Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1/1956. (I. 4.) BM rendelet

az ipari célokat szolgáló robbantóanyagok gyártásának, forgalombahozatalának, tárolásának, őrzésének és felhasználásának engedélyezéséről, valamint ellenőrzéséről

A rendőrségről szóló 1955. évi 22. számú törvényerejű rendelet 10. § 2. pontjában foglaltaknak megfelelően az ipari célokat szolgáló robbantóanyagok gyártásának, forgalombahozatalának, tárolásának, őrzésének és felhasználásának engedélyezése, valamint ellenőrzése tárgyában az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség vezetőjével egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

A jelen rendelet hatálya kiterjed valamennyi ipari, mezőgazdasági, út-, vasút- és hídépítési, valamint egyéb - nem honvédségi és karhatalmi - robbantásra szolgáló (a továbbiakban: ipari) robbantóanyagokra.

2. §

Ipari célra szolgáló robbantóanyagot gyártani, forgalombahozni, beszerezni, felhasználni, szállítani és tárolni csak a Belügyminisztériumnak a jelen rendeletben meghatározott szerve által kiállított engedély alapján szabad.

3. §

(1) A robbantóanyagok gyártását és forgalomba-hozatalát a szakminisztérium előterjesztése és az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség javaslati alapján a Belügyminisztérium Országos Rendőrkapitánysága engedélyezi.

(2) A gyárak (vállalatok, szervek) csak a Belügyminisztérium Országos Rendőrkapitánysága által kiállított érvényes robbantóanyagvásárlási engedély alapján és az engedélyben meghatározott fajtájú és mennyiségű robbantóanyagot szolgáltathatnak ki.

(3) A gyár köteles a legyártott és kiszolgáltatott robbanóanyagokról nyilvántartást vezetni és arról havonként a Belügyminisztérium Országos Rendőrkapitányságának jelentést tenni.

4. §

(1) Robbantóanyagot beszerezni és felhasználni csak a Belügyminisztérium Országos Rendőrkapitánysága által kiállított vásárlási engedély alapján szabad.

(2) A Belügyminisztérium Országos Rendőrkapitánysága által kiállított robbantóanyagvásárlási engedély a beszerzési helytől az engedélyben megjelölt tárolási helyig történő szállításra jogosít.

(3) A robbantóanyagvásárlási engedély iránti kérelmet a Belügyminisztérium Országos Rendőrkapitányságához kell címezni és az illetékes kerületi Bányaműszaki Felügyelőséghez kell benyújtani.

5. §

Robbantóanyagot szállítani a Belügyminisztériumnak a szállítás helye szerint illetékes járási (városi, kerületi) osztálya által kiállított robbantó anyagszállítási engedély alapján szabad.

6. §

Külföldön gyártott robbantóanyagot az országba behozni és az országon átvinni, illetőleg a belföldön gyártott robbantóanyagot külföldre kivinni a Belügyminisztérium Országos Rendőrkapitánysága által kiállított kísérő igazolvánnyal szabad.

7. §

(1) Robbantóanyagot tárolni csak olyan külön e célra épített vagy alkalmassá lett raktárban szabad, amelyben a tárolást a Belügyminisztérium megyei (budapesti) főosztálya engedélyezte.

(2) A robbantóanyag tárolásának engedélyezése iránti kérelmet a Belügyminisztérium megyei (budapesti) főosztályához kell címezni és az illetékes kerületi Bányaműszaki Felügyelőséghez kell benyújtani.

8. §

A robbantóanyagok gyártásánál, szállításánál, tárolásánál és felhasználásánál az engedélyes köteles megtenni mindazokat a biztonsági intézkedéseket, amelyek a robbantóanyagok eltulajdonításának, illetőleg az abban történő kártevések megakadályozására szükségesek.

9. §

Robbantóanyagok gyártására, forgalombahozatalára, szállítására, tárolására és felhasználására jogosító engedély csak abban az esetben adható ki, ha a robbantóanyag gyártásánál, forgalombahozatalánál, szállításánál és kezelésénél foglalkoztatott munkavállalók a szükséges szakmai képzettséggel rendelkeznek.

10. §

(1) Az engedélyeket gondosan meg kell őrizni és érvényességük lejárta után vissza kell terjeszteni a kiállító hatóságnak. Elvesztésüket azonnal be kell jelenteni az engedélyt kiállító belügyminisztériumi szervnek, amely intézkedik az engedély érvénytelenítése, felkutatása és az elvesztésért felelős személy felelősségrevonása iránt.

(2) Az engedélyt az a hatóság vonja be, amelyik azt kiállította. Robbantóanyagvásárlási engedély bevonása esetén a fel nem használt robbantóanyagot az engedélyes köteles saját költségén a kijelölt helyre szállítani.

11. §

(1) A robbantóanyagok gyártásával, forgalombahozatalával, vásárlásával, nyilvántartásával, tárolásával, őrzésével, felhasználásával és megsemmisítésével kapcsolatos részletes rendelkezéseket az Általános Robbantási Biztonsági Szabályzat tartalmazza. A Szabályzatban foglalt rendelkezéseket a robbantóanyaggyártási, vásárlási, tárolási és szállítási engedéllyel rendelkező valamennyi szerv felelős vezetője, illetőleg robbantóanyag kezelésével megbízott személy köteles megtartani.

(2) A jelen rendeletben és az Általános Robbantási Biztonsági Szabályzatban foglalt rendelkezések megtartását az illetékes rendőrségi és bányahalósági szervek ellenőrzik.

12. §

(1) Aki a jelen rendeletben foglaltakat nem teljesíti, megszegi vagy kijátssza, az 5.850/1951. (X. 4.) BEM rendelet 10. §-ában megállapított szabálysértést követi el.

(2) A jelen rendelet rendelkezéseit 1956. évi január hó 1. napjától kell alkalmazni.

(3) Az ipari robbantóanyagok előállításának, forgalmának és felhasználásának szabályozásáról szóló 5.850/1951. (X. 4.) BEM rendelet - a 10. §-ában foglaltak kivételével - hatályát veszti.

(4) Az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség által az 1955. évi december hó 31. napjáig kiállított robbantóanyagvásárlási és szállítási engedélyek a lejárat napjáig, a robbantóanyagtárolási engedélyek pedig az 1956. évi július hó 31. napjáig érvényesek.

Piros László s. k.,

belügyminiszter