Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

67/1955. (XII. 11.) MT rendelet

a trachoma elleni védekezésről

A trachoma leküzdésében a felszabadulás óla jelentős eredményeket értünk el. Ezek alapján célul tűzhetjük ki, hogy hazánkban a trachoma megbetegedést véglegesen felszámoljuk. Ennek érdekében a Minisztertanács a következőket rendeli:

1. § (1) A trachomára gyanús személy orvosi vizsgálata, úgyszintén a trachomában megbetegedett személy járóbetegként való gyógykezelése és kórházi (klinikai) ápolása - vagyoni állapotára tekintet nélkül - ingyenes. A társadalombiztosítás szolgáltatásaira igényjogosult betegek kórházi ápolási költsége arra az időtartamra, amelyre az ápoltnak a társadalombiztosítás terhére kórházi ápolás jár, az illetékes társadalombiztosítási szervet terheli. Az ezen az időtartamon túl, továbbá a társadalombiztosítás szolgáltatásaira nem jogosult betegek után felmerült ápolási költségeket az állam viseli.

(2) A trachomából gyógyult, de a trachoma következtében fellépett nem fertőző utóbetegség miatt kórházba utalt - társadalombiztosítás terhére kórházi ápolásra nem jogosult - beteg után felmerült ápolási költség csak az ápoltat terheli. Ha az ápolt az ápolási költséget megfizetni nem tudja, a teljes ápolási költséget az állam viseli.

(3) A társadalombiztosítás szolgáltatásaira nem jogosult trachomás vagy arra gyanús személyeknek kórházi (klinikai) ápolásával kapcsolatban felmerült utazási költségek az államot terhelik.

2. § (1) Az állami egészségügyi szolgálat orvosánál késedelem nélkül orvosi vizsgálatra kell jelentkeznie annak, aki tudja vagy az általa észlelt tünetek alapján feltételezheti, hogy trachoma betegségben szenved. Ha a vizsgálat trachoma betegségei állapít meg, a beteg köteles magát gyógykezeltetni és az orvosi utasításokat megtartani.

(2) A Néphadsereg és a Belügyminisztérium felügyelete alá tartozó fegyveres testületek (a továbbiakban: fegyveres testületek) tagjai trachoma megbetegedésük esetében a Honvédelmi Minisztérium, illetőleg a Belügyminisztérium egészségügyi osztályának illetékes orvosánál jelentkeznek vizsgálatra, illetőleg gyógykezelésre.

3. § (1) Ha a 2. § alapján vizsgálatra, illetőleg gyógykezeltetésre kötelezett személy e kötelezettségének nem tesz eleget, a betegség terjedésének megakadályozása érdekében a beteg orvosi vizsgálatának, illetőleg gyógykezeltetésének (további gyógykezeltetésének) elrendelése iránt kell intézkedni. Gyógykezelés céljából a beteg kórházba utalása is elrendelhető.

(2) Ha az érdekelt személy az (1) bekezdés alapján tett intézkedésnek sem tesz eleget, megvizsgálása, illetőleg kényszerkezelése (kórházi, klinikai ápolásbavétele) végett elő kell állíttatni. A beteg előállítása iránt a Belügyminisztérium területileg illetékes osztályát (alosztályát) kell megkeresni.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben említett intézkedés megtétele a területileg illetékes járási, járási jogú városi, illetőleg városi (fővárosi) kerületi tanács végrehajtóbizottsága egészségügyi osztályának (csoportjának) hatáskörébe tartozik.

(4) A fegyveres testületeknél a trachomás betegek kötelező orvosi vizsgálatáról és gyógykezelés séről a Honvédelmi Minisztérium, illetőleg a Belügyminisztérium egészségügyi szolgálata gondoskodik.

4. § (1) Trachomás fertőzés tovaterjedésének megelőzése érdekében előzetes és időszakos szemvizsgálatnak kell alávetni:

1. a csecsemőotthonba, bölcsődébe, óvodába, napköziotthonba, gyermekotthonba, egészségügyi gyermekotthonba és gyógypedagógiai intézetbe felvett gyermekeket,

2. az általános és középiskolába, technikumba, mindennemű szakiskolába, főiskolára és egyetemre, valamint bentlakásos intézetbe (tanulóotthonba, internátusba, kollégiumba stb.) felvett tanulókat,

3. a Munka Törvénykönyvének 89. és 90. §-ai alapján kiadott jogszabályok értelmében előzetes és időszakos orvosi vizsgálatra kötelezett dolgozókat,

4. a fűrész- és lemezipari vállalatok dolgozóit,

5. az állami gazdaságok és gépállomások dolgozóit,

6. az ipari és mezőgazdasági munkásotthonba, munkásszállásra felvett személyeket és az ott foglalkoztatott alkalmazottakat,

7. a sorköteles személyeket,

8. a fegyveres testületek tagjait,

9. a letartóztatott és a szabadságvesztés büntetésre itélt személyeket.

(2) Az egészségügyi miniszter az előzetes és időszakos szemvizsgálatot az (1) bekezdésben nem említett személyekre is kiterjesztheti.

5. § (1) Bármelyik orvos, aki hivatása gyakorlása közben trachomára gyanús megbetegedésről szerez tudomást, köteles ezt a körülményt az egészségügyi miniszter által meghatározott szervnek bejelenteni. A fegyveres testületek tagjaival kapcsolatban a bejelentést a honvédelmi miniszter, illetőleg a belügyminiszter által meghatározott szervhez kell megtenni.

(2) Ha a sorozáson derül ki, hogy a vizsgált személy trachoma betegségben szenved, az eljáró orvosnak a beteg lakóhelye szerint illetékes járási, járási jogú városi, illetőleg városi (fővárosi) kerületi tanács végrehajtóbizottságának egészségügyi osztályát (csoportját) értesítenie kell. Nem kell értesítést küldeni, ha a vizsgált személy igazolja, hogy trachoma megbetegedésből kifolyólag gyógykezelés alatt áll

(3) Trachomás betegnek fegyveres testület szolgálatából történt elbocsátását az illetékes parancsnokság közli a beteg lakóhelye szerint illetékes járási, járási jogú városi, illetőleg városi (fővárosi) kerületi tanács végrehajtóbizottságának egészségügyi osztályával (csoportjával).

6. § (1) A trachomában szenvedő betegeket az egészségügyi miniszter által meghatározott egészségügyi szervek nyilvántartják.

(2) Ha a nyilvántartásba vett trachomás beteg a lakóhelyéről bármely okból 1 hétnél hosszabb időre eltávozni kíván, ezt a szándékát az egészségügyi miniszter által meghatározott egészségügyi szervnek előzetesen be kell jelentenie.

7. § (1) Azokon a munkahelyeken és munkásszállásokon (munkásotthonokban), ahol trachoma megbetegedést állapítanak meg, az illetékes egészségügyi szervek a szociális normákban megállapított egészségügyi feltételeken túlmenő - a fertőzés továbbterjedésének megakadályozását biztosító - egészségügyi óvórendszabályokat is előírhatnak.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés értelemszerűen irányadó a gyermekek, illetőleg a tanulók elhelyezésére, nevelésére és oktatására szolgáló intézetekre (intézményekre, otthonokra stb.) is.

8. § (1) Az egészségügyi miniszter egyes városok vagy járások egész lakosságára vagy a lakosság egy részére kiterjedő szemvizsgálatot (szűrővizsgálatot) rendelhet el. Az elrendelt szemvizsgálattal (szűrővizsgálattal) kapcsolatban a lakosságot érintő kötelezettségeket megfelelően közhírré kell tenni.

(2) A fegyveres testületek tagjainak szűrővizsgálata iránt a honvédelmi miniszter, illetőleg a belügyminiszter intézkedik.

9. § Az általános, közép-, szak- és egyéb hasonló jellegű iskolák, valamint a technikumok nevelő és oktató személyzetének a trachomára és a trachoma elleni védekezésre vonatkozó alapismereteket el kell sajátítania és azokat alkalmaznia kell.

10. § (1) Szabálysértést követ el és ezer forintig terjedhető pénzbírsággal büntethető,

a) aki a jogszabályon alapuló kötelező orvosi vizsgálatra, kötelező gyógykezeltetésre, illetőleg a trachoma betegség továbbterjedését megelőző óvó-rendszabályokra vonatkozó rendelkezéseket megszegi vagy kijátssza;

b) az az orvos, aki hivatása gyakorlása közben trachomára gyanús megbetegedésről szerez tudomást és azt az arra illetékes szervnek nem jelenti.

11. § (1) A jelen rendeld kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg az 1886. évi V. törvény hatályát veszti.

(2) A jelen rendelet 9. §-ának végrehajtásáról az egészségügyi miniszterrel egyetértésben az illetékes miniszter, többi rendelkezéseinek végrehajtásáról pedig az érdekelt miniszterekkel egyetértésben az egészségügyi miniszter gondoskodik.

Hegedüs András s. k.,

a Minisztertanács elnöke