, illetve azokat a körülményeket, amelyeket a bíróság a bizonyítékok mérlegelésénél irányadónak vett. Bizonyíték értékelő tevékenysége sem felelt meg a jogszabályi követelményeknek, a tényállás hiányos, az arra alapított érdemi döntés megalapozatlan.

[4] A felperes a keresetét a Polgári Törvénykönyvről szóló jelenleg hatályos törvény rendelkezései alapján terjesztette elő, majd a 19. számú jegyzőkönyv szerint szóban keresetváltoztatást terjesztett elő, ami azonban nem felel meg a Pp. 185. (2) bekezdésébe foglaltaknak, mivel a keresetváltoztatást tartalmazó nyilatkozatot a keresetlevélre vonatkozó szabályoknak megfelelő tartalommal kell megtenni. Tekintettel arra, hogy a keresetváltoztatás megfelelő tartalommal nem került előterjesztésre, a keresetváltoztatás hatálytalan, annak alapján ítéletet hozni nem lehet.

[5] Amennyiben a jelen eljárásra a 2013. évi V. törvény (újPtk.) rendelkezései lennének irányadóak - ahogyan azt az előzményi perben kelt kúriai ítélet [16 pontja, illetve az elsőfokú bíróság ítéletének [41] és [43] pontja tartalmazza -, az írásbeli ellenkérelemben foglaltak szerint a felperes keresete abban az esetben is alaptalan, mivel a kártérítés jogszabályi feltételei nem állnak fenn, illetve a kár, mint a szerződésszegés lehetséges következménye a szerződés megkötésének időpontjában nem volt előre látható.

[6] Az új Ptk. a kártérítés korlátjaként állítja az előreláthatóság korlátját. Ennek a lényege abban áll, hogy a szolgáltatás és ellenszolgáltatás egyensúlyát fenntartsa a szerződés kockázatával, amit a felek a szerződéskötéskor ismerhettek, és amely körülmények a szerződéses akaratot létrehozták. Ezzel a jogalkotó korlátot akar állítani az okozatossági alapon előterjesztett kártérítési igényeknek; azaz a károkozó nem felel azokért a károkért, amelyeknek a kockázatát nem láthatta előre a szerződés megkötésekor.

[7] A kártérítés mértékével kapcsolatosan ugyanis a 6:143. (2) bekezdése kimondja, hogy a vagyoni károk és az elmaradt vagyoni előnnyel kapcsolatos károk annyiban térítendőek, amennyiben a szerződésszegő a szerződés megkötésének időpontjában előre láthatta a szerződésszegés lehetséges körülményeit. Ezzel az volt a cél, hogy a kártérítési igényeket ésszerű keretek között tartsák, így következménykárok, illetve elmaradt haszon címén ne lehessen irreális mértékű igényeket támasztani. Arra vonatkozóan pedig, hogy a szerződésszegő fél a kárkövetkezményeket mennyiben láthatta előre, illetve mennyiben kellett volna előre látnia, a bizonyítás a károsultat terheli.

[8] Nyilvánvaló, hogy az alperes a tulajdonszerzésekor nem láthatta előre, hogy az ingatlan évekkel későbbi értékesítésekor a felperes előbérleti szerződést fog kötni azt remélve, hogy az alperes a többi tulajdonostárs közül őt választva, neki fogja értékesíteni az ingatlant, különösen annak tudatában, hogy a társasházi ingatlanok értékesítésekor senkinek nincs elővásárlási joga, és a perbeli társasház esetében mind a felperes, mind az alperes úgy szerzett tulajdont, hogy a tulajdonostársakat, a társasház tagjait nem hívták fel elővásárlási joguk gyakorlására, így az alperes is abban a biztos tudatban értékesítette ingatlanát olyan személyek részére, akik a társasháznak nem tagjai, hogy ezzel senkinek nem fog semmilyen kárt okozni.

[9] Azon túl, hogy az alperes nem láthatta előre magatartásának fenti következményeit, egészen jelen per megindításáig a felperes nem jelezte részére, hogy az ingatlant bérbe kívánja adni. illetve azt. hogy már előszerződést is kötött volna arra.

[10] Az alperes kifejtette, hogy változatlan álláspontja szerint a perbeli ingatlan szerinti alapító okirat alapján érvényesen elővásárlási jog nem jött létre. Elővásárlási jog hiányában az alperes nem szeghetett szerződést, ami alapján kártérítési felelőssége sincs, azaz a kereset alaptalan.

[11] Az előbérleti szerződés érvényessége, illetve színleltsége körében előadata, hogy a felperes által a hivatkozott peres eljárásban előterjesztett keresetlevél szerint a felperes 2016. március 7. napján kelt levelében arra kérte az alperest, hogy küldje meg részére a vételi ajánlatokat, mert csak annak ismeretében tud nyilatkozni arról, hogy az elővásárlási jogával élni kíván-e. Az alperes a fenti levélre kizárólag jogi képviselője útján válaszolt 2017. március 23. napján, amiben vételi ajánlatot nem közölt.

[12] A felperes a Hivatal részére írt levelében kijelentette, hogy az adásvételi szerződésről 2016. március 29. napján szerzett tudomást, és az elővásárlási jogára vonatkozó felhívást nem kapott.

[13] A felperes által csatolt, 2016. március 16. napján kelt csatolt előbérleti szerződés 3. pontja szerint: "Erre figyelemmel bérbeadó tájékoztatja bérlőt, hogy az őt megillető elővásárlási jogával élni kíván és az elővásárlási jog gyakorlására vonatkozó jognyilatkozatát az eladó tulajdonos részére bejelentette."'

[14] A fentiek alapján tehát nem valós a csatolt előbérleti szerződés tartalma, mert a felperes 2016. március 16. napján még nem ismerte az ingatlanra vonatkozó adásvételi szerződést és nem jelentette be az elővásárlási jogára vonatkozó szándékát.

[15] A fenti egyértelmű tényeken túl az alperes azért is vitatja, hogy a felperes által csatolt előbérleti szerződés valós tartalmú lenne, illetve a felek tényleges akaratát tükrözné, mivel teljesen életszerűtlen, illetve valótlan, hogy a felperes a szerződés megkötésekor tudatában van annak, hogy az ingatlan vonatkozásában a tulajdonostársak közül rajta kívül senki nem kíván élni elővásárlási jogával akkor, amikor a szerződés feltételeit az alperes senkivel nem közölte, a felperes olyan ingatlanra köt szerződést, aminek még nem is ismeri a vételárát, a felperes olyan ingatlanra köt szerződést, amely még nincs a tulajdonában, és bizonytalan, hogy valaha is lesz-e, egy gazdasági társaság úgy köt előbérleti szerződést, hogy a bérbeadó tulajdonjoga bizonytalan, egy gazdasági társaság úgy köt előbérleti szerződést egy ingatlanra, hogy azt soha nem látta, belső jellemzőit (pl: elosztását), műszaki állapotát, állagát (pl: nincs-e beázás, milyen burkolatok vannak benne, van-e szükség felújításra), rezsi költségeit nem ismeri, a bérbeadó által fizetendő adót is a bérlő fizeti, ami gazdálkodó szerv esetében költségként nem elszámolható, illetve az összege nem ismert, egy gazdasági társaság olyan ingatlant béreljen, amelynek rendeltetése lakás, és emiatt irodaként nem hasznosítható.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!