Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

Elgépelés kijavítása AI-jal

Ha esetleg elgépelte a keresett kifejezést, kijavítja Önnek az AI!

...Tovább...

90250/1946. KM rendelet

a rizs, borsó, árpa, köles, hajdina és cirokmag hántolási és őrlési, valamint a bab és szójabab őrlési termékei legmagasabb árának, továbbá a bérhántolás és bérőrlés legmagasabb dijának megállapítása tárgyában

A 9690/1945. ME rendelet 2. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

Hántolóüzemi és malmi árak

1. § (1) Az árpa és a köles, valamint a 10300/1946. KM rendelet (Magyar Közlöny 1946. évi február hó 10-i, 34. szám) 1. és 2. §-a értelmében a közellátás rendelkezésére bocsátott borsó hántolási és őrlési, valamint a szójabab és a 10300/1946. KM rendelet 1. és 2. §-a értelmében a közellátás rendelkezésére bocsátott bab őrlési termékeinek legmagasabb hántolóüzemi és malmi eladási árát a jelen rendelet 1. számú mellékletének 1. rovata, a hántolásuknál és őrlésüknél (rostálásuknál) nyert melléktermékek legmagasabb hántolóüzemi és malmi eladási árát pedig a jelen rendelet II. számú mellékletének 1. rovata tünteti fel.

(2) A rizs, hajdina és cirokmag, valamint az (1) bekezdés hatálya alá nem eső bab és borsó hántolási és őrlési termékeinek, továbbá a hántolásoknál és őrlésüknél (rostálásuknál) nyert melléktermékeknek hántolóüzemi és malmi eladási árát az egyes bánya- és gyáripari termékek, valamint gazdasági jellegű szolgáltatások árának (dijának) rendezéséről szóló 4120/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 1945. július hó 1-i, 65. szám) 2. §-a értelmében a 22000/1945 KM rendeletben (Magyar Közlöny 1945. évi augusztus hó 17-i, 104. szám) foglalt kalkulációs irányelvek szerint kell kiszámítani.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben megállapított hántolóüzemi és malmi eladási árak a vevő zsákjában, illetőleg cserezsákban vagy ömlesztve történő eladására vonatkoznak. Amennyiben az eladás a vevő kívánságára cserezsák szolgáltatása nélkül történik a hántolóüzem (malom) zsákjában, az (1) bekezdésben megállapított árakhoz a hántolóüzem (malom) a zsák tényleges beszerzési árát hozzászámíthatja.

(4) Az (1) és (2) bekezdésben megállapított árak a hántolási és őrlési termékek bruttó súlya után számithatók.

2. § (1) Az 1. §-ban megállapított hántolóüzemi és malmi eladási árakat a hántolóüzem (malom) telephelyén házhoz szállítva, egyéb rendelkezési helyre történő eladásnál pedig vasúti kocsiba vagy uszályba rakva kell érteni.

(2) Amennyiben a hántolási és őrlési termékek, valamint melléktermékek elszállítása a hántolóüzemből (malomból) a vevő által vagy költségére történik, a hántolóüzem (malom) az 1. §-ban megállapított árakból 100 kg-onkint az I. számú melléklet 5. és a II. számú melléklet 2. rovatában feltüntetett fuvartéritést köteles levonni.

(3) A hántolóüzem (malom) telephelyétől eltérő rendeltetési helyre eladott hántolási és őrlési (rostálási) melléktermékeknél a hántolóüzemet (malmot) terheli a vasútra vagy uszályhoz szállítás, vasúti kocsiba vagy uszályba rakás (ömlesztve történő szállításnál a vasúti kocsiba vagy uszályba ürítés) költsége, továbbá a feladásnál nem a vevő (cimzett) érdekében felmerülő minden más költség. A fuvarlevél-űrlap ára, a mérlegelési dij, a vidéki feladóállomási különdíj, továbbá a rinfusaberendezés használati dija azonban a fuvardíjjal együtt a vevőre (címzettre) hárítható. A feladó saját rinfusaberendezésének értékét a vevőre (címzettre) háríthatja. Amennyiben a vevő (cimzett) rinfusaberendezést az áru átvételét követő 3 napon belül bérmentesítés mellett visszaküldi, a feladó köteles a rinfusaberendezés felszámított árából az Államvasutak díjszabása szerint az adott esetben számitható használati dij levonása után fennmaradó összeget a vevőnek (címzettnek) visszatéríteni.

3. § (1) Az 1. 8-ban megállapított hántolóüzemi és malmi eladási árak az áru feladásakor történő fizetés esetében érvényesek.

(2) Az áru feladását követő 8 napon tul történő fizetés esetében legfeljebb 1%, 14 napon tul történő fizetés esetében legfeljebb 2%, 30 napon tul történő fizetés esetében pedig legfeljebb 4% külön feltüntetendő felár számitható. A hántolóüzem (malom) kívánságára történő késedelmes fizetés esetében ezek a felárak nem számithatók.

(3) Az 1. §-ban megállapított árakból az áru feladását 15-30 nappal megelőző fizetés esetében 1%, 30 nappal vagy ennél is korábban történő fizetés esetében pedig 2% engedményt kell téríteni. Amennyiben az áru feladása előtti fizetés nem, a hántolóüzem (malom) felhivására történt, ezt az engedményt nem kell téríteni.

4. § (1) A hántolási és őrlési melléktermékek kis tételekben történő közvetlen elosztása esetében a hántolóüzem (malom) a jelen rendelet 1.

§-ában megállapított árakhoz az eladott mennyiségtől függően 100 kg-onkint az alábbi felárat számithatja hozzá;

5 q-20 q-ig .... 1.5%

1 q- 5 q-ig.......... 2.5%

1 q-n alul............ 3.0%

(2) Az (1) bekezdés szempontjából közvetlenül elosztás alatt a vevők részére történő kimérést, illetőleg közvetlen szállítást kell érteni,

5. § (1) Az 1. §-ban megállapított hántolóüzemi és malmi eladási árak az általános forgalmi adót magukban foglalják.

(2) A hántolóüzem (malom) a hántolási, és őrlési termékekről, valamint melléktermékekről kiállított számlákon lerótt számlailletéket, továbbá a közszállitásóknál lerovandó nyugtabélyegilletéket a hántolóüzemi és malm eladási árakhoz hozzászámíthatja.

(3) A hántolóüzem (malom) a megállapított hántolóüzemi és malmi eladási árat és az 1.-5. § szerint ahhoz hozzászámítható, illetőleg abból levonandó tételeket a számlában külön-külön köteles feltüntetni.

Nagykereskedői árak

6. § (1) A nagykereskedő az 1. §-ban megállapított hántolóüzemi és malmi eladási árakhoz hozzászámíthatja:

a) a vasúti fuvardíjat és annak járulékait,

b) a vasúti kocsiból kirakás tényleges felmerült, igazolható költségeit;

c) a vasútról a nagykereskedő raktárába szállítás és a raktárba rakás vagy nagykereskedői raktárból vasutraszállitás és berakás ténylegesen felmerült igazolható költségeit;

d) amennyiben az eladás a vevő kívánságára, cserezsák szolgáltatása nélkül történik a nagykereskedő zsákjában, a zsák tényleges beszerzési árát;

e) a beszerzési ára után számított legfeljebb 1/2% szóródást;

f) a hántolási és őrlési termékeknél az I. számú melléklet 2. rovatában feltüntetett nagy kereskedői ártöbbletet;

g) hántolási és őrlési melléktermékeknél 100 kg-onkint legfeljebb 3% ártöbbletet, továbbá kis tételekben történő közvetlen elosztás esetében az alábbi mennyiségi felárat:

5 q-20 q-ig ...... 1.5%

1 q-5 q-ig .......... 2.5%

1 q-n alul........... 3.0%

h) az árunak hitelben történő eladásánál a 3. § (2) bekezdésében megállapított felárat;

i) az általános forgalmiadót;

j) a hántolási és őrlési termékekről, valamint m illéktermékekről kiállított számlákon általa lerótt számlailletéket;

k) a közszállitásoknál lerovandó nyugtabélyegilletéket

(2) Az (1) bekezdés f) pontjában megállapított nagykereskedői ártöbblet és g) pontjában megállapított nagykereskedői ártöbblet és mennyiségi felár - tekintet nélkül a közbekapcsolódó nagykereskedők számára - legfeljebb egy izben számitható.

7. § (1) Amennyiben a nagykereskedő által eladott hántolási és őrlési termékek, valamint melléktermékek házhozszállítása a vasútról, közraktárból vagy a nagykereskedő raktárából a vevő által vagy költségére történik, a nagykereskedő köteles a 6. § szerint megállapított árakból 100 kg-onkint az I. számú melléklet 5. és a II. számú melléklet 2. rovatában feltüntetett fuvartéritést levonni.

(2) A nagykereskedő az áru feladása előtt történő fizetés esetében a 3. § (3) bekezdésében megállapított engedményt köteles a vevőnek adni. A hántolóüzemek és a malmok által a 3. § (2) és (3) bekezdése alapján számított felár, illetőleg téritett engedmény a nagykereskedői eladási árban nem érvényesíthető.

(3) A kereskedő saját rinfusaberendezésére vonatkozóan a 2. § (3) bekezdésében foglaltak az irányadók.

8. § A nagykereskedő a hántolóüzemi és malmi eladási árat, valamint a 6. és 7. § szerint felszámítható, illetőleg levonandó tételeket a számlában külön-külön köteles feltüntetni.

Kiskereskedői (fogyasztói) árak

9. § (1) A kiskereskedő a hántolási és őrlési termékeknek a jelen rendelet szerint megállapított hantolóüzemi (malmi), illetőleg nagykereskedői eladási árához az általa fizetett vasúti fuvardíj és járulékai melleit 100 kg-onkint az I. sz. melléklet 3. rovatában feltüntetett kiskereskedői ártöbbletet számithatja hozzá. A kiskereskedői ártöbblet - a közbekapcsolódó kereskedők számára tekintet nélkül - legfeljebb egy ízben számítható.

(2) Az (1) bekezdés alapján számitható fogyasztói ár az árpa, a köles, valamint a 10300/1946. KM rendelet 1. és 2. §-a értelmében a közellátás rendelkezésére bocsátott borsó hántolási és őrlési termékeinél és a szójabab, valamint a 10300/1946. KM rendelet 1. és 2. §-a értelmében a közellátás rendelkezésére bocsátott bab őrlési termékeinél nem lehet magasabb az I. számú melléklet 4. rovatában feltüntetett árnál, (fogyasztói tetőár).

(3) A (2) bekezdésben, illetőleg a (2) bekezdés szerint megállapított árakat (fogyasztói tetőárakat), tiszta súlyra vonatkoztatva, csomagolás nélkül kell érteni. A fogyasztó kívánságára papírzacskóban történő kiszolgálásnál a kiskereskedő a papírzacskó önköltségi árát külön felszámithatja.

(4) Az (1)-(3) bekezdésben megállapított árak a hántolóüzem (malom), illetőleg a nagykereskedő zsákjában történő eladás esetén az 1. § (2) bekezdése, illetőleg a 6. § (1) bekezdésének d) pontja értelmében fizetett többletet is magukban foglalják.

(5) Az (1)-(4) bekezdésben megállapított fogyasztói árak (fogyasztói tetőárak) az általános forgalmiadói nem foglalják magukban.

Bérhántolási és bérőrlési dijak

10. § (1) Bármilyen hajtóerejü vagy berendezésű hántolóüzem vagy malom üzembentartója a bérhántolásra, illetőleg bérőrlésre került tisztítatlan termény súlya után számítva 100 kg-onkint legfeljebb a 1. számú melléklet 6. rovatában feltüntetett bérhántolási, illetőleg bérőrlési dijat jogosult számítani.

(2) Az (1) bekezdésben magállapitott bérhántolási, illetőleg bérőrlési dijak a bérhántolási, illetőleg bérőrlési dij után fizetendő általános forgalmiadót magukban foglalják.

11. § A bérhántolásból és bérőrlésből származó hántolási és őrlési termékek és melléktermékek legfeljebb a jelen rendeletben megállapított árakon hozhatók forgalomba.

Vegyes rendelkezések

12. §

Az I. számú mellékletben 5., 9., 18., 22., 26., 28. és 30. sorszám alatt emlitett elsőrendű sárga- és zöldborsólisztre, köleslisztre, hajdinalisztre, cirokmaglisztre, bablisztre és szójabab-lisztre az Országos Gabona- és Lisztkisérleli Intézet (Budapest, II:, Kisrókus-u. 15/b) jellegmintákat állapit meg. Minőségi vita esetében az Intézet a hivatalosan vett minta alapján dönt.

13. §

A II. számú mellékletben felsorolt melléktermékeknél felmerülő minőségi vita esetében a Budapesti Áru- és Értéktőzsde áruüzleti szakértő bizottsága - a Magyar Állatélettani és Takarmányozási Kísérleti Intézettel egyetértésben - a hivatalosan vett minta alapján dönt.

14. § Ez a rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; hatálybalépésével a 28800/1945. KM rendelet hatályát veszti.

Budapest, 1946. évi március hó 30-án.

Dr. Bárányos Károly s. k.,

közellátásügyi miniszter

I. sz.. melléklet a 90250/1946. KM rendelethez

II. melléklet a 90250/1946. KM rendelethez

Tartalomjegyzék