Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2006.1447 Munkaerő-kölcsönzés esetén a külföldi munkavállalók foglalkoztatására vonatkozó szabályok betartása a munkaügyi ellenőrzés keretében a munkavállalóval munkaszerződést kötő, kölcsönbeadó munkáltatónál ellenőrizhető, a kölcsönvevő munkáltatónál nem [1996. évi LXXV. törvény 3. § (1) bek. i) pont, (3) bek.].

A felperes a keresetében az alperes három közigazgatási határozatának a bírósági felülvizsgálatát kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletével az alperesnek a felperest 700 000 forint munkaügyi bírság megfizetésére kötelező határozatát megváltoztatta és a kiszabott munkaügyi bírság összegét 50 000 forintra leszállította. A további két közigazgatási határozat - köztük a felperest 11 fő külföldi állampolgár engedély nélküli foglalkoztatása miatt 9 572 812 forint Munkaerő-piaci Alap javára történő befizetésre kötelező határozat - ellen előterjesztett keresetet elutasította.

A felülvizsgálati kérelemmel érintett utóbbi közigazgatási határozat tekintetében megállapított ítéleti tényállás szerint a felperes a P. Kft.-vel munkaerő-kölcsönzési megállapodást kötött, és e kft., mint kölcsönbeadó által kölcsönzött 11 fő külföldi állampolgárt a felperes, mint kölcsönvevő foglalkoztatta. A munkaügyi ellenőrzés során megállapították, hogy a 11 fő külföldi állampolgár munkavállalási engedélye iránti kérelmet nem a felperes nyújtotta be, hanem a kölcsönbeadó számára kiadott munkavállalási engedéllyel foglalkoztatta a külföldieket. Ezt mind az elsőfokú, mind a másodfokú közigazgatási határozat a külföldi állampolgárok engedély nélküli foglalkoztatásának minősítette, és ezért az 1991. évi IV. tv. (továbbiakban: Flt.) 7. § (4) bekezdésében előírt befizetésre kötelezte a felperest.

Az elsőfokú bíróság e határozatot nem találta jogszabálysértőnek, mert a 8/1999. (XI. 10.) SzCsM rendelet 11. § (1) bekezdése, illetve 14. § (5) bekezdése alapján a bíróság álláspontja szerint is engedély nélküli foglalkoztatásnak kellett tekinteni a munkaerő-kölcsönzés keretében a felperes, mint kölcsönvevő által történt foglalkoztatást.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet megváltoztatását, a Munkaerő-piaci Alap javára befizetésre kötelező közigazgatási határozat hatályon kívül helyezésére irányuló keresetének helyt adó határozat hozatalát kérte elsődlegesen, másodlagosan e körben az ítélet hatályon kívül helyezését és új eljárás elrendelését indítványozta.

Arra hivatkozott, hogy az érintett külföldi állampolgárok - a kölcsönbeadó munkáltató által megkért - munkavállalási engedéllyel rendelkeztek, a munkabért is a kölcsönbeadó gazdasági társaság fizette részükre. Tehát valójában nem engedély nélküli foglalkoztatás történt, a kölcsönvevő munkáltatót a szabályok megsértéséért nem lehet felelősségre vonni. Arra is hivatkozott, hogy a megelőző munkaügyi ellenőrzés sem tárt fel terhére jogsértést a foglalkoztatással kapcsolatban.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem a következők szerint alapos.

A munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. törvény (továbbiakban: Met.) 3. § (1) bekezdés i) pontja szerint a munkaügyi ellenőrzés kiterjed a külföldiek foglalkoztatására vonatkozó rendelkezések betartására.

Az Met. 3. § (3) bekezdésének a) pontja azonban úgy rendelkezik, hogy munkaerő-kölcsönzés esetében a munkaügyi ellenőrzés az (1) bekezdés i) pontjában meghatározott szabályok vonatkozásában a kölcsönbeadóra terjed ki.

Az előbbiek alapján megállapítható, hogy a külföldi munkavállalók foglalkoztatására vonatkozó szabályok betartását felperesnél, mint kölcsönvevő munkáltatónál a törvény hivatkozott rendelkezéseibe ütközően ellenőrizték. Ennélfogva az engedély nélküli foglalkoztatás jogkövetkezményét - a Munkaerő-piaci Alapba befizetésre kötelezést - a támadott közigazgatási határozat felperessel szemben jogszabálysértően alkalmazta.

Tekintettel arra, hogy a felperes tartalma szerint - a jogszabályhely megjelölése nélkül - azon az alapon vitatta a közigazgatási határozat jogszerűségét, hogy a kölcsönbeadó által kért munkavállalási engedély folytán vele szemben az engedély nélküli foglalkoztatás nem állapítható meg, a közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálatára e körben került sor.

A fentieket a jogerős ítélet tévesen nem vette figyelembe, ezért az alperes közigazgatási határozata elleni keresetet jogszabálysértően utasította el.

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. §-ának - az ügyben még alkalmazandó - (4) bekezdése alapján a jogerős ítéletet a felülvizsgálati kérelemmel támadott, keresetet elutasító részében hatályon kívül helyezte, és az alperes érintett jogszabálysértő határozatát - az elsőfokú közigazgatási határozatra is kiterjedően - hatályon kívül helyezte. Ennek megfelelően leszállította a felperes terhére megállapított elsőfokú perköltség és eljárási illeték összegét. Egyebekben a jogerős ítéletet nem érintette.

(Legf. Bír. Mfv. II. 10.477/2005. sz.)