Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

4970/1948. (IV. 30.) Korm. rendelet

az 1927: XXI. törvénycikken alapuló baleseti biztosítás egyes kérdéseinek szabályozása tárgyában

A magyar köztársaság kormánya az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1947: XXVI. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a kővetkezőket rendeli:

1. § (1) Az 1927: XXI. törvénycikken alapuló baleseti biztosítás (a továbbiakban: baleseti biztosítás) fejében az 1948. évi április hó 1. napját magábanfoglaló bérfizetési időszak első napjától kezdődően a bal eseti biztosításra kötelezett minden munkavállaló után a munkáltató - alkalmazottainak létszámára, az üzem veszélyességi fokára és a munkavállaló betegségi biztosítási kötelezettségére tekintet nélkül -a munkavállaló tényleges javadalmazása 1%-ának megfelelő baleseti biztosítási járulékot köteles az Országos Társadalombiztosító Intézetnek fizetni.

(2) Az (1) bekezdésben említett baleseti biztosítási járulék esedékességére a betegségi biztosítási járulék esedékességére vonatkozó jogszabályok irányadók.

(3) A baleseti biztosítási járulékok késedelmes fizetése esetében a közadók kezeléséről szóló szabályoknak az adópótlékra vonatkozó rendelkezéseit, a baleseti járulékért terhelő szavatosságra és a csőd esetében kielégítésre az 1927: XXI. tc. 26., 27. és 28.-ainak rendelkezéseit kell alkalmazni.

(4) A baleseti biztosítási járulékokat a betegségi biztosítási járulékokkal együtt, illetőleg ezek módjára kell kiróni és beszedni. A baleset esetére kötelezően biztosított, de betegségi biztosítási kötelezettség alá nem tartozó munkavállaló után járó baleseti biztosítási járulék kirovását és beszedését az Országos Társadalombiztosító Intézetnek az a helyi szerve (1927: XXI. tc. 94. §), illetőleg az a különálló biztosító intézet (1927: XXI. tc. 93. §) végzi, amely az illető munkavállaló betegségi biztosítási kötelezettsége esetében az utóbb említett biztosítás járulékainak kirovására és beszedésére illetékes lenne. A különálló biztosító intézetek az általuk beszedett baleseti járulékokat kötelesek az Országos Társadalombiztosító Intézetnek átutalni; a kirovásért és beszedésért költséget nem számíthatnak fel.

2. § Az 1927: XXI. tc. 60. §-a alapján baleset esetén önkéntesen biztosított baleseti járulék fejében a betegségi biztosításában irányadó javadalmazás 1%-át köteles fizetni; a baleseti járulék esedékességére, ki rovására és beszedésére az 1. § (2)-(4) bekezdéseiben foglalt rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

3. § (1) A baleseti biztosításra kötelezettek közül azokat, akiket a munkáltató akár az Országos Társadalombiztosító Intézetnél, akár valamelyik különálló betegségi biztosító intézetnél betegségi, vagy öregségi (rokkantsági, özvegységi, árvasági) biztosításra, vagy pedig az említett biztosítások mindegyikére bejelenteni köteles, a baleseti biztosításra külön bejelenteni nem kell. A baleseti biztosításra kötelezett, de betegségi; illetőleg öregségi (rokkantsági, özvegységi és árvasági) biztosítási kötelezettség alá nem tartozó munkavállalókat a munkáltató az Országos Társadalombiztosító Intézetnek annál a helyi szervénél, illetőleg annál a különálló biztosító intézetnél tartozik bejelenteni, amelynél az illető munkavállalót betegségi biztosítási kötelezettsége esetében bejelenteni lenne köteles. A bejelentés szabályait a népjóléti miniszter rendelettel állapítja meg.

(2) A baleseti biztosításra kötelezett munkavállaló munkaviszonyának kezdetére, megszűnésére, vagy a javadalmazás változására vonatkozó bejelentés elmulasztása, illetőleg a bejelentések bármelyikének késedelmes teljesítése esetében fizetendő baleseti járulék, járuléktöbblet vagy megtérítés tekintetében a betegségi biztosítási járulékokra az említett esetekben irányadó rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell megfelelően alkalmazni, hogy a munkáltató a munkaviszony kezdetének bejelentése előtt bekövetkezett baleset folytán adott kártalanítás költségei közül a járadékok megtérítésére nem kötelezhető.

4. § A baleseti biztosításra kötelezett üzemek, hivatalok és foglalkozások helyszíni ellenőrzésére az 1927. évi XXI. tc. 135. és 136. §-aiban foglalt rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

5. § (1) 1948. évi április hó 1. napjától kezdődően a baleseti biztosítást a költségesebb gyógyászati segédeszközök költségei, az 1927: XXI. tc. 71. §-a első bekezdésének 4. pontjában említett járadékok és ezek folyósításának költségei, a végkielégítések, továbbá a balesetelhárítási és mentésügyi költségek, valamint az ügyviteli költségek terhelik. A baleseti sérült segélyezésével járó többi költségek a 6000/1933. ME rendelet 9. §-ában, illetőleg 18. §-ában említett megtérítés nélkül a betegség biztosítást (betegségi biztosítási ágat, illetőleg üzletágat különálló betegségi biztosító intézetet, bányatárspénztárt) terhelik.

(2) Az (1) bekezdés második mondatában foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni abban az cselben is, ha a sérült baleseti kártalanítására nem az Országos Társadalombiztosító Intézet, hanem a munkáltató vagy a külön nyugdíjintézmény van kötelezve.

6. § (1) A baleseti kárfedezeti rendszernek a jelen rendelettel előírt megváltoztatásával kapcsolatban az Országos Társadalombiztosító Intézet köteleztetik az 1927: XXI. törvénycikk XIV. Fejezetének C) részeli, illetőleg a 239/1939. B. M. rendeletben szabályozotl balesetelhárító tevékenységgel összefüggő feladatainak fokozottabb ellátására és ennek megfelelően a baleseti biztosítási ügyvitel megfelelő (szervezésére,

(2) Az (1) bekezdésben említett feladatainak ellátásáról az Országos Társadalombiztosító Intézet naptári félévenként köteles a népjóléti miniszternek részletes jelentést tenni.

7. § (1) A foglalkoztatás tartama alatt állagban ötvennél több munkavállalót foglalkoztató minden ipari és bányaüzemnél a munkáltató köteles az óvórend-szabályok végrehajtásának irányításával és ellenőrzésével arra alkalmas személyt (pl. biztonsági mérnököt, technikust, üzemvezetőt, művezetőt, mestert, gépészt) megbízni.

(2) A munkáltató köteles a megbízott nevét 1948. évi május hó 31. napjáig, illetőleg, ha az üzem a jelen rendelet hatálybalépését követő időpontban kezdi meg működését, az utóbb említett időponttól számított negyvenöt nap alatt az Országos Társadalombiztosító Intézethez bejelenteni. A megbízásban bekövetkező személyi változást a munkáltató a változás napjától számított nyolc nap alatt köteles az Országos Társadalombiztosító Intézethez bejelenteni.

8. § (1) A törvényeknek, rendeleteknek, törvényhatósági szabályrendeleteknek a munkások baleseti védelmére vonatkozó szabályait, továbbá az Országos Társadalombiztosító Intézet óvórendszabályaiban, óvóintézkedéseiben (1927: XXI. tc. 163. és 164. §) foglalt előírásokat azzal az eltéréssel kel alkalmazni, hogy az a munkáltató, aki az említett jogszabályokban, óvórendszabályokban, vagy óvóintézkedésekben foglalt előírásoknak nem felel meg, az alábbi (2) bekezdésben megállapított következményeket viseli.

(2) Azt a munkáltatót, aki az (1) bekezdésben említett előírásokat nem tartja meg, valamint azt, aki a jelen rendelet 7. §-ában foglalt rendelkezéseknek nem tesz eleget és mulasztását az Országos Társadalombiztosító Intézet írásbeli felhívása ellenére az abban megadott határidőre sem pótolja, az Intézet a (3), bekezdésben megjelölt időre az illető üzem telephelyén foglalkoztatott valamennyi munkavállaló után járó baleseti biztosítási járulék teljes összegéig terjedhető baleseti biztosítási pótjárulék fizetésére kötelezheti.

(3) A pótjárulékot a felhívás napját magábanfoglaló járulékfizetési időszak első napjától kezdődően annak a járulékfizetési időszaknak utolsó napjáig kell megfizetni, amelyben a felhívás teljesítése az Országos Társadalombiztosító Intézet tudomására jut.

(4) A pótjárulék tárgyában az Országos Társadalombiztosító Intézet igazgatósága határoz. A határozat ellen a kézbesítést követő naptól számított tizenöt nap alatt a budapesti ítélőtáblához fellebbezésnek van helye.

9. § (1) Ha az Országos Társadalombiztosító Intézet pénzügyi helyzete megengedi, az Intézet igazgatósága elhatározhatja, hogy a baleseti járulékból engedményt ad annak a munkáltatónak, aki a 8. § (1) bekezdésében említett szabályokban előírottakon túlmenően alkalmaz a műszaki fejlettség mindenkori fokának megfelelő munkásvédelmi berendezéseket és az átlagol meghaladóan foglalkozik a munkásságnak a balesetek elhárítására való rendszeres ránevelésével, rászoktatásával és oktatásával. Az engedmény megadásánál figyelembeveheti az Intézet igazgatósága azt is, ha az üzemben a műszaki üzemvezetés és a munkásoknak az általuk Végzett teendőkhöz viszonyított szakképzettsége az üzem veszélyességére számbavehetően csökkentő befolyást gyakorol.

(2) A járulékengedmény tárgyában az Intézet igazgatósága a bírói jogorvoslat kizárásával határoz.

(3) A 4320/1947. ME rendelet 11. §-ának (1) bekezdése értelmében megadott járulékengedmény az 1948. évi április hó 1. napját magábanfoglaló járulékfizetési időszak első napjával érvényét veszti. A járulékengedmény iránt folyamatban lévő perekben legfeljebb az utóbb említett napig terjedő időre lehet járulékengedményt megítélni;

10. § A baleseti biztosítás célját szolgáló mentésügy költségét a mentésügyi szervek által tényleg teljesített mentés és szállítás értékének és az Intézet által netán már fizetett térítéseknek figyelembevételével - az Intézet igazgatóságának meghallgatásával - évenkint a népjóléti miniszter állapítja meg.

11. § A jelen rendelet hatálybalépésétől kezdődően a baleseti biztosítási kötelezettségnek az 1927: XXI. tc. 58. §-ának második bekezdésén alapuló szünetelését az alkalmazottak újabb körére kiterjeszteni nem lehet.

12. § (1) Az 1927: XXI. tc. 102. §-a második bekezdésének 9. pontja akként módosíttatik, hogy az Országos Társadalombiztosító Intézet igazgatóságának hatáskörébe a betegségi, illetőleg a baleseti biztosítási pót-járuléknak megállapítása tartozik.

(2) Az 1927: XXI. tc. 102. §-a második bekezdésének 4. és 10. pontja hatályát veszti.

13. § Az 1932: IV. tc. 9. § ának 1. pontja akként módosíttatik, hogy a budapesti ítélőtábla közvetlen hatáskörébe a baleseti biztosítási pótjárulék megállapítása tárgyában hozott határozat ellen irányuló fellebbezés tartozik.

14. § Az 1947. évi december hó 29. napjától az 1948. évi április hó 1. napját magábanfoglaló járulékfizetési időszak első napjáig terjedő időre a 4320/1947. ME rendelet szerint járó baleseti biztosítási járulékokat 1948. évi május hó 31. napjáig kell befizetni és a kifizetett tényleges javadalmazásokat az utóbb meghatározott napig kell bejelenteni.

15. § (1) Az 1927: XXI. tc. 206. §-a azzal a rendelkezéssel egészíttetik ki, hogy - amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik - kihágást követ el és pénzbüntetéssel büntetendő az a munkáltató, aki a munkásság baleseti védelmére a törvényekben, rendeletekben, törvényhatósági szabályrendeletekben, vagy az Országos Társadalom biztosító Intézet óvórendszabályaiban és óvóintézkedéseiben foglalt előírásokat nem tartja be és mulasztását az Országos Társadalombiztosító Intézet írásbeli felhívása ellenére sem pótolja.

(2) A pénzbüntetésre az 1928: X. törvénycikk és a 8960/1946. M. E. rendelet (Magyar Közlöny 173. szám) rendelkezései azzal az eltéréssel irányadók, hogy a pénzbüntetés legmagasabb összege huszonnégyezer forint.

(3) A kihágás miatt az eljárás az államrendőrség nek, mint rendőri büntetőbíróságnak hatáskörébe tartozik. Az 1929: XXX. tc. 59. §-a (1) bekezdésének 3. pontja alkalmazása szempontjából szakminiszternek a népjóléti minisztert kell tekinteni.

10. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; rendelkezéseit az 1948. évi április hó 1-én magábanfoglaló járulékfizetési időszak 1. napjától kezdődően kell alkalmazni, ezzel egyidejűleg a 1927: XXI. tc. VII. fejezete, továbbá az említett törvény 143 -153. §-ainak a 4320/1947. ME rendelettel hatályon kívül nem helyezett rendelkezései, továbbá a 4320/1947. ME rendelet a 12200/1946. M. rendelet 2. §-a és 4. §-ának (2) és (3) bekezdése, valamint 6. §-a továbbá az üzem veszélyességének fokához igazodó járulékfizetés rendszerével összefüggésben kiadott rendeletek és szabályzatok hatályukat vesztik.

Budapest; 1948. évi április hó 23-án.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök