Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Gyulai Törvényszék P.20416/2016/20. számú határozata kártérítés tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:520. §] Bíró: Zámbori Tibor

Kapcsolódó határozatok:

*Gyulai Törvényszék P.20416/2016/20.*, Szegedi Ítélőtábla Pf.20329/2017/10.

***********

A bíróság a Királyváriné dr. Szabó Ilona ügyvéd által képviselt felperesnek - a dr. Máté Edit jogtanácsos által képviselt Magyar Állam (képv: Nemzeti Fejlesztési Minisztérium I. rendű, és a dr. Radics Balázs jogtanácsos által képviselt Fölművelésügyi Minisztérium II. rendű alperesek ellen, kártérítés iránt indított perében meghozta a következő

K Ö Z B E N S Ő- ÉS R É S Z Í T É L E T E T:

A bíróság megállapítja, hogy az I. rendű alperessel szemben a kereset jogalapja fennáll.

A II. rendű alperessel szemben a keresetet elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg a II. rendű alperesnek 2.000.000,- (kettőmillió) forint perköltséget.

A közbenső- és részítélet ellen a kézbesítésétől számított 15 napon belül a Szegedi Ítélőtáblához címzett, e bíróságnál 4 egy példányban benyújtandó fellebbezésnek van helye.

Az ítélőtábla előtt a felek számára a jogi képviselet kötelező.

A másodfokú bíróság az ítélet ellen irányuló fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, ha

- a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik;

- a fellebbezés csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos;

- a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul.

A felek a felsorolt esetekben is kérhetik tárgyalás tartását.

A fellebbezési határidő lejárta előtt a felek közösen kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását.

I N D O K O L Á S

A felperes jogelődje, a ... 1995-2001. évek között, összesen 272,33 ha termőföldre alapított 50 éves haszonélvezeti jogot, amelyek ellenértéket megfizette. A haszonélvezeti jogokat a földhivatal az ingatlannyilvántartásba bejegyezte, a jogelőd szövetkezet az ingatlanokat birtokba is vette, azokat zavartalanul művelte.

A 2023. évi CXXII. törvény 37.§ (1) bekezdése - 2014. január 1. napi hatállyal - úgy rendelkezett, hogy semmis a haszonélvezeti jog, illetve a használat jogának szerződéssel történő alapítása, kivéve, ha a szerződés közeli hozzátartozó javára alapít ilyen jogot. A 108.§ (1) bekezdése azt mondta ki, hogy a 2014. április 30-án fennálló, határozatlan időre vagy 2014. április 30-a után lejáró határozott időtartamra nem közeli hozzátartozók között szerződéssel alapított haszonélvezeti jog, továbbá a használat joga 2014. május 1-én a törvény erejénél fogva megszűnik. Ennek eredményeképpen a felperes haszonélvezeti jogait a földhivatal törölte.

A felperes alkotmányjogi panaszt terjesztett elő, amelyben elsődlegesen a fenti jogszabály visszaható hatályú megsemmisítését, másodlagosan azt kérte, hogy alaptörvény-ellenes helyzet áll fenn, hogy a jogok törvény erejénél fogva történő megszűnéséhez kapcsolódóan a jogalkotó nem rendelkezett a jóhiszeműen jogot szerzők kártalanításáról.

Az Alkotmánybíróság a IV/348/2014. számú határozatával megállapította, hogy alaptörvény-ellenes helyzet áll fenn annak következtében, hogy a törvényalkotó nem alkotta meg a kivételes, a szerző felek közötti elszámolás során nem érvényesíthető, de érvényes szerződésekkel összefüggő vagyoni hátrányok kiegyenlítését lehetővé tevő szabályokat. Az Alkotmánybíróság a határozatában felhívta a törvényalkotót, hogy 2015. december 1-ig szüntesse meg az alaptörvény-ellenes mulasztást.

A törvényalkotó a mulasztást nem szüntette meg, a kártalanítási jogszabály megalkotása a jövőben sem várható, annak az előkészítése sem történt meg.

A felperes a felemelt keresetében arra kérte kötelezni az I-II. rendű alpereseket, hogy elsődlegesen az I. rendű alperes, másodlagosan a II. rendű alperes fizessen meg kártérítés címén 200.000.000,- forintot, ennek 2015. december 2. napjától a kifizetési járó törvényes mértékű késedelmi kamatát, valamint a perrel felmerült költségeit.

Az I-II. rendű alperesek érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására és a felperesnek perköltségben történő marasztalására irányult.

Az I. rendű alperessel szemben a kereset jogalapja fennáll, a II. rendű alperessel szemben a kereset alaptalan.

I.

A felperes az I. rendű alperessel szembeni keresetindítást azzal indokolta, hogy az Alkotmánybírósági határozat ellenére a törvényalkotó 2015. december 1. napjáig nem alkotta meg a 2013. évi CCXII. törvény 108.§-a szerinti - kártalanítási - szabályokat. Jogcímként a Ptk. 6:548.§ (1)-(2) bekezdését és a 3:405.§ (1)-(2) bekezdését jelölte meg. Utóbb utalt a 6:58.§-ához írt miniszteri indokolásban foglaltakra is, amely szerint a jogalkotásért fennálló felelősség esetében az általános kártérítési szabályok lehetnek az irányadóak.

Az I. rendű alperes a kárfelelősséget többféle okra alapítottan vitatta. Álláspontja szerint a közigazgatási jogkörben okozott kár a Magyar Állammal szemben nem érvényesíthető, a felelősség megállapításához szükséges valamennyi feltétel hiányzik. A bírói gyakorlat egységes abban, hogy a jogalkotó szervek (és a Magyar Állam is) immunitást élveznek a jogalkotással, a jogszabályok tartalmának meghatározásával, a jogszabályok hatályba lépésével, illetőleg a jogalkotás elmulasztásával okozott károk tekintetében. A törvényjavaslat előkészítése, megalkotása, benyújtása nem az Országgyűlés feladata, tehát a mulasztásért az Országgyűlés - és mögöttesen az Állam - nem tehető felelőssé.

A bíróság elsődlegesen arra utal, hogy az új Polgári Törvénykönyv korábbi koncepciója az állami kárfelelősség kérdésével összefüggésben alapvető változásokat tartott indokoltnak, és elvi jelentőségű megállapításokat tett: "Az államigazgatási jogkörben okozott kárért fennálló felelősség szabálya átalakításra szorul. Eszerint az állam, illetőleg az állami és önkormányzati szerv a közhatalom gyakorlása során kifejtette szervező-, intézkedő tevékenységével, illetőleg ennek elmulasztásával okozott kárt köteles megtéríteni. /.../ Az állam kárfelelősségével kapcsolatos szabályt szigorú felelősségi alapra kell helyezni. /.../ A jogszabályalkotással okozott károkért való felelősséget valamilyen szinten rendezni kell. /.../ Az utóbb alkotmányellenesnek ítélt jogszabályon alapuló egyedi aktusokkal okozott károkért az Állam felelősséggel tartozik. A testület ezt a gondolatot tovább vitte azzal, hogy a "Törvényjavaslat és indokolás" című tervezet rendszertanilag egy új fejezet bevezetését javasolta "Felelősség a közhatalom gyakorlása során okozott károkért és sérelemért" címmel.

2008-ban jelent meg a ... professzor által vezetett Bizottság Szakértői Javaslata, amely evidenciaként kezeli a jogalkotással okozott károkért való felelősség rendezését. Ez alapján az Alkotmánybíróság által a hatályba lépés időpontjára visszamenőlegesen megsemmisített jogszabály megalkotásával okozott károkért a jogalkotó kárfelelősséggel tartozik, ex nunc hatályú megsemmisítés esetén pedig a megsemmisítés időpontjától keletkező károkért áll fenn a felelősség. A jogalkotás elmulasztásával okozott károkért - ha a mulasztás alkotmányellenes helyzetet teremtett, és ezt az Alkotmánybíróság is megállapította - szintén felelősséggel tartozik a jogalkotó. A Javaslat arra is utal, hogy az Alkotmánybíróság gyakorlata szerint a joggal való visszaélés kategóriája a jogalkotó hatalommal szemben is értelmezhető.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!