61200/1947. KSzM rendelet
a fodrász-, kozmetikai-, manikűr- és pedikűrüzletek zárórája tárgyában
Az üzleti záróráról szóló 1942: VI. tc. módosítása tárgyában kiadott 13500/1947. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 259-260. szám) 1. §-ában, valamint az ipari munka vasárnapi szüneteléséről szóló 1891. XIII. tc. 3. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
1. §
Budapest székesfőváros, továbbá Budafok, Kispest, Pestszenterzsébet, Pestszentlőrinc, Rákospalota és Újpest megyei városok, valamint Csepel nagyközség területén a fodrász-, kozmetikai-, manikűr- és pedikűrüzleteket köznapokon - szombat kivételével reggel 1/2 8 órától délután 6 óráig, szombaton pedig délután 1/2 7 óráig szabad nyitvatartani.
2. §
A fodrász-, kozmetikai-, manikűr- és pedikűrüzletek nyitásának és zárásának időpontjai köznapokra a törvényhatósági jogú városok és az 1. §-ban nem említett megyei városok területére a polgármester a kis- és nagyközségek területére pedig - ide nem értve Csepel nagyközséget - másodfokú iparhatóság (alispán) állapítja meg az illetékes kereskedelmi és iparkamara, az illetékes ipartestületek és a Magyar Fodrászmunkások Szabad Szakszervezete helyi szerveinek meghallgatása után.
3. §
(1) Az 1891. XIII. tc. 3. §-a alapján a fodrász-, kozmetikai-, manikűr- és pedikűrüzletekre nézve vasárnapi, illetőleg Szent István-napi nyitvatartásra 1947. évi május hó 1. napja elölt bármilyen címen adott engedély hatályát veszti.
(2) A fodrászüzleteket városok területén vasárnap egész napon át zárva kell tartani.
(3) A községek területén a fodrászüzleteket vasárnap reggel 1/2 8 órától déli 12 óráig nyitva szabad tartani.
(4) A kozmetikai-, manikűr- és pedikűrüzleteket az ország egész területén vasárnap egész napon át zárva kell tartani.
(5) Az (1) bekezdésben említett üzleteket január 1-én, május 1-én, augusztus 20-án, karácsony mindkét napján, valamint húsvét és pünkösd másodnapján egész napon át, más Gergely-naptár szerinti ünnepeken, továbbá március 15-én pedig déli 12 órától a nap további szakában - az ország egész területén - zárva kell tartani.
4. §
A pályaudvarok belterületén a fodrász üzletek mindennap - vasárnapokat és egyéb munkaszüneti napokat is beleértve - reggel 6 órától egyfolytában este 10 óráig nyitvatarthatók, ezekben a fodrászüzletekben azonban alkalmazottakat foglalkoztatni csak váltott rendszerben szabad.
5. §
A jelen rendeletben foglaltak, valamint a helyi hatóságoknak a 2. § alapján kiadott határozataiban foglalták nem érintik az alkalmazottaknak a kollektív szerződésben a munkaidő, a túlmunka, valamint a munkaszüneti napokon végzett munka díjazása tekintetében biztosított jogait. Ebből következik, hogy heti 60 órán túl alkalmazottat foglalkoztatni a fodrász-, kozmetikai-, manikűr- és pedikűrüzletekben sem szabad, a túlmunka és a munkaszüneti napokon végzett munka pedig a kollektív szerződés szerint díjazandó. Amennyiben a nyitvatartási idő a heti 60 órát meghaladja, az alkalmazottak részére szabad időt egy napon és egyhuzamban kell biztosítani.
6. §
(1) A zárórán túl az üzlethelyiségbe új vendéget beengedni nem szabad, olyan vendéget azonban, aki a záróra elött érkezett az üzlethelyiségbe, a zárórán túl legfeljebb harminc percig szabad kiszolgálni.
(2) A fodrász-, kozmetikus-, manikűr- és pedikűripar körébe vágó munkát háznál is csak az említett üzletek nyitvatartásának ideje alatt szabad végezni.
7. §
A jelen rendelet rendelkezéseinek vagy tilalmainak megszegésével vagy kijátszásával elkövetett kihágások tekintetében az 1942. VI. tc. 9. §-ában, illetőleg az 1891. XIII. tc. 6. §-ában foglaltak szerint kell eljárni.
8. §
A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 20000/1947. KSzM rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 98. szám) hatályát veszti.
Budapest, 1948. évi január hó 14-én.
Rónai Sándor s. k.
kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter