13/1952. (II. 15.) FM rendelet
a méhek vándoroltatásának szabályozásáról
A belügyminiszterrel, valamint a közlekedésügyi miniszterrel egyetértésben a következőket rendelem.
1. §
(1) Méneket vándoroltatni csak e rendeletben meghatározott feltételek betartása mellett szabad.
(2) Vándoroltatás: a méneknek 10 km-nél nagyobb távolságra történő szállítása, kivéve rajnak vagy anyának erre szolgáló ládában vagy kalitkában való szállítását.
2. §
(1) Csak olyan méhészetből (méhesből, méhtelepről) szabad vándoroltatni, amely nyúlós költésrothadás (Bacillus larvae), más baktériumok által okozott költésrothadás vagy szűrhető vírustól származó tömlős rothadás (továbbiakban: fertőző költésrothadás) fertőzésétől mentes. A fertőzésmentességet egy évesnél nem régibb egészségi bizonyítvánnyal (4. §) kell igazolni.
(2) Fuvarozási vállalat méhszállítmányt fuvarozásra csak abban az esetben vehet át, ha a feladó a fuvarokmányhoz egy évnél nem régebbi keletű egészségi bizonyítványt csatol. Az egészségi bizonyítvány számát a fuvarokmányba be kell jegyezni.
3. §
(1) A méhészetek egészségügyi vizsgálatát és az egészségi bizonyítvány kiadását a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottsága (továbbiakban: községi végrehajtóbizottság) méhegészségügyi felelősök útján végzi.
(2) A községi végrehajtóbizottság köteles az 1952. évi március hó 31. napjáig a helyi földművesszövetkezet bevonásával méhegészségügyi felelőst megbízni. Méhegészségügyi felelősként azt lehet megbízni, akinek legalább ötévi méhészi gyakorlata van. A megbízás bármikor visszavonható.
4. §
(1) Az egészségi bizonyítvány (lásd melléklet) a méhészet tulajdonosának (kezelőjének) kérelmére előzetes helyszíni vizsgálat alapján adható ki.
(2) Fertőző költésrothadás gyanúja esetében a méhegészségügyi felelős köteles az egészségi bizonyítvány kiadása előtt a Kisállattenyésztési Kutatóintézetnek (Gödöllő) vizsgálat céljából mintát küldeni. A mintaküldésre a 257.200/1942. FM számú rendelet (Rendeletek Tára 500. oldal); 2. §-ának rendelkezései irányadók.
(3) Az egészségügyi vizsgálatot a méhegészségügyi felelősök társadalmi munkaként, külön díjazás nélkül végzik.
5. §
(1) A vándoroltatott méhek tulajdonosa (kezelője) köteles a méheknek a vándorterületre érkezését és elszállítását az illetékes községi végrehajtóbizottságnak 48 órán belül szóval vagy írásban bejelenteni. Az érkezésről szóló bejelentésben fel kell tüntetni
- a tulajdonos (kezelő) nevét és lakóhelyét,
- a méhek legutóbbi tartási helyét,
- az egészségi bizonyítvány számát, keltét és kiállításának helyét, végül
- a méhcsaládok számát és az elhelyezésükre szolgáló terület pontos megjelölését.
(2) A községi végrehajtóbizottság a vándorméhészetet ellenőriztetheti.
6. §
(1) Vándorméhészetet
- termelőszövetkezet (csoport) vagy állami gazdaság méhészetétől legalább 200 méter,
- egyéb állandó méhészettől pedig legalább 500 méter távolságra kell elhelyezni, kivéve, ha annak tulajdonosa (kezelője) a vándorméhészetnek e távolságnál közelebb történő elhelyezésébe beleegyezik. Állandó méhészetnek azt kell tekinteni, amelyet tulajdonosa állandó lakóhelyén, vagy legalább 2 év óta ugyanabban a községben (városban) tart.
(2) A méhlakásokat (kaptár, kas stb.) közúttól legalább 10 méter távolságra kell elhelyezni.
7. §
(1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb bűntetőrendelkezés alá nem esik, egyezer forintig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő
a) aki a 2. § (1) bekezdésében felsorolt méhbetegségekkel fertőzött méheket vándoroltat;
b) aki méheket egészségi bizonyítvány nélkül szállít;
c) aki az 5. § (1) bekezdésében előírt bejelenti kötelezettségének nem, vagy nem az előírt időtesz eleget;
d) aki a 6. §-ban a méhek elhelyezésére megállapított rendelkezéseit megszegi vagy kijátssza.
(2) A kihágási eljárás a végrehajtóbizottságnak, mint rendőri büntetőbíróságnak a hatáskörébe tartozik. Szakminiszterként a földművelésügyi miniszter jár el.
Erdei Ferenc s. k.,
földművelésügyi miniszter