Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20274/2019/5. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:45. §, (2) bek.] Bírók: Istenes Attila, Kisbán Tamás, Kovaliczky Ágota

Fővárosi Ítélőtábla

32.Pf.20.274/2019/5-II.

A Fővárosi Ítélőtábla a Dr. Puja Ügyvédi Iroda (címe., ügyintéző: dr. Puja János Attila ügyvéd) által képviselt felperes neve Kft. (felperes címe.) felperesnek - dr. Váci Tímea ügyvéd (címe.) által képviselt alperes neve (alperes címe.) alperes ellen személyiségi jog megsértése iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2019. március 4. napján kelt 31.P.24.000/2018/6. számú - 9. sorszám alatt kijavított - ítélete ellen az alperes részéről 8. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja és a felperes keresetét teljes egészében elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg a Magyar Államnak külön felhívásra 380.000 (háromszáznyolcvanezer) forint kereseti, fellebbezési és csatlakozó fellebbezési illetéket.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a Magyar Államnak külön felhívásra 90.000 (kilencvenezer) forint bírósági meghagyással szembeni ellentmondási illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2017-ben Magyarországon működési engedéllyel rendelkező külföldi felsőoktatási intézményt működtetett. A ...-el létesített együttműködési szerződés megszűnése után, önállóan akkreditált, az angol államilag elismert egyik diploma kiadó testületnél, az ATHE-nél. A felperes nem egyetemként határozta meg magát, főiskolai szintű képzést nyújtó felsőoktatási intézményként hirdette képzéseit, önálló diploma kiadási joga nem volt. A képzés végén a diplomamunkákat az ATHE értékelte és a sikeresen vizsgázók számára az ATHE állított ki angol diplomát. Az ATHE 6-os szintű képesítése az EQF 6-os szintjének, az pedig az Európai Felsőoktatási Terület oktatási szerkezetének első ciklusának felel meg.

Az alperes újságírója tanulmányozta az Oktatási Hivatal interneten közzétett jelentését, pár nappal a cikk megjelenése előtt megkereste a felperesi kft. ügyvezetőjét is. A felpereshez írásban megválaszolandó kérdéseket a cikkben közöltek ellenére nem küldött, a felperestől nem kért tájékoztatást arról mi az álláspontja az Oktatási Hivatal jelentésével kapcsolatosan.

Az alperes ezt követően az ....hu internetes oldalon 2017. július 13-án "Találtunk egy igazi magyar kamuegyetemet" címmel cikket jelentetett meg. A cikk címe alatt a felperesi intézményről készített fotót is közölt, melyen egy táblán látható az intézmény ... neve.

A cikk arról számolt be, hogy a ... nevű brit college az Oktatási Hivatal honlapján úgy jelenik meg, mint Magyarországon bejelentett angol akkreditációval rendelkező főiskola, amelynek fő profilja az angol diplomát adó alap és posztgraduális képzések. A cikk közölte, hogy ez az iskola mégsem főiskola. Beszámolt arról, hogy a ... történetben valami mégsem kerek, abba a kormányzati átvilágítási dokumentumot átolvasva botlottak bele. Bár akkor még mindent elhomályosított a CEU ügye, valójában erre az intézményre sokkal terhelőbb állításokat fogalmazott meg a kormányzat. Például ez volt az az egyetlen külföldi felsőoktatási intézmény, amely mindhárom fontos kritériumban megbukott. Nem rendelkezett a külföldi intézmény a képzés tekintetében program akkreditációval, a külföldi intézmény által kiállított okirat nem államilag elismert oklevél, a külföldi intézmény nem minősült a származási országában államilag elismert felsőoktatási intézménynek.

Tájékoztatott arról, hogy az intézmény ...-nak nevezi magát, ilyen brit főiskola, vagy bármilyen nevű oktatási intézmény azonban nincs. Közölte, hogy ...-nak hívják igazából az intézményt, ilyen brit iskola valóban létezik, azonban egyrészt diplomát már ők sem adnak, másrészt a megkereséskor már semmilyen módon nem álltak kapcsolatban a hasonló nevű magyar intézménnyel. Ezt követően azt vizsgálta a cikk, hogy milyen diplomát ad a .... Közölte, hogy a magyarázat nem egyszerű és nem is állítható, hogy semmit sem ér a papír. Az a szervezet amelyre hivatkozik a ..., az a szintén brit ATHE. Ennek rengeteg képzési központja van a különböző fokozatú papírjaival pedig szintén brit egyetemekre lehet bejutni. Általánosságban elmondható, hogy a fokozatokból és szintekből álló brit képzési rendszerben helyezi el a hallgatót egy diploma nevű papírral, amihez ugyanakkor kicsit még kell dolgozni, hogy konkrét BA, vagy MA képzéssé legyen átváltható. Megkeresték a ...-t, ahol azt mondták, hogy írásban tegyék fel a kérdéseiket, de nem tudnak gyors válaszokat ígérni. Beszámolt arról, hogy a kormány be akarja záratni az intézményt, küldtek erről szóló határozatot a ...-nak, de az intézmény fellebbezett. Hogy mi lesz az ügy vége, nyilván hosszú jogászkodás után derül ki.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes a cikk címével, azzal, hogy a felperest igazi magyar kamuegyetemnek nevezte, megsértette a felperes jóhírnévhez fűződő személyiségi jogát. Kérte az alperest elégtételadásaként a keresetében megjelölt közlemény közzétételére kötelezni, valamint kérte a cikk eltávolítására és 3.000.000 forint sérelemdíj megfizetésére kötelezését is.

Az alperes érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Azzal védekezett, hogy a cikk felperes által sérelmezett címe: a kamuegyetem, a cikk írójának véleményét közli. A cikk az Oktatási Hivatal interneten közzétett külföldi felsőoktatási intézmények magyarországi működéséről a kormány részére kiállított jelentésen, azaz valós tényeken alapult, amelyből az újságíró okszerű következtetést vont le. Megítélése szerint, a kamuegyetem megfogalmazás a köztudatban elterjedt kifejezés. A cikk működési anomáliákat tárt fel, és nem állította tényként, hogy a felperes nem felel meg a működési feltételeknek, csak arról tájékoztatott, hogy a nyilvánosságra hozott Oktatási Hivatali jelentés szerint a működési feltételeknek nem felel meg. A cikk címében azért fogalmazott a szerző a kamuegyetem kifejezést használva, mert abban az időben téma volt a CEU ügye, amit kamuegyetemnek neveztek. A köznyelvben ez a kifejezés a magyar törvényeknek nem megfelelő felsőoktatási intézményt jelentette. A kifogásolt részlet ezért valós tényen alapuló vélemény.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az alperes megsértette a felperes jóhírnévhez fűződő személyiségi jogát azzal, hogy 2017. július 13-án az ....hu internetes oldalon "Találtunk egy igazi magyar kamuegyetemet" című cikkben valótlanul állította, hogy a ... Kft. kamuegyetemet működtet. Kötelezte az alperest, hogy 5 napon belül távolítsa el az internetes oldalról a sérelmezett cikket. Kötelezte az alperest, hogy 5 napon belül tegye közzé az internetes oldal címlapján a cikk elérhetőségével azonos módon és időtartamban az alábbi közleményt: "2017. július 13-án megjelent »Találtunk egy igazi magyar kamuegyetemet« című cikkünkben valótlanul állítottuk, hogy a ... Kft. kamuegyetemet működtet, ezzel valótlanul azt a látszatot keltettük, hogy jogszerűtlen tevékenységet folytat. Az érintettektől elnézést kérünk." Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 2.000.000 forint sérelemdíjat, valamint 180.000 forint perköltséget és a Magyar Államnak külön felhívásra 180.000 forint eljárási illetéket. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!