Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

82/1951. (III. 31.) MT rendelet

a nemibetegségek elleni védekezéssel kapcsolatos egyes kérdések újabb szabályozása tárgyában.

(Közigazgatási rendszám: 3.311.)

1. § (1) Aki tudja vagy az általa észlelt tünetek alapján feltételezheti, hogy vérbajnak, kankónak, lágyfekélynek, illetőleg lymphogranuloma inguinalenak (a továbbiakban: nemibetegség) fertőzőképes vagy fertőzőképességre gyanús állapotában van, köteles vizsgálat céljából valamely gyakorlatra jogosított orvosnál, illetőleg nemibeteg-gondozó intézetnél vagy más gyógyintézetnél késedelem nélkül jelentkezni. Ha a vizsgálat nemibetegséget állapít meg, a beteg köteles magát gyógykezeltetni és evégből a kezelőorvos, illetőleg a nemibeteggondozó intézet (gyógyintézet) utasításait pontosan megtartani.

(2) Bármely orvos, aki hivatásának gyakorlása körében tudomást szerez arról, hogy nemibeteg nem jelentkezett vizsgálatra (gyógykezelésre), köteles ezt a beteg lakóhelyén működő nemibeteggondozó intézetnek, vagy ha ott ilyen intézet nincsen, a beteg lakóhelye szerint illetékes városi (városi kerületi), illetőleg községi tanács végrehajtóbizottságának (a továbbiakban: végrehajtóbizottság) haladéktalanul bejelenteni.

(3) Ha sorozáson vagy időszaki orvosi vizsgálaton az derül ki, hogy a vizsgált személy fertőző vagy fertőzőképességre gyanus nemibetegségben szenved, az eljáró orvos köteles erről a beteg lakóhelyén működő nemibeteggondozó intézetet, ha pedig a beteg lakóhelyén ilyen intézet nincs, a végrehajtóbizottságot értesíteni. Ez a rendelkezés nem alkalmazható, ha a vizsgált személy igazolja, hogy betegsége miatt gyógykezelés alatt áll.

(4) Nemibetegnek katonai vagy rendőri szolgálatból történt elbocsátását az illetékes parancsnokság közli a beteg lakóhelyén működő nemibeteggondozó intézettel, ha pedig ott ilyen intézet nincs, a végrehajtóbizottsággal.

2. § (1) Ha a nemibeteggondozó intézet, illetőleg a végrehajtóbizottság arról értesül, hogy nemibeteg nem jelentkezett vizsgálatra, zárt ajánlott levélben felhívja a nemibeteget egészségi állapotának megvizsgáltatására. A végrehajtóbizottság felhívásában megjelöli azt a szervet is, amelynél a betegnek orvosi vizsgálat céljából jelentkeznie kell és a kijelölt szervet a felhívásról egyidejűleg értesíti. A jelentkezésre felhívott személy köteles a felhívásnak a megállapított határidő alatt eleget tenni és jelentkezése alkalmával a felhívást a vizsgálatot végző szervnek bemutatni.

(2) Ha a vizsgálat fertőző nemibetegséget állapít meg, a beteget a kötelező gyógykezelésre vonatkozó rendelkezésekre, az azok megszegésével járó következményekre figyelmeztetni kell és fel kell őt hívni, hogy gyógykezeltetése végett a nemibeteggondozó intézetnél, illetőleg ahol ilyen intézet nem működik, a megjelölt más intézménynél (orvosnál) jelentkezzék.

(3) Ha a jelentkezésre irányuló felhívást az (1) bekezdés alapján a végrehajtóbizottság bocsátotta ki, a vizsgálatot végző szerv a jelentkezésre kötelezett személy jelentkezéséről és a vizsgálat eredményéről, illetőleg a jelentkezés elmulasztásáról a végrehajtóbizottságot haladéktalanul értesíti.

3. § (1) Ha a beteg a 2. § (2) bekezdése értelmében történt felhívás ellenére a nemibeteggondozó intézetnél kezelésre nem jelentkezik vagy gyógykezelését önkényesen abbahagyja, illetőleg a gyógykezelésről elmarad anélkül, hogy annak más helyen való folytatását igazolná, a nemibeteggondozó intézet főorvosa a beteget - a törvényes következményekre (4. §) figyelmeztetés mellett - határidő kitűzésével, zárt ajánlott levélben felhívja, hogy gyógykezelés, illetőleg gyógykezelésének folytatása céljából az intézetnél jelenjék meg. A beteg a gyógykezelésre, illetőleg a gyógykezelés folytatása végett a kitűzött határidő alatt jelentkezni köteles.

(2) A nemibeteggondozó intézeten kívüli kezelésre utalt nemibeteg kezelőorvosa abban az esetben, ha a beteg a gyógykezelésre nem jelentkezik, illetőleg a gyógykezelést abbahagyja, köteles őt a -törvényes következményekre (4. §) figyelmeztetés mellett a gyógykezelés, illetőleg a gyógykezelés folytatása céljából való jelentkezésre felhívni. A felhívás eredménytelensége esetén az orvos köteles ezt a beteg lakóhelyén működő nemibeteggondozó intézetnek, ott pedig, ahol ilyen intézet nincs, a végrehajtóbizottságnak haladéktalanul bejelenteni. A nemibeteggondozó intézet főorvosa, illetőleg a végrehajtóbizottság a beteget az (1) bekezdés szerint felhívja, hogy gyógykezelése, illetőleg gyógykezelése folytatása végett a megjelölt intézménynél (orvosnál) jelenjék meg.

4. § (1) Azt, aki

a) egészségi állapotának megvizsgálása végett a 2. § alapján kiadott felhívás ellenére a megszabott határidő alatt nem jelentkezik, vagy

b) betegségének gyógykezelése, illetőleg gyógykezelésének folytatása végett a 3. § alapján kiadott felhívás ellenére a megszabott határidő alatt a megjelölt intézetben (orvosnál) nem jelenik meg,

egészségi állapotának megvizsgálása, illetőleg kényszerkezelés végett elő kell állítani.

(2) Azt a nemibeteget, aki gyógykezelését az (1) bekezdés alapján foganatosított kényszerintézkedés után is elhanyagolja, kórházi (zártosztályi) gyógykezelés alá kell vetni és ebből a célból elő kell állítani.

(3) A kényszervizsgálatot, kényszerkezelést, illetőleg a kórházi (zártosztályi) gyógykezelést azokban a községekben és városokban, amelyekben nemibeteggondezó intézet működik, az intézet főorvosa, más helyen padig a végrehajtóbizottság rendeli el. A nemibeteggondozó intézet főorvosa intézkedéséről a végrehajtóbizottságot értesíteni kell.

(4) A beteg előállítása iránt a területileg illetékes városi, illetőleg járási rendőrkapitányságot" Budapesten pedig a rendőrkapitányság erkölcs-rendészeti alosztályát kell megkeresni. A rendőrhatóság a megkeresésnek köteles eleget tenni.

(5) Kényszerkezelés, illetőleg kórházi (zártosztályi) gyógykezelés elrendelése esetében a nemibeteggondozó intézet, illetőleg a végrehajtóbizottság köteles a beteg környezetét és a fertőzésnek kitett hozzátartozóit a megbetegedés veszélyére figyelmeztetni, őket orvosi vizsgálatra rendelni és szükség esetén gyógykezeltetni.

5. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és két hónapig terjedhető elzárással büntetendő

1. az, aki a 2., illetőleg a 3. § alapján kiadott felhívásnak a kitűzött határidő alatt nem tesz eleget;

2. az orvos, ha az 1. § (2) és (3), illetőleg a 3. § (2) bekezdésében megszabott bejelentést elmulasztja.

(2) A pénzbüntetés legmagasabb összege ötezer forint.

(3) A kihágás miatt az eljárás a végrehajtóbizottságnak, mint rendőri büntetőbíróságnak a hatáskörébe tartozik; szakminiszterként az egészségügyi miniszter jár el.

6. § A jelen rendelet hatálybalépésével az 1940: VI. tv. 25. §-ának (1) és (2) bekezdése, 26-28. §-a, valamint 52. §-ának 9-12. pontjában foglalt rendelkezés hatályát veszti.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék