Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

27/1953. (VI. 4.) MT rendelet

az önálló halászszövetkezetekről

1. §

(1) Minden halászszövetkezet a földművelésügyi miniszter engedélyével önálló III. típusú halászszövetkezetté (a továbbiakban: szövetkezet) alakulhat át.

(2) Dolgozó halászok a földművelésügyi miniszter engedélyével a jelen rendeletben meghatározott feltételek mellett újonnan is alakíthatnak halászszövetkezetet.

2. §

Halászszövetkezetté való átalakuláshoz, szükséges, hogy a szövetkezet működésében legalább 10 dolgozó halász tagként vegyen részt és a szövetkezet gazdálkodásában legalább 500 kat. hold halászatra alkalmas vízterület legyen.

3. §

(1) A halászati gazdálkodáshoz szükséges vízterület halászati jogát az állam határozatlan időre adja a szövetkezet használatába. A vízterület kiterjedését és földrajzi fekvését az átalakulást, illetve újonnan alakulást engedélyező határozatában a földművelésügyi miniszter állapítja meg.

(2) A használatba adott halászati jog át nem ruházható, meg nem terhelhető és haszonbérbe nem adható.

4. §

(1) A szövetkezet feladata:

- A halászati gazdálkodáshoz szükséges vízterületek gondozása, jókarban tartása, állandó javítása és bővítése.

- a vízterületek halállományának állandó fejlesztése,

- a halállomány gazdaságos kitermelése az idevonatkozó törvényes rendelkezések betartásával,

- a kifogott hal közös értékesítése.

(2) A szövetkezet köteles elsősorban az állammal szemben fennálló beadási kötelezettségének eleget tenni, az ezen felüli általa kifogott halmennyiséget szabadon forgalomba hozhatja.

(3) A szövetkezet a halászati gazdálkodás érdekében feldolgozó (konzerváló), árusító (halcsarnok), fogyasztási (halászcsárda) és a halászati tevékenységgel szorosan összefüggő más melléküzemeket (halászháló, halszállító kosarak készítése stb.) is létesíthet és tarthat fenn, de csak olyan mértékben, hogy a főüzemág halászati jellege megmaradjon. A szövetkezet a tagok által bevitt földterületen melléküzemágként mezőgazdasági termelést is folytathat.

5. §

(1) A szövetkezet csak alapszabályzat (alapszabály) szerint működhet.

(2) Átalakulás esetében az átalakuló szövetkezet közgyűlésének átalakulást kimondó határozata folytán a szövetkezetnek csak azok a tagjai válhatnak az új halászszövetkezet tagjává, akik megfelelnek az alapszabályban a tagok belépésére előírt követelményeknek.

6. §

(1) A halászszövetkezetté történő átalakulás engedélyezése esetén az átalakult halászati szövetkezetteL a halászati jog hasznosítására kötött haszonbérleti szerződés vagy ideiglenes jellegű megállapodás érvényét veszti és egyidejűleg megszűnik az átalakult halászati szövetkezet haszonbérfizetési kötelezettsége is.

(2) Átalakulás vagy halászszövetkezettel való egyesülés esetén a szövetkezet felelős az átalakult, illetőleg beolvadt halászati szövetkezet kötelezettségeiért, azokat (lejáratkor teljesíteni tartozik.

(3) Az átalakult, illetőleg újonnan alakult szövetkezetek 1953. évi január hó 1. napjától kezdődően a fennálló rendelkezéseknek megfelelően jövedelemadót és forgalmi adót kötelesek fizetni, viszont a tagoknak a munkaegységük alapján kifizetett részesedése a jövedelemadó alól mentes.

7. §

A szövetkezet a halászati jog használatánál köteles az alapszabályzat (alapszabály) előírásait maradéktalanul betartani, s így köteles gondoskodni azoknak a korszerű, fejlett technikai eljárásoknak és munkamódszereknek bevezetéséről, amelyek biztosítják a folyókon, holtágakon és tavakon a nagyüzemi, társas munkaszervezet keretei közt történő tervszerű és eredményes halászati gazdálkodást. Köteles továbbá gondoskodni a vízterületek megfelelő halasításáról, a halivadék állandó utánpótlásáról, a tudományos eszközök és eredmények alkalmazásával, a szakmai felkészültség fejlesztésével a halállomány növeléséről és minőségének javításáról. Köteles végül a rábízott vagyont, mint társadalmi tulajdont különös gonddal őrizni, gyarapítani és a népgazdaság érdekének megfelelő módon hasznosítani.

8. §

A szövetkezet a részére átadott vízterületeken az érvényben lévő halászati és vízügyi jogszabályok keretei között folytathat halászatot. Egyébként a szövetkezet gazdálkodásában lévő vízterületek használata csak a földművelésügyi miniszter előzetes hozzájárulásával korlátozható.

9. §

A földművelésügyi miniszter utasításban szabályozza, hogy a termelőszövetkezetek a gazdálkodásukban levő vízterületeken a sporthorgász egyesületek vagy szakosztályok kötelékébe tartozó horgászok, valamint az érvényben levő rendelkezések szerint halászatra jogosított más személyek részére milyen keretben és feltételek mellett kötelesek a horgászatot, illetve a halászatot megengedni. Az ilyen címen befizetett díjaknak legalább 50%-át a szövetkezet köteles a szövetkezeti alap növelésére fordítani.

10. §

Amennyiben jelen rendelet eltérően nem rendelkezik, a halászszövetkezetekre és tagjaira is alkalmazni kell az önálló termelőszövetkezetekre [133/1950. (V. 7.) MT rendelet] irányadó jogszabályokat.

11. §

A halászatra vonatkozó jogszabályok módosítása és kiegészítése tárgyában kiadott 6.700/1945. (VIII. 25.) ME rendeletnek a halászszövetkezetekre vonatkozó rendelkezései és jelen rendelettel ellentétes minden más jogszabály hatályát veszti.

Gerő Ernő s. k.,

a Minisztertanács elnökének helyettese