Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20221/2019/7. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:44. §, 2:48. §] Bírók: Csordás Csilla, Kincses Attila, Sághy Mária

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.23702/2015/4., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20534/2016/4., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20221/2019/7.*, 3348/2018. (XI. 12.) AB határozat

***********

Fővárosi Ítélőtábla

7.Pf.20.221/2019/7.

A Fővárosi Ítélőtábla a Lehner Ügyvédi Iroda (fél címe, ügyintéző: dr. Lehner Katalin ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a Balsai Ügyvédi Iroda (fél címe, ügyintéző: dr. ifj. Balsai István ügyvéd) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen személyiségi jog megsértése miatt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2016. január 12. napján kelt 40.P.23.702/2015/4. számú ítélete ellen a felperes részéről 5. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán - a Kúria .../2. számú végzése alapján megismételt fellebbezési eljárásban - meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy - 15 napon belül - fizessen meg az alperesnek 15.000 (Tizenötezer) forint plusz áfa összegű fellebbezési eljárási költséget, míg - felhívásra - az állam javára 48.000 (Negyvennyolcezer) forint fellebbezési eljárási illetéket.

Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

Az alperes a ... elnevezésű elektronikus úton elérhető hírportál kiadója. Az alperesi online hírportálon 2015. február 1. napján ... címmel közölt cikket, amelyhez a felperes személyének bemutatására egy, a felperesről a ... napjain megtartott, az "..." néven ismertté vált büntetőügy folytatólagos tárgyalásán készült fényképfelvételt használt fel. A felvételen a felperes jól felismerhető, a vádlottak padján ül, mellette az aktatáskája is látható, mögötte sajtómunkatársak helyezkednek el.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes a kép közlésével megsértette a képmás védelméhez fűződő személyiségi jogát. Kérte az alperes eltiltását a további jogsértéstől, a jogsértő fénykép eltávolítását a ... oldalról, továbbá az alperes megfelelő elégtétel adására kötelezését oly módon, hogy a felperesnek címzett magánlevélben kérjen elnézést a képmással való visszaélés és az emberi méltósága megsértése miatt. Ezen túlmenően az alperest 500.000 forint sérelemdíj és járulékai megfizetésére kérte kötelezni. Állítása szerint az alperes a tiltása ellenére készítette és hozta nyilvánosságra képmását, ezzel megsértette a képmás védelméhez fűződő személyiségi jogát, továbbá azáltal, hogy a kép a felperest a vádlottak padján ábrázolja, az alperes a felperes emberi méltósághoz fűződő jogát is megsértette, különös figyelemmel arra, hogy a vele szemben lefolytatott és jogerősen befejezett büntetőeljárás a felperes felmentésével zárult. Álláspontja szerint a bírói gyakorlat egységes abban, hogy bűnügyi tudósítás illusztrációjaként még a közszereplést vállaló személy képmása sem hozható annak engedélye nélkül nyilvánosságra, a büntetőeljárásban gyakorolt magatartás ugyanis nem közszereplés.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint az időközben hatályba lépett, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (új Ptk.) 2:44. §-a alapján a felperes közszereplői múltjával összefüggésben íródott cikk és készült fénykép annak ellenére jogszerűen került felhasználásra, hogy jogerős ítélet rendelkezik a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (régi Ptk.) hatálya alatt elkészített és más által nyilvánosságra hozott kép jogellenességéről. Hangsúlyozta, hogy a cikk a felperes korábbi közszereplői tevékenységével foglalkozik, kifejezetten az illusztrációként elhelyezett fénykép keletkezési körülménye, vagyis a büntetőeljárás a cikk tárgya, amely miatt a már nem közszereplő felperes a közszereplőkre irányadó tágabb tűréshatár alapján köteles elviselni a képmása nyilvánosságra hozatalát.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította, és a felperest 30.000 forint eljárási illeték megfizetésére kötelezte. Rendelkezett az alperes bírósági meghagyás elleni ellentmondása illetékének megfizetésére kötelezéséről is. Az új Ptk. 2:42. § (2) bekezdése, 2:43. § g) pontja és 2:44. §-a felhívásával úgy foglalt állást, hogy a jogszabály megváltozása folytán a régi Ptk. hatályban léte alatt jogsértő módon készített és nyilvánosságra hozott kép felhasználása nem jogsértő. Kifejtette: a felperes a vele szemben indított büntetőeljárás megindításakor közszereplőnek minősült, és az új Ptk. 2:44. §-a megengedhetőnek találja a közéleti szereplő személyiségi jogának megsértését, amennyiben az méltányolható közérdekből történik, szükséges és arányos mértékben, az emberi méltóság sérelme nélkül. Az elsőfokú bíróság megítélése szerint ezért méltányolható közérdek szól a felperes időközben már befejeződött büntetőügyével összefüggő társadalmi kérdések nyilvánosság előtti megvitatásához, ahhoz, hogy az alperes egy fényképfelvétellel illusztrálja a perbeli cikket. Utalt arra is, hogy a felperes a felvételen semleges környezetben került ábrázolásra, a vádlottak padjának felismerése nem minden olvasó számára egyértelmű, az ábrázolás módja miatt a felperes bemutatása öncélúvá, gúnyossá, vagy bántóvá, megalázóvá nem vált.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperes terjesztett elő fellebbezést, és annak megváltoztatásával a keresetének helyt adó döntés meghozatalát kérte. Másodlagos kérelme az elsőfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezésére irányult. Kiemelte, hogy a közzétett - őt a vádlottak padján ülve ábrázoló - felvétel a ... bírósági tárgyaláson készült, ahol megtiltotta a felvételek készítését és közlését is. E fényképfelvétel korábbi közlései miatt már korábban is eljárást kezdeményezett, amelyben a képmáshoz fűződő személyiségi joga megsértését megállapították. Hangsúlyozta, hogy az elsőfokú bíróság sem rögzítette ítéletében azt, hogy a jogsértő módon készült felvétel, az új Ptk. hatályba lépésének eredményeként jogszerű felvétellé vált volna, a jogellenesen készült felvételt pedig nem lehet jogszerűen közzétenni. Érvelése szerint az új Ptk. sem teszi lehetővé a közéleti szereplők személyiségi jogának a megsértését, csupán annak szükséges és arányos mértékben történő korlátozhatóságát írja elő méltányolható közérdekből, az emberi méltóság sérelme nélkül. Amennyiben az alperes a büntetőeljárás befejezéséről szóló cikk mellé nem a perbeli felvételt teszi, hanem olyat, amely a felperest nem büntetőeljárás hatálya alatt, vagy nem a vádlottak padján ülve ábrázolja, akkor sem sérült volna a sajtószabadság, illetőleg a véleménynyilvánítás szabadsága. Utalt arra is, hogy a perbeli felvétel közlésének időpontjában a felperes már 5 éve nem volt közéleti szereplő. Álláspontja szerint téves az az elsőfokú ítéleti indokolás, miszerint az állampolgárok életviszonyait befolyásolhatja a büntetőeljárás, és ezért jogszerű a perbeli felvétel közzététele. A felperest ugyanis bűncselekmény hiányában jogerősen felmentették az ... vádjai alól, a cikk erről tudósított, ugyanakkor az átlagolvasó a felperest a vádlottak padján ülve láthatta. Hivatkozott alkotmánybírósági határozatokra, jogegységi határozatra, a Kúria ítéletére, az ítélőtábla ítéletére, valamint az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) döntésére, amelyekből ugyancsak az tűnik, hogy az új Ptk. 2:44. §-a sem enged korlátlan lehetőséget a sajtó számára a közéleti szereplőkre vonatkozó felvételek közlése tekintetében. Állítása szerint a büntetőeljárásban a felperes akkor sem minősült volna közszereplőnek, ha annak időtartama alatt még valamely közmegbízatást látott volna el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!