Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2015.1.13 I. Közérdekű perben - erre irányuló kérelem esetén - érdemben kell vizsgálni a kereseti kérelem benyújtásakor már nem használt általános szerződési feltételek érvénytelenségét is [1959. évi IV. tv. (a továbbiakban: Ptk.) 209/B. § (1) bek.; 1978. évi 2. tvr. (a továbbiakban: Ptké. II.) 5. §; 2/2012. (XII. 10.) PK vélemény 9. pont].

II. A Pp. 146/A. § (1) bekezdése szerinti törvényi határidőt a bíróság a fél kérelmére nem hosszabbíthatja meg [1952. évi III. tv. (a továbbiakban: Pp.) 146/A. § (1) bek.].

[1] Az alperes mint hitel- és pénzkölcsön nyújtásával, valamint pénzügyi lízingtevékenység folytatásával foglalkozó pénzügyi vállalkozás, a hitel-, kölcsön- és lízingszerződéseiben - a különböző típusú szerződési konstrukciókhoz különböző üzletszabályzatokba foglalt - általános szerződési feltételeket (ÁSzF) alkalmaz. Az ingatlan lízingtevékenységre 2004. szeptember 14-től 2009. július 31-ig a PLA/20040914/IFI, a gépjármű hitelezési tevékenységre 2006. május 31-jétől 2009. július 30-ig a HIT/2006.05.31., a gépjármű zártvégű pénzügyi lízingtevékenységre 2008. november 1-jétől 2009. július 31-ig a PLA3/2008.11.01, a hitelezési tevékenységre 2006. május 31-től 2009. július 31-ig a HIT/20060531/IFI számú üzletszabályzatait használta.

[2] Az alperes ezeket 2009. augusztus 1-jétől új üzletszabályzatokkal váltotta fel.

[3] A felperes közérdekű keresetében a korábban használt, fentebb megjelölt üzletszabályzatok egészének, továbbá azok, valamint a kapcsolódó blankettaszerződések konkrétan megjelölt pontjai érvénytelenségének megállapítását kérte. Arra hivatkozott, hogy azok részben alaki hiányosságok miatt, részben egyéb okból jogszabályba ütköznek, illetve tisztességtelen szerződési feltételeket tartalmaznak.

[4] Keresetét később kiterjesztette a később használt üzletszabályzatok és a keresetben megjelölt hirdetmények egyes pontjai érvénytelenségének megállapítására is, majd a 2013. június 26-án megtartott tárgyaláson a PLA/20040914/IFI és a PLAI/2009.08.01. számú üzletszabályzatokra vonatkozó keresetétől elállt.

[5] Az alperes a kereset elutasítását kérte.

[6] Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította a kikötések alkalmazójával szerződő valamennyi félre kiterjedő hatállyal az ítélet jogerőre emelkedéséig még nem teljesített szerződések tekintetében a HIT/2006.05.31, a PLA3/2008.11.01, a HIT/20060531/IFI, a HITGd./2009/08.01, a PLAGd./2009.08.01 és a HITI/2009.08.09 számú üzletszabályzatok, valamint a per tárgyát képező hirdetmények konkrétan megjelölt pontjai érvénytelenségét. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

[7] Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben, akként változtatta meg, hogy az alperes HIT/2006.05.31, PLA3/2008.11/01 és HIT/20060531/IFI megjelölésű üzletszabályzatai keresetlevélben megjelölt pontjai érvénytelenségének megállapítására irányuló keresetet teljes egészében elutasította.

[8] A felperes 2013. február 12-én előterjesztett 14. sorszámú beadványában feltüntetett kiterjesztett keresetre vonatkozó elsőfokú ítéleti rendelkezéseket hatályon kívül helyezte és a kiterjesztett keresetet érdemi vizsgálat nélkül elutasította. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[9] A fellebbezés indokaira tekintettel kifejtette: a HIT/2006.05.31, a PLA3/2008.11.01 és a HIT/20060531/IFI megjelölésű üzletszabályzatok szerződési feltételei tisztességtelenségének érdemi vizsgálatára nem kerülhet sor, figyelemmel arra, hogy ezen üzletszabályzatok már nem hatályosak, azokat az alperes 2009. augusztus 1-jétől nem alkalmazza. Megítélése szerint a közérdekű per preventív funkciójával nem egyeztethető össze az elsőfokú bíróság által is követett jogértelmezés, amely szerint a már nem hatályos üzletszabályzatok érvénytelenségét érdemben lehetne vizsgálni. A már nem alkalmazott általános szerződési feltételek visszamenőleges hatállyal történő érvénytelenné nyilvánítása jogbizonytalanságot eredményezne, ami a közérdekkel is ellentétes.

[10] Nem találta érdemben felülbírálhatónak a másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet PLA/2009.08.01, HITGd2009.08.01 és a HITI/2009.08.01 megjelölésű üzletszabályzatokra vonatkozó rendelkezéseit sem. A másodfokú bíróság szerint a felperes 2013. február 12-én érkezett beadványa tárgyi kereset kiterjesztést tartalmazott: az eredeti kereseti kérelmének fenntartása mellett azt új kérelemmel egészítette ki. Ez olyan kereset kiterjesztésnek minősül, amelyre a jelen perben a Pp. 146/A. § (1) bekezdésének szabályai az irányadók, amely szerint kötelező jogi képviselet esetén keresetváltoztatásra főszabály szerint az alperes érdemi ellenkérelme előadását követő 30 napon belül van lehetőség. Ez ún. törvényi határidő, amelyet a bíróság sem hosszabbíthat meg, ezért nincs jelentősége annak, hogy a felperes a keresetkiterjesztést tartalmazó beadványát a bíróság által a 2013. január 16-án tartott tárgyaláson engedélyezett határidőn belül terjesztette elő. A másodfokú bíróság szerint a 2009. augusztus 1-jétől hatályos üzletszabályzatokra való keresetkiterjesztés olyan keresetváltoztatás, amelyet a felperes a Pp. 146/A. § megsértésével terjesztett elő, ezért azt érdemi vizsgálat nélkül elutasította, és az elsőfokú ítélet idevonatkozó rendelkezéseit a Pp. 251. § (1) bekezdésének megfelelő alkalmazásával hatályon kívül helyezte.

[11] A másodfokú bíróság a felperes azon nyilatkozatát, hogy a PLA/20040914/IFI és a PLA1/2009.08.01 megjelölésű üzletszabályzatokra vonatkozó keresetét nem tartja fenn, a kereseti kérelemtől való elállásként értékelte. Utalt arra, hogy az ezzel kapcsolatos, a Pp. 160. §-a szerinti eljárást az elsőfokú bíróságnak kell lefolytatnia.

[12] A jogerős ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmében a felperes a jogerős részítélet hatályon kívül helyezését és a másodfokú bíróság új eljárásra, új határozat hozatalára utasítását kérte. Álláspontja szerint a másodfokú bíróság a Ptké. II. 5. §-ba ütköző módon állapította meg, hogy a már nem hatályos általános szerződési feltételek érvénytelenségének megállapítása iránt közérdekű kereset nem indítható. Hivatkozott arra is, hogy a másodfokú bíróság a Pp. 146/A. § (1) bekezdését tévesen értelmezte a keresetváltoztatással kapcsolatban. A felperes a 2013. január 16-án megtartott tárgyaláson bejelentette azt, hogy a hatályos üzletszabályzatok vizsgálatát is kéri. A hivatkozott Pp. rendelkezést akként kell értelmezni, hogy a keresetváltoztatás tényét és nem annak részletes indokait kell a 30 napos határidőn belül bejelenteni.

[13] A felperes szerint a jogerős részítélet rendelkező része és indokolása ellentmondásokat tartalmaz: egyrészt a részítélet 12. oldalán található, a Pp. 160. §-ában írt eljárás lefolytatására utasító rendelkezés nem található meg a rendelkező részben, másrészt a rendelkező résznek a hatályon kívül helyező rendelkezései nem tartalmaznak további utasításokat az új eljárás tekintetében.

[14] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős részítélet hatályában fenntartását kérte.

[15] A Kúria a jogerős részítéletet a Pp. 275. § (2) bekezdése alapján a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül és azt az abban hivatkozott indokok alapján részben jogszabálysértőnek találta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!