Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

23400/1949. (VII. 7.) BkM rendelet

a tűzifa termelői-, valamint a tüzelőanyagok kereskedői forgalmának szabályozása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 7.160.)

Az 5150/1945. (85) ME rendelet 6. §-ának (3) és (4) bekezdéseiben foglalt felhatalmazás alapján - a nehézipari miniszterrel, valamint a földmívelésügyi miniszterrel egyetértve - a következőket rendelem:

I. FEJEZET

A tűzifa termelői forgalma

1. § (1) A jelen rendelet alkalmazása szempontjából tűzifának tekintendő - az ipari feldolgozásra szánt szerfa (rönkfa, bányafa, rúdfa stb.), valamint szerfából készült erdei fél- és készgyártmányok (talpfa, oszlopfa stb.), fűrészáru stb. kivételével - mindennemű tüzelési célra használatos hasáb-, dorong-, bot-, hántolt-, ág-, gally-, rőzse-, tuskófa és gyökértuskó, fűrészelt vagy aprított állapotban is, valamint hulladékfa és forgács.

(2) Tűzifának kell átminősíteni és a jelen rendelet alkalmazása szempontjából tűzifának kell tekinteni az ipari feldolgozásra szánt szerfát (rönkfa, bányafa, rúdfa stb.), valamint a szerfából készült erdei fél- és készgyártmányt (talpfa, oszlopfa stb-t), fűrészárut stb-t is abban az esetben, ha bármely okból (befülledés, hasadás stb.) már csak tüzelésre használható.

2. § (1) A fatermelők (minden olyan természetes és jogi személy, aki, illetőleg, amely egy termelési idény folyamán 20 normál 100x100x100 cm-es űrmétert, kb. 100 q mennyiséget, - meghaladó tűzifát termel ki), továbbá mindazok, akik a jelen §-ban meghatározott famennyiség birtokosai, vagy bírlalói, kötelesek a birtokukban vagy bírlalatukban lévő, bárki által kitermelt tűzifakészletről minden hó 5. napjáig az előző hónap utolsó napján fennálló helyzetnek megfelelően, két példányban az Állami Erdőgazdasági Üzemi Központhoz (a továbbiakban: Erdőközpont) Budapest, III., Kunfi Zsigmond utca 38-40., levélcím: Budapest 3, Pf. 91) a jelen rendelethez csatolt minta szerinti bejelentést tenni és a tűzifakészlet mennyiségét q-ban és egyben normál űrméterekben megjelölni. Közbirtokosságok, legeltetési társulatok, erdőbirtokossági társulatok és egyéb közös erdőbirtokok tulajdonosai, bírlalói termelésüket egy tételben kötelesek bejelenteni, függetlenül attól, hogy a termelést a tagok közösen, vagy egyénenként végezték.

(2) Nem kell a tűzifakészletet újból bejelenteni abban az esetben, ha annak mennyiségében a legutóbbi bejelentés óta változás nem állott be. A készletbejelentés benyújtandó azonban akkor is, ha az utoljára bejelentett készlet, vagy a hó folyamán kitermelt tűzifamennyiség a hó végéig elfogyott.

(3) A bejelentést az Erdőközpontnál személyesen, vagy megbízott útján kell átadni, vagy pedig postán, ajánlott küldeményként kell feladni.

(4) Az Erdőközpont a bejelentés egyik példányát keletbélyegzővel ellátva a bejelentőnek visszaadja, vagy postán visszaküldi.

3. § (1) A jelen rendelet 2. §-a alapján bejelentési kötelezettség alá eső tűzifakészletek a kitermelés, átminősítés [1. § (2) bek.] stb. időpontjától kezdve zár alá vétetnek, ezekkel birtokosuk (bírlalójuk) csak az Erdőközpont engedélye alap (bírlalója) köteles az Erdőközpont rendelkezése szerint a készletet megőrizni, forgalombahozni, át, vagy feldolgozni.

(2) A zár alá vett tűzifa készleteknek a szükséglet szerinti arányos elosztásáról az Erdőközpont gondoskodik.

4. § Akár az Erdőközpont, akár pedig az elsőfokú közigazgatási hatóság (községi elöljáróság, polgármester, továbbiakban: Hatóság) a jelen rendelet rendelkezéseinek megtartását kiküldöttei vagy az Államrendőrség útján ellenőrizheti. Az ellenőrzéssel megbízottak a bejelentésre kötelezett üzemét, telepét, raktárát valamint üzleti könyveit, számadásait és az ügyvitelre vonatkozó egyéb iratait megvizsgálhatják, továbbá a bejelentésre kötelezetteket, alkalmazottaikat és üzletfeleiket az ellenőrzés érdekében meghallgathatják.

5. § (1) Tűzifát a zárolás helyéről elszállítani csak szállítási engedéllyel szabad.

(2) Szállítási engedélyt általában az Erdőközpont, - közúti szállítás esetén Budapest Székesfőváros területére, Budapest Székesfőváros Polgármestere, egyéb esetekben a tűzifa származási (tárolási) helye szerint illetékes Hatóság - adja ki, az Erdőközpont által rendelkezésre bocsátott nyomtatványok felhasználásával.

(3) A Hatóság a szállítási engedélyt, amennyiben a szállítandó tűzifa a 2., illetőleg 3. §-ok alapján zár alatt áll, csak az Erdőközpont felszabadítása, illetőleg kiutalása alapján, amennyiben pedig egyéb tűzifakészletből történik a szállítás az illetékes Mezőgazdasági Igazgatóság, illetőleg Hatóság termelési engedélye alapján adja ki. A szállítási engedélyen fel kell tüntetni a kiutalás, vagy felszabadítás számát, illetőleg a termelést engedélyező Mezőgazdasági Igazgatóság, vagy Hatóság megnevezését és engedélyének számát.

(4) Közúti szállítás esetén a szállítási engedélyen fel kell tüntetni a szállítás napját. A szállítási engedély csak az engedélyben feltüntetett napon érvényes. A szállítási engedélyt csak egyszeri szállításra lehet használni, az engedélyben feltüntetett mennyiség több részletben tehát nem szállítható. A szállítási engedélynek a szállítmány kísérőjénél kell lenni.

(5) A szállítási engedély csak akkor érvényes, ha annak hátlapján a tűzifa származási (tárolási) helye szerint illetékes erdőgondnokság a tűzifa jogszerű kitermelését és megszerzését a 8712-201560/1949. (143) FM rendelet szerint igazolja.

(6) Helyi forgalomban kereskedő által történt eladás esetén, a szállítási engedélyt pótolja a kereskedő által kiállított számla (szállítójegy, kísérőjegy). A számlának (szállítójegynek, kísérőjegynek) tartalmazni kell a kereskedő nevét, telephelyét, a vevő nevét (cégét) és pontos címét, valamint a szállított tűzifa mennyiségét. Tűzifának a termelés helyéről a feladó- vagy berakodó állomásra bármely fuvarozóeszközzel történő szállításhoz (kiközelítéséhez, kifuvarozáshoz) is elegendő az illetékes erdőgondnokság által kiállított származási igazolvány. Ilyen esetben az erdőgondnokság a származási igazolványt a termelés helyének, a szállításra kerülő mennyiségnek és a termelő helytől a feladóállomásig, vagy berakóhelyig vezető útvonalnak pontos megjelölésével adja ki.

(7) A szállítási engedélyek kiállításáért az Erdőközpont a 31800/1946. (163) KSzM rendelet értelmében a szállítmányérték 1%-ának megfelelő díjat szedhet.

(8) A Hatóság által kiállítandó szállítási engedélyek nyomtatványait az Erdőközpont a Hatóság igénylése alapján, elszámolásra adja ki, ezért a felhasznált, sorszámozott nyomtatványokkal a Hatóság havonként, a tárgyhónapot követő hó 10. napjáig elszámolni tartozik.

(9) Az Erdőközpont által kiállított vasúti és hajószállítási engedély ellenőrző szelvényén a szállító vállalat igazolja a feladás napját, a szállítmány súlyát, valamint a vasúti kocsi (hajó) és a fuvarlevél számát. Az ellenőrző szelvényt a feladó a 2. § szerint esedékes havi bejelentéséhez mellékletként csatolni köteles.

6. § (1) A jelen rendelet hatálybalépésétől kezdve tűzfát, vasúton vagy hajón, valamint a termelőhelytől számított 30 km-t meghaladó távolságra géperejű vagy állati erővel vontatott közúti járművön a 7. és 8. §-ban foglalt kivételektől, valamint a MÁV önkezelésű küldeményeitől eltekintve, csak a Tüzelőanyagkereskedelmi Nemzeti Vállalat (továbbiakban: TÜKER N. V.) szállíthat.

(2) A TÜKER N. V. jogosult a jelen rendelet hatálybalépése napján meglévő valamint az ezután létesítendő telepeit és bizományi lerakatait az azokhoz 30 km távolságon belül fekvő városok polgármestereinél, illetőleg községek elöljáróságánál ajánlott levélben bejelenteni.

(3) Ha a TÜKER N. V. a (2) bekezdésben foglaltak szerint a telep, vagy lerakat létesítéséről az értesítést megküldötte, szállítási engedélyt az illető városba, vagy községbe csak a TÜKER N. V. részére állíthat ki a Hatóság.

(4) A fatermelő [2. § (1) bek.] a saját szükségletét meghaladó mennyiségű ágfát, gallyfát, rőzsefát, tuskófát, gyökértuskót, valamint hulladékfát és forgácsot a TÜKER N. V. részére köteles ajánlott levélben felajánlani.

A TÜKER N. V. a felajánlásra, annak kézhezvételétől számított 15 napon belül, nyilatkozni köteles az ajánlat el- vagy el nem fogadása tekintetében. Elfogadás esetén, a TÜKER N. V. a felajánlás kézhezvételétől számított 30 napon belül köteles a felajánlott faféleséget tő mellől átvenni, elszállítani és annak vételárát kiegyenlíteni.

(5) Az esetben, ha a TÜKER N. V. a felajánlást el nem fogadja, erről 15 napon belül az ajánlattevőt írásban köteles értesíteni, mely esetben az ajánlattevő a felajánlott faféleségre szabad értékesítési jogot nyer.

7. § (1) Az erdőgazdasági munkavállalóknak kollektív szerződés alapján járó tűzifát, távolságra való tekintet nélkül, bármilyen szállítási eszközzel szabad szállítani. Ilyen tűzifaszállításhoz is szükséges a szállítási engedély, melyet az erdőközpont állít ki.

(2) Saját termelésből származó, évenként 50 q-át meg nem haladó mennyiségű tűzifát, saját szükségletének biztosítására bárki, bármely szállítási eszközzel távolságra való tekintet nélkül szállíthat. Ilyen szállítás esetében is szükséges azonban szállítási engedély.

8. § (1) A 6. §-ban foglalt rendelkezések alól a belkereskedelmi miniszter (továbbiakban: miniszter) a TÜKER N. V. és az Erdőközpont, továbbá - Budapestre kért szállításoknál - Budapest Székesfőváros Polgármestere meghallgatásával, különös méltánylást érdemlő esetben, vagy ha a TÜKER N. V. szállítóképesség hiányában az igényeket kellően kielégíteni nem tudja, kivételt engedélyezhet.

(2) A kivitel engedélyezésére irányuló kérelmet az Erdőközpont útján a miniszterhez kell írásban benyújtani. A beadványhoz csatolni kell a méltánylást érdemlő körülmények alapos alátámasztására alkalmas iratokat (kötlevél, származási igazolvány, lejárt szállítási engedély stb.)

II. FEJEZET

A tüzelőanyagok kereskedelmi forgalma

9. § (1) A jelen fejezetben foglaltak szempontjából tüzelőanyag: a tűzifa (az 1. §-ban foglalt meghatározás szerint), a szén (lignit), a koksz, a brikett, a kokszbrikett, a tőzeg és tőzegbrikett.

(2) Tüzelőanyagot a kizárólag fogyasztók részére árusító kereskedők (pincések, úgynevezett udvaros kereskedők) csak üzletükből (telepükről) árusíthatnak; üzletükbe (telepükre) való beszállítás nélkül tüzelőanyagot továbbadni nem szabad.

10. § (1) Megyei vagy törvényhatósági jogú város polgármestere - ha a közellátás és a közületi szükséglet zavartalan ellátásának biztosítása érdekében szükséges - joghatósága területén az alábbi intézkedéseket teheti:

a) elrendelheti, hogy a tüzelőanyagok eladásával foglalkozó kereskedők (ideértve a TÜKER N. V.-t és lerakatosait is, továbbiakban: kereskedők) a telepükön tároló tüzelőanyagkészletekről időszakonként bejelentést tegyenek;

b) kötelezheti azokat a kereskedőket, akik mind továbbeladók, mind fogyasztók részére árusítanak (nagy- és telepeskereskedők), hogy a részükre érkező tüzelőanyag legfeljebb 30%-át kiskereskedőknek (pincés, városi, telepes, udvaros kereskedőknek) adják tovább;

c) a kiskereskedők arányos ellátása céljából részükre árubeszerzőkönyvet adhat ki. Árubeszerzőkönyv kiadása esetén a kiskereskedők csak a beszerzőkönyvbe való bejegyzés mellett és a polgármester által megállapított mértékben láthatók el tüzelőanyaggal;

d) elrendelheti - a TÜKER N. V., előzetes meghallgatása mellett - a téli csúcsforgalom idejére a TÜKER N. V. telepein bizonyos mennyiségű tartaléktüzelőanyagkészlet gyűjtését. A tárolt készlet csak a polgármester engedélyével és utasításai szerint hozható forgalomba. A tárolással járó költségek a TÜKER N. V.-t terhelik.

Ha a TÜKER N. V. a polgármester által rendelt tárolást, vagy annak mértékét nem tartja szükségesnek és indokoltnak, döntés végett a miniszterhez fordulhat.

III. FEJEZET

Vegyes és büntető rendelkezések

11. § (1) Budapest székesfőváros polgármestere a főváros különleges viszonyaira tekintettel, a miniszter előzetes engedélye alapján, a székesfőváros tüzelőanyagellátását a jelen rendeletben foglaltakról eltérő módon szabályozhatja.

(2) A közellátás szempontjából Budapest székesfővároshoz tartozó városokban és községekben (övezetben) a jelen rendelet rendelkezéseit az (1) bekezdésben foglalt módon Budapest székesfőváros polgármestere hajtja végre.

12. § (1) Amennyiben, a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés - különösen a 8800/1946. (169) ME rendelet rendelkezései alá nem esik, kihágást követ el és tizenöt napig terjedhető elzárással büntethető az, aki a jelen rendelet rendelkezéseit megszegi vagy kijátssza.

(2) A pénzbüntetésre az 1928. X. törvénycikkben és a 8960. ME rendeletben (Magyar Közlöny/173.) foglalt rendelkezések irányadók.

(3) Azt a tűzifakészletet, melyet a 2. § rendelkezései ellenére nem jelentenek be, vagy amelyet az Erdőközpont engedélye nélkül használnak fel, illetőleg az Erdőközpont utasításai szerint nem hoznak forgalomba, továbbá, melyet szállítási engedély nélkül szállítanak, le kell foglalni és el kell kobozni. A lefoglalt tűzifakészletet a lefoglalást foganatosító hatóság az Erdőközponthoz bejelenti és az Erdőközpont a felhasználás iránt intézkedik. A lefoglalt tűzifa átvevője köteles a tűzifakészletnek az átvétel napján érvényes hatósági árát az Erdőközpont által meghatározott csekkszámlára letétként befizetni.

(4) A kihágás miatt az eljárás az Államrendőrségnek, mint rendőri büntetőbíróságnak hatáskörébe tartozik. Az 1929. XXX. törvénycikk 59. § (1) bekezdés 3. pontjában foglalt rendelkezés szempontjából szakminiszter a belkereskedelmi miniszter.

(5) A jogerős büntető ítéletet az Erdőközpontnak meg kell küldeni.

13. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba, egyidejűleg a 34500/1947. (183) KSzM rendelet és a 44900/1947. (208) KSzM rendelet, továbbá az Anyag- és Árhivatalnak a Magyar Erdőgazdasági Üzemek Központi Igazgatóságának és az Erdőközpontnak minden, a jelen rendelet hatálybalépése előtt kiadott és a jelen rendeletek ellentétes rendelkezései és magyarázatai hatályukat vesztik.

Budapest, 1949. évi június hó 30-án.

Bognár József s. k.

belkereskedelmi miniszter

Melléklet a 23400/1949. (VII. 7.) BkM rendelethez

Tartalomjegyzék