Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Gyulai Törvényszék Pf.25090/2021/5. számú határozata kölcsöntartozás megfizetése tárgyában. Bírók: Melisné dr. Kovács Zsuzsanna, Nagy Attila György, Szabó Mária

Gyulai Törvényszék

Az ügy száma:

2.Pf.25.090/2021/5. szám

A felperes:

Felperes1 (cím2.)

A felperes képviselője:

Kiss és Lányi Ügyvédi Iroda (cím4., ügyintéző: dr. Kiss Gábor ügyvéd)

Az alperes:

személyesen eljáró Alperes1 (cím1)

A per tárgya:

kölcsöntartozás megfizetése

Az elsőfokú bíróság neve és határozatának száma:

Békéscsabai Járásbíróság, 2.P.20.379/2020/12. szám

A fellebbező fél neve és a fellebbezés száma:

Alperes, 2.P.20.379/2020/14, 16. szám

Í t é l e t

A törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja és az alperes által a felperesnek fizetendő összeget 1.907.775 forintról 1.894.681 (egymillió-nyolcszázkilencvennégyezer-hatszáznyolcvanegy) forintra,

az alperes által fizetendő elsőfokú perköltség összegét 189.812 forintról 187.914 (száznyolcvanhétezer-kilencszáztizennégy) forintra leszállítja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg az államnak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Békés Megyei Adó- és Vámigazgatósága külön felhívására, a felhívásban szereplő időben és módon 151.600 (százötvenegyezer-hatszáz) forint fellebbezési illetéket.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága külön felhívására, a felhívásban szereplő időben és módon 1.000 (egyezer) forint fellebbezési illetéket.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 47.370 (negyvenhétezer-háromszázhetven) forint fellebbezési perköltséget.

Ezt meghaladóan az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

[1] Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 1.907.775 forintot, és 1.395.172 forint után 2012. október 18. napjától a kifizetés napjáig évi 26,50% kamatot, 265.014 forint után 2012. október 18. napjától kezdődően a kifizetés napjáig a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatot, és 189.812 forint perköltséget.

[2] Ítélete indokolásában hivatkozott arra, hogy 2015. július 10. napján kelt és az alperes 2015. július 24. napján vette át a Bank1 elszámoló levelét, melyben a tisztességtelenül felszámított összeget 158.476,83 HUF-ban jelölte meg. A bank tájékoztatta az alperest arról is, hogy a követelést 2012. október 17. napján követeléskezelő részére értékesítette, ezért a bank a kölcsönszerződés elszámolását a követelés engedményezésének napjával bezárólag készítette el.

[3] Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felperes csatolta azon felhívásokat, melyek igazolják, hogy a kölcsönszerződés felmondása (2012. év) és a fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmének benyújtása (2020. év) között több alkalommal felszólította az alperest, a levelek között több mint öt év nem telt el, ezért a felperes követelése nem évült el.

[4] A felperes csatolta (3/F/9/1) az engedményezési szerződést, mely bizonyítja az engedményezés tényét, így alaptalanul hivatkozik arra az alperes, hogy a felperes nem jogosult az eljárásban igényt érvényesíteni. Ezen túl az engedményezés tényét igazolja a jogelőd által küldött elszámolás is, melyben a felperest jelöli meg engedményesként.

[5] Az érvénytelenség körében az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felperes csatolta a jogelődje által kibocsátott, az alperes által aláírt árfolyamkockázatról szóló tájékoztatást (3/F/2/2), mely minden tekintetben megfelel - az alperes által hivatkozott - az Európai Uniónak e tárgyban kibocsátott irányelveinek és ezek értelmezése tárgyában hozott ítéletekben foglaltaknak. A felperesi jogelőd árfolyamkockázatról való alperesi tájékoztatása világos és egyértelmű volt, a szerződés megkötésekor hatályban volt 1996. évi CXII. törvény (Hpt.) 203. § (6) és (7) bekezdésében foglalt szabályoknak is megfelel. Az alperes hivatkozott arra is, hogy a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 59/A. §-ában foglaltaknak nem felel meg. Az elsőfokú bíróság nem vizsgálta és nem vizsgálhatja, hogy ennek a jogszabályi rendelkezésnek megfelelt-e a felperesi jogelőd számítása, könyvelése. Jelen per eldöntése szempontjából ez a jogszabály ún. más jogági jogszabálynak minősül, mely szabályaiban foglalja a megsértésének jogkövetkezményeit is a 170. §-ában, azonban érvénytelenség jogkövetkezményét nem állapítja meg.

[6] A felperes részletes számítást csatolt arról, hogy a követelés összegét miként számította ki, az alperes a kimutatottakhoz képest többlet teljesítést nem tudott bizonyítani, a jelen per eldöntése szempontjából nincsen jelentősége annak, hogy ez a számítás a felperesnek vagy jogelődjének könyveiben miként jelenik meg. Az alperes által hivatkozott Ptk. 528. § (3) bekezdése pusztán arról rendelkezik, hogy a bankhitel- és bankkölcsön szerződés részletes szabályait külön jogszabály tartalmazza, így a felperesi elszámolás ezt a jogszabályt nem sértheti, abba nem ütközik.

[7] Nem találta megállapíthatónak az elsőfokú bíróság a 2007. évi CXXXVIII. törvény, a jogalkotásról szóló törvény, a 2001. évi XCIII. törvény, valamint a 9000/1946. Me. megsértését. Álláspontja szerint a szerződés nem sérti az Alaptörvény azon rendelkezését, mely szerint Magyarország hivatalos pénzneme a forint, ettől függetlenül ugyanis a felek a szerződéskötés szabadságára tekintettel megállapodhatnak akár idegen pénznemben a kölcsönnyújtásról, vagy akár annak idegen pénznemben történő elszámolásáról, vagy a törlesztés idegen pénznemben történő teljesítéséről. Ez a szerződés érvényességét nem érinti.

[8] Nem találta megállapíthatónak az elsőfokú bíróság az elszámolásoknak a 18/1999.(II.5.) Korm. rendeletbe ütközését és megállapította, hogy a kölcsönszerződés a Hpt.-ben előírt és szükséges kötelező elemeket tartalmazza, abban nincsen "tisztességtelen kölcsönelem".

[9] Az alperes személyes meghallgatása során megállapítható volt, hogy írásbeli ellenkérelmének lényege az volt, hogy annak a szerződésnek állítja az érvénytelenségét, melynek kifizetésére kötötte meg a felperes által a követelése alapjául megjelölt szerződést, állítja, hogy abban tisztességtelen összeg lett meghatározva. Ezt a szerződést az elsőfokú bíróság nem vizsgálta és nem vizsgálhatja, nincs jelentősége a jelen ügy eldöntése szempontjából. Az alperes - nem vitatottan - a felperes által a kölcsönkövetelés alapjául szolgáló szerződést megkötötte az előbbi szerződés hátralékának törlesztése céljából, a szerződés egyértelműen tartalmazza a kölcsönadott összeget, az alperes ezt aláírta, így utólag alappal nem hivatkozhat arra, hogy a szerződés "tisztességtelen összeggel indult". A perbeli szerződés érvényes, így közömbös, hogy a korábbi szerződés milyen tartalommal bír. Megállapította, hogy a Hpt. 203. § (4) bekezdésébe ütközés miatt nem lehet a szerződés semmisségét megállapítani. Az alperes által hivatkozott Kúria Pfv.I.21.156/2015/5. számú döntés eltérő tényállású ügyben született, ezért azt jelen ügyben nem lehetett alkalmazni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!