30200/1945. KM rendelet
a vámőrlés és vámdarálás legmagasabb dijának megállapítása tárgyában
Az ideiglenes nemzeti kormánynak a közélelmezés biztosítása tárgyában kiadott 295/1945. ME rendelete 1. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem.
1. §
(1) A vámőrlésben megőrölt kenyérgabonaőrlési diját kenyérgabonában kell megfizetni.
(2) A vámőrlési jogosultak részére végzett őrlésért bármilyen hajtóerejü vagy berendezésű malom üzembentartója az őrlés céljából átvett, időszerűen száraz, tisztított, gyommagmenles gabona után vám címén legfeljebb 10%-ot, portás címén legfeljebb 2%-ot jogosult számítani.
(3) Gabona- és kukoricadaralásért legfeljebb 8% természetbeni vámot és 1% porlást szabad felszámítani.
(4) A vámőrlésért vagy vámdarálásért a (2), illetőleg a (3) bekezdésben megállapított természetbeni vámon és porlási százalékon felül bármilyen más dijazás (szitapénz, fuvarköltség, forgalmiadóváltság) felszámítása vagy egyéb szolgáltatás kikötése tilos.
2. §
(1) A tételes vámőrlést végző malom üzembentartója az őrlés céljából átvett gabonát köteles először megtisztítani és a tisztított gabona súlyát lemérés után megállapítani. Az 1. § (2) bekezdésében megállapított vámot és porlási százalékot (a továbbiakban: őrlési dijat; megtisztított gabona súlya alapján kell meg állapítani és a megtisztított és őrlési díjjal csökkentett gabonából kiőrölt összes örleményeket az őröltetönek ki kell szolgáltatni. A tisztítás során kiválogatott őrölhető hulladékot az őröltétőnek megdarált állapotban, vissza kell adni.
(2) A csereőrlést végző malom üzembentartója az őrlés céljából átadott gabonában, lévő idegen anyag és gyommag mennyiségét az őröltetővel egyetértésben becsléssel állapítja meg. Az őrlési dijat az idegen anyagok és gyommagvak becsléssel megállapított súlyának levonása után fennmaradó suly alapján, az őröltetönek cserében kiszolgáltatandó őrlemények mennyiségét pedig az idegen anyag, gyommagvak, valamint az őrlési dij (vám és porlás) levonása után fennmaradó suly alapján kell kiszámítani.
(3) A cseretelepre cserélés céljából bevitt gabonánál az őrlési dijat az átvett tisztítatlan gabona súlya alapján, a cserében kiszolgáltatandó őrlemények mennyiségét pedig, a cserélés céljára átvett tisztítatlan gabonának az őrlési díjjal csökkentett súlya alapján kell kiszámítani,
(4) A gabona vámörlésével (vámcserélésével) foglalkozó malom, illetőleg cseretelep üzembentartója köteles a malom (cseretelep) gabonaátvevő helyiségében szembetűnő helyen kifüggesztett, jól olvasható "Tájékoztató"-ban közzétenni a következőket:
a) vámőrlés (vámcsere) esetén mennyi,őrlési dijat (mennyi vámot és porlási százalékot számit;
b) a gabona tiszta súlyát előzetes tisztítás utján, vagy becsléssel állapitja-e meg;
c) az őrlésre (cserére) átvett gabona után a b) pont szerint megállapított tiszta súlynak, illetőleg - vámcseretelepnél - átvett tisztítatlan súlynak őrlési díjjal csökkentett mennyisége alapján mennyi és milyen fajta őrleményt szolgáltat ki:
d) a kiszolgáltatandó őrlemények súlyába a zsákot nem számítja be.
(5) A vámőrléssel (vámcseréléssel) foglalkozó malom (vámcseretelep) üzembentartója az előbbi bekezdés szerint kitöltött "Tájékoztató"-t kifüggesztése előtt az illetékes pénzügyigazgató-ságnak jóváhagyás céljából köteles bemutatni.
(6) Gabonánál vámőrlésben előállított őrleményeket a vámőrlő malom (vámcseretelep) az őröltetőknek esti 8 óra és reggeli 6 óra között elszállításra nem adhat ki.
3. §
Ez a rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; hatálybalépésével a 20500/1945. KM rendelet (Magyar Közlöny 1945. évi június hó 9-i, 47. szám) 1. és 2. §-a hatályát veszti.
Budapest, 1945. évi június hó 30-án.
Faraghó Gábor s. k.,
közellátásügyi miniszter