10210/1946. ME rendelet
a kölcsönös megsegítés keretében végzett mezőgazdasági munkáért követelhető munkaszolgáltatás legmagasabb mértékének megállapítása tárgyában
A minisztérium az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
1. § (1) A jelen rendelet hatálybalépésétől kezdve a kölcsönös megsegités keretében (az alábbiakban: kölcsönként) igaerővel végzett mezőgazdasági munkáért legfeljebb az alábbiak szerint megállapitott mértékü természetbeni munkaellenszolgáltatás (kézimunka) köthető ki és érvényesithető birói uton:
a) Kettős ló- vagy ökörigával vagy más állattal végzett tarlóbuktatásért, továbbá őszi vagy tavaszi vetés alá szántásért 400 n. ölenként 1 gyalognapszám,
b) szántás, vetés, boronálás együttes munkájáért 300 n. ölenként 1 gyalognapszám,
c) lókapával végzett tengeri megmunkálásáért (egyszeri lókapálás) 1 kat. holdanként 1 gyalognapszám,
d) szalmás gabona behordásánál 1 km távolságra 48 kereszt behordásáért 3 gyalognapszám, 2 km távolságra 40 kereszt behordásáért 3 gyalognapszám, 3 km távolságra 32 kereszt behordásáért 3 gyalognapszám, 4 km távolságra 24 kereszt behordásáért 3 gyalognapszám, 5 km távolságra 16 kereszt behordásáért 3 gyalognapszám, 5 km-en felüli távolságra minden 10 kereszt után 2 gyalognapszám,
e) szemes gabona behordásánál (1 kocsira 8 q-t számitva) 1 km távolságra 80 q behordásáért 8 gyalognapszám, 2 km távolságra 72 q behordásáért 3 gyalognapszám, 3 km távolságra 64 q behordásáért 3 gyalognapszám, 4 km távolságra 48 q behordásáért 3 gyalognapszám, 5 km távolságra 32 q behordásáért 3 gyalognapszám, 5 km-en felüli távolságra minden 20 q után 2 gyalognapszám,
f) répa, burgonya, csövestengeri behordásánál és trágya kihordásánál - kocsinként 6-8 q-t számitva - 1 km távolságra 36-48 q behordásáért 3 gyalognapszám, 2 km távolságra 30-40 q behordásáért 3 gyalognapszám, 3 km távolságra 24-32 q behordásáért 3 gyalognapszám, 4 km távolságra 18-24 q behordásáért 3 gyalognapszám, 5 km távolságra 12-16 q behordásáért 3 gyalognapszám, 5 km-en felüli távolságra minden 9-10 q után 2 gyalognapszám.
(2) A kölcsönként végzett egyéb mezőgazdasági munkáért követelhető munkaellenszolgáltatás legmagasabb mértéke tekintetében az (1) bekezdésben emlitett hasonló természetű munkáért megállapitott mérték az irányadó.
(3) Ha az ellenszolgáltatásként teljesitendő munka az átlagosnál nagyobb erőkifejtést (zsákolás, kaszálás stb.) vagy az átlagosnál nagyobb szakszerüséget (metszés, permetezés, műtrágyázás stb.) igényel, a követelhető munkaellenszolgáltatás legnagyobb mértéke 25%-kal csökken.
(4) A jelen rendelet alkalmazásánál egy férfi napszám egy és fél női, illetőleg két gyermeknapszámmal esik egy tekintet alá.
(5) A kölcsönként adott igaerőnek külön i állatkezelő által való hajtásáért külön munkaellenszolgáltatás nem követelhető.
(6) A kölcsönként adott igaerő takarmányozásáról és az állatkezelő élelmezéséről az igaerő birtokosa, a munkaellenszolgáltatás teljesitőjének élelmezéséről pedig a megsegitett köteles gondoskodni.
(7) Az (1) bekezdésben megállapitott legnagyobb munkaszolgáltatás követelhető a hatósági kirendelés folytán kölcsönként végzett munka ellenértéke fejében is.
2. § Az igaerővel kölcsönként végzett mezőgazdasági munkáért járó munkaellenszolgáltatás teljesitése az aratási és cséplési idő kivételével bármikor követelhető. Ha azonban az igaerővel az aratási vagy cséplési munkaidény alatt szalmás vagy szemes gabona behordása végeztetett, az ezért járó munkaellenszolgáltatás teljesitése is ugyanebben a munka idényben követelhető.
3. § (1) A kölcsön igaerővel megsegitett köteles az 1. § alapján kikötött munkaellenszolgáltatást a megállapodás szerinti helyen és időben lelkiismeretesen teljesiteni. Ha a teljesitésben terhére nem róható elhárithatatlan körülmény akadályozza, a megsegitett az ellenszolgáltatásként kikötött munkát a saját költségén mással végeztetheti el, vagy pedig a napszám készpénzértékét köteles megtériteni.
4. § (1) Amennyiben a megsegitett az 1. §-ban meghatározott munkaszolgáltatás mértékét meghaladó munkát teljesit, a többletmunkát az igaerő birtokosa a munka helyén érvényes munkabér szerint dijazni köteles.
(2) Az előbbi bekezdésen alapuló követelést attól a naptól számitott három hónapon belül lehet érvényesiteni, amely napon a megsegitett a munkát teljesitette.
5. § Semmis minden olyan megállapodás, mely a megsegitettre nézve a jelen rendeletben foglalt rendelkezéseknél hátrányosabb, vagy amellyel a megsegitett a jelen rendelet rendelkezéseiből folyó jogáról lemond; egyébként azonban a megsegitő és a megsegitett között kötött megállapodás hatályban marad.
6. § (1) Amennyiben a cselekmény sulyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és hat hónapig terjedhető elzárással büntetendő, az az igaerőbirtokos, aki a jelen rendeletnek a legmagasabb munkaellenszolgáltatásra vonatkozó rendelkezéseit megszegi, vagy kijátssza.
(2) A pénzbüntetés tekintetében az 1928:X. törvénycikk, valamint az ezt módositó 8960/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 173. szám) rendelkezései az irányadók azzal, hogy a pénzbüntetés legmagasabb mértéke huszonnnégyezer forint.
(3) A kihágás elbirálása a közigazgatási hatóságnak, mint rendőri büntető biróságnak a hatáskörébe tartozik. Az 1929: XXX. tc. 59. § (1) bekezdés 3. pontjának alkalmazása szempontjából szakminiszternek a földmivelésügyi minisztert kell tekinteni.
7. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.
Budapest, 1948. évi szeptember hó 3-án.
A miniszterelnök helyett:
Dr. Bojta Béla s. k.,
államtitkár