Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.33106/2014/4. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (VERSENYÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 39. §, 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 78. §, 84. §, 2008. évi XLVII. törvény (Fttv.) 3. §, 4. §, 6. §] Bíró: Remes Gábor

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

5.K.33.106/2014/4.

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a Várnai és Társa Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr. Márton Attila ügyvéd (Cím) által képviselt Felperes (Cím) felperesnek a dr. Bak László bírósági képviseleti irodavezető által képviselt Gazdasági Versenyhivatal (Cím) alperes ellen versenyügyben hozott Vj/073-34/2013. számú (nyilvános változat: Vj/073-36/2013. szám) közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indított perében meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a keresetet elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy tizenöt nap alatt fizessen meg az alperesnek 150.000 (azaz egyszázötvenezer) forint perköltséget, valamint az államnak - az illetékügyekben eljáró hatóság külön felhívására - 600.000 (azaz hatszázezer) forint kereseti illetéket.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított tizenöt nap alatt van helye fellebbezésnek, amelyet a Fővárosi Törvényszékhez címzetten, a jelen bíróságnál kell írásban, három példányban előterjeszteni.

Indokolás

A felperesi vállalkozás - mint a magyar távközlési piac egyik legnagyobb szereplője - a ... szolgáltatásának népszerűsítésére 2013. május 9-étől június 19-éig integrált marketingkommunikációs kampányt folytatott. A kampány során az egyes kommunikációs eszközökön (televíziós reklám, online hirdetések, honlap, sajtóhirdetések, plakátok, szórólap, direkt marketing küldemény, ...) lényegében azonos üzenet jelent meg, különböző formákban. A vizsgált reklámeszközök - a szolgáltatás honlapi ismertetésén, illetve az ...-ben hallható tájékoztatáson kívül - mind tartalmazták a "korlátlan beszélgetés" szlogent, valamint családi, baráti beszélgetésekre jellemző mondatokat. Az egyes reklámeszközökön megjelent felperesi kommunikáció releváns tartalmát a keresettel támadott alperesi határozat melléklete tartalmazza.

A felperes Általános Szerződési Feltételei (a továbbiakban: ÁSZF) 1/A. mellékletének 4.2. pontja szerint a ... "szolgáltatás igénybevétele esetén az ugyanazon számlázási azonosítóhoz (korábban ügyfélszám) tartozó (az Előfizető nevén lévő) Számlás előfizetések, valamint a hozzájuk csatlakozó Kártyás és Új Generációs Kártyás előfizetések használói belföldön bármely időszakban, előfizetésenként - számlázási/kártyás ciklusonként - legfeljebb 1000 perc időtartamig 0 Ft-os percdíjon hívhatják egymást. Az ezen időtartam elteltét követő hívások esetében az előfizetésre irányadó tarifacsomag szerinti, a hálózaton belüli hívásokra megállapított díj kerül felszámításra."

Az alperesi versenyhatóság 2013. szeptember 20-án indított versenyfelügyeleti eljárást a felperessel szemben, melynek eredményeként a 2014. június 24-én kelt, felülvizsgálni kért határozatával megállapította, hogy a felperes a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló 2008. évi XLVII. törvény (a továbbiakban: Fttv.) 3. § (1) bekezdésébe és 6. § (1) bekezdés b) pontjába ütköző tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytatott 2013. május 9-e és 2013. június 19-e között, amikor úgy hirdette "korlátlan beszélgetés" szlogennel ... szolgáltatását, hogy a szolgáltatás általános szerződési feltételei között 1000 perces időbeli korlát került meghatározásra. Ezért a felperest 10.000.000 forint bírság megfizetésére kötelezte.

Az alperes a határozatának indokolásában kifejtette, hogy a korlátlan beszélgetés felperesi üzenete a fogyasztó számára azt jelenthette, hogy bármikor, bárhol, bárkivel, bármeddig beszélgethet a ... keretein belül, az adott havidíjért (vagy éppen a promóciónak megfelelve, akár 0 forintos havidíjért), de percdíj nélkül (ide nem értve a 2,5 forintos kapcsolási díjat). Megállapította, hogy a hívások esetében azok ideje (azaz, hogy melyik napszakban, mikor kezdeményezi a hívást a hívó fél) valóban nem volt korlátozott, miközben - ugyan erről a kommunikáció (ide nem értve a szolgáltatás honlapi ismertetését és az ...-ben hallható tájékoztatást) nem szól, és a felperes a nyilatkozata szerint nem is alkalmazta ezt a rendelkezést - a vizsgált időszakban hatályos ÁSZF értelmében az adott csomagnak 1000 perc volt a forgalmi korlátja.

Kiemelte, hogy az 1000 perces forgalmi korlát lényeges jellemzője annak a beszélgetési csomagnak, amelyet egyébként a felperes korlátlanként hirdetett. E körben rendelkezésre állnak arra vonatkozó adatok, hogy a fogyasztók ténylegesen igénybe vették havi szinten 1000 perc felett is a szolgáltatást a ... keretében; nem hanyagolható el azon fogyasztói kör, amely elérte a forgalmi korlátot. Megjegyezte, hogy nem fogadja el az ésszerű, normális fogyasztói felhasználás korlátjának a havi 1000 perces limitet. Utalt arra is, hogy a reklámok által sugallt kép (a bemutatott tipikus élethelyzetek) éppen hosszasabb, gyakoribb, mindennapi beszélgetésekre ösztönzött, azok lehetőségét ígérte.

Rámutatott: az ÁSZF rendelkezése lehetőséget biztosított arra, hogy a felperes bármikor a limit alkalmazásáról döntsön, ami alapot ad a jogsértés megállapítására, tekintettel arra, hogy a korlát alkalmazható, így a korlátlanság ígérete valótlan. Megítélése szerint a jogsértés abban az esetben is megállapítható, ha a kommunikációval ellentétes rendelkezést ugyan a vállalkozás nem érvényesíti ténylegesen, de a releváns szerződések alapján bármikor - a jelen ügyben vizsgált esetben pl. a hűségidő két éves időszakában - érvényesítheti, az alkalmasság ugyanis ebben az esetben is fennáll a megtévesztésre és a befolyásolásra. A fogyasztó számára ugyanis az is lényeges információ, hogy az ígért jellemző meddig érhető el számára és milyen biztonsággal. Ha a szerződés lehetővé teszi pl. a hűségidőn belül bármikor az alkalmazott gyakorlat módosítását (anélkül, hogy erre a kereskedelmi gyakorlat felhívná a figyelmet), miközben a reklámok a beszélgetés korlátlanságát kiemelten és hangsúlyosan jelenítik meg, az a fogyasztó számára bizonytalanságot és tájékoztatásbeli hiányosságot hordoz.

Rögzítette, hogy ugyan a felperes a későbbiekben a ...ot érintő 1000 perces korlátozást törölte az érintett ÁSZF-ből a versenyfelügyeleti eljárásban vizsgált reklámkampánnyal érintett fogyasztók tekintetében (vagyis azoknál a számlás előfizetőknél, akik 2013. május 9. és június 19. között rendelték meg a szolgáltatást), azonban ez a kommunikációs kampányt nem teszi jogszerűvé. A versenyfelügyeleti eljárás megindítását megelőzően ugyanis a fogyasztók nem rendelkeztek semmilyen garanciával arra vonatkozóan, hogy a felperes nem is fogja alkalmazni ezt a korlátot, erre vonatkozóan egyéb bizonyítékkal maga a felperes sem tudott szolgálni, így a korlátlanság ígérete nem tekinthető valós tartalmúnak a fogyasztók számára.

Hangsúlyozta, hogy a vizsgált kampány potenciális (és nem elhanyagolható) piaci hatása nem vitatható a többi között a felperes piaci pozíciójára, az intenzív versenyre és a kampány intenzív voltára tekintettel. Továbbá - figyelemmel a korlátlanságra mint a versenyző ajánlatok egyik elemére - a vizsgált kampány üzenete is meglehetősen markáns volt ahhoz, hogy az a fogyasztókra, az ügyleti döntésre hatással lehessen. A felperes úgy épített be egy, a hálózat védelmét szolgáló korlátot a szerződéses feltételek közé, hogy a terméket kifejezetten és hangsúlyosan korlátlannak hirdette egy olyan piacon, ahol egyébként a termékben foglalt forgalmi korlát nagysága vagy hiánya a kommunikációs verseny egyik eleme. A fogyasztói hátrány a jelen esetben így nem a fogyasztó által nem vártan fizetendő költségekből fakadt, hanem a bizonytalanságból, miközben a vizsgált kampány kifejezetten alkalmas volt arra, hogy a fogyasztókat szolgáltatóváltásra és a csomag megrendelésére ösztönözze, illetve visszatartsa a szolgáltatóváltást a felperes ügyfelei esetében. A piaci hatása így az lehetett a kampánynak, hogy más szolgáltatók ügyfeleit biztatta váltásra, illetve a már meglévő ügyfeleket tarthatta vissza a szolgáltatóváltástól. A felperes a korlátot nem alkalmazta, de bármikor alkalmazhatta volna azon hálózat védelme érdekében, amelybe éppen azért hívta a fogyasztókat, hogy minél többet használják.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!