8800/1946. IpM rendelet
a mezőgazdasági gépek üzemanyagellátásának szabályozása tárgyában
Az áru- és anyagkészletek termelésének, felhasználásának és forgalmának szabályozásáról szóló 12400/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 1945. évf., 208. szám) 1. §-ában kapott felhatalmazás alapján - a földmivelésügyi miniszterrel egyetértve - a következőket rendelem:
1. § (1) Mezőgazdasági gép (traktor, lokomobil és stabil motor) hajtására szolgáló benzint, petróleumot, gázolajat és kenőolajat (a továbbiakban: üzemanyag) a jelen rendelet hatálybalépésének napjától kezdve csak üzemanyagjegy ellenében szabad kiszolgáltatni.
(2) Üzemanyagellátásban csak az (1) bekezdésben felsorolt és üzemképes állapotban lévő mezőgazdasági gép üzembentartója részesülhet. Ha a mezőgazdasági gép a mezőgazdasági traktorok, valamint traktoros talajművelőgépek bejelentéséről és nyilvántartásbavételéről kiadott 28834/1945. 1-3. FM körrendelet értelmében bejelentési kötelezettség alá esik, az üzembentartó üzemanyagellátásban csak akkor részesülhet, ha bejelentési kötelezettségének eleget tett.
2. § (1) Az üzemanyagjegy négyféle, éspedig: benzin-, petróleum-, gázolaj- és kenőolajjegy.
(2) A benzin-, petróleum- és gázolajjegy (A. melléklet) alakra egyező és fejrészből, továbbá két drb 50 kg, két drb 25 kg, két drb 10 kg, három drb 5 kg, öt drb 2 kg és öt drb 1 kg, összesen tehát 200 kg üzemanyag vásárlására jogosító szelvényből áll.
(3) A kenőolajjegy (B. melléklet) fejrészből, továbbá két drb 10 kg, három drb 5 kg, őt drb 2 kg és öt drb 1 kg, összesen tehát 50 kg kenőolaj vásárlására jogosító szelvényből áll.
(4) A benzinjegy szürke, a petróleumjegy narancssárga, a gázolajjegy világosbarna, a kenőolaj jegy pedig világoszöld szinü.
(5) Minden üzemanyagjegy alapnyomással és sorszámmal van ellátva.
3. § (1) A 9. §-ban irt üzemanyagjegyek szétosztása a vármegyei gazdasági felügyelőségek utján történik.
(2) A vármegyei gazdasági felügyelőség vezetője (helyettese) a vármegye területén lakó üzembentartók részére kiadott üzemanyagjegyeket fejrészükön aláírja és a felügyelőség pecsétjével ellátja. Az üzemanyagjegy aláirás és pecsét nélkül érvénytelen.
(3) A vármegyei gazdasági felügyelőség a jegykiadás időpontjában a vármegye területén lévő üzemanyagelosztó helyeken meglévő üzemanyagkészletnek megfelelő mennyiségű és fajtáju üzemanyagjegyet bocsát a járási gazdasági felügyelők utján a községi (városi) termelési bizottságok rendelkezésére.
(4) Az üzemanyagjegyeket a vármegyei gazdasági felügyelőség, a járási gazdasági felfigyelők és a termelési bizottságok lezárt helyen (páncélszekrényben) őrzik.
(5) A vármegyei gazdasági felügyelőség, illetőleg a járási gazdasági felügyelő a kiadott Jegyek sorszámét feljegyzi.
4. § (1) Minden községi (városi) termelési bizottság három példányban "mezőgazdasági üzemanyaglap"-ot (C. melléklet) köteles vezetni, amelynek megfelelő rovatába és az üzemben tartott gép "mezőgazdasági üzemanyagkönyv"-ébe (D. melléklet) feljegyzi az üzemanyagjegy kiadásának idejét, a gép üzembentartójának a nevét, a gép jellemző adatait, valamint a kiadott üzemanyagjegyeknek és az azokra kiszolgáltatható üzemanyagoknak kilogrammsúlyban meghatározott mennyiségét.
(2) A termelési bizottság a "mezőgazdasági üzemanyaglap"-ot a hónap végén lezárja, egyik példányát megőrzi, kél példányát pedig haladéktalanul megküldi a vármegyei gazdasági felügyelőségnek, amely az egyik példányt a következő hónap ötödik napjáig - járásonkint összesítve - a földmivelésügyi miniszterhez felterjeszti, a másik példányt pedig megőrzi,
3. § (1) Az egyes gazdasági munkákhoz az egyes mezőgazdasági gépek által felhasználható és az azok által elvégzendő mezőgazdasági munkához kiadható üzemanyagmennyiséget a vármegyei gazdasági felügyelőség állapítja meg.
(2) A termelési bizottság első alkalommal gépenkint legfeljebb 1.000 kg hajtóanyagra (benzin, petróleum, gázolaj), továbbá 50 kg inditóanyagra (benzin, petróleum) és 50 kg kenőolajra szóló jegyet adhat ki az üzembentartó részére.
(3) A kiadott üzemanyagjegyre a gép nyilvántartási számát ("mezőgazdasági üzemanyagkönyv" száma) tintával reá kell vezetni.
(4) Ujabb üzemanyagjegyet csak olyan mennyiségben szabad kiadni, amennyi az utolsó üzemanyagjegy kiszolgáltatása óta végzett igazolt munkateljesítménnyel arányban áll. Ezt a termelési bizottság minden esetben ellenőrzi és ujabb, üzemanyagjegy kiadása előtt a végzett munka mennyiségét a "mezőgazdasági üzemanyaglap" megfelelő rovatába bevezeti és ugyanazt a "mezőgazdasági üzemagnyagkönyv"-ben igazolja.
(5) Az üzembentartó minden egyes munkateljesitményt "mezőgazdasági üzemanyagkönyv"-ébe feljegyezni és annak elvégzését a munkáltató aláírásával igazoltatni köteles.
(6) Az üzembentartó a "mezőgazdasági üzemanyagkönyv"-et és az esetleg be nem váltott üzemanyagjegyeket a termelési bizottságnak, a járási gazdasági felügyelőnek, a vármegyei gazdasági felügyelőségnek, az iparügyi és a földmivelésügyi miniszterek ellenőrzéssel megbízott tisztviselőinek ellenőrzés végett bármikor bemulatni köteles.
(7) Ha a mezőgazdasági gép az üzemanyag-jegyek kiadása után üzemképtelenné válik, az üzembentartó ezt a körülményt, valamint fennmaradt jegy- és üzemanyagkészletét a termelési bizottságnak három napon belül bejelenteni köteles.
6. § (1) Az üzemanyagelosztó (kereskedő) csak az alapnyomással, valamint a vármegyei gazdasági felügyelőség pecsétjével és aláírásával ellátott, megfelelően kitöltött üzemanyagjegyre, a vásárlás alkalmával saját kezüleg levágott szelvények ellenében és csak abban az esetben szolgáltathat ki üzemanyagot, ha az üzemanyagjegy fejrészén feltüntetett nyilvántartási szám a felmutatott "mezőgazdasági üzemanyagkönyv" nyilvántartási számával egyezik. Előre levágott szelvények ellenében üzemanyagot kiszolgáltatni nem szabad.
(2) Alapnyomás vagy aláírás és pecsét nélküli üzemanyagjegy bemutatóját az üzemanyagelosztó (kereskedő) a legközelebbi rendőrhatóságnak átadni köteles.
(3) Az üzemanyagelosztó (kereskedő) az üzemanyag kiszolgáltatása alkalmával az üzemanyagjegy fejrészén feltüntetett nyilvántartási számot a levágott jegyszelvényekre rávezetni és az üzemanyag kiszolgáltatásáról külön könyvet vezetni köteles. A külön könyvbe fel kell jegyezni az üzemanyag kiszolgáltatásának napját, a gép üzembentartójának a nevét, a gép minőségét (traktornál a gép törzskönyvi számát), valamint a kiszolgáltatott üzemanyag minőségét és mennyiségét.
(4) A levágott jegyszelvényeket üzemanyagnemenkint csoportosítva ivekre kell felragasztani oly módon, hogy az üzemanyag kiszolgáltatásakor feljegyzett nyilvántartási szám bármikor ellenőrizhető legyen.
(5) A vármegyei gazdasági felügyelőség az üzemanyag kiszolgáltatást a járási gazdasági felügyelők utján legalább hetenkint egyszer ellenőrizteti.
(6) Az üzemanyagkiszolgáltatásról az üzemanyagelosztó által vezetett könyvet az ellenőrző közegeknek - kívánatra - fel kell mutatni.
7. § (1) A termelési bizottság az üzemanyagjegyek kezelésével megbízott tagjainak nevét és pontos lakcimét a vármegyei gazdasági felügyelőségnek haladéktalanul bejelenti, amely azok névsorát a földmivelésügyi miniszterhez felterjeszti.
(2) A termelési bizottság az üzemanyagjegy kiszolgáltatásakor kezelési költséget számit fel.
(3) A termelési bizottság üzemanyagjegyek kezelésével megbizott tagjai gépenkint és havonkint díjazásban részesülnek, amelynek összegét több kezelést végző tag esetén, közöttük egyenlő arányban kell felosztani.
(4) A (2) bekezdés alapján beszedett összeget a termelési bizottság minden hónap ötödik napjáig, a kezelést végző tagoknak járó kezelési díj levonása mellett, a vármegyei gazdasági felügyelőségnek küldi meg, amely azt havonkint - megfelelő ellenőrzés után - a földmivelésügyi minisztérium "ásványolajellátási letéti számla" elnevezésű 161.230. számú postatakarékpénztári csekkszámlájára fizeti be.
(5) A kezelési költség, valamint a kezelést végző tagoknak járó díjazás összegét időről-időre a földmivelésügyi miniszter állapítja meg.
8. § (1) Aki a jelen rendelet rendelkezéseit megszegi vagy kijátssza a 12400/1945. ME rendelet 2. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott bűncselekményeket követi el és az abban foglalt rendelkezések szerint büntetendő.
(2) Az idézett rendelet 2. § (6) bekezdésében emlitett jogerős büntető itéletet a földmivelésügyi miniszternek is meg kell küldeni.
9. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.
Budapest, 1946. évi január hó 31-én.
Bán Antal s. k.,
iparügyi miniszter
A) melléklet a 8800/1946. IpM rendelethez

B) melléklet a 8800/1946. IpM rendelethez

C) melléklet a 8800/1946. IpM rendelethez

D) melléklet a 8800/1946. IpM rendelethez
