Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Kfv.39169/2011/7. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 206. §] Bírók: Albert Zoltán, Kovács Ákos, Kovács András

A határozat elvi tartalma:

A munkáltatót terhelő bizonyítási teher szintje egyenlő bánásmód követelményével kapcsolatos ügyekben.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.30736/2010/10., *Kúria Kfv.39169/2011/7.*

***********

Kfv.III.39.169/2011/7.szám

A Kúria a dr.Képes György ügyvéd által képviselt T. Hungary Kft. felperesnek az Egyenlő Bánásmód Hatóság alperes ellen közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indult perben - amelybe az alperes pernyertességének előmozdítása érdekében beavatkozott a személyesen eljárt L. J. beavatkozó - a Fővárosi Bíróság 2011. június 30. napján kelt 8.K.30.736/2010/10. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 11. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Kúria a Fővárosi Bíróság 8.K.30.736/2010/10. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a Kúria a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 10.000.- /azaz tízezer/ forint felülvizsgálati eljárási költséget, továbbá - külön felhívásra - 36.000.- /azaz harminchatezer/ forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I N D O K O L Á S

L. J. /a továbbiakban: beavatkozó/ 2007. február 1. napja óta dolgozott felperesnél adminisztrátorként, kezdeti személyi alapbére 131.000.- Ft volt.

A bére 2007. november 1. napján változott, melynek során a munkavállalók közti jövedelmekben aránytalanságok alakultak ki. A beavatkozó egy férfi és egy női kollégával dolgozott azonos munkakörben, az ügyfélszolgálati csoportban. A férfi kolléga részben eltérő munkaköri feladatokat látott el, amennyiben az ügyfélszolgálati iroda által feldolgozott adatokat riportok keretében továbbította a központ felé, Kínába és a regionális központokba. Ennek során adatbeviteli feladata volt.

2008. július hó vége óta a beavatkozó az ügyfélszolgálati csoport vezetője lett szóban, majd írásban is 2008. november közepe óta. 2008. novemberében a beavatkozó és két beosztottja is megkapta a munkaköri leírását, a bérezési különbségek 2007. november 1. óta álltak fenn. 2008. július óta 5.000.- Ft törzsbérkiegészítés plusz juttatást kapott a beavatkozó. A férfi kollégájának azonban, aki külön belső irodát kapott, ekként munkavégzés feltételei is jobbak voltak, összességében 2007. novemberétől bruttó 32.000.- Ft-tal, 2008. februárjától bruttó 20.000.- Ft-tal, míg 2008. év őszétől bruttó 20.000.- Ft-tal emelkedett a fizetése, így összességében 50.000.- Ft-tal került alacsonyabb összegben megállapításra a beavatkozó fizetése a férfi kollégáénál.

A férfi kolléga kereskedelmi szakirányú képzettséggel és angol nyelvvizsgával is rendelkezett, mely a beavatkozónak nem volt. Ebből következett az is, hogy a férfi kolléga munkaköre annyiban eltérő volt, hogy az adatokat ő küldte tovább a regionális és a Kínai központba, mert ehhez nyelvtudás is kellett.

A beavatkozó 2009. augusztus 17. napján az alpereshez fordult, mert álláspontja szerint megsértette a munkáltató vele szemben az egyenlő bánásmód követelményét, mert vezetői kinevezését követően sem rendezte a munkabérét, és beosztottja nála jóval többet keresett, holott lényegében azonos munkakört látott el. Ez csak azzal magyarázható, hogy a munkatársa férfi.

Az alperes eljárása során a felperesi munkáltató azzal védekezett, hogy a férfi munkavállaló munkaköre, illetve többletfeladatai lényegesen eltértek a beavatkozóétól. Nemcsak a szakképzettsége volt magasabb színtű a férfi munkavállalónak, de angol nyelvtudással is rendelkezett, pénzügyi jellegű érzékeny adatokat is kezelt, és az ügyfélszolgálati tevékenységet lényegében csak 20 %-ban látta el. Az egyéb kérdésekben a pénzügyi igazgató és az ügyvezető igazgató felé volt közvetlenül felelős a férfi kolléga, és munkakörének csak egy kis részében volt beosztottja a beavatkozónak. Ezek az eltérések indokolták a jövedelem közti különbséget.

Az alperes eljárása folyamán a beavatkozó munkaviszonya megszűnt 2009. november 2. napján közös megegyezéssel, mert október 30. napján - pénteken - a késő délutáni órákban az ügyvezető igazgató négyórás munkakörbe akarta áthelyezni a beavatkozót, és az erről szóló szerződésmódosítást is közölte vele azzal, hogy ha nem írja alá, akkor kénytelenek felmondani, és a helyszínen kell beavatkozónak a döntést meghozni. Ezért a beavatkozó nyomban aláírta a munkaszerződés-módosítást, majd mivel a hétvége alatt bíztató munkaajánlatot kapott máshonnan, ezért 2009. november 2. napján felmondta a munkaviszonyát. A felperes előadta, hogy a négyórás munkába történő áthelyezés indoka az volt, hogy a 2008. évi gazdasági válság begyűrűzött a vállalathoz, melyet a cég eredményei is mutattak, és ezért 2009. év nyarán elvárásként fogalmazódott meg a megfelelő intézkedések megtétele. Időközben egy kolléganő visszajött GYES-ről, és ezért ebben az esetben a felperesi munkáltató azon döntés elé került a bevezetett létszámstop következtében, hogy két négyórás foglalkoztatást ajánl fel a beavatkozónak, illetve a GYES-ről visszatérő munkavállalónak, vagy a GYES-ről visszatérő munkavállalót felveszi, mivel ez törvényi előírás, a beavatkozótól pedig végleg megválik. A beavatkozóra nézve kedvezőbb megoldást választotta a felperes.

Az alperes 2009. december 4. napján kelt EBH/1395/10/2009. számú határozatában megállapította, hogy a felperes megsértette az egyenlő bánásmód követelményét azzal, hogy a beavatkozót nemi hovatartozása miatt kedvezőtlenebb bánásmódban részesítette a vele azonos munkakörben dolgozó és egyenlő értékű munkát végző férfi dolgozókhoz képest, és ezen férfi dolgozó munkabéréhez viszonyítottan alacsonyabb összegben állapította meg a munkabérét, továbbá megállapította azt is, hogy a részmunkaidős állás felajánlása a munkaviszony megszűnését eredményezte, így megvalósította a beavatkozóval szemben a megtorlás tényállását a felperes, ezért e magatartástól eltiltotta. Elrendelte a határozat 90 napra történő nyilvános közzétételét és 2.000.000.- Ft bírság megfizetésére kötelezte a felperest. A határozat indokolása az Európai Bíróság gyakorlatának elemzésére is kitérve részletesen kifejtette, hogy a felperesnek kellett az eljárás során megfelelő bizonyítékokat szolgáltatnia, ezen bizonyítékoknak objektíveknek kell lennie, alapvetően munkadokumentumokon kell alapulnia. Az ügyvezető igazgató, illetve az érintett férfi munkavállaló utólagos nyilatkozatai abban a körben, hogy milyen túlmunkavégzés történt, valójában ki volt a főnöke a férfi munkavállalónak, nem volt elfogadható, mivel ezeket a munkaköri leírások, a szolgáltatott dokumentumok nem támasztották alá.

Ilyen esetekben pedig nem lehet az érdekelt tanúvallomásokra alapozni a tényállás megállapítását. A felperesnek a bizonyításnak olyan módját kell választania, amelynek során a szolgáltatott bizonyítékok objektívek, és ekként alkalmasak a tényszerű bérkülönbségek igazolására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!