6/1959. (X. 24.) EüM rendelet
fogászképző tanfolyam szervezéséről
1. § Bánya- és iparvidéken az állami egészségügyi ellátás szolgáltatásaira igényjogosultak, valamint a termelőszövetkezeti tagok fogászati ellátása érdekében 150 fogtechnikus részére fogászképző tanfolyamot (a továbbiakban: tanfolyam) és fogászképesítővizsgát (a továbbiakban: vizsga) szervezek.
2. § A tanfolyamra azok a fogtechnikusok jelentkezhetnek, akik
a) 8 általános iskolai, illetőleg ezzel egyenértékű iskolai végzettséggel rendelkeznek;
b) fogtechnikusi mestervizsgával, vagy szakmunkás bizonyítvánnyal (segédlevéllel), vagy 1934. év előtt kiállított fogtechnikusi iparigazolvánnyal rendelkeznek;
c) legalább 20 éves, a fogtechnikusi szakmai képesítés megszerzésétől számított szakmai gyakorlatot igazolnak;
d) kötelezik magukat, hogy a tanfolyam sikeres elvégzése után legalább 5 évig az Egészségügyi Minisztérium által kijelölt helységben a jelen rendelet alapján szerzett képzettségnek megfelelő közszolgálati állást vállalnak és a vizsga időpontjától számított 3 éven át az Egészségügyi Minisztérium által meghatározott időközökben továbbképzésben részt vesznek,
3. § (1) A tanfolyamra való felvétel iránti kérvényt - jelen rendelet hatálybalépésétől számított 6 héten belül az Egészségügyi Minisztériumhoz (Budapest, V., Akadémia utca 10.) "Jelentkezés fogászképző tanfolyamra" jelzésű ajánlott levélben kell benyújtani.
(2) A kérvényhez csatolni kell: a) önéletrajzot,
b) születési anyakönyvi kivonatot,
c) iskolai végzettséget igazoló bizonyítványt,
d) fogtechnikus-mester képesítést vagy szakmunkás bizonyítványt (segédlevél), illetőleg az 1934. év előtt kiállított fogtechnikus iparigazolványt,
e) 20 éves szakmai gyakorlatot igazoló működési bizonyítványt (bizonyítványokat),
f) 2 hónapnál nem régibb keletű erkölcsi bizonyítványt,
g) vizsgázott fogász munkára való testi és szellemi alkalmasságot igazoló 2 hónapnál nem régibb keletű hatósági orvosi bizonyítványt,
h) esetleges szakmai továbbképzést igazoló bizonyítványokat,
i) kötelezettségvállalást arról, hogy a tanfolyam elvégzése után legalább 5 évig az Egészségügyi Minisztérium által kijelölt helységben a jelen rendelet alapján szerzett képzettségének megfelelő közszolgálati állást vállal és a továbbképzésben részt vesz.
(3) Fogtechnikus kisiparos a felvétel iránti kérelmet az (1) bekezdésben foglalt határidőn belül a Kisiparosok Országos Szervezete Megyei (budapesti) Titkárságánál tartozik előterjeszteni, amely azt véleményével együtt haladéktalanul továbbítja az Egészségügyi Minisztériumhoz.
4. § (1) A tanfolyamra való felvétel kérdésében felvételi vizsga alapján 8 tagú bizottság határoz. A bizottság tagjai: az Egészségügyi Minisztérium 3, az Orvos-Egészségügyi Dolgozók Szakszervezete elnökségének, az Orvos-Egészségügyi Dolgozók Szakszervezete Fogorvos, valamint Fogtechnikus Szakcsoportjának 1-1, továbbá a Kisiparosok Országos Szervezetének 2 kiküldöttje. A bizottság elnöke az egészségügyi miniszter által kijelölt személy.
(2) A felvételi vizsgán a bizottság a jelentkező gyakorlati fogászati előképzettségről, szakmai munkájához megkívánható általános műveltségéről, valamint politikai képzettségéről tájékozódást szerez.
(3) A felvételről, illetőleg elutasításról a folyamodót a bizottság elnöke értesíti.
(4) A felvett hallgatók adatait a tanfolyam anyakönyvében be kell jegyezni,
5. § (1) A tanfolyam időtartama 3 hónap.
(2) A tanfolyamon a hallgatók elméleti és gyakorlati képzésben részesülnek.
(3) A tanfolyam vezetőjét és előadóit az egészségügyi miniszter jelöli ki.
6. § A tanfolyamról ki kell zárni és vizsgára nem bocsátható az a hallgató, aki a tanfolyamon 20 órát mulasztott.
7. § (1) A tanfolyam szabályszerű elvégzése után a hallgatók az erre a célra szervezett vizsgabizottság előtt vizsgát kötelesek tenni.
(2) A vizsgabizottság elnöke az egészségügyi miniszter kiküldöttje, tagjai: a tanfolyam vezetője, a vizsgatárgyak előadói, az Orvos-Egészségügyi Dolgozók Szakszervezete Fogorvos Szakcsoportjának, valamint a Központi Stomatológiai Intézet 1-1 kiküldöttje.
(3) A vizsgabizottság jegyzőjét a vizsgabizottság tagjai közül az elnök jelöli ki.
8. § A vizsga tárgyai:
a) fogászati anatómia, élettan, pathológia alapjai,
b) a fogeltávolítás műtéttana,
c) konzerváló fogászat,
d) fogpótlástan.
9. § (1) A vizsga befejeztével a vizsgabizottság zárt ülésen egyhangúlag vagy szótöbbséggel állapítja meg a vizsga eredményét, amely kétféle lehet: megfelelt, nem felelt meg. Szavazat egyenlőség esetén az az állásfoglalás emelkedik érvényre, amelyre a vizsgabizottság elnöke szavazott.
(2) A vizsga eredményét a vizsgabizottság elnöke, nyílt ülésen hirdeti ki.
(3) A vizsga sikeres letételéről a vizsgabizottság elnöke, tagjai és jegyzője által aláírt, valamint a vizsgabizottság bélyegzőjének lenyomatával ellátott, a jelen rendelet 1. számú mellékletében megállapított szövegű bizonyítványt kell kiállítani.
(4) A bizonyítvány kiadását a tanfolyam anyakönyvébe fel kell jegyezni,
10. § Ha a jelölt a vizsgán nem felelt meg, 6 hónap múlva egy alkalommal javítóvizsgát tehet,
11. § (1) A vizsga lefolyásáról jegyzőkönyvet kell készíteni, amelyben fel kell tüntetni a jelölt személyi adatait és a vizsga eredményét.
(2) A jegyzőkönyvet a vizsgabizottság elnöke, tagjai és jegyzője írják alá.
(3) A jegyzőkönyvet az Egészségügyi Minisztériumban kell megőrizni.
12. § (1) A vizsga sikeres letétele után a fogászok a vizsgabizottság előtt esküt tesznek.
(2) Az eskü szövege a következő: "Én ............... ............... esküszöm, hogy mint vizsgázott fogás munkámat mindenkor a legjobb tudásom szerint végzem. Esküszöm, hogy a reám bízott, valamint a fogászi munkámmal kapcsolatban tudomásomra jutott titkokat megőrzöm. Esküszöm, hogy a Magyar Népköztársasághoz, annak népéhez és Alkotmányához hű leszek, az Alkotmányt és az Alkotmányos jogszabályokat megtartom, vizsgázott fogász munkámból folyó kötelezettségeimet pontosan, lelkiismeretesen és a nép érdekeinek szolgálatában teljesítem. Minden igyekezetemmel azon leszek, hogy munkámmal a Magyar Népköztársaság további erősödését és fejlődését előmozdítsam."
(3) Az eskü letételéről két példányban jegyzőkönyvet kell készíteni, melyet az esküttevő, a vizsgabizottság elnöke, valamint jegyzője írnak alá. Az egyik példányt a vizsga lefolyásáról készült jegyzőkönyv mellett kell elhelyezni, a másik példányt az esküt tevő kapja.
(4) Az esküt tett fogászok a "vizsgázott fogász" címet használhatják.
13. § Az Egészségügyi Minisztérium a jelen rendelet alapján képesített vizsgázott fogászokról nyilvántartást vezet.
14. § Ha a vizsgázott fogász a 2. § d) pontja szerint kijelölt helyen 5 éven át a jelen rendelet alapján szerzett képzettségével megfelelő közszolgálati beosztásban dolgozott és a továbbképzésben részt vett, kérelmére az Egészségügyi Minisztérium a jelen rendelet 2. számú mellékletében megállapított szövegű tanúsítványt állít ki részére, amelynek alapján szabad választása szerint az ország területén bárhol vizsgázott fogászként működhet.
15. § A tanfolyam és vizsga díja 600,- forint, amelyet a tanfolyamra felvett hallgatók a tanfolyam megkezdésekor 106.426-70 Orvostovábbképző Intézet számú csekkszámlára tartoznak befizetni.
16. § A jelen rendelet alapján tanúsítványt nyert vizsgázott fogászokra egyebekben a vizsgázott fogászok működését szabályozó jogszabályok rendelkezései az irányadók.
17. § Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Doleschall Frigyes s. k.,
egészségügyi miniszter
1. számú melléklet a 6/1959. (X. 24.) EüM rendelethez

2. számú melléklet a 6/1959. (X. 24.) EüM rendelethez
