3035-34/2/1950. (XI. 12.) NM rendelet
a csecsemő- és gyermekgondozók szakképesítéséről
(Közigazgatási rendszám: 3035.)
1. § Az "okleveles csecsemő- és gyermekgondozó" (a továbbiakban: gyermekgondozó) elnevezés használatára az 1951. évi december hó 31. napjától kezdődően csak az jogosult, akit a népjóléti miniszter a jelen rendelet 12. §-a alapján vezetett országos nyilvántartásba felvett.
2. § (1) Gyermekgondozói tanfolyamot (a továbbiakban: tanfolyam), valamint gyermekgondozói képesítő vizsgát (a továbbiakban: vizsga) csak a népjóléti miniszter szervezhet.
(2) A tanfolyam, valamint a vizsga ingyenes, azoknak összes személyi és dologi kiadásai a népjóléti tárca költségvetését terhelik.
3. § (1) A tanfolyam időtartama egy év (10 tanhónap), amelyből 16 hét az elméleti, 24 hét a gyakorlati képzésre, 1 hét kollokviumra, 2 hét szabadságra és 2 hét képesítői előkészületi időre esik. (Összesen 45 tanhét.)
(2) A tanfolyam tanterve:
A) Elméleti rész
a) anatómia, élettan, kórtan ..... 35 óra
b) egészséges csecsemők és gyermekek gondozása, tápszerkészítés ..... 40 óra
c) csecsemő- és gyermekbetegségek ..... 25 óra
d) ápolástan elmélet ..... 20 óra
e) ápolástan gyakorlat ..... 52 óra
f) bakteriológia, immunitástan (járványtan) ..... 15 óra
g) gyógyszerismeretek (fizika, kémia) ..... 15 óra
h) személyegészségtan ..... 10 óra
i) gyermeknevelés, pedagógia (torna, játék) ..... 30 óra
j) elsősegélynyujtás ..... 10 óra
k) anyavédelem (szülészet, nőgyógyászat) ..... 15 óra
l) fertőző betegségek, népbetegségek (közegészségtan) ..... 25 óra
m) bölcsődeszervezés ..... 15 óra
Összesen: 307 óra,
ebből 255 óra elmélet, 52 óra gyakorlat.
(Az elméleti időszak alatt rendelkezésre áll: 16 x 6 nap = 96 nap, ebből világnézeti oktatás heti 1 teljes nap, összesen: 16 nap.)
B) Gyakorlati rész
(gyakorlóhelyek megoszlása,)
a) csecsemőosztály ..... 4 hét
b) fertőzőosztály ..... 2 hét
c) tejkonyha ..... 4 hét
d) bölcsőde (ebből 2 hét átmeneti otthon) ..... 14 hét
Összesen: 24 hét
Ezután 2 hét képesítői előkészület.
4. § A tanfolyam vezetőjét és előadóit a népjóléti miniszter jelöli ki.
5. § (1) A tanfolyamra felvehető hallgatók számát a népjóléti miniszter állapítja meg.
(2) A tanfolyamra való jelentkezés időpontjára, a tanfolyam helyére és tartalmára, valamint a jelentkezőknek esetleg biztosítható kedvezményekre (elhelyezés, ellátás, stb.) vonatkozó tudnivalók közzétételéről a népjóléti miniszter esetenként gondoskodik.
6. § (1) A tanfolyamra felvehető az, aki:
a) életének 18. évét már elérte, de 30. évét még nem töltötte be,
b) kifogástalan erkölcsi előéletét igazolja,
c) a gyermekgondozási hivatásra testileg és szellemileg alkalmas.
(2) Az előbbi bekezdés a) pontjában előírt feltétel alól a népjóléti miniszter felmentést adhat.
7. § (1) A felvételre irányuló kérvényt a népjóléti miniszterhez kell benyujtani.
(2) A kérvényhez csatolni kell:
a) születési anyakönyvi kivonatot;
b) iskolai végzettséget igazoló bizonyítványt;
c) 3 hónapnál nem régibb keletű hatósági erkölcsi bizonyítványt;
d) testi és szellemi alkalmasságot igazoló, 3 hónapnál nem régibb keletű hatósági orvosi bizonyítványt;
e) saját kezűleg írt részletes életrajzot.
8. § (1) A tanfolyam szabályszerű elvégzése után a hallgatók a 10. § szerint erre a célra szervezett vizsgabizottság előtt vizsgát tesznek.
(2) A tanfolyamról ki kell zárni és nem lehet vizsgára bocsátani azt a hallgatót, aki a tanfolyam tartama alatt 50 óránál többet mulasztott.
(3) Vizsgát tehetnek azok a gyermekgondozók is, akik tanfolyamot nem végeztek ugyan, de akiknek valamely bölcsődében vagy napköziotthonban tíz éven belül eltöltött legalább három éves önálló gondozói gyakorlatuk van és ezt szabályszerű működési bizonyítvánnyal igazolják.
(4) Az előző bekezdésben foglaltak alapján vizsgára jelentkezőknek vizsgára bocsátásra irányuló kérvényüket a népjóléti miniszterhez kell benyujtaniok. A kérvényhez a működési bizonyítványon kívül a 7. § (2) bekezdésében előírt mellékleteket is csatolniok kell.
(5) A vizsgára bocsátás kérdésében, úgyszintén a gyakorlati idő beszámítása tárgyában a népjóléti miniszter dönt.
9. § A vizsga tárgyai:
a) egészséges csecsemők és gyermekek gondozása, tápszerkészítés,
b) elméleti és gyakorlati ápolástan,
c) gyermeknevelés,
d) bölcsődeszervezés,
e) világnézeti ismeretek.
10. § (1) A vizsgabizottság elnökből és hat tagból áll.
(2) A vizsgabizottság elnöke a népjóléti miniszter kiküldöttje, tagjai: a tanfolyam vezetője, az Orvos-Egészségügyi Szakszervezet kiküldöttje, a világnézeti ismeretek előadója, valamint a tanfolyamnak a népjóléti miniszter által kijelölt három előadója.
(3) A vizsgabizottság jegyzőjét a vizsgabizottság tagjai közül a vizsgabizottság elnöke jelöli ki.
11. § (1) A vizsga lefolyásáról két példányban jegyzőkönyvet kell készíteni, amelyben fel kell tüntetni a jelöltek személyi adatait és a vizsga eredményét.
(2) A jegyzőkönyvet a vizsgabizottság elnöke, tagjai és jegyzője írják, alá.
(3) A jegyzőkönyv egyik példányát a tanfolyam anyakönyve mellett kell megőrizni, másik példányát a népjóléti miniszterhez kell felterjeszteni.
12. § (1) A vizsga befejezésével a vizsgabizottság zárt ülésen - egyhangúlag vagy szótöbbséggel - állapítja meg a vizsga eredményét, amely sikeres letétel esetén háromféle lehet: kitűnően képesített, jól képesített, megfelelő eredménnyel képesített.
(2) A vizsga eredményét a vizsgabizottság elnöke nyilt ülésen hirdeti ki.
(3) A vizsga eredményes letételéről a jelen rendelet mellékletének megfelelő képesítő oklevelet (a továbbiakban: oklevél) kell kiállítani.
(4) Az oklevél kiadását a tanfolyam anyakönyvébe fel kell jegyezni.
13. § (1) A jelen rendelet alapján képesített gyermekgondozói a vizsgabizottság előtt esküt tesznek.
(2) Az eskü szövege a következő:
"Én ..... esküszöm, hogy mint okleveles gyermekgondozó, munkámat mindenkor legjobb tudásom és erőm szerint végzem. Az orvosi utasításokat pontosan teljesítem, a reám bízott titkokat megőrzöm. A Magyar Népköztársasághoz, annak népéhez és Alkotmányához, törvényeihez, törvényes szokásaihoz és a kormány rendeleteihez mindenkor hű leszek és munkámmal elősegítem a dolgozó nép érdekében hazámban a szocializmus felépítését."
(3) Az eskü letételéről két példányban jegyzőkönyvet kell kiállítani, amelyet az esküt tevő, a vizsgabizottság elnöke és jegyzője írnak alá. Az egyik példányt a tanfolyam anyakönyve mellett kell elhelyezni, a másik példányt az esküt tevő kapja.
14. § (1) Ha a jelölt a vizsgán nem felelt meg, újabb tanfolyamra nem bocsátható, de három hónap elteltével javító vizsgára jelentkezhetik.
(2) A javító vizsgát a 10. § szerint szervezett vizsgabizottság előtt kell letenni.
(3) Az, aki a javító vizsgán sem felelt meg, újabb tanfolyamra, illetőleg újabb vizsgára nem bocsátható.
15. § Elveszett, vagy megsemmisült oklevél helyett a népjóléti miniszter a vizsgáról készült jegyzőkönyv alapján másodlatot ad ki.
16. § A tanfolyam vezetőjének és előadóinak, úgyszintén a vizsgabizottság elnökének, tagjainak és jegyzőjének díjazását a népjóléti miniszter állapítja meg.
17. § (1) A népjóléti miniszter a gyermekgondozókról országos nyilvántartást vezet.
(2) A nyilvántartásba
A) hivatalból fel kell venni azokat, akik a jelen rendelet 11. §-ának (3) bekezdése alapján felterjesztett jegyzőkönyvek szerint vizsgát képesítéssel tettek,
B) kérelemre fel kell venni azokat a gyermekgondozókat, akik:
a) az illetékes miniszter által engedélyezett, legalább egy éves gyermekgondozói tanfolyamot az 1950. évi december hó 31. napjáig elvégezték, oklevelet nyertek és a nyilvántartásba vételük iránt kérelmüket eddig az időpontig benyujtották;
b) a jelen rendelet hatálybalépése előtt tíz éven belül eltöltött legalább öt évi gyermekgondozói gyakorlattal rendelkeznek;
c) külföldön oklevelet szereztek és azt a népjóléti miniszter elismerte.
18. § Az 1951. évi január hó 1. napjától kezdődően bölcsődében és napközi otthonban gyermekgondozóként csak azt lehet alkalmazni, akit a jelen rendelet 17. §-a alapján vezetett nyilvántartásba bejegyeztek.
19. § Aki az okleveles csecsemő- és gyermekgondozó elnevezést az 1951. évi január hó 1. napja után jogosulatlanul használja, az az 1930. évi III. tv. 83. §-ában meghatározott kihágást követi el.
20. § A jelen rendelet kihirdetésével a gyermekgondozónői szolgálatról és képesítésről szóló 280/1939. BM rendelet (Rendeletek Tára 609. oldal), valamint az ezt módosító és kiegészítő 881/1941. BM rendelet (Rendeletek Tára 3391. oldal) hatályukat vesztik.
Ratkó Anna s. k.,
népjóléti minisztérium