Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

8800/1946. IpM rendelet

a mezőgazdasági gépek üzemanyagellátásának szabályozása tárgyában

Az áru- és anyagkészletek termelésének, felhasználásának és forgalmának szabályozásáról szóló 12400/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 1945. évf., 208. szám) 1. §-ában kapott felhatalmazás alapján - a földmivelésügyi miniszterrel egyetértve - a következőket rendelem:

1. § (1) Mezőgazdasági gép (traktor, lokomobil és stabil motor) hajtására szolgáló benzint, petróleumot, gázolajat és kenőolajat (a továbbiakban: üzemanyag) a jelen rendelet hatálybalépésének napjától kezdve csak üzemanyagjegy ellenében szabad kiszolgáltatni.

(2) Üzemanyagellátásban csak az (1) bekezdésben felsorolt és üzemképes állapotban lévő mezőgazdasági gép üzembentartója részesülhet. Ha a mezőgazdasági gép a mezőgazdasági traktorok, valamint traktoros talajművelőgépek bejelentéséről és nyilvántartásbavételéről kiadott 28834/1945. 1-3. FM körrendelet értelmében bejelentési kötelezettség alá esik, az üzembentartó üzemanyagellátásban csak akkor részesülhet, ha bejelentési kötelezettségének eleget tett.

2. § (1) Az üzemanyagjegy négyféle, éspedig: benzin-, petróleum-, gázolaj- és kenőolajjegy.

(2) A benzin-, petróleum- és gázolajjegy (A. melléklet) alakra egyező és fejrészből, továbbá két drb 50 kg, két drb 25 kg, két drb 10 kg, három drb 5 kg, öt drb 2 kg és öt drb 1 kg, összesen tehát 200 kg üzemanyag vásárlására jogosító szelvényből áll.

(3) A kenőolajjegy (B. melléklet) fejrészből, továbbá két drb 10 kg, három drb 5 kg, őt drb 2 kg és öt drb 1 kg, összesen tehát 50 kg kenőolaj vásárlására jogosító szelvényből áll.

(4) A benzinjegy szürke, a petróleumjegy narancssárga, a gázolajjegy világosbarna, a kenőolaj jegy pedig világoszöld szinü.

(5) Minden üzemanyagjegy alapnyomással és sorszámmal van ellátva.

3. § (1) A 9. §-ban irt üzemanyagjegyek szétosztása a vármegyei gazdasági felügyelőségek utján történik.

(2) A vármegyei gazdasági felügyelőség vezetője (helyettese) a vármegye területén lakó üzembentartók részére kiadott üzemanyagjegyeket fejrészükön aláírja és a felügyelőség pecsétjével ellátja. Az üzemanyagjegy aláirás és pecsét nélkül érvénytelen.

(3) A vármegyei gazdasági felügyelőség a jegykiadás időpontjában a vármegye területén lévő üzemanyagelosztó helyeken meglévő üzemanyagkészletnek megfelelő mennyiségű és fajtáju üzemanyagjegyet bocsát a járási gazdasági felügyelők utján a községi (városi) termelési bizottságok rendelkezésére.

(4) Az üzemanyagjegyeket a vármegyei gazdasági felügyelőség, a járási gazdasági felfigyelők és a termelési bizottságok lezárt helyen (páncélszekrényben) őrzik.

(5) A vármegyei gazdasági felügyelőség, illetőleg a járási gazdasági felügyelő a kiadott Jegyek sorszámét feljegyzi.

4. § (1) Minden községi (városi) termelési bizottság három példányban "mezőgazdasági üzemanyaglap"-ot (C. melléklet) köteles vezetni, amelynek megfelelő rovatába és az üzemben tartott gép "mezőgazdasági üzemanyagkönyv"-ébe (D. melléklet) feljegyzi az üzemanyagjegy kiadásának idejét, a gép üzembentartójának a nevét, a gép jellemző adatait, valamint a kiadott üzemanyagjegyeknek és az azokra kiszolgáltatható üzemanyagoknak kilogrammsúlyban meghatározott mennyiségét.

(2) A termelési bizottság a "mezőgazdasági üzemanyaglap"-ot a hónap végén lezárja, egyik példányát megőrzi, kél példányát pedig haladéktalanul megküldi a vármegyei gazdasági felügyelőségnek, amely az egyik példányt a következő hónap ötödik napjáig - járásonkint összesítve - a földmivelésügyi miniszterhez felterjeszti, a másik példányt pedig megőrzi,

3. § (1) Az egyes gazdasági munkákhoz az egyes mezőgazdasági gépek által felhasználható és az azok által elvégzendő mezőgazdasági munkához kiadható üzemanyagmennyiséget a vármegyei gazdasági felügyelőség állapítja meg.

(2) A termelési bizottság első alkalommal gépenkint legfeljebb 1.000 kg hajtóanyagra (benzin, petróleum, gázolaj), továbbá 50 kg inditóanyagra (benzin, petróleum) és 50 kg kenőolajra szóló jegyet adhat ki az üzembentartó részére.

(3) A kiadott üzemanyagjegyre a gép nyilvántartási számát ("mezőgazdasági üzemanyagkönyv" száma) tintával reá kell vezetni.

(4) Ujabb üzemanyagjegyet csak olyan mennyiségben szabad kiadni, amennyi az utolsó üzemanyagjegy kiszolgáltatása óta végzett igazolt munkateljesítménnyel arányban áll. Ezt a termelési bizottság minden esetben ellenőrzi és ujabb, üzemanyagjegy kiadása előtt a végzett munka mennyiségét a "mezőgazdasági üzemanyaglap" megfelelő rovatába bevezeti és ugyanazt a "mezőgazdasági üzemagnyagkönyv"-ben igazolja.

(5) Az üzembentartó minden egyes munkateljesitményt "mezőgazdasági üzemanyagkönyv"-ébe feljegyezni és annak elvégzését a munkáltató aláírásával igazoltatni köteles.

(6) Az üzembentartó a "mezőgazdasági üzemanyagkönyv"-et és az esetleg be nem váltott üzemanyagjegyeket a termelési bizottságnak, a járási gazdasági felügyelőnek, a vármegyei gazdasági felügyelőségnek, az iparügyi és a földmivelésügyi miniszterek ellenőrzéssel megbízott tisztviselőinek ellenőrzés végett bármikor bemulatni köteles.

(7) Ha a mezőgazdasági gép az üzemanyag-jegyek kiadása után üzemképtelenné válik, az üzembentartó ezt a körülményt, valamint fennmaradt jegy- és üzemanyagkészletét a termelési bizottságnak három napon belül bejelenteni köteles.

6. § (1) Az üzemanyagelosztó (kereskedő) csak az alapnyomással, valamint a vármegyei gazdasági felügyelőség pecsétjével és aláírásával ellátott, megfelelően kitöltött üzemanyagjegyre, a vásárlás alkalmával saját kezüleg levágott szelvények ellenében és csak abban az esetben szolgáltathat ki üzemanyagot, ha az üzemanyagjegy fejrészén feltüntetett nyilvántartási szám a felmutatott "mezőgazdasági üzemanyagkönyv" nyilvántartási számával egyezik. Előre levágott szelvények ellenében üzemanyagot kiszolgáltatni nem szabad.

(2) Alapnyomás vagy aláírás és pecsét nélküli üzemanyagjegy bemutatóját az üzemanyagelosztó (kereskedő) a legközelebbi rendőrhatóságnak átadni köteles.

(3) Az üzemanyagelosztó (kereskedő) az üzemanyag kiszolgáltatása alkalmával az üzemanyagjegy fejrészén feltüntetett nyilvántartási számot a levágott jegyszelvényekre rávezetni és az üzemanyag kiszolgáltatásáról külön könyvet vezetni köteles. A külön könyvbe fel kell jegyezni az üzemanyag kiszolgáltatásának napját, a gép üzembentartójának a nevét, a gép minőségét (traktornál a gép törzskönyvi számát), valamint a kiszolgáltatott üzemanyag minőségét és mennyiségét.

(4) A levágott jegyszelvényeket üzemanyagnemenkint csoportosítva ivekre kell felragasztani oly módon, hogy az üzemanyag kiszolgáltatásakor feljegyzett nyilvántartási szám bármikor ellenőrizhető legyen.

(5) A vármegyei gazdasági felügyelőség az üzemanyag kiszolgáltatást a járási gazdasági felügyelők utján legalább hetenkint egyszer ellenőrizteti.

(6) Az üzemanyagkiszolgáltatásról az üzemanyagelosztó által vezetett könyvet az ellenőrző közegeknek - kívánatra - fel kell mutatni.

7. § (1) A termelési bizottság az üzemanyagjegyek kezelésével megbízott tagjainak nevét és pontos lakcimét a vármegyei gazdasági felügyelőségnek haladéktalanul bejelenti, amely azok névsorát a földmivelésügyi miniszterhez felterjeszti.

(2) A termelési bizottság az üzemanyagjegy kiszolgáltatásakor kezelési költséget számit fel.

(3) A termelési bizottság üzemanyagjegyek kezelésével megbizott tagjai gépenkint és havonkint díjazásban részesülnek, amelynek összegét több kezelést végző tag esetén, közöttük egyenlő arányban kell felosztani.

(4) A (2) bekezdés alapján beszedett összeget a termelési bizottság minden hónap ötödik napjáig, a kezelést végző tagoknak járó kezelési díj levonása mellett, a vármegyei gazdasági felügyelőségnek küldi meg, amely azt havonkint - megfelelő ellenőrzés után - a földmivelésügyi minisztérium "ásványolajellátási letéti számla" elnevezésű 161.230. számú postatakarékpénztári csekkszámlájára fizeti be.

(5) A kezelési költség, valamint a kezelést végző tagoknak járó díjazás összegét időről-időre a földmivelésügyi miniszter állapítja meg.

8. § (1) Aki a jelen rendelet rendelkezéseit megszegi vagy kijátssza a 12400/1945. ME rendelet 2. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott bűncselekményeket követi el és az abban foglalt rendelkezések szerint büntetendő.

(2) Az idézett rendelet 2. § (6) bekezdésében emlitett jogerős büntető itéletet a földmivelésügyi miniszternek is meg kell küldeni.

9. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest, 1946. évi január hó 31-én.

Bán Antal s. k.,

iparügyi miniszter

A) melléklet a 8800/1946. IpM rendelethez

B) melléklet a 8800/1946. IpM rendelethez

C) melléklet a 8800/1946. IpM rendelethez

D) melléklet a 8800/1946. IpM rendelethez

Tartalomjegyzék