90250/1946. KM rendelet
a rizs, borsó, árpa, köles, hajdina és cirokmag hántolási és őrlési, valamint a bab és szójabab őrlési termékei legmagasabb árának, továbbá a bérhántolás és bérőrlés legmagasabb dijának megállapítása tárgyában
A 9690/1945. ME rendelet 2. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
Hántolóüzemi és malmi árak
1. § (1) Az árpa és a köles, valamint a 10300/1946. KM rendelet (Magyar Közlöny 1946. évi február hó 10-i, 34. szám) 1. és 2. §-a értelmében a közellátás rendelkezésére bocsátott borsó hántolási és őrlési, valamint a szójabab és a 10300/1946. KM rendelet 1. és 2. §-a értelmében a közellátás rendelkezésére bocsátott bab őrlési termékeinek legmagasabb hántolóüzemi és malmi eladási árát a jelen rendelet 1. számú mellékletének 1. rovata, a hántolásuknál és őrlésüknél (rostálásuknál) nyert melléktermékek legmagasabb hántolóüzemi és malmi eladási árát pedig a jelen rendelet II. számú mellékletének 1. rovata tünteti fel.
(2) A rizs, hajdina és cirokmag, valamint az (1) bekezdés hatálya alá nem eső bab és borsó hántolási és őrlési termékeinek, továbbá a hántolásoknál és őrlésüknél (rostálásuknál) nyert melléktermékeknek hántolóüzemi és malmi eladási árát az egyes bánya- és gyáripari termékek, valamint gazdasági jellegű szolgáltatások árának (dijának) rendezéséről szóló 4120/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 1945. július hó 1-i, 65. szám) 2. §-a értelmében a 22000/1945 KM rendeletben (Magyar Közlöny 1945. évi augusztus hó 17-i, 104. szám) foglalt kalkulációs irányelvek szerint kell kiszámítani.
(3) Az (1) és (2) bekezdésben megállapított hántolóüzemi és malmi eladási árak a vevő zsákjában, illetőleg cserezsákban vagy ömlesztve történő eladására vonatkoznak. Amennyiben az eladás a vevő kívánságára cserezsák szolgáltatása nélkül történik a hántolóüzem (malom) zsákjában, az (1) bekezdésben megállapított árakhoz a hántolóüzem (malom) a zsák tényleges beszerzési árát hozzászámíthatja.
(4) Az (1) és (2) bekezdésben megállapított árak a hántolási és őrlési termékek bruttó súlya után számithatók.
2. § (1) Az 1. §-ban megállapított hántolóüzemi és malmi eladási árakat a hántolóüzem (malom) telephelyén házhoz szállítva, egyéb rendelkezési helyre történő eladásnál pedig vasúti kocsiba vagy uszályba rakva kell érteni.
(2) Amennyiben a hántolási és őrlési termékek, valamint melléktermékek elszállítása a hántolóüzemből (malomból) a vevő által vagy költségére történik, a hántolóüzem (malom) az 1. §-ban megállapított árakból 100 kg-onkint az I. számú melléklet 5. és a II. számú melléklet 2. rovatában feltüntetett fuvartéritést köteles levonni.
(3) A hántolóüzem (malom) telephelyétől eltérő rendeltetési helyre eladott hántolási és őrlési (rostálási) melléktermékeknél a hántolóüzemet (malmot) terheli a vasútra vagy uszályhoz szállítás, vasúti kocsiba vagy uszályba rakás (ömlesztve történő szállításnál a vasúti kocsiba vagy uszályba ürítés) költsége, továbbá a feladásnál nem a vevő (cimzett) érdekében felmerülő minden más költség. A fuvarlevél-űrlap ára, a mérlegelési dij, a vidéki feladóállomási különdíj, továbbá a rinfusaberendezés használati dija azonban a fuvardíjjal együtt a vevőre (címzettre) hárítható. A feladó saját rinfusaberendezésének értékét a vevőre (címzettre) háríthatja. Amennyiben a vevő (cimzett) rinfusaberendezést az áru átvételét követő 3 napon belül bérmentesítés mellett visszaküldi, a feladó köteles a rinfusaberendezés felszámított árából az Államvasutak díjszabása szerint az adott esetben számitható használati dij levonása után fennmaradó összeget a vevőnek (címzettnek) visszatéríteni.
3. § (1) Az 1. 8-ban megállapított hántolóüzemi és malmi eladási árak az áru feladásakor történő fizetés esetében érvényesek.
(2) Az áru feladását követő 8 napon tul történő fizetés esetében legfeljebb 1%, 14 napon tul történő fizetés esetében legfeljebb 2%, 30 napon tul történő fizetés esetében pedig legfeljebb 4% külön feltüntetendő felár számitható. A hántolóüzem (malom) kívánságára történő késedelmes fizetés esetében ezek a felárak nem számithatók.
(3) Az 1. §-ban megállapított árakból az áru feladását 15-30 nappal megelőző fizetés esetében 1%, 30 nappal vagy ennél is korábban történő fizetés esetében pedig 2% engedményt kell téríteni. Amennyiben az áru feladása előtti fizetés nem, a hántolóüzem (malom) felhivására történt, ezt az engedményt nem kell téríteni.
4. § (1) A hántolási és őrlési melléktermékek kis tételekben történő közvetlen elosztása esetében a hántolóüzem (malom) a jelen rendelet 1.
§-ában megállapított árakhoz az eladott mennyiségtől függően 100 kg-onkint az alábbi felárat számithatja hozzá;
5 q-20 q-ig .... 1.5%
1 q- 5 q-ig.......... 2.5%
1 q-n alul............ 3.0%
(2) Az (1) bekezdés szempontjából közvetlenül elosztás alatt a vevők részére történő kimérést, illetőleg közvetlen szállítást kell érteni,
5. § (1) Az 1. §-ban megállapított hántolóüzemi és malmi eladási árak az általános forgalmi adót magukban foglalják.
(2) A hántolóüzem (malom) a hántolási, és őrlési termékekről, valamint melléktermékekről kiállított számlákon lerótt számlailletéket, továbbá a közszállitásóknál lerovandó nyugtabélyegilletéket a hántolóüzemi és malm eladási árakhoz hozzászámíthatja.
(3) A hántolóüzem (malom) a megállapított hántolóüzemi és malmi eladási árat és az 1.-5. § szerint ahhoz hozzászámítható, illetőleg abból levonandó tételeket a számlában külön-külön köteles feltüntetni.
Nagykereskedői árak
6. § (1) A nagykereskedő az 1. §-ban megállapított hántolóüzemi és malmi eladási árakhoz hozzászámíthatja:
a) a vasúti fuvardíjat és annak járulékait,
b) a vasúti kocsiból kirakás tényleges felmerült, igazolható költségeit;
c) a vasútról a nagykereskedő raktárába szállítás és a raktárba rakás vagy nagykereskedői raktárból vasutraszállitás és berakás ténylegesen felmerült igazolható költségeit;
d) amennyiben az eladás a vevő kívánságára, cserezsák szolgáltatása nélkül történik a nagykereskedő zsákjában, a zsák tényleges beszerzési árát;
e) a beszerzési ára után számított legfeljebb 1/2% szóródást;
f) a hántolási és őrlési termékeknél az I. számú melléklet 2. rovatában feltüntetett nagy kereskedői ártöbbletet;
g) hántolási és őrlési melléktermékeknél 100 kg-onkint legfeljebb 3% ártöbbletet, továbbá kis tételekben történő közvetlen elosztás esetében az alábbi mennyiségi felárat:
5 q-20 q-ig ...... 1.5%
1 q-5 q-ig .......... 2.5%
1 q-n alul........... 3.0%
h) az árunak hitelben történő eladásánál a 3. § (2) bekezdésében megállapított felárat;
i) az általános forgalmiadót;
j) a hántolási és őrlési termékekről, valamint m illéktermékekről kiállított számlákon általa lerótt számlailletéket;
k) a közszállitásoknál lerovandó nyugtabélyegilletéket
(2) Az (1) bekezdés f) pontjában megállapított nagykereskedői ártöbblet és g) pontjában megállapított nagykereskedői ártöbblet és mennyiségi felár - tekintet nélkül a közbekapcsolódó nagykereskedők számára - legfeljebb egy izben számitható.
7. § (1) Amennyiben a nagykereskedő által eladott hántolási és őrlési termékek, valamint melléktermékek házhozszállítása a vasútról, közraktárból vagy a nagykereskedő raktárából a vevő által vagy költségére történik, a nagykereskedő köteles a 6. § szerint megállapított árakból 100 kg-onkint az I. számú melléklet 5. és a II. számú melléklet 2. rovatában feltüntetett fuvartéritést levonni.
(2) A nagykereskedő az áru feladása előtt történő fizetés esetében a 3. § (3) bekezdésében megállapított engedményt köteles a vevőnek adni. A hántolóüzemek és a malmok által a 3. § (2) és (3) bekezdése alapján számított felár, illetőleg téritett engedmény a nagykereskedői eladási árban nem érvényesíthető.
(3) A kereskedő saját rinfusaberendezésére vonatkozóan a 2. § (3) bekezdésében foglaltak az irányadók.
8. § A nagykereskedő a hántolóüzemi és malmi eladási árat, valamint a 6. és 7. § szerint felszámítható, illetőleg levonandó tételeket a számlában külön-külön köteles feltüntetni.
Kiskereskedői (fogyasztói) árak
9. § (1) A kiskereskedő a hántolási és őrlési termékeknek a jelen rendelet szerint megállapított hantolóüzemi (malmi), illetőleg nagykereskedői eladási árához az általa fizetett vasúti fuvardíj és járulékai melleit 100 kg-onkint az I. sz. melléklet 3. rovatában feltüntetett kiskereskedői ártöbbletet számithatja hozzá. A kiskereskedői ártöbblet - a közbekapcsolódó kereskedők számára tekintet nélkül - legfeljebb egy ízben számítható.
(2) Az (1) bekezdés alapján számitható fogyasztói ár az árpa, a köles, valamint a 10300/1946. KM rendelet 1. és 2. §-a értelmében a közellátás rendelkezésére bocsátott borsó hántolási és őrlési termékeinél és a szójabab, valamint a 10300/1946. KM rendelet 1. és 2. §-a értelmében a közellátás rendelkezésére bocsátott bab őrlési termékeinél nem lehet magasabb az I. számú melléklet 4. rovatában feltüntetett árnál, (fogyasztói tetőár).
(3) A (2) bekezdésben, illetőleg a (2) bekezdés szerint megállapított árakat (fogyasztói tetőárakat), tiszta súlyra vonatkoztatva, csomagolás nélkül kell érteni. A fogyasztó kívánságára papírzacskóban történő kiszolgálásnál a kiskereskedő a papírzacskó önköltségi árát külön felszámithatja.
(4) Az (1)-(3) bekezdésben megállapított árak a hántolóüzem (malom), illetőleg a nagykereskedő zsákjában történő eladás esetén az 1. § (2) bekezdése, illetőleg a 6. § (1) bekezdésének d) pontja értelmében fizetett többletet is magukban foglalják.
(5) Az (1)-(4) bekezdésben megállapított fogyasztói árak (fogyasztói tetőárak) az általános forgalmiadói nem foglalják magukban.
Bérhántolási és bérőrlési dijak
10. § (1) Bármilyen hajtóerejü vagy berendezésű hántolóüzem vagy malom üzembentartója a bérhántolásra, illetőleg bérőrlésre került tisztítatlan termény súlya után számítva 100 kg-onkint legfeljebb a 1. számú melléklet 6. rovatában feltüntetett bérhántolási, illetőleg bérőrlési dijat jogosult számítani.
(2) Az (1) bekezdésben magállapitott bérhántolási, illetőleg bérőrlési dijak a bérhántolási, illetőleg bérőrlési dij után fizetendő általános forgalmiadót magukban foglalják.
11. § A bérhántolásból és bérőrlésből származó hántolási és őrlési termékek és melléktermékek legfeljebb a jelen rendeletben megállapított árakon hozhatók forgalomba.
Vegyes rendelkezések
12. §
Az I. számú mellékletben 5., 9., 18., 22., 26., 28. és 30. sorszám alatt emlitett elsőrendű sárga- és zöldborsólisztre, köleslisztre, hajdinalisztre, cirokmaglisztre, bablisztre és szójabab-lisztre az Országos Gabona- és Lisztkisérleli Intézet (Budapest, II:, Kisrókus-u. 15/b) jellegmintákat állapit meg. Minőségi vita esetében az Intézet a hivatalosan vett minta alapján dönt.
13. §
A II. számú mellékletben felsorolt melléktermékeknél felmerülő minőségi vita esetében a Budapesti Áru- és Értéktőzsde áruüzleti szakértő bizottsága - a Magyar Állatélettani és Takarmányozási Kísérleti Intézettel egyetértésben - a hivatalosan vett minta alapján dönt.
14. § Ez a rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; hatálybalépésével a 28800/1945. KM rendelet hatályát veszti.
Budapest, 1946. évi március hó 30-án.
Dr. Bárányos Károly s. k.,
közellátásügyi miniszter
I. sz.. melléklet a 90250/1946. KM rendelethez


II. melléklet a 90250/1946. KM rendelethez
