6026/1945. KKM rendelet
a Hangya Szövetkezet jogviszonyainak rendezése tárgyában
A vidéki Hangya Szövetkezet és Hangya Termelő, Értékesítő és Fogyasztási Szövetkezet, a Magyar Gazda Szövetség központja között fennálló függés, továbbá a szövetkezet monopolisztikus jellegének megszüntetése céljából átmenetileg a következőket rendelem:
1. §
A Hangya Termelő, Értékesítő és Fogyasztási Szövetkezet központja és a kötelékébe tartozó vidéki önálló Hangya Szövetkezetek közötti függőség megszüntetését elrendelem, ennek folytán a vidéki önálló Hangya Szövetkezetek ügyeiket a központtól függetlenül intézik. A vidéki Hangya Szövetkezetek vezetőségét (igazgatósági tagok, felügyelőbizottsági tagok, igazgatók, cégvezetők, kereskedelmi megbízottak) a 15/1945. ME sz. és az ezt kiegészítő rendeletekben szabályozott igazolási eljárás alá kell venni. Amennyiben az igazolási eljárás után nem maradna olyan vezető, aki a szövetkezet ügyeit joghatályosan intézhetné, ugy a helyi Nemzeti Bizottság nevez ki ideiglenes vezetőt,
2. §
Az igazgatóság, vagy kijelöli vezető tekintet nélkül arra, hogy az igazolási eljárás folytán igazolt, vagy a helyi Nemzeti Bizottság által kijelölt tagból áll, az igazolás, illetve kijelölés napjától számított 30 napon belül rendkívüli közgyűlést köteles összehívni, az uj igazgatóság és felügyelőbizottság megválasztása végett.
3. §
A regi vezetőség tagjai közül csak az választható meg, akit az igazolási eljárás után igazoltnak mondottak ki.
4. §
Az uj vezetőséget megválasztó rendkívüli közgyűlésről szóló hirdetményt abban az esetben is a legközelebbi helyi lapok bármelyikében lehet közzétenni, ha az alapszabály ettől eltérő rendelkezést alkalmaz. Ezenkivül a hirdetmény és tárgysorozat a községházán is kifüggesztendő. A közgyűlésen minden szövetkezeti tag szavazati joggal bír, tekintet nélkül arra, hogy mióta tagja a szövetkezetnek. A közgyűlés határozatképtelensége esetén az uj rendkívüli közgyűlés akkor is 8 napon belül hivandó egybe, ha az alapszabály ennél nagyobb határidőt tűz ki. Szavazati jog csak személyesen gyakorolható.
5. §
Szövetkezeti tag csak az lehet, akiről feltételezhető, hogy a szövetkezet működésébe bekapcsolódik. Azok a tagok, akik csak névleg tagjai a szövetkezetnek, de gazdasági működésükben a szövetkezetet nem veszik igénybe, az uj igazgatóság javaslatára a tagok sorából törlendők.
6. §
A rendkívüli közgyűlés az 5. §-ban előirt tárgysorozaton kivül az alapszabályokat megfelelően módosítani tartozik abból a célból, hogy a szövetkezetnek a Hangya Központtól való teljes függetlensége, önállósága biztosíttassák. Evégből hatályon kivül kell helyezni az alapszabályok minden olyan rendelkezését, amelyek a szövetkezetet a Központtal függő viszonyban tartják,
7. §
A helyi Központ tulajdonába tartozó Hangya Kirendeltségeket, fiókokat, boltokat az illető helyen működő autonom Hangya Szövetkezet, mint gondnok tartozik kezelni.
8. §
A szövetkezeteknek jogukban áll az árubeszerzés megkönnyítése és a szövetkezetek üzletvitelének megfelelő ellenőrzése céljából Körzeti Központokat alakítani. A Körzeti Központba nem köteles a körzet területén lévő Hangya Szövetkezet belépni, de ez esetben központi áruellátásban nem részesülhet. A Körzeti Központ lehet önálló szövetkezet, de létesülhet alkalmi egyesülés formájában is. Áruügyleteket csak annyiban köthet, hogy a beszerzett áruval a tagjait az alapszabályban, vagy alkalmi egyesülésről szóló szerződésben megszabott arányban ellátja.
A Körzeti Központ felállításáról készített alapszabálytervezet, vagy alkalmi egyesülési szerződés a Kereskedelem- és Közlekedésügyi Minisztériumnak jóváhagyás végett bemutatandó.
9. §
X Hangya Központ vagyonát és jövőjét illetőleg külön rendeletben fogok intézkedni,
10. §
Az autonóm Hangya Szövetkezetek kötelesek működésük megkezdését és a módosított alapszabályokat az illetékes Kereskedelmi és Iparkamarának jelenteni, amelyek a jelentést a minisztériumhoz továbbítják.
11. §
Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Debrecen, 1945. évi április hó 30.-án.
Gábor József s. k.,
kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter