7/1954. (XII. 10.) BgyM rendelet
az 1954/55. gazdasági évre kötött termelési szerződések feltételeinek megállapításáról
A szerződéses termelés szabályozásáról szóló 1.085/1954. (X. 10.) számú minisztertanácsi határozat alapján az érdekelt miniszterekkel, valamint a Szövetkezetek Országos Szövetsége Igazgatóságának elnökével egyetértésben a következőket rendelem:
1. §
(1) Ha a mezőgazdasági termelőszövetkezet (I. és II. típusú termelőszövetkezeti csoport), illetőleg az egyénileg termelő növények, növényrészek, vagy növénytermékek termelésére és átadására, a termeltető vállalat pedig a termelést előmozdító szolgáltatásokra és a termés átvételére egymással termelési szerződést köt, a szerződés feltételeit a jelen rendelet szerint kell megállapítani.
(2) A termelési szerződés a következő két részből áll:
a) általános szerződési feltételek,
b) különleges szerződési feltételek és termelési előírások.
2. §
(1) Az általános szerződési feltételek a termelési szerződésnek azokat a rendelkezéseit foglalják magukban, melyek minden növény termelésénél irányadók.
(2) Az 1954/55. gazdasági évre kötött termelési szerződések általános feltételeit - ideértve a kötbér megállapítását is - a mezőgazdasági termelőszövetkezetekre (I. és II. típusú termelőszövetkezeti csoportra) nézve a jelen rendelet A) jelű, valamennyi egyénileg termelőre nézve pedig a B) jelű melléklet tartalmazza,
3. §
Az egyes növényekre eltérő rendelkezéseket tartalmazó különleges szerződési feltételek és termelési előírások jóváhagyása iránt a földművelésügyi miniszterrel egyetértésben külön intézkedem.
4. §
Jelen rendelet a kihirdetés napján lép hatályba.
Szobek András s. k.,
begyűjtési miniszter
A) Melléklet a 7/1954. (XII. 10.) BgyM számú rendelethez
ÁLTALÁNOS SZERZŐDÉSI FELTÉTELEK
a mezőgazdasági termelőszövetkezetekkel (I. és II. típusú termelőszövetkezeti csoportokkal) kötött termelési szerződésekhez
A termelési szerződések tartalmát az alábbi, minden növényféleség termelésénél irányadó "Általános szerződési feltételek", valamint az egyes növényekre eltérő rendelkezéseket megállapító, a begyűjtési miniszter által jóváhagyott "Különleges szerződési feltételek" és a földművelésügyi miniszter által jóváhagyott "termelési előírások" együttesen határozzák meg.
A termeltető vállalat és a termelőszövetkezet (csoport) (továbbiakban: termelőszövetkezet) között az 1954/55. gazdasági évre kötött termelési szerződések általános feltételei a következők:
Vetőmag
1. A termeltető vállalat a szerződött terület bevetéséhez szükséges gyapot, dohány, rostkender, rostlen, cikória, cukorrépamag és fűszerpaprika vetőmagot a megállapított hivatalos áron, a többi szerződéses növény vetőmagját pedig a termelői árhoz hozzászámított 20 százalékos felárral természetbeni kölcsönként, a paradicsomtermeléshez szükséges vetőmagot pedig ingyen köteles a termelőszövetkezetnek kiadni. A szerződött terület bevetéséhez használt vetőmagot a termeltető vállalatok a termelőszövetkezeteknek kamatmentesen meghitelezik.
Saját vetőmag felhasználása esetén - kizárólag az engedélyezett növényeknél - a 20 Ft-on felüli vetőmag értékét a termeltető vállalat a termelői árhoz hozzászámított 20 százalékos felárral köteles a termelőszövetkezetnek megtéríteni.
2. A termeltető vállalat a vetőmagot (szaporító anyagot) a különleges szerződési feltételekben megjelölt határidőig, az ott meghatározott mennyiségben, a szabványokban megállapított minőségben, fémzárolt zsákokban a termelőszövetkezet vasútállomására leszállítva köteles a termelőszövetkezet rendelkezésére bocsátani. A rendeltetési vasútállomásra való szállítással felmerülő költségeket a termeltető vállalat viseli. A késedelmes átvétellel, vagy az átvétel megtagadásával okozott esetleges költségek (fekbér, kocsiálláspénz) azonban a termelőszövetkezetet terhelik. A vetőmagnak a vasútállomásról való elszállításáról a termelőszövetkezet saját költségén gondoskodik.
3. Ha a termelőszövetkezet a megküldött vetőmag ellen minőségi kifogást emel, azt a vetőmag átvételétől számított 3 napon belül, mindenesetre azonban a vetőmag elvetése előtt be kell jelenteni a termeltető vállalatnak. Rejtett hiba esetén a bejelentést a hiba felfedezésétől számított 8 napon belül kell megtenni. Kifogásolt magot nem szabad elvetni. A bejelentéshez minden esetben mellékelni kell a járási (járási jogú városokban a városi, a fővárosban és a megyei jogú városokban a fővárosi, illetőleg városi kerületi) tanács végrehajtóbizottsága mezőgazdasági osztályának (csoportjának) közbejöttével vett hivatalos mintát. A hivatalos minta vételénél a MNOSZ 4621 sz. szabvány előírása szerint kell eljárni. Ha a minőségi kifogás ebben a pontban megjelölt határidőn belüli bejelentését a termelőszövetkezet elmulasztja, a vetőmagot minőségileg átvettnek kell tekinteni. Vita esetén az Országos Vetőmag Felügyelőségnek a hivatalosan vett minta alapján hozott döntése az irányadó. Az eljárással kapcsolatos költségek a vitás ügyben vesztes felet terhelik.
4. A termelőszövetkezet köteles a termelési szerződés alapján leszállított és a szerződött terület bevetéséhez szükséges mennyiségű vetőmagot a "termelési előírásban" megállapított határidőn belül a teljes szerződött területen elvetni. Vetésre csak a termeltető vállalattól erre a célra kapott vetőmagot szabad felhasználni, kivéve ha a különleges szerződési feltételek másként rendelkeznek.
5. A termeltető vállalat a vetésből bármilyen okból kimaradt vetőmagot csak akkor tartozik a számlázott vetőmag áron visszavenni, ha ezt a termelőszövetkezet megbontatlan, eredeti csomagolásban, (fémzárolt zsákokban stb.) szállítja vissza. Ellenkező esetben a visszaadott vetőmagért a termeltető vállalat csupán a nyers árura megállapított termelői árat fizeti.
A fel nem használt és vissza nem adott vetőmagért a termelőszövetkezet annak hivatalos fogyasztói árát köteles megtéríteni. A visszaküldési határidő őszivetésű növényeknél november 30., a tavasziaknál május 31. és másodvetésűeknél szeptember 15. napja. A különleges szerződési feltételek a visszaszállítás időpontja, illetőleg a visszaadott vetőmag ára tekintetében ettől eltérő rendelkezést is tartalmazhatnak.
A visszavett vetőmag vasúti szállítási költségét - a termelőszövetkezet vétlensége esetén - a termeltető vállalat viseli.
Csomagolóanyag
6. A takarékos anyaggazdálkodás érdekében a vetőmagot, vagy növényvédőszert tartalmazó, illetőleg a begyűjtés céljára küldött csomagolóanyagot (zsákot, göngyöleget) a termelőszövetkezet köteles gondosan kezelni, a fel nem használt csomagolóanyagot pedig a termeltető vállalat által megadott címre és annak költségére visszaküldeni. A vetőmaggal küldött zsákokat kiürítésük után azonnal, de legkésőbb a különleges szerződési feltételekben megállapított vetési határidő lejártától számított 5 napon belül kell visszaküldeni. Egyéb csomagolóanyagból - ideértve a begyűjtés céljára küldött zsákokat is - a fölös mennyiséget a szállítás befejezése után azonnal, de legkésőbb 15 napon belül - zöldségféléknél 3 napon belül - kell visszaküldeni. Ha a termelőszövetkezet a zsákot töltésre nem alkalmas állapotban vagy a fenti határidőn túl. illetőleg egyáltalán nem adja vissza, a 2.800-44/1952. (Tg. G. V. 27.) OT-ÁH számú utasításban megállapított javíttatási költséget, betéti díjat, illetőleg pótdíjat tartozik a termeltető vállalat részére megtéríteni. Egyéb csomagolóanyagnak a fenti határidőn túl történő visszaadása esetén a termelőszövetkezet a csomagolóanyag hivatalosan megállapított árának 50 százalékát kitevő pótdíjat tartozik fizetni.
A vissza nem adott csomagolóanyagért annak hatóságilag megállapított árát és az ár 100 százalékát kitevő pótdíjat köteles a termelőszövetkezet a termeltető vállalat részére megtéríteni.
Jégbiztosítás
7. A dohány, a gyapot és fűszerpaprika termelésénél a 67/1952. (VIII. 12.) MT számú rendeletben és az ezt módosító 1.062/1953. (X. 6.) számú minisztertanácsi határozatban, illetve a 16/1954. (III. 10.) MT számú rendeletben a szántóterület kötelező jégbiztosítására megállapított díjak és a felsorolt növények biztosítási díja közötti különbözetet a termeltető vállalat köteles a termelőszövetkezetnek kamatmentesen előlegezni.
Ha a szerződött területet jégkár éri, a termelőszövetkezet köteles azt a 11. pont szerint bejelenteni.
A termeltető vállalat legkésőbb az állami biztosító kiutalásától számított 10 napon belül kifizeti a termelőszövetkezet részére a kártérítés összegéi. Ha a jégkár megállapított mértéke az 50 százalékot nem éri el, a termeltető vállalat a szerződött területre kiadott előlegeknek megfelelő arányban csökkentett részéi, ha pedig a jégkár az 50 százalékot meghaladja, a folyósított előlegek teljes összegét levonja az állami biztosító által kiutalt kártérítés összegéből.
Termelés, növényvédelem
8. A termeltető vállalat köteles a termelés során a termelőszövetkezetnek minden, a termeléssel kapcsolatos kérdésben szaktanácsot adni és a termelőszövetkezetet munkájában támogatni.
9. A magasabb terméshozam elérése érdekében a termelési szerződésben ajánlott és önkéntes igénylés alapján a szerződött területen felhasznált műtrágyát a termeltető vállalat q-ként az alábbi áron számolja el:
szuperfoszfát poralakú 63.- Ft
szuperfoszfát szemcsés 80.- Ft
pétisó 20.5%-os 96.40 Ft
kálisó 40%-os 60.- Ft
kénsavas káli 48-52%-os 174.- Ft
A műtrágya ellenértékét a termeltető vállalat kamatmentesen hitelezi.
A termelőszövetkezetek a műtrágya megrendeléséről lehetőleg a szerződés megkötésekor, legkésőbb azonban a felhasználás előtt 30 nappal tartoznak gondoskodni.
10. A termelőszövetkezet köteles az egyes növények termelésénél a termelési előírásokban részletesen közölt agrotechnikát alkalmazni és a termeltető vállalat megbízottjának szakmai utasításait megtartani.
11. Kártevők és betegségek elleni megelőző védekezés érdekében a termelőszövetkezet köteles a veszélyeztetett kultúrákat figyeltetni és a kártevők vagy betegségek fellépését, valamint az elemi kárt és azok mértékét községekben a községi, járási jogú városokban a városi, a fővárosban és a megyei jogú városokban a fővárosi, illetőleg városi kerületi (továbbiakban: a községi) tanács végrehajtóbizottságának írásban, valamint a termeltető vállalatnak telefonon vagy táviratban azonnal bejelenteni.
A termeltető vállalat a bejelentés vétele után lehetőleg azonnal, de legkésőbb 36 órán belül köteles gondoskodni a megfelelő fajtájú és mennyiségű védekezőszerről, amelyet a termelőszövetkezetnek vasútállomásán bérmentve bocsát rendelkezésére. A termelőszövetkezet köteles a részére küldött növényvédőszert haladéktalanul átvenni és a védekezést a termeltető vállalattól kapott útmutatásnak megfelelően végrehajtani, a felhasznált és fel nem használt védekezőszerekről a termeltető vállalatnak elszámolni, a fel nem használt bontatlan csomagokban lévő védekezőszert pedig - legkésőbb a veszély megszűnését követő 30 napon belül - a termeltető vállalat rendelkezése szerint és ennek költségére elszállítani. A bontott vagy sérült csomagokban lévő védekezőszert a termeltető vállalat nem köteles visszavenni. A védekezőszert a termeltető vállalat önköltségi áron adja; az ellenértékét a termeltető vállalat kamatmentesen hitelezi.
12. A termeltető vállalat a termeléshez szükséges egyéb anyagot (molinó, fűzőzsineg, raffia stb.) a különleges szerződési feltételekben meghatározott kereten belül a termelőszövetkezet igénylésének megfelelően az ugyanott megállapított időben és áron bocsátja a termelőszövetkezet rendelkezésére. Ezen anyagok ellenértékét a termeltető vállalat kamatmentesen hitelezi.
13. A szerződött terület termését leszántani, zölden lekaszálni, megszedni, vagy bármely más, a szerződéstől eltérő módon felhasználni tilos
Elemi vagy egyéb kér esetén a vetés kiszántását, a kárt szenvedett terület újravetését, vagy az ilyen terület felülvetését a fenti 11. pont szerint a községi tanács végrehajtóbizottságához tett bejelentés alapján - a termeltető vállalat meghallgatása után - egy kat. holdig a községi, ennél nagyobb terület esetében a járási (járási jogú városi, fővárosi, illetőleg városi kerületi) tanács végrehajtóbizottsága rendelheti el.
14. Amennyiben a termelési előírások a termelésnél izoláció alkalmazását, vagy szelekció végzését rendelik el, a termelőszövetkezet köteles azt az előírt időben végrehajtani.
A szelektálás megkezdése előtt a kiszelektálandó, a szelektálás befejezése után pedig a kiszelektált növényeknek százalékban kifejezett mennyiségét a termeltető vállalat megbízottjával közösen készített jegyzőkönyvben fel kell tüntetni. Amennyiben a szelekció során 3 százaléknál több növényt kell eltávolítani, úgy a termeltető vállalat megtéríti a szelektálási munkák díját és a beszállított termés ellenértékének annyi százalékát, amennyi növényt a 3 százalékon felül eltávolítottak. Ha az eltávolított növények száma 3 százalék alatt van, a szelektálási munkáért és az eltávolított növényekért térítés nem jár. Dugványtermelés, vagy zöldségmagvak termelése esetén a térítendő összegből le kell vonni a kiszelektált dugványok, zöldségfélék piaci, vagy takarmányozási értékét. A kiszelektált növények felett a termelőszövetkezet szabadon rendelkezik. A munkadíjat és a 3 százalékon felül eltávolított növényekért járó térítést a termeltető vállalat a termés ellenértékével egyidejűleg számolja el.
15. Ha a küldött vetőmag, vagy vetőmag céljára történő termelés esetén a termés a betakarításnál, cséplésnél, vagy raktározásnál a termelőszövetkezet hibájából összekeveredik, az ebből származó kárt a termelőszövetkezet a termeltető vállalat részére tartozik megtéríteni.
Évelő vetések
16. Évelő növényekre vonatkozó termelési szerződés esetében a termelőszövetkezet köteles a szerződés alapján a termelt évelő vetéseket mindaddig meghagyni és azok termését a termeltető vállalatnak átadni, amíg a vetés gazdaságos magfogásra alkalmas és ugyaneddig az ideig a termelési szerződést köteles évről évre meghosszabbítani. Ebben az esetben az átadott termésre mindenkor a szállítás évében megállapított ár, a területmentességre pedig a 24. pontban foglaltak az irányadók.
Művelési előleg
17. A termelés elősegítése érdekében a termeltető vállalat köteles a legalább 80 százalékig - kerti-magvaknál a legalább 60 százalékig - beállott vetés esetén, illetőleg a különleges szerződési feltételekben megjelölt munkák elvégzése után az ugyanott megállapított időpontig és összegben a termelőszövetkezet rendelkezésére kamatmentes művelési előleget bocsátani. Nem folyósítható művelési előleg a szöszösbükköny, pannonbükköny, tavaszibükköny, ősziborsó, fénymag, somkóró, fehérhere, svédhere, szarvaskerep és nyúlszapuka termelésénél.
Amennyiben a termelőszövetkezet művelési előlegre igényt tart, azt a különleges szerződési feltételekben feltüntetett határidőig a termeltető vállalatnak írásban kell bejelenteni.
A termés betakarítása és átadása - Elszámolás
18. A termés betakarítását a termelőszövetkezet a termelési előírásokban meghatározott módon köteles elvégezni. Minőségi vetőmagvak termelésénél különös gondot kell fordítani a keveredés elkerülésére és ezért a cséplés előtt a cséplőgépeket, használat előtt a zsákokat, raktárt s!b. alaposan ki kell tisztítani.
19. A termelőszövetkezet a szerződött terület teljes termését, illetőleg annak a különleges szerződési feltételekben meghatározott részét köteles a termelés befejezése után azonnal, de legkésőbb a különleges szerződési feltételekben megszabott időpontig és módon a termeltető vállalatnak, illetőleg az általa kijelölt átvevő szervnek átvevőhelyén átadni. Ha az átadás időpontja a termeltető vállalat átvételi ütemtervétől függ, a termeltető vállalat jogosult az ütemtervben megjelölt határidőket megváltoztatni, feltéve, hogy erről a termelőszövetkezetet az eredeti határidő lejárta előtt legalább 3 nappal beérkezőleg értesíti. Ha a szerződés a termésnek csak egy részére szól, a fennmaradó terméssel a termelőszövetkezet - az idevonatkozó jogszabályok keretei között - szabadon rendelkezik. A termeltető vállalat köteles a teljes termést, illetőleg annak a különleges szerződési feltételekben meghatározott részét, az ugyanott megjelölt időpontban és módon átvenni. Zöldség átvételével egyidejűleg az áruátvételi elismervényen fel kell tüntetni az áruminősítés fokát és azt az árat, amelyen az átvétel történt. Ha a szerződés a teljes termésnek csak egy részére szól, de a termelőszövetkezet a feleslegét is a termeltető vállalatnak kívánja átadni, annak átvételét a különleges szerződési feltételek szabályozzák.
A termést az átvevőhelyre a termelőszövetkezet tartozik elszállítani. Dohánynál, zöldségféléknél, valamint rostnövényeknél a termelőszövetkezet telepétől számítva 5 km-en, a többi terménynél 10 km-en felüli távolság esetén az 5, illetőleg 10 km-en felüli távolság után a hivatalos díjszabás szerint felszámítható tengelyfuvardijat a termeltető vállalat a termelőszövetkezetnek megtéríti, ha a különleges szerződési feltételek másként nem rendelkeznek. Ha a termelőszövetkezet vasúton történő szállításra kapott rendelkezést és azt teljesíti, úgy a hivatalos díjszabás szerint felszámítható tengelyfuvardíjat - a távolságtól függetlenül -, továbbá a berakás teljesítése esetén ennek költségét az átvevő vállalat tartozik megtéríteni. Vasúti szállítás esetén a minőségi átvétel az első rendeltetési (a fuvarlevélen feltüntetett érkezési) állomáson történik. A termeltető vállalat az átvételt a különleges szerződési feltételekben kikötött minőségek figyelembevételével végzi. A szerződésben foglalt termelési (agrotechnikai) előírásoknak és a termeltető szakmai utasításainak alkalmazásával kapcsolatban a termelés ideje alatt felmerülő vitákat a járási (járási jogú városi, fővárosi, illetőleg városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának mezőgazdasági osztálya (csoportja) dönti el.
Ha a szerződéses termelés alapján átadott, gyorsan romló termények minősége válik a termelő és termeltető vállalat között vitássá - a nevezettek meghallgatása után - a községi tanács végrehajtóbizottságának elnöke dönt. Egyéb vita esetén - ha a különleges szerződési feltételek másként nem rendelkeznek - a 13/1954. (II. 20.) MT számú rendelet 12. §-ban foglaltak szerint kell eljárni.
A különleges szerződési feltételekben meghatározottnál rosszabb minőségű termés átadása esetén levonásnak, jobb minőségű (magasabb tisztaságú) termés átadása esetén pedig többlet térítésnek (jóváírásnak) van helye.
20. Az átadott termés ellenértékét a termeltető vállalat a különleges szerződési feltételekben megjelölt módon, az ott feltüntetett árak alapulvételével a termésátvétel után azonnal, de legkésőbb 15 napon belül, minőségi magvaknál pedig a különleges feltételekben megjelölt határidőn belül, ennek hiányában a vizsgálat befejezése után 15 napon, de legkésőbb az átvételt követő 30 napon belül elszámolja és az ellenértéket, valamint az esetleg térítendő egyéb összeget (fuvardíjtérítés, szelekció, minőségi különbözet folytán járó jóváírás stb.) az esedékes előlegek levonása után az illetékes pénzintézethez a szövetkezet számlájára átutalja.
Részszállítás esetén a termeltető vállalat az átadott termés ellenértékét az előlegek arányos részének levonásával fizeti ki (átutalja).
A termelőszövetkezet kívánságára a termeltető vállalat növényfajonként és hitelféleségenként részletezett könyvelési kivonatot bocsát egyeztetés céljából a termelőszövetkezet rendelkezésére.
21. A termeltető vállalat tartozik a termés átvétele után azonnal, illetőleg a különleges szerződési feltételekben feltüntetett időpontig, az ugyanott megjelölt módon és árak alapulvételével a termelőszövetkezettel elszámolni és a termelőszövetkezetnek az elszámolás alapján járó követelését kifizetni (átutalni). Az elszámoláskor a termeltető vállalat kantat felszámítása nélkül levonja az alábbi előleghiteleket:
- a vetőmag ellenértékét,
- az átvett műtrágya és növényvédőszer ellenértékét,
- a művelési és egyéb előlegek összegét,
- az egyéb szolgáltatások (gépszántás díja, biztosítási díj, molinó, raffia, fűzőzsineg stb.) értékét.
Az elszámolás ellen a termelőszövetkezet annak közlésétől számított 30 napon belül a termeltető vállalatnál felszólalással élhet.
A pénzügyi lebonyolítás egyébként a mezőgazdasági termelőszövetkezetek, valamint az I. és II. típusú termelőszövetkezeti csoportok pénzgazdálkodásáról szóló 1.026/1954. (III. 26.) számú minisztertanácsi határozatban foglaltak szerint történik.
22. Az átadott termés után járó természetbeni juttatásokat a termeltető vállalat a különleges szerződési feltételekben szabályozott mértékben és időpontban bocsátja a termelőszövetkezet rendelkezésére.
23. Ha a termelőszövetkezet saját hibájából a szerződésben kikötött átadási határidőn túl adja át a termést, úgy
- 5 napon túli késedelem esetén a különleges szerződési feltételekben kikötött prémiumra,
- 10 napon túli késedelem esetén pedig a különleges szerződési feltételekben megjelölt természetbeni juttatásokra vonatkozó jogát elveszti.
Termény- és húsbeadási kedvezmény
24. Amennyiben a termelő a szerződött terület teljes termését, vagy annak a termelési szerződésben meghatározott részét a szerződés előírásainak megfelelően a termeltető vállalatnak átadja, az alábbi kedvezmények illetik meg:
a) Terménybeadási kedvezmény.

A fel nem sorolt növények szerződéses termelése esetén a terménybeadási kötelezettség teljesítése alól a ténylegesen leszerződött terület mentesül.
b) Állat-, tojás- és baromfibeadási kedvezmény.
A cukorrépa, cikória, olajlenmag, magkender, gyapot, fénymag, ánizs, phacélia, paprikamag, tökmag, görögdinnyemag, cukordinnyemag, paradicsommag, salátamag, endivia, portuláka, murok -répa, virágmagvak, porré (dugvány és maghozó), egyéb hagyma (dugvány és maghozó), sárgarépa (dugvány és maghozó),. cékla (dugvány és maghozó), petrezselyem (dugvány és maghozó), metélőhagyma (maghozó), termelésénél a leszerződött területre eső állat-, tojás- és baromfibeadási kötelezettség ötven százalékát kell csak teljesíteni, míg az itt fel nem sorolt egyéb növények szerződéses termelése esetén az állat-, tojás- és baromfibeadási kötelezettség alól a ténylegesen leszerződött terület mentesül.
(1) A városellátó zöldövezetekben az önálló termelőszövetkezetek és III. tip. termelőszövetkezeti csoportok terménybeadási kötelezettségüket az alább felsorolt zöldségfélékkel is teljesíthetik. Ez esetben azonban a termelőszövetkezetet a leszerződött terület után csak a húsbeadási mentesség illeti meg.

A mentesítés a tejbeadási kötelezettségre nem terjed ki.
(2) Az engedélyezett mérséklés ideiglenes jellegű, amennyiben tehát a termelőszövetkezet a szerződött területet egyáltalán nem veti (ülteti) be, vagy csak részben veti (ülteti) be, vagy ha a bevetett (beültetett) terület teljes termését, illetőleg annak a szerződési feltételekben meghatározott részét nem adja át, a fentemlített mentességek megszűnnek és a termelőszövetkezet az ilyen terület után a termény- és húsbeadási kötelezettségét, illetve annak arányos részét tartozik teljesíteni.
Kötelezettségek megtartásának biztosítása
25. A termelési szerződésben vállalt kötelezettségeket a felek a 13/1954. (II. 20.) MT számú rendeletben szabályozott kötbér kikötésével erősítik meg. Ennek mértéke a következő:
a) A termeltető vállalat kötbér fejében köteles megfizetni:
(1) a természetbeni kölcsön (vetőmag, növényvédőszer stb.) pénzbeli értékének a késedelem minden napja után számított 5%-át, összesen azonban legfeljebb 50%-át, ha a természetbeni kölcsönt a szerződési feltételekben a szállításra megjelölt időpontig nem juttatja el a termelőszövetkezethez;
(2) a megyei tervátlag alapulvételével a szerződött terület után számított termés pénzbeli értéke 50%-át, ha a vetőmagot a vetésre megállapított határidőig nem juttatja el a termelőszövetkezethez;
(3) a tényleges termés pénzbeli értéke után számított napi 0.25%-ot, zöldségféléknél napi 5%-ot, összesen azonban legfeljebb 10%-ot, illetőleg 50 százalékot, ha a termést a különleges szerződési feltételekben, vagy a szerződő felek által más módon meghatározott határidő után, késedelmesen veszi át;
(4) a tényleges termés teljes pénzbeli értékét, illetőleg a fajtababnál, fűszerpaprikánál, hagymánál, gyapotnál és seprőciroknál a termés értékének 200%-át, ha a termést, illetőleg annak a szerződési feltételekben meghatározott részét nem veszi át; ha a szerződésben kikötött termésnek csak bizonyos hányadát veszi át, a kötbért a termésnek át nem vett része után kell kiszámítani;
(5) a tényleges termés pénzbeli értéke után számított napi 0.25%-ot, összesen azonban legfeljebb 25%-ot, ha késedelmesen számol el a termelőszövetkezettel, vagy az elszámolás alapján részére járó összeget nem utalja át.
b) A termelőszövetkezet kötbér fejében köteles megfizetni:
(1) a megyei tervátlag alapulvételével a szerződött terület után számított termés pénzbeli értéke 50%-át, ha a szerződött területet saját hibájából nem veti (ülteti) be; a szerződött terület egyrészének bevetése (beültetése) esetén a kötbért a be nem vetett (ültetett) terület után kell kiszámítani;
(2) a megyei tervátlag alapulvételével a szerződött terület után számított termés teljes értékét, ha a vetést engedély nélkül kiszántja;
(3) a tényleges termés teljes értékét, illetőleg fajtababnál, fűszerpaprikánál, hagymánál, gyapotnál és seprőciroknál a termés értékének 200%-át, ha a termést, illetőleg annak a szerződési feltételekben meghatározott részét nem adja át; ha a szerződésben kikötött termésnek csak bizonyos hányadát adja át, a kötbért a termésnek át nem adott része után kell kiszámítani.
26. Ha a jogosult kötbérigényét érvényesíteni kívánja, a kötbérigényt az erre okot adó körülmények részletezésével a szerződésben kikötött határidőt követő 30 napon belül a másik féllel közölnie kell. A közlés elmulasztása, vagy késedelmes teljesítése a kötbérigény elvesztésével jár. A közlést írásban kell megtenni; a termelőszövetkezet ezt a községi tanács végrehajtóbizottságánál jegyzőkönyvbe is mondhatja.
A kötbér fizetésére kötelezett fél a közlés vételétől számított 8 napon belül a kötbérigény elismerése felől - a fentemlített módon - nyilatkozni köteles. A nyilatkozattétel elmulasztását a kötbérigény megtagadásának kell tekinteni.
A 100 forintot el nem érő kötbérigényt bírói úton érvényesíteni nem lehet.
A kötbérigény érvényesítésének részletes szabályait a 13/1954. (II. 20.) MT számú rendelet szabályozza.
27. Amennyiben a termelőszövetkezet a termelési szerződést nem, vagy nem teljes mértékben teljesíti, tartozik a folyósított természetbeni kölcsönök és pénzbeli előlegek után a törvényes kamatot megfizetni.
28. Ha olyan körülmény merül fel, melynek következtében a termelési szerződésben vállalt valamely kötelezettség teljesítése előreláthatóan akadályba ütközik, erről a felek kötelesek egymást a termelési felügyelő, vagy a körzeti, illetőleg termelési, felelős útján értesíteni. Az értesítésnek az akadály észlelését követő 10 napon belül, de legkésőbb a szerződésben kikötött határidő lejárta előtt 3 nappal kell megtörténni. Azt a felet, aki a másik felet kötelezettsége teljesítésének felmerült akadályáról az előírt módon nem értesíti, a kötbér megfizetése alól azon a címen, hogy kötelezettségének megszegésében szándékosság vagy gondatlanság nem terheli, mentesíteni nem lehet.
Jogviták elintézése
29. A jelen általános szerződési feltételekben, vagy a termelési előírásokban foglalt termelési (agrotechnikai) szabályoknak és a termeltető vállalat szakmai utasításainak alkalmazásával kapcsolatban, valamint az évelő vetések meghagyása tekintetében a termelés ideje alatt felmerülő vitákat a járási (járási jogú városi, fővárosi, illetőleg városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának mezőgazdasági osztálya (csoportja) soronkívül dönti el.
Ha az átadott termés minősége válik a termeltető vállalat és a termelőszövetkezet között vitássá, a 19. pontban foglaltak szerint kell eljárni.
30. Az előbbi 29. pont alatt megjelölt kivétellel a termeltető vállalat és a termelőszövetkezet között a szerződéses termeléssel összefüggő minden vitás kérdésben a termelés helye, vagy a termelőszövetkezet székhelye szerint illetékes járásbíróság határoz.
A termelőszövetkezet jogosult a keresetet a községi tanács végrehajtóbizottságánál is jegyzőkönyvbe mondani.
31. A szerződéses termeléssel összefüggően folyamatba telt államigazgatási vagy bírói eljárás illetékmentes.
Ellenőrzés
32. A termelőszövetkezet köteles a különleges szerződési feltételekben meghatározott jelentések adatait mindenkor a legnagyobb körültekintéssel megállapítani és a jelentéseket az ugyanott feltüntetett határidőkig a termeltető vállalat részére megküldeni,
A termelőszövetkezet köteles továbbá a termeltető vállalatnak és felettes hatóságainak ellenőrző munkáját támogatni és az ellenőrzés megkönnyítése végett a szerződött területet a vetéstől számított 8 napon belül jelzőtáblával megjelölni, amelyen fel kell tüntetni a termelőszövetkezet megnevezését és a szerződött terület nagyságát.
Az I. és II. típusú olyan termelőszövetkezeti csoportokban, amelyeknek földjét még nem tagosították, a csoporttagok szerződéses termeléssel kapcsolatos munkáját az intézőbizottság és a termeltető vállalat által erre együttesen kijelölt intézőbizottsági tag ellenőrzi, aki ezért a tevékenységéért a termeltető vállalattól a termelési felelősökével azonos mértékű díjazásban részesül.
B) Melléklet a 7/1954. (XII. 10.) BgyM számú rendelethez.
ÁLTALÁNOS SZERZŐDÉSI FELTÉTELEK
az egyénileg termelőkkel kötött termelési szerződésekhez
A termelési szerződés tanalmát az alábbi, minden növényféleség termelésénél irányadó "általános szerződési feltételek", valamint az egyes növényekre eltérő rendelkezéseket megállapító, a begyűjtési miniszter által jóváhagyott "különleges szerződési feltételek" és a földművelésügyi miniszter által jóváhagyott "termelési előírások" együttesen határozzák meg.
A termeltető vállalat és az egyénileg termelő között az 1954/55. gazdasági évre kötött termelési szerződések általános feltételei a következők:
Gépszántás
1. A termeltető vállalat a gépi szántás diját a termelő kívánságára az egyénileg termelők részére megállapított készpénzes díjtételek szerint kamatmentesen előlegezi.
Műtrágya
2. A magasabb terméshozam elérése érdekében a termeltető vállalat kamatmentesen hitelezi a termelési szerződésben (termelési előírásokban) ajánlott, a termelő által a szerződéskötéskor, vagy legkésőbb a felhasználás határideje előtt 30 nappal önkéntesen igényelt és a szerződött területen felhasznált műtrágya ellenértékét. (A konzervparadicsom termelők a szervestrágyát is ilyen feltételek mellett kapják.)
A műtrágyát a termeltető vállalat a különleges szerződési feltételekben megjelölt határidőig, vagy közvetlenül, vagy a helyi földművesszövetkezet útján bocsátja a termelő rendelkezésére. A felhasznált műtrágyát a termeltető vállalat q-ként az alábbi árakon számolja el:
szuperfoszfát poralakú 63.- Ft
szuperfoszfát szemcsés 80.- Ft
pétisó 20.5%-os 96.40 Ft
kálisó 40%-os 60.- Ft
kénsavas káli 48-52%-os 174.- Ft
Az igényelt műtrágyát a termelő köteles a különleges szerződési feltételekben megjelölt határidőig átvenni és a termelési előírásoknak megfelelően felhasználni.
Vetőmag
3. A termeltető vállalat a szerződött terület bevetéséhez szükséges gyapot, dohány, rostkender, rostlen, cikória és fűszerpaprika vetőmagot a megállapított hivatalos áron, a többi szerződéses növények vetőmagját pedig a termelői árhoz hozzászámított 20%-os felárral természetbeni kamatmentes kölcsönként, a paradicsomtermeléshez szükséges vetőmagot pedig ingyen köteles a termelőnek kiadni.
Saját vetőmag felhasználása esetén - kizárólag az engedélyezett növényeknél - a 20 forinton felüli vetőmagértéket a termeltető vállalat a termelői árhoz hozzászámított 20%-os felárral köteles a termelőnek megtéríteni.
4. A termeltető vállalat a vetőmagot (szaporító anyagot) a különleges szerződési feltételekben megjelölt határidőig, az ott meghatározott mennyiségben, a szabványokban megállapított minőségben, vagy közvetlenül, vagy a földművesszövetkezet raktárában köteles a termelő rendelkezésére bocsátani.
A vetőmagot a termelő a különleges szerződési feltételekben megjelölt határidőig köteles saját zsákjában átvenni.
5. Ha a termelő a megküldött vetőmag ellen minőségi hiányok miatt kifogást emel, ezt a vetőmag átvételétől számított 3 napon belül, mindenesetre azonban a vetőmag elvetése előtt be kell jelentenie a földművesszövetkezeten keresztül a termeltető vállalatnak, Rejtett hiba esetén a bejelentést a hiba felfedezésétől számított 8 napon belül ugyanígy kell megtenni. Kifogásolt magot nem szabad elvetni. A bejelentéshez minden esetben mellékelni kell községekben a községi, járási jogú városokban a városi, a fővárosban és a megyei jogú városokban a fővárosi, illetve városi kerületi (továbbiakban: a községi) tanács végrehajtóbizottságának megbízottja jelenlétében vett hivatalos mintát. A hivatalos minta vételénél a MNOSZ 4621 számú szabvány előírásai szerint kell eljárni. Ha a minőségi kifogásnak ebben a pontban megjelölt határidőn belül való jelentését a termelő elmulasztja, a vetőmagot minőségileg átvettnek kell tekinteni.
Vita esetén az Országos Vetőmagfelügyelőségnek a hivatalosan vett minta alapján hozott döntése az irányadó. Az eljárással kapcsolatos költségek a vitás ügyben vesztes felet terhelik.
6. A termelő köteles a vetőmagot a különleges szerződési feltételekben szabályozott módon a teljes szerződött területen elvetni. Vetésre - ha a különleges szerződési feltételek másként nem rendelkeznek - csak a termeltető vállalattól erre a célra kapott vetőmagot szabad felhasználni.
7. Csomagoltan átadott vetőmagot, ha az a vetésből bármely okból kimaradt, a termeltető vállalat, illetve a földművesszövetkezet a termeltető vállalat részére csak bontatlan csomagokban veszi vissza.
A fel nem használt és a különleges szerződéses feltételekben megállapított visszáruzási határidőig a vissza nem adott vetőmagért a termelő annak hivatalos fogyasztói árát köteles megtéríteni.
Csomagolóanyagok
8. Amennyiben a különleges szerződési feltételek szerint a termeltető vállalat a termelő részére növényvédőszert tartalmazó, illetőleg a begyűjtés céljaira csomagolóanyagot (zsákot, göngyöleget), küld, köteles azt a termelő a takarékos anyaggazdálkodás érdekében gondosan kezelni, a fel nem használt csomagolóanyagot pedig haladéktalanul, - de legkésőbb a szállítás befejezésétől számított 10 napon belül - a földművesszövetkezetnek visszaadni.
Ha a termelő a zsákot töltésre nem alkalmas állapotban, vagy a fenti határidőn túl adja vissza, illetőleg egyáltalában nem adja vissza, a 2.800-44/1952. (Tg. É. V. 27.) OT-ÁH számú utasításában megállapított javíttatási költséget, betétdíjat, illetőleg pótdíjat tarozik a termeltető vállalat részére megtéríteni. Egyéb csomagolóanyagnak a fenti határidőn túl történő visszaadása esetén a termelő a csomagolóanyag hivatalosan megállapított árának 50%-át kitevő pótdíjat tartozik fizetni. A vissza nem adott csomagolóanyagért annak hatóságilag megállapított árát és az ár 100 százalékát kitevő pótdíjat köteles a termelő a termeltető vállalat részére megtéríteni.
Jégbiztosítás
9. A dohány, a gyapot és a fűszerpaprika termelésénél a 67/1952. (VIII. 12.) MT számú rendeletben és az ezt módosító 1.062/1953. (X. 6.) számú minisztertanácsi határozatban, illetve a 16/1954. (III. 10.) MT számú rendeletben a szántóterület kötelező jégbiztosítására megállapított díjak és a felsorolt növények biztosítási díja közötti különbözetet a termeltető vállalat köteles a termelőnek kamatmentesen előlegezni.
Ha a szerződött területet jégkár éri, a termelő köteles azt a 12. pont szerint bejelenteni. A termeltető vállalat legkésőbb az Állami Biztosító kiutalásától számítolt 10 napon belül kifizeti a termelő részére a kártérítés összegét. Ha a jégkár megállapított mértéke az 50%-ot nem éri el, a termeltető vállalat a szerződött területre kiadott előlegeknek megfelelő arányban csökkentett részét, ha pedig a jégkár az 50%-ot meghaladja, a folyósított előlegek teljes összegét levonja az Állami Biztosító által kiutalt kártérítés összegéből.
Termelés, növényvédelem
10. A termeltető vállalat köteles a termelés során a termelőnek minden, a termeléssel kapcsolatos kérdésben megbízottja (termelési megbízottja, szakfelügyelője) útján szaktanácsot adni.
11. A termelő köteles az egyes növények termelését a termelési előírásokban részletesen közölt agrotechnika alkalmazásával, a termeltető vállalat megbízottjának szakmai utasításai szerint végezni.
12. A kártevők és betegségek fellépését, valamint az elemi kárt és azok mértékét köteles a termelő a községi tanács végrehajtóbizottságának, valamint - a földművesszövetkezet útján - a termeltető vállalatnak azonnal bejelenteni.
A termeltelő vállalat a bejelentés vétele után lehetőleg azonnal, le legkésőbb 36 órán belül köteles gondoskodni a megfelelő fajtájú és mennyiségű védekezőszerről, melyei vagy közvetlenül, vagy a földművesszövetkezet raktárában bocsát a termelő rendelkezésére. A termelő a védekezőszert késedelem nélkül tartozik átvenni.
A védekezőszert a termeltető vállalat önköltségi áron, kamatmentesen hitelezi.
A termelő a védekezést a termeltető vállalattól kapott utasításnak megfelelően köteles végrehajtani.
13. A termeltető vállalat a termeléshez szükséges egyéb anyagot (molinó, fűzőzsineg, raffia stb.) a különleges szerződési feltételekben meghatározott kereten belül a termelő igénylésének megfelelően, az ugyanott megállapított időben és áron, kamatmentesen hitelezi a termelőnek.
14. A szerződött terület termését beszántani, zölden lekaszálni, megszedni, vagy bármilyen más, a szerződéstől eltérő módon felhasználni tilos.
Elemi vagy egyéb kár esetén a vetés kiszántását, a kárt szenvedett terület újravetését, vagy az ilyen terület felülvetését, a fenti 12. pont szerint a községi tanács végrehajtóbizottságához telt bejelentés alapján - a termeltető vállalat meghallgatása után - 1 kat. holdig a községi, ennél nagyobb terület esetében a járási (járási jogú városi, fővárosi, illetve városi kerületi) tanács végrehajtóbizottsága rendelheti el.
Évelő vetések
15. Évelő növényekre vonatkozó termelési szerződés esetében a termelő köteles a szerződéssel termelt évelő vetéseket mindaddig meghagyni és azok termését a termeltető vállalatnak átadni, amíg a vetés gazdaságos magfogásra alkalmas és ugyaneddig az ideig a termelési szerződést évről-évre meghosszabbítani. Ebben az esetben az átadott termésre mindenkor a szállítás évében megállapított ár, területmentességre pedig a 23. pontban foglaltak az irányadók.
Művelési előleg
16. A termelés elősegítése érdekében a termeltetővállalat köteles a legalább 80%-ig - kertimagvaknál a legalább 60%-ig - beállott vetés esetén, illetőleg a különleges szerződési feltételekben megjelölt munkák elvégzése után, az ugyanott megállapított időpontig és összegben kamatmentesen művelési előleget a termelő rendelkezésére bocsátani. Nem folyósítható művelési előleg a szöszösbükköny, pannonbükköny, tavaszibükköny, ősziborsó, fénymag, somkoró, fehérhere, svédhere, szarvaskerep, nyúlszapuka termelésénél.
Amennyiben a termelő művelési előlegre igényt tart, azt a különleges szerződési feltételekben feltüntetett határidőig a termeltető vállalatnak be kell jelenteni.
A termés átadása, elszámolás
17. A termelő a szerződött terület teljes termését, illetőleg annak a különleges szerződési feltételekben meghatározott részét köteles a termelés befejezése után azonnal, de legkésőbb a különleges szerződési feltételekben megszabott időpontig és módon a termeltető vállalatnak, illetőleg az általa kijelölt átvevő szervnek átvevőhelyén átadni. Ha a szerződés a teljes termésnek csak egy részére szól, a fennmaradó termeléssel a termelő - az idevonatkozó jogszabályok keretei között - szabadon rendelkezik.
18. A termeltető vállalat köteles a szerződött terület teljes termését, illetőleg annak a különleges szerződési feltételekben meghatározott részét az ugyanott megjelölt időpontban és módon átvenni. Zöldség átvételével egyidejűleg az áruátvételi el ismervényen fel kell tüntetni a minősítés fokát és azt az árat, amelyen az átvétel történik. Ha a szerződés a termésnek csak egy részére szól, de a termelő feleslegét is a termeltető vállalatnak kívánja átadni, annak átvételét a különleges szerződési feltételek szabályozzák. A termést az átvevőhelyre a termelő tartozik elszállítani. Dohánynál, zöldségféléknél, valamint rostnövényeknél a termelő lakóhelyétől számítva 5 km-en, a többi terménynél 10 km-en felüli távolság esetén az 5, illetőleg 10 km-en felüli távolság után a hivatalos díjszabás szerint felszámítható tengelyfuvardíjat a termeltető vállalat a termelőnek megtéríti, ha a különleges szerződési feltételek másként nem rendelkeznek. A termeltető vállalat az átvételt a különleges szerződési feltételekben kikötött minőségek figyelembevételével végzi. A szerződésben foglalt termelési (agrotechnikai) előírásoknak és a termeltető szakmai utasításának alkalmazásával kapcsolatban, a termelés ideje alatt felmerülő vitákat a járási (járási jogú városi, fővárosi, illetve városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának mezőgazdasági osztálya (csoportja) dönti el.
Ha a szerződéses termeltetés alapján átadott gyorsan romló termények minősége válik a termelő és termeltető között vitássá - nevezettek meghallgatása után - a községi tanács végrehajtóbizottságának elnöke dönt. Egyéb vita esetén - ha a különleges szerződési feltételek másként nem rendelkeznek a 13/1954. (II. 20.) MT számú rendelet 12. §-ában foglaltak szerint kell eljárni. A különleges szerződési feltételekben meghatározottnál rosszabb minőségű termés átadása esetén pedig többlet megtérítésnek (jóváírásnak) van helye.
19. A termeltető vállalat tartozik a termés átvétele után azonnal, illetőleg a különleges szerződési feltételekben feltüntetett időpontig, az ugyanott megjelölt módon és árak alapulvételével a termelővel elszámolni és a termelőnek az elszámolás alapján járó követelését kifizetni. Az elszámoláskor a termeltető vállalat kamat felszámítása nélkül levonja az alábbi előleghiteleket:
- a vetőmag ellenértékét,
- az átvett műtrágya és növényvédőszer ellenértékét,
- a művelési és egyéb előlegek összegét,
- az egyéb szolgáltatások (gépszántási díj, biztosítási díj, molinó, raffia, fűzőzsineg stb.) értékét.
Részszállítás esetén a termeltető vállalat az átadott termés ellenértéket az előlegek arányos részének levonásával fizeti ki.
Az elszámolás ellen a termelő annak közlésétől számított 30 napon belül a termeltető vállalatnál felszólalással élhet.
20. Ha a termelés a termelő hibájából meghiúsul, a folyósított előlegek visszafizetése azonnal esedékessé válik, ha azonban a termelés meghiúsulása nem a termelő hibája folytán következett be, az előlegek visszafizetésének határidejét a termeltető vállalat az illető termény betakarítása idejének megfelelően állapítja meg.
Ha az előlegek a termés megsemmisülése, csekély volta, vagy bármely más ok miatt nem vonhatók le a termés ellenértékéből, a termelő köteles az előlegeket az elszámolástól számított 30 nap alatt, a termeltető vállalatnak visszafizetni. Ha a termés megsemmisülése nem a termelő hibájából következett be, az előlegeket legkésőbb a különleges szerződési feltételekben az egyes termények átadására előírt határidőig kell visszafizetni. Amennyiben a termelő ugyanazzal a termeltető vállalattal más terményre is szerződött, a termeltető vállalat a fennmaradó előleget a más termény ellenértékéből köteles levonni.
A termelő tudomásul veszi, hogy amennyiben előlegtartozását a fenti módon nem fizeti vissza, azt a termeltető vállalat bírói úton fogja behajtani.
21. Az átadott termés után járó természetbeni juttatásokat a termeltető vállalat ugyancsak a különleges szerződési feltételekben meghatározott mértékben és időpontban bocsátja a termelő rendelkezésére.
22. Ha a termelő saját hibájából a szerződésben kikötött átadási határidőn túl adja át a termést, úgy
- 5 napon túli késedelem esetén a különleges szerződési feltételekben kikötött prémiumra,
- 10 napon túli késedelem esetén pedig a különleges szerződési feltételekben megjelölt természetbeni juttatásokra vonatkozó jogát elveszti.
Termény- és húsbeadási kedvezmény
23. Amennyiben a termelő a szerződött terület teljes termését, vagy annak a termelési szerződésben meghatározott részét a szerződés előírásainak megfelelően a termeltető vállalatnak átadja, az alábbi kedvezmények illetik meg:
a) Terménybeadási kedvezmény.

A fel nem sorolt növények szerződéses termelése esetén a terménybeadási kötelezettség teljesítése alól a ténylegesen leszerződött terület mentesül.
b) Állat-tojás és baromfibeadási kedvezmény.
A cukorrépa, cikória, olajlenmag, magkender, gyapot, fénymag, ánizs, phacélia, paprikamag, tökmag, görögdinnyemag. cukordinnyemag, paradicsommag, salátamag, endivia, portuláka, murokrépa, virágmagvak, porré (dugvány és maghozó) egyéb hagyma (dugvány és maghozó), metélőhagyma (maghozó), petrezselyem (dugvány és maghozó), sárgarépa (dugvány és maghozó), cékla (dugvány és maghozó) termelésénél a leszerződött területre eső állat-, tojás- és baromfibeadási kötelezettség 50 százalékát kelt csak teljesíteni, míg az itt fel nem sorolt egyéb növények szerződéses termelése esetén az állat-, tojás- és baromfibeadási kötelezettség alól a ténylegesen leszerződött terület mentesül.
A mentesítés a tejbeadási kötelezettségre nem terjed ki. Az engedélyezett mérséklés ideiglenes jellegű, amennyiben tehát a termelő a szerződött területet egyáltalán nem veti (ülteti) be, vagy csak részben veti (ülteti) be, vagy ha a bevetett (beültetett) terület teljes termését, illetőleg annak a szerződési feltételekben meghatározott részét nem adja át, a fentemelített mentességek megszűnnek és a termelő az ilyen terület után termény- és húsbeadási kötelezettségét, illetve annak arányos részét köteles teljesíteni.
Kötelezettségek megtartásának biztosítása
24. A termelési szerződésben vállalt kötelezettségeket a felek a 13/1954. (II. 20.) MT számú rendeletben szabályozott, kötbér kikötésével erősítik meg. Ennek mértéke a következő:
a) a termeltető vállalat kötbér fejében köteles megfizetni:
(1) a természetbeni kölcsön (vetőmag, növényvédőszer stb.) pénzbeli értékének a késedelem minden napja után számított 5 százalékát, összesen azonban legfeljebb 50 százalékát, ha a természetbeni kölcsönt a szerződési feltételekben a szállításra megjelölt időpontig nem juttatja el a termelőhöz;
(2) a megyei tervátlag alapulvételével a szerződött terület után számított termés pénzbeli értéke 50 százalékát, ha a vetőmagot a vetésre megállapított határidőig nem juttatja el a termelőhöz;
(3) a tényleges termés pénzbeli értéke után számított napi 0.25 százalékot, zöldségféléknél napi 5 százalékot, összesen azonban legfeljebb 10 százalékot, illetőleg 50 százalékot, ha a termést a különleges szerződési feltételekben, vagy a szerződő felek állal más módon meghatározott határidő után, késedelmesen veszi át;
(4) a tényleges termés teljes pénzbeli értékét, illetőleg a fajtababnál, fűszerpaprikánál, hagymánál, gyapotnál és seprőciroknál a termés értékének 200 százalékát, ha a termést, illetőleg annak a szerződési feltételekben meghatározott részét nem veszi át; ha a szerződésben kikötött termésnek csak bizonyos hányadát veszi át, a kötbért a termésnek át nem vett része után kell kiszámítani;
(5) a tényleges termés pénzbeli értéke után számított napi 0.25 százalékot, összesen azonban legfeljebb 25 százalékot, ha késedelmesen számol el a termelővel, vagy az elszámolás alapján részére járó összeget nem fizeti ki.
b) A termelő kötbér fejében köteles megfizetni:
(1) a megyei tervátlag alapulvételével a szerződött terület után számított termés pénzbeli értékének 50 százalékát, ha a szerződött területet saját hibájából nem veti (ülteti) be. A szerződött terület egy részének bevetése (beültetése) esetén a kötbért a be nem vetett (ültetett) terület után kell kiszámítani;
(2) a megyei tervátlag alapulvételével a szerződött terület után számított termés teljes értékét, ha a vetést engedély nélkül kiszántja;
(3) a tényleges termés teljes értékét, illetőleg fajtababnál, fűszerpaprikánál, hagymánál, gyapotnál és seprőciroknál a termés értékének 200 százalékát, ha a termést, illetőleg annak szerződési feltételekben meghatározott részét nem adja át; ha a szerződésben kikötött termésnek csak bizonyos hányadát adja át, a kötbért a termésnek át nem adott része után kell kiszámítani.
25. Ha a jogosult kötbérigényét érvényesíteni kívánja, a kötbérigényt az erre okot adó körülmények részletezésével a szerződésben kikötött határidőt követő 30 napon belül a másik féllel közölni kell. A közlés elmulasztása, vagy késedelmes teljesítése a kötbérigény elvesztésével jár. A közlést írásban kell megtenni, a termelő azt a községi tanács végrehajtóbizottságánál jegyzőkönyvbe is mondhatja.
A kötbér fizetésére kötelezett fél a közlés vételétől számított 8 napon belül a kötbérigény elismerése felől - a fentemlített módon - nyilatkozni köteles. A nyilatkozattétel elmulasztását a kötbérigény megtagadásának kell tekinteni.
A 100 forintot el nem érő kötbérigényt bírói úton érvényesíteni nem lehet.
A kötbérigény érvényesítésének részletes szabályait a 13/1954. (II. 20.) MT számú rendelet szabályozza.
26. Amennyiben a termelő a termelési szerződést nem, vagy nem teljes mértékben teljesíti, tartozik a folyósított természetbeni kölcsönök és pénzbeli előlegek után a törvényes kamatot megfizetni.
Értesítési kötelezettség
27. Ha olyan körülmény merül fel, melynek következtében a termelési szerződésben vállalt valamely kötelezettség teljesítése előreláthatóan akadályba ütközik, erről a felek kötelesek egymást a termelési felügyelő, vagy a körzeti, illetőleg termelési felelős útján értesíteni. Az értesítésnek az akadály észlelését követő 10 napon belül, de legkésőbb a szerződésben kikötött határidő lejárta előtt 3 nappal kell megtörténnie. Azt a felet, aki a másik felet kötelezettsége teljesítésének felmerült akadályáról az előírt módon nem értesíti, a kötbér megfizetése alól azon a címen, hogy kötelezettségének megszegésében szándékosság vagy gondatlanság nem terheli, mentesíteni nem lehet.
Jogviták elintézése
28. A jelen általános szerződési feltételekben, vagy termelési előírásokban foglalt termelési (agrotechnikai) szabályoknak és a termeltető vállalat szakmai utasításainak alkalmazásával kapcsolatban, valamint az évelő vetések meghagyása tekintetében a termelés ideje alatt felmerülő vitákat a járási (járási jogú városi, fővárosi, illetve városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának mezőgazdasági osztálya (csoportja) soronkívül dönti el.
Ha az átadott termés minősége válik a termeltető vállalat és a termelő között vitássá, a 18. pontban foglaltak szerint kell eljárni.
29. Az előbbi 28. pont alatt megjelölt kivétellel a termeltető vállalat és a termelő között a szerződéses termeléssel összefüggő minden vitás kérdésben a termelés helye, vagy a termelő lakhelye szerint illetékes járásbíróság határoz. A járásbíróság hatáskörébe tartozó ügyekben, a termelő jogosult a keresetet a községi tanács végrehajtóbizottságánál is jegyzőkönyvbe mondani, valamint az eljárás bármely szakában személyesen eljárni, vagy magát a polgári perrendtartásban megjelölt meghatalmazottal képviseltetni.
30. A szerződéses termeléssel összefüggő folyamatba tett államigazgatási, vagy bírói eljárás illetékmentes.
Ellenőrzés
31. A termelő köteles a termeltető vállalat részére az ellenőrzéshez szükséges felvilágosításokat a termeltető vállalat megbízottjának megadni. A termeltető vállalat jogosult a szerződött területet bármikor megtekinteni és azon a termelő munkáját ellenőrizni.
A szerződött területet az ellenőrzés megkönnyítése végeit köteles a termelő a vetéstől számított 8 napon belül jelzőtáblával megjelölni, amelyen fel kell tüntetni a termelő nevét, lakóhelyét (utca, házszám) és a szerződött terület nagyságát.
Egyénileg gazdálkodó termelők csoportjainak kedvezménye
32. Egyénileg termelőknek a földművesszövetkezet keretében alakított termelő csoportjait a termeltető vállalat köteles a természetbeni és pénzbeli előlegek és egyéb juttatások kiosztásánál, valamint a termelés folyamán nyújtott támogatásnál előnyben részesíteni és termelésüket különös gonddal irányítani, segíteni.