55160/1946. FM rendelet
a mezőgazdasági traktorok őszi szántási kötelezettségének szabályozása tárgyában
Az őszi szántási munkálatok elvégzésének biztosítása érdekében a mezőgazdasági traktorok és traktoros talajmivelőgépek bejelentésének, nyilvántartásának, tulajdonjogi igazolásának, forgalmának, használatának és igénybevételének szabályozása tárgyában kiadott 8130/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 168. szám) (a továbbiakban: R.) 8. §-ában foglalt felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem:
1. § Minden mezőgazdasági traktor tulajdonosa (birtokosa, üzembentartója) köteles
a) 30 lóerősnél kisebb traktorral legalább 90 kat. hold,
b) 30 lóerős vagy ennél nagyobb, de 50 lóerősnél kisebb traktorral legalább 120 kat. hold,
c) 50 lóerős vagy ennél nagyobb traktorral pedig legalább 150 kat. hold földterületet középmélyen megszántani.
2. § Az 1. §-ban előirt szántási kötelezettség szempontjából a cukorrépa alá történő mélyszántás minden kat. holdja egyenértékű 2 kat. hold középmély szántással. Szántás helyett tárcsázást vagy kultivátorozást is lehet végezni; ez esetben azonban a szántási kötelezettség teljesítésének megállapításánál a tárcsázott vagy kultivátorozott terület felét lehet számításba venni.
3. § Az 1. §-ban előirt szántási kötelezettség felét az 1946. évi november hó 1. napjáig, másik felét pedig az 1946. évi december hó 10. napjáig kell elvégezni. A szántási kötelezettség teljesítésébe az 1946. évi szeptember hó 1. napjától kezdődőleg a traktorral felszántott területet be kell számítani.
4. § A mezőgazdasági traktort, - beleértve a közúti forgalomban való részvételre jogosító rendszámmal ellátott traktorokat is - mindaddig, amig azzal az 1. §-ban megállapított nagyságú területet fel nem szántották, más célra használni nem szabad.
5. § 1. Azt, hogy a traktor tulajdonosa (birtokosa, üzembentartója) a saját ingatlanának felszántása után szántási kötelezettségét hol köteles teljesíteni, a traktor tárolási helye szerint illetékes községi (városi) termelési bizottság, a rendszámmal ellátott traktoroknál pedig a földmivelésügyi minisztérium gépesítési ügyosztálya állapítja meg. Ha a traktor tárolási helye szerinti községben (városban) felszántandó ingatlan már nincs és igy a traktor tulajdonosa, (birtokosa üzembentartója) a község határán belül az 1. §-ban irt szántási kötelezettségének eleget tenni nem tud, a községi (városi) termelési bizottság ezt a körülményt a vármegyei gazdasági felügyelőségnek jelenteni köteles.
2. Azt, hogy az előbbi bekezdésben említett esetben a traktor tulajdonosa (birtokosa, üzembentartója) mely község területén köteles traktorával szántani, a vármegyei gazdasági felügyelőség vezetője jelöli ki.
6. § A szántási kötelezettség teljesítésének kijelölésénél elsősorban az ujjonnan földhözjuttatottak és a háborús kárt szenvedett földmivesek földjeit kell figyelembe venni.
7. § Azt, hogy a traktor tulajdonosa (birtokosa, üzembentartója) az 1. §-ban megállapított kötelezettség teljesítésére használja-e, a járási gazdasági felügyelő és a községi termelési bizottság ellenőrzi.
8. § 1. Amennyiben a R. végrehajtása tárgyában kiadott 54.023/1946. F. M. számú rendeletben foglalt felhívás alapján történt bejelentésnél vagy "Mezőgazdasági üzemanyagkönyv" igénylésénél üzemképesnek jelzett, illetőleg a bejelentés után üzemképes állapotba helyezett traktor üzemképtelenné válik, a tulajdonos (birtokos, üzembentartó) köteles ezt a körülményt a jelen rendelet hatálybalépésétől, illetőleg a traktor üzemképtelenné válásától számított 8 nap alatt a községi (városi) termelési bizottságnak bejelenteni.
2. A bejelentésnek tartalmaznia kell a traktor tulajdonosának, továbbá üzembentartójának nevét, lakcímét, a traktor tárolási helyét, üzemanyagkönyvének számát és azt, hogy mi az üzemképtelenség oka, milyen alkatrész pótlására vagy javítására van szükség.
9. § A községi (városi) termelési bizottság köteles a bejelentéseket, a bejelentéstől számított legkésőbb 3 napon belül összesítve jelenteni a földmivelésügyi minisztérium gépesítési ügyosztályának. A földmivelésügyi miniszter a traktor üzemképtelenné válása okának kivizsgálása, valamint a traktor üzemképes állapotba helyezése végett a szükséges intézkedéseket megteszi.
10. § Ha a tulajdonos (birtokos, üzembentartó) a jelen rendelet 1. §-ban megállapított szántási kötelezettségének eleget tett, ezt a körülményt a termelési bizottság kérelmére írásban igazolja.
11. § 1. Amennyiben súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, a R. 18. §-ának (1) bekezdése értelmében 6 hónapig terjedhető elzárással büntethető az, aki az 1. §-ban előirt szántási kötelezettségének alapos indok nélkül nem, vagy nem a kellő mértékben tesz eleget.
2. A pénzbüntetés kiszabása tekintetében az 1928: X. törvénycikk és az ezt kiegészítő és módosító jogszabályok rendelkezései az irányadók.
3. A kihágás elkövetése esetében rendőrhatósági őrizet alá helyezésnek (internálásnak) is helye van.
4. A kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak, mint rendőri büntető bíróságnak hatáskörébe tartozik. Az 1929: XXX. tc. 59. § (1) bekezdés 3. pontjának alkalmazása szempontjából szakminiszternek a földmivelésügyi minisztert kell tekinteni.
12. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.
Budapest, 1946. évi október hó 6-án.
Dobi István s. k.,
földmivelésügyi miniszter