Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20078/2017/5. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 4. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 75. §, 76. §, 78. §] Bírók: Istenes Attila, Kisbán Tamás, Kovaliczky Ágota

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.22074/2016/6., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20078/2017/5.*, Kúria Pfv.21975/2017/5., 3260/2019. (X. 30.) AB végzés

***********

Fővárosi Ítélőtábla

32.Pf.20.078/2017/5-II.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Petró László (fél címe 1.) ügyvéd által képviselt felperes neve (felperes címe.) felperesnek - a dr. alperesi jogtanácsos neve jogtanácsos, dr. alperesi jogi előadó neve jogi előadó által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen személyhez fűződő jog megsértése miatt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2016. november 15. napján kelt 33.P.22.074/2016/6. számú ítélete ellen a felperes részéről 7. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 17.500 (tizenhétezer-ötszáz) forint másodfokú perköltséget és a Magyar Államnak külön felhívásra 56.000 (ötvenhatezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2008. augusztus 1. napján a metróállomásról felvezető mozgólépcsőt elhagyva a menetjegyét átadta a jegyellenőrnek és anélkül, hogy az ellenőrzést megvárta volna, továbbhaladt. Emiatt az ellenőr odaszólt egy másik jegyellenőrnek, hogy a felperest állítsa meg. A másik jegyellenőr kitette a felperes elé a kezét, aki annak nekiütődött, és a hasán lévő friss műtéti seb fájdalmának hatása miatt bántalmazta a jegyellenőrt. A bántalmazás következményeként a felperest a Pesti Központi Kerületi Bíróság 22.P.21.409/2013/70. számú ítéletében közfeladatot ellátó személy elleni erőszak bűntettében, valamint testi sértés bűntettének kísérletében mondta ki bűnösnek. A büntető bíróság ítéletének bűnösséget megállapító rendelkezései jogerőre emelkedtek.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, miszerint az alperes megsértette a személyes szabadsághoz fűződő jogát azzal, hogy 2008. augusztus 1. napján az alkalmazásában álló jegyellenőr őt feltartóztatta, illetve több - az alperes alkalmazásában álló - személy ráugrott.

Kérte keresetében, hogy a bíróság az alperest a további jogsértő magatartástól tiltsa el, és kötelezze sajnálkozó levél megküldésére a történtek miatt, továbbá kötelezze 200.000 forint nem vagyoni kár, és ennek 2008. augusztus 1. napjától a törvényes mértékű kamatának megfizetésére. Kérte továbbá annak megállapítását is, miszerint az alperes megsértette a becsülethez és emberi méltósághoz, valamint jóhírnévhez fűződő jogát azzal is, hogy 2008. augusztus 1. napján az alperes alkalmazásában álló jegyellenőr alaptalanul büntetőfeljelentést tett ellene. Kérte ebben a körben is az alperes eltiltását a jogsértéstől, és elégtétel adásra és további 500.000 forint nem vagyoni kártérítés és annak kamatai megfizetésére kötelezését.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Ellenkérelmében arra hivatkozott, hogy a felperes volt az, aki megtámadta a jegyellenőrt, az alperes alkalmazottja nem követett el hibát, így nem sértették meg a felperes személyiségi jogát. Az alperesnek nincs ráhatása arra, hogy ki, mikor, ki ellen tesz feljelentést. Önmagában a feljelentésre figyelemmel nem lehet igényt érvényesíteni.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 35.000 forint perköltséget, és a Magyar Államnak külön felhívásra 42.000 forint eljárási illetéket.

Az elsőfokú bíróság döntését a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 75. § (1) bekezdés, 76. §-a, 78. § (1)-(2) bekezdésére, valamint a 84. § (1) bekezdés a), b), c), d) és e) pontjaira, a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (Pp.) 164. § (1) bekezdésére és annak értelmezésére alapította, mely rendelkezéseket ítéletében idézett.

A személyes szabadsághoz való jogsérelem iránti kereset körében megállapította, hogy az alperes által a perbeli időszakban alkalmazott "Utazási feltételek" elnevezésű szabályzatban mindössze annyi szerepel, hogy a jegyet az ellenőrzésre a jegyellenőrnek át kell adni, de ez az átadást követő magatartásra nézve nem tartalmaz rendelkezést. Ugyanakkor indokolása szerint, a követendő magatartásforma a jegy átadását követően annak bevárása, figyelemmel arra, hogy a jegy átadását követően, annak bevárása nélküli távozás azt a látszatot kelti, illetve keltheti a jegyellenőrben, hogy az illető érvénytelen jeggyel kísérelte meg az utazást. Jelen esetben ez ugyan nem állt fenn, azonban számolnia kellett azzal, hogy a jegyellenőrök megállásra késztethetik.

Megítélése szerint, a jegyellenőr azon magatartása, hogy kitette a kezét a perbeli esetben nem minősül személyi szabadságot korlátozó magatartásformának. Kitért arra is, hogy a jegyellenőr nem lehetett tisztában a felperes friss műtéti sebével.

Mindezekre figyelemmel a felperes ezen kereseti követelését alaptalansága folytán elutasította.

A feljelentéssel kapcsolatos kereseti kérelem kapcsán arra utalt, hogy a feljelentés alapján a bíróság a felperest közfeladatot ellátó személy elleni erőszak bűntettében és testi sértés bűntettének kísérletében mondta ki bűnösnek, ezért teljes mértékben alaptalan a felperesnek azon keresete, miszerint alaptalanul tettek büntetőfeljelentést ezen ügy kapcsán vele szemben. A feljelentés egyebekben nem tekinthető kifejezésmódjában indokolatlanul bántónak, sértőnek, a felperes maga is úgy nyilatkozott, hogy a feljelentés stílusával nincs problémája. Önmagában a büntetőfeljelentés nem alapoz meg személyiségi jogi pert, még abban az esetben sem, ha utóbb a feljelentett személlyel szemben a nyomozást megszüntetik.

Mindezekre tekintettel ezen kereseti kérelmet is elutasította.

Az ítélet ellen a felperes terjesztett elő fellebbezést.

Kérte az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását és azt, hogy az alperest a módosított keresetnek megfelelő marasztalja. Másodlagosan kérte az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróságnak a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasítását.

Álláspontja szerint eljárásjogi jogszabályt sértett az elsőfokú bíróság azzal, hogy az ítélet a Pp. 221. § (1) bekezdését sértve nem tartalmazta az alkalmazott jogszabályok indokolását, illetve az idevonatkozó jogszabályra sem hivatkozott.

Anyagi jogi szabályt sértett továbbá azzal, hogy a vonatkozó szabályokat, törvényeket figyelmen kívül hagyta ítéletében.

Az első kereseti kérelem kapcsán utalt arra, hogy az alperes, amikor az eset történt, a Vasúti törvény 20. § (1) bekezdése ellenére nem rendelkezett üzletszabályzattal, amely meghatározza az utas és a közte lévő szerződés jogi alapjait. Az "Utazási feltételek" 3. pontja annyit ír csak elő, hogy a jegyet ellenőrzéskor át kell adni az ellenőrzést végző személynek. Mivel az "Utazási feltételek" a Ptk. 205/A. §-a szerint általános szerződési feltételek, azonban az ellenőrzésre vonatkozóan ezek sem tartalmaznak rendelkezést, különösen azt nem, hogy az utasnak kötelessége lenne visszavenni a jegyét. A Ptk. 207. § (2) bekezdésére figyelemmel az utasra, mint fogyasztóra kedvezőbb értelmezést kell elfogadni, azaz a jegy visszavételére vonatkozó kötelezettség nem terhelte a felperest.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!