A Fővárosi Törvényszék M.70979/2020/21. számú határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [19/2009. (I. 30.) Korm. rendelet (Get. Vhr.) 141/B. §] Bírók: Csordás Istvánné, Lázi Károly, Sívó-Darás Orsolya

A Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiuma

ítélete

Az ügy száma: 20.M.70979/2020/21.

A felperes: Felperes1 (Cím2)

A felperes képviselője: Felperesi képviselő1 (eljáró: dr. Antalóczy Adrienn ügyvéd) (Cím7)

Az alperes: Alperes1 (Cím1)

Az alperes képviselője: Alperesi képviselő1 (eljáró: dr. Jutasi György ügyvéd) (Cím5)

A per tárgya: munkaviszony jogellenes megszüntetése jogkövetkezményei

R E N D E L K E Z Ő R É S Z

A bíróság a keresetet elutasítja.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperes részére 956.369.- Ft (azaz kilencszázötvenhatezer-háromszázhatvankilenc forint) és 258.220.- Ft (azaz kétszázötvennyolcezer-kétszázhúsz forint) áfa perköltséget.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy külön felhívásra az állam javára fizessen meg 1.147.643.- Ft (egymilliószáznegyvenhétezer-hatszáznegyvenhárom forint) eljárási illetéket.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, amelyet a Fővárosi Ítélőtáblához címezve, a Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiumánál lehet előterjeszteni elektronikus úton.

I N D O K O L Á S

A per alapjául szolgáló tényállás

[1] A bíróság a felek nyilatkozatai, a rendelkezésére álló iratok, valamint Tanú1, Tanú3, Tanú4 és Tanú5 tanúk vallomásai alapján az alábbi tényállást állapította meg.

[2] Az alperes szállítási rendszerüzemeltető, vertikálisan integrált vállalkozás; a Cég1 leányvállalata. A felperes 2014. április 1. napján létesített munkaviszonyt az alperessel határozatlan időtartamra stratégiai és vállalati kapcsolatok tanácsadó munkakörre; havi bruttó alapbére 2.000.000,- Ft volt. A munkaszerződést, a felperes felett a munkáltatói jogokat gyakorló (Vezér1) vezérigazgató, valamint a humán erőforrás vezető írta alá.

[3] A munkaszerződés 5. pontja értelmében a felperes az Mt. 208. § (2) bekezdése alapján az alperes működése szempontjából fokozottan bizalmi jellegű munkakört tölt be. E körülményre tekintettel a felek megállapodtak, hogy a munkaviszonyra az Mt. XV. fejezet 91. pontjában foglaltakat tekintik irányadónak egyebek mellett, azzal az eltéréssel, hogy amennyiben a felperes Cég1 csoportos munkaviszonya legalább 1 éve fennáll és a munkaviszonyának megszüntetésére munkáltató részéről történő felmondással a Munka törvénykönyv előírt feltételeknek megfelelő indokolás nélkül kerül sor, úgy a munkavállalót az őt jogszabály alapján megillető végkielégítésen felül kéthavi távolléti díj juttatás illeti meg. A munkaszerződés VI. fejezete hivatkozott a földgázellátásról szóló 2008. évi XL. törvény (Get.) 121/D. § (1) bekezdésében rögzített összeférhetetlenségi szabályokra.

[4] Az alperes Felügyelőbizottsága 2014. december 29. napján 2015. január 1. napjától 1 évre és azt követően minden évben a tárgyévre az igazgatóság tagjává választotta felperest és azt a GET rendelkezései szerint bejelentette a MEKH-nek. A megválasztását a felperes minden esetben elfogadta, a MEKH pedig egy alkalommal sem emelt ez ellen kifogást. Az alperes Felügyelőbizottsága utoljára 2019. január 1. napjától választotta meg a felperest igazgatósági tagnak.

[5] Az alperes 2015. január 1. napjától hatályos Alapszabálya 37. pontja szerint a társaság munkavállalói felett a munkáltatói jogokat a vezérigazgató, valamint az irányításuk alá rendelt szervezeti egységek tekintetében az Mt. 208. § (2) bekezdése szerint vezetőnek minősített munkavállalók és a társaság SZMSZ-ben meghatározott szervezeti egység vezetői jogosultak gyakorolni azzal, hogy mindaddig, amíg a társaság a Get-ben meghatározott földgázszállítási, valamint rendszerirányítási működési engedéllyel rendelkező engedélyesnek, illetve szállítási rendszerüzemeltetési engedélyesnek minősül, a Get-ben meghatározott személyek (operatív irányítást ellátó személyek) vonatkozásában a Felügyelőbizottság jogosult a Get-ben meghatározott munkáltatói jogok gyakorlására. A 2019. április 30. napjától hatályos Alapszabály 37. pontja kiegészítésre került azzal, hogy amennyiben a társaságnak két vezérigazgatója van, a vezérigazgatók által gyakorolt munkáltatói jogkörök vezérigazgatók közötti megoszlásáról az Igazgatóság rendelkezik.

[6] Az alperes Igazgatóságának ügyrendje szerint az Igazgatóság legalább három, legfeljebb hat tagból áll, elnökét maga választja a tagjai közül (2.). Az igazgatósági tagság megszűnik - egyebek mellett - határozott idejű megbízatás esetén a megbízás időtartamának lejártával, megszüntető feltételhez kötött megbízatás esetén a feltétel bekövetkezésével, visszahívással, lemondással. Az Igazgatóság az igazgatóság egyes tagja számára kijelölhet meghatározott munkaterületeket, vagy jelentés és javaslattétel végett kiadhat feladatokat, de ez nem jogosítja fel az igazgatósági tagot a munkaszervezet irányába történő intézkedésre, és nem érinti a döntések testületi jellegét (4.). Az Igazgatóság a társaság munkaszervezetével a vezérigazgatón keresztül tart fenn munkakapcsolatot (11.). Az Igazgatóságot hatóságok, állami szervek, üzleti partnerek és a nyilvánosság előtt az elnök, illetve az általa felhatalmazott igazgatósági tag képviseli (14.). Az Igazgatóság legalább három havonta tart ülést és munkaterv alapján működik (16.). Az alperes Igazgatóságának volt az alperessel munkaviszonyban álló, illetve az alperessel munkaviszonyban nem álló tagja is. A 2014. december 5. napján kelt, Határozat szám1 számú felügyelőbizottsági határozat értelmében 2015. január 1. napjától az igazgatósági tagok 500.000.- Ft havi javadalmazásban részesülnek, amennyiben nem állnak munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban az alperessel vagy más Cég1-csoporthoz tartozó vállalkozással.

[7] A felek által 2015. január 1. napjával módosított munkaszerződés VI. fejezete kiegészítésre került a Get.-re vonatkozó rendelkezések között a 120/A. § (3) bekezdés d) és f) pontjával, a 121/C. § (3) és (6) bekezdésével, valamint a 121/D. § (1) bekezdésével. A munkaszerződés módosítást az alperes részéről a munkáltatói jogkör gyakorló és a humán erőforrás vezető írta alá.

[8] A felek 2018. június 7. napjával módosították a közöttük fennálló munkaszerződést oly módon, hogy a felperes havi bruttó alapbére 1.500.000,- Ft. A munkaszerződés módosítást az alperes részéről a munkáltatói jogkör gyakorló és a humán erőforrás vezető írta alá.

[9] 2017. január 1. napjától Tanú4 lett az alperes vezérigazgatója és a felperes munkáltatói jogkör gyakorlója, amelyről az alperes a felperest írásban értesítette. Tanú4 vezérigazgató és felperes között 2018 végén és 2019 elején, több eset kapcsán szakmai konfliktus alakult ki. Az egyik esetben a felperes időpontot egyeztetett Helyettes államtitkár neve helyettes államtitkárral, amely levelezést másolatban Tanú4 is megkapott. 2019. január 8. napján elküldött e-mailjében Tanú4 számon kérte felperest, hogy ő miért nem tud erről az egyeztetésről, majd miután felperes csatolta részére az előzményeket, amelyekből kiderült, hogy Tanú4 is megkapta a leveleket, Tanú4 úgy válaszolt felperesnek, hogy "A holnapi, Helyettes államtitkár neve helyettes államtitkár asszonnyal folytatandó megbeszélésről nem tudok, a témát nem ismerem, így oda az FGSZ részéről nem mehet senki." Egy további esetben előfordult, hogy adott kérdésben felperes elmulasztott egyeztetni Tanú4fal, aki 2019. január 30. napján elektronikus levelében a következőket írta felperesnek "Mivel megbeszélésünket követően harmadszor sem egyeztettél velem így nem tudok mit mondani csak azt hogy háromszor nem vetted figyelembe amit kértem."

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!