161000/1948. (IV. 13.) FM rendelet
a tenyészbénaság és takonykór elleni védekezés tárgyában
Valamennyi törvényhatóság első tisztviselőjének
Székhelyén
A tenyészbénaság és a takonykór elleni gyökeres védekezés érdekében közel fél év óta folyamatban van az ország egypatás állatállományának (ló, szamár, öszvér) állatorvosi és laboratóriumi vizsgálata. Az erre irányuló vizsgálatok előreláthatólag az év végéig be is fejeződnek.
Egyes területeken az állatorvosi vizsgálatoknak, illetőleg az azzal kapcsolatos vérvételeknek elrendelés, egyidejűleg utasítottam az eljáró állat orvosokat vagy a vérvétel megtörténtét minden egyes állat marhalevelére jegyezzék fel, marhalevéllel el nem látott állatoknál pedig a vérvétel megtörténtéről az állal pontos leírását is tartalmazó külön igazolványt állítsanak ki.
Minthogy a lóállomány egészségét és a lótenyésztés biztonságát nagy mértékben veszélyeztető - fent említett betegséget elleni védekezés csak úgy lehel eredményes, ha az egész lóállomány egyedenként vizsgálat alá kerül, a vizsgálat tényleges megtörténtének fokozottabb ellenőrzése végeit az 1928. évi XlX. tc. 6. §-ában, valamint a 44. §-ának 3. pontjában nyert felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
I.
Azokon a területeken, ahol a vérvizsgálatok már befejeződtek a 100000/1932. FM rendelet 12. §-ában meghatározott marhalevél kötelezettsége alá eső forgalomba bocsájtani csak olyan félévnél idősebb egypatás állatot lehel, amelynek marhalevelén a takonykórral, illetve tenyészbénasággal való fertőzöttség megállapítására irányuló vérvétel megtörténte hivatalosan igazolva van.
E rendelkezés pontos és egyöntetű végrehajtása érdekében felhívom Alispán (Polgármester) urat, utasítsa az alárendelt hatóságokat, hogy
1. a legkiterjedtebb módon figyelmeztessék a ló tartó közönséget az általános vérvizsgálatokkal kapcsolatosan megváltozott forgalmi feltételekre.
2. a jelen rendeletben előirt óvintézkedések pontos betartását ellenőrizzék és szakközegeik állal ellenőriztessék.
3. a marhalevél-kezelőket írásban utasítsák arra, hogy
a) az alapmarhalevélben lévő és a vérvétel megtörténtét igazoló feljegyzési új marhalevél kiállítása cselén az új marhalevél elülső oldalán, a "Megjegyzések" rovat alatt lévő üres helyre másolatban jegyezzék fel és a másolatot aláírásukkal és hivatalos pecsétjükkel hitelesítsék;
b) amennyiben az új marhalevelet kérő lótulajdonos a vérvétel megtörténtét külön bizonyítvánnyal igazolja, annak adatait az pontban meghatározott módon az új marhalevélre vezessék rá. a vérvételi bizonyítványt vonják be és mint alapokmányt irattárukban helyezzék el;
c) a vérvételre vonatkozó adatokat (vérvétel helye és ideje) a marhalevél iktatókönyv Megjegyzés rovatába, tulajdonjog átruházás cselén pedig az átruházási jegyzőkönyv utolsó rovatába is jegyezzék be.
A vérvétel igazolása nélkül félévnél idősebb egypatás (ló, szamár, öszvér) állatra új marhalevelet kiállítani, az állategészségügyi bizonyítványt és az irányítást megújítani, valamint a marhalevelet tulajdonjogátruházási nyilatkozattal ellátni tilos.
A rendelet ellenére eljáró marhalevélkezdőkkel szemben a 100000/1932. FM rendelet 30. §-ában meghatározott fegyelmi rendszabályokat a legszigorúbban kell alkalmazni.
II.
A tenyészbénaság elleni védekezés legeredményesebb módja: megelőzése a fertőzés, lehetőségének, amely egyedül a fedeztetések körüli óvintézkedések pontos betartása állal biztosítható. Ezért az 1928. évi XIX. tc. 44. §-ának 10. pontjában nyert felhatalmazás alapján elrendelem, hogy az állam tulajdonában lévő fedezőménekkel, valamint a magánosok, a községek, a szövetkezetek, az egyesületek, stb. tulajdonában lévőt tenyésztésre jogosító igazolvánnyal ellátott ménekkel csak olyan kancák fedeztethetők, amelyekre vonatkozóan a tenyészbénaságra és a takonykórra irányuló vérvizsgálat megtörténtét a kanca tulajdonosa a marhalevélen lévő hivatalos feljegyzéssel, vagy a fentiekben említett állami állalorvosi külön igazolvánnyal igazolni tudja.
A magánméneknek a fenti tilalom ellen vétő tulajdonosaitól a tenyésztésre jogosító igazolványt be kell vonni.
Azokon a területeken (járás, megyei. thj. város) ahol a vérvizsgálatok megtörténtek, a jelen rendelet a kihirdetésének napján azonnal hatályba lép: azokon a területeken pedig, ahol az ezutáni időben foganatosítják a vérvételeket, a megfigyelési kerület megszüntetését, illetve az azzal kapcsolatos zárlati intézkedések feloldását követő naptól kezdődően lép hatályba.
Budapest, 1948. évi április hó 9-én.
A miniszter helyett:
Keresztes Mihály s. k.,
államtitkár