Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék M.70328/2020/51. számú határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [1949. évi XX. törvény (Alkotmány) 70/E. §] Bírók: Feketéné Kun Marianna, Kovács József, Szabó Anna

Fővárosi Törvényszék 2

23.M.70.328/2020/51

Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiuma

23.M.70328/2020/51.

A Fővárosi Törvényszék

dr. Ferenczy Attila ügyvéd (felp.képv. címe) által képviselt

Felperes1 (felp. címe) felperes,-

dr. Bárdos Rita ügyvéd alp. képv. címe) által képviselt

Alperes1 (alp. címe) alperes,-

között, jogellenes munkaviszony megszüntetés jogkövetkezményeinek alkalmazása, és sérelemdíj, valamint kártérítésre irányuló viszontkereset tárgyában folyt perben meghozta a következő

í t é l e t e t:

A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperes részére:

- átalánykártérítésként 2.958.180,- (Kettőmillió-kilencszázötvennyolcezer-egyszáznyolcvan) forintot, és ennek 2021.I.30. napjától a kifizetésig számított, a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatát, valamint

- végkielégítésként bruttó 493.030,- (Négyszázkilencvenháromezer-harminc) forintot, és

- felmondási időre járó munkabérként bruttó 369.773,- (Háromszázhatvankilencezer-hétszázhetvenhárom) forintot.

A bíróság ezt meghaladóan a keresetet elutasítja.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperes részére kártérítésként 954.313,- (Kilencszázötvennégyezer-háromszáztizenhárom) forintot, és ennek a 2002. április 13. napjától a kifizetésig számított, a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatát.

A bíróság ezt meghaladóan a viszontkeresetet elutasítja.

A felek a perrel felmerült költségeiket maguk viselik.

A bíróság kötelezi az alperest, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felhívására fizessen meg 750.000,- (Hétszázötvenezer) forint kereseti illetéket, és 544.338,- (Ötszáznegyvennégyezer-háromszázharmincnyolc) forint viszontkereseti illetéket az állam javára. A kereseti- és viszontkereseti illeték fennmaradó részét a felperes helyett az állam viseli.

A bíróság kötelezi az alperest, hogy a Fővárosi Törvényszék költségvetési elszámolási számlájára a bírósági gazdasági hivatal felhívására fizessen meg szakértői díj jogcímén 298.688,- (Kettőszázkilencvennyolcezer-hatszáznyolcvannyolc) forintot.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül van helye fellebbezésnek, melyet a Fővárosi Ítélőtáblához címezve, a bíróság központi ügyfélkapuján keresztül lehet előterjeszteni, elektronikus úton.

Tájékoztatja a bíróság a feleket, hogy a fellebbezési határidőn belül benyújtott közös kérelmükre a fellebbezés tárgyaláson kívül is elbírálható. Amennyiben a fellebbező fél a fellebbezéssel egyidejűleg a tárgyalás tartását nem kéri, a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik; vagy a fellebbezés csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos; illetve, ha a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul.

I n d o k o l á s:

Tényállás

[1] Az alperes gépjármű kereskedelemmel foglalkozó gazdasági társaság, aki a perbeli időben elsősorban gépkocsi márka típusú személygépjárművek forgalmazásával és javításával foglalkozott.

[2] A felperes és az alperes között 1995. augusztus 15. napján határozatlan időtartamú munkaviszony jött létre. A munkaszerződés 3. pontja szerint a felperes munkaköre pénztáros volt, és a személyi alapbére havonta 55.000,- Ft volt, valamint jogosult volt mozgóbérre és havi 1.200,- Ft étkezési hozzájárulásra is.

[3] A felperes feladata az alperes ... úti telephelyén (telephely címe) található pénztárának kezelése volt, ami magában foglalta a készpénzes számlák elkészítését és az ezzel kapcsolatos pénzmozgások adminisztrálását, illetve a pénztár kiadási oldalának a kezelését, és a pénzszállítókkal való kapcsolattartást. Szükség esetén helyettesítést is ellátott az alperes további budapesti telephelyein lévő pénztáraiban (szatellit pénztárak), illetve megszervezte az ott történő helyettesítéseket. Emellett ő tanította be és vizsgáztatta le az alperes által alkalmazni kívánt pénztárosokat.

[4] Az alperes és a Bt.1 között 2000. január 4-én vállalkozási szerződés jött létre, ami alapján az alperes havonta vállalkozói díjat fizetett a Bt. számára. A vállalkozási szerződés szerint a Bt.1 feladata az volt, hogy az alperes központi szalonjában értékesített minden új gépkocsi vevőjét, illetve annak képviselőjét a gépkocsi átadását követő hónap utolsó napjáig telefonon felhívja és kikérdezze a gépkocsi vásárlásával és használatával kapcsolatos tapasztalatairól, illetve véleményéről. Erről a tájékoztatásról és a felhívott vevőkről köteles volt az "eladott gépkocsi készletszáma, ügyfélnév és megjegyzés" tartalommal nyilvántartást vezetni. A vállalkozási szerződés 5. pontja alapján ezeknek a feladatoknak az elvégzésért havonta 42.000,- Ft + Áfa vállalkozói díjra volt jogosult, amelyet az alperes által aláírt teljesítésigazolás után fizettek ki részére. A vállalkozási szerződést a felek úgy módosították, hogy a vállalkozási szerződésben foglalt feladatok elvégzésért a vállalkozó 2001. január 1. napjától havonta 86.000,- Ft + Áfa díjazásra lett jogosult, illetve jogosult lett az eseti jelleggel teljesített kereskedelmi, illetve egyéb adminisztrációs feladatok után extra vállalkozói díjra is.

[5] A Cégnyilvántartás alapján a felperes 1999. február 03.- 2008. október 09. között a Bt.1 kültagja volt, és a Bt. részére 1999. március 16. - 2008. október 9.-e között 3.000,- Ft összegű vagyoni betétet szolgáltatott.

[6] A felperes állította, hogy az alperes és a Bt.1 között 2000. január 4-én létrejött vállalkozási szerződés "fiktív" volt, az csak azért jött létre, hogy részére az alperes a havi munkabért részben "vállalkozói díj"-ként, és ne munkabérként fizesse meg, és így a munkabért terhelő adók és járulékok egy része alól mentesüljön. A felperes előadása szerint az "eseti jellegű kereskedelmi és egyéb adminisztratív feladatok" a valóságban a munkatársak helyettesítését jelentették, amiért napi helyettesítési díjat kapott. Az egyes napokon történő helyettesítéseket, illetve az ezekért számlázott összegeket a vállalkozási szerződéshez kapcsolódó, kézzel készített feljegyzések tartalmazzák. Az alperes azonban vitatta azt, hogy a munkabér bármely részét valamikor is vállalkozói díjként fizette volna meg a felperes részére.

[7] A Bt.1 2005. május 4.-én végelszámolás alá, majd 2006. április 22.-én felszámolás alá került, és 2008. október 9-én törölték a Cégnyilvántartásból.

[8] Az alperes 2002. április 12-én délután pénztári rovancsot tartott, és akkor derült ki, hogy a központi pénztárból 4.480.342,- Ft hiányzik. Aznap a felperes, dolgozó1, dolgozó2 és dolgozó3 dolgoztak a központi pénztárban. A felperes és dolgozó1 a hiány tényét elismerték, de annak keletkezésére nem tudtak magyarázatot adni. A hiány megállapítása után a felperest felfüggesztették a munkavégzés alól, majd a munkaviszonyát az alperes a 2002. április 15. napján kelt rendkívüli felmondással megszüntette, aznapi hatállyal. A felmondás indokolása így szólt: "Munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan, súlyos gondatlansággal megszegte".

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!