Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék Mf.680338/2016/10. számú határozata felmondás jogellenességének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 81. §, 253. §, 2012. évi I. törvény (Mt.) 66. §, 82. §, 169. §, 208. §, 2012. évi LXXXVI. törvény (Mth.) 2. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 3. §] Bírók: Bérces Nóra, Takács Andrea, Váradi Erzsébet

Fővárosi Törvényszék

mint másodfokú bíróság

.... Mf. ...../2016/10.

A Fővárosi Törvényszék, mint másodfokú bíróság

a ..... Szakszervezete (fél címe 1.; ügyintéző: képviselő neve titkár) által képviselt

felperes neve(felperes címe.) felperesnek,

a dr. Nagy Judit ügyvéd (fél címe 2) által képviselt

alperes neve(alperes címe.) alperes ellen

felmondás jogellenességéből eredő kártérítés megfizetése iránt indított perében a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2016. február 16. napján kelt ...M. ..../2015/11. sorszámú ítélete ellen a felperes által 13., az alperes által 14. sorszám alatt előterjesztett fellebbezése folytán meghozta az alábbi

ítéletet:

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja és az elmaradt jövedelem címén járó kártérítést 7.137.500 (hétmillió-százharminchétezer-ötszáz) Ft-ra, a cafeteria juttatást 62.500 (hatvankétezer-ötszáz) Ft-ra felemeli.

Ezt meghaladóan az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 20.000 (húszezer) Ft másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát.

Kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 2.786.149 Ft elmaradt jövedelem címén járó kártérítést és 6.250 Ft cafeteria juttatást.

Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította.

Kötelezte továbbá az alperest 50.000 Ft perköltség felperesnek, 432.000 Ft illeték államnak történő megfizetésére is.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2010. november 19. napján létesített munkaviszonyt az alperessel határozatlan időtartamra. A munkaszerződés 2.1. pontja szerint munkaköre műszaki igazgató volt, és rögzítették azt is, hogy munkaköre alapján a felperes vezető állású munkavállalónak minősül.

A munka díjazása körében a 4.1. pont a felperes személyi alapbérét havi bruttó 600.000 Ft-ban határozta meg, a 4.2.1. pont pedig rögzítette azt is, hogy a felperes számára teljesítménykövetelményt, valamint ahhoz kapcsolódó juttatást határozhat meg az alperes vezérigazgatója a Felügyelő Bizottság egyetértésével, a Javadalmazási Szabályzatban megállapított kritériumok szerint. A teljesítménykövetelményhez kapcsolódó juttatás mértéke legfeljebb a munkavállaló havi személyi alapbérének háromszorosa lehetett. A munkaszerződés 4.3. pontja meghatározta, hogy a felperes milyen béren felüli juttatásokra jogosult. Ezek között rögzítették a mobiltelefonhasználatot nettó 25.000 Ft összeghatárig történő költségtérítéssel, továbbá a szociális és jóléti juttatások igénybevételét, valamint azt is, hogy a felperes havonta bruttó 67.000 Ft adó- és járulékköteles gépjármű költségtérítésben is részesül, mely után az alperes a havi elszámolás keretében havonta vonja le és fizeti be a felperest terhelő adó- és járulékkötelezettséget.

A munkaszerződés 9.1. pontjában azt is kikötötték, hogy a munkaviszonyt kizárólag közös megegyezéssel, illetve rendkívüli felmondással szüntethetik meg.

A felperes munkaköri leírása a munkakör célját részben az alárendelt szervezeti egységek munkájának irányításában, szervezetének ellenőrzésében határozta meg. A felperes azonban nem minősült a munkáltató vezetőjének, nem állt a munkáltató vezetőjének közvetlen irányítása alatt, hiszen a vezérigazgató helyettes közvetlen irányítása alá tartozott, és nem volt helyettesítési jogköre a munkáltató vezetője vonatkozásában, illetve nem gyakorolt munkáltatói jogokat sem.

A felperes munkaviszonyát az alperes a 2015. június 22. napján kelt és közölt felmondással szüntette meg. A felmondás indokolást nem tartalmazott, csak utalt arra, hogy a felperes vezető állású munkavállalónak minősül.

A felperes alapbére a munkaviszony megszüntetésekor 600.000 Ft volt.

Az ekképp megállapított tényállás alapján az elsőfokú bíróság a felperesnek a jogellenes jogviszony megszüntetésből eredő kártérítés megfizetése iránti kereseti kérelmét túlnyomó részben megalapozottnak találta.

Elsőként a munkaszerződés 9.1. pontját vizsgálta, és jogszabályba ütközés miatt annak részleges érvénytelenségét állapította meg. Ezt azzal indokolta, hogy mind a Munka törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: régi Mt.), mind a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: új Mt.) egyaránt kógens szabályként rögzítette a munkaviszony rendes felmondással, illetve felmondással történő megszüntetését, így a munkaszerződés ezen pontja jogszabályba ütközés miatt semmis, ezáltal érvénytelen.

Ezt követően megvizsgálta, hogy a felperes valóban vezető állású munkavállaló volt-e, ugyanis csak ebben az esetben lehet jogszerű intézkedés a munkáltató részéről a felmondás indokolásának mellőzése. Ezzel összefüggésben megállapította, hogy a felmondáskor hatályos új Mt. 208. § (1) bekezdésében foglalt vagylagos feltételek egyike sem állt fenn esetében, mivel nem volt a munkáltató vezetője és nem minősült a vezető közvetlen irányítása alatt álló, a vezető helyettesítésére jogosított munkavállalónak sem. Ezután az új Mt. 208. § (2) bekezdésében meghatározott konjunktív feltételeket vizsgálta, és kimondta, hogy a felperes az alapján sem minősülhet vezető állású munkavállalónak, mivel - amellett, hogy a munkáltató működése szempontjából kiemelkedő jelentőségű, fokozottan bizalmi jellegű munkakört töltött be - az alapbére nem érte el a kötelező legkisebb munkabér hétszeresét. Tény, hogy a felperes a munkaszerződés létesítésekor hatályban volt rendelkezések alapján vezető állású munkavállaló volt, azonban csak addig minősült ilyennek, amíg az új Mt. hatályba lépésében meghatározott újabb jövedelmi feltételnek megfelelt. A régi Mt. valóban nem írta elő az új Mt-ben szereplő azon feltételt, hogy a vezető állású munkavállaló alapbére a kötelező legkisebb munkabér hétszeresét elérő összegű legyen, így annak a ténynek, hogy a felperes személyi alapbére a munkaviszony létesítésekor meghaladta a kötelező legkisebb munkabér hétszeres összegét, az ügyben nem tulajdonított jelentőséget. A felperes a felmondás időpontjában abban az esetben minősülhetett vezető állású munkavállalónak, ha az alapbére a felmondáskor elérte volna a kötelező legkisebb munkabér összegének hétszeresét. A vezető állású minősége a felperesnek azáltal szűnt meg, hogy a hatályos Mt. konjunktívként, és nem vagylagosként meghatározott egy olyan, addig nem létező feltételt, aminek nem felelt meg a felperes. Ebből következően pedig az alperesnek indokolnia kellett volna a munkaviszonyt megszüntető intézkedését, ennek hiányában a felmondás az Mt. 66. § (1) bekezdésének kógens szabályába ütközik, ezért jogellenes.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!