Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

28/1961. (VIII. 12.) Korm. rendelet

a geodéziai jelek elhelyezéséről és védelméről

1. § (1) A földmérési munkára jogosult szervek bárkinek a tulajdonában (használatában, kezelésében) álló ingatlanon geodéziai jeleket s azokhoz szükséges létesítményeket (tetőállást, mérési dombot, védődombot, védőgyűrűt, gúlát stb.) helyezhetnek el.

(2) A geodéziai jelek és létesítmények helyét a földmérési munkára jogosult szervek határozzák meg. A jeleket és létesítményeket elsősorban olyan területeken kell elhelyezni, amelyek nem mezőgazdasági vagy bányászati művelés céljára szolgálnak. Az egy-egy létesítmény által elfoglalt terület nem haladhatja meg az 50 m2-t.

(3) A földmérési munkára jogosult szervek az ingatlanokon méréseket végezhetnek, a geodéziai jelet vagy létesítményt, illetőleg a jel vagy létesítmény elhelyezésére alkalmasnak látszó helyet bármely ingatlanon keresztül megközelíthetik, szükség esetén a mérések végrehajtása céljából építményeken kisebb átalakításokat végezhetnek és az összelátást akadályozó fákat eltávolíthatják.

(4) A geodéziai jelek és létesítmények, továbbá a (3) bekezdésben meghatározott tevékenységek az ingatlan rendeltetésszerű használatát szükségtelenül nem akadályozhatják.

2. § A földmérési munkára jogosult szervek az 1. §-ban meghatározott tevékenységeket különleges rendeltetésű ingatlanokon csak az illetékes miniszter engedélyével gyakorolhatják.

3. § (1) Az Állami Földmérési és Térképészeti Hivatalt (a továbbiakban: ÁFTH) a geodéziai jelek és létesítmények által elfoglalt területekre vonatkozóan - e rendelet erejénél fogva, külön hatósági eljárás nélkül - határozatlan időre szóló és ingyenes használati jog illeti meg. A használati jogot a telekkönyvbe nem kell bejegyezni.

(2) A háromszögelési és szintezési alaphálózat pontjait és az általuk elfoglalt területeket az ÁFTH tartja nyilván.

4. § A geodéziai jelek és létesítmények állami tulajdonban vannak. Használható állapotban tartásukra és védelmükre fokozott gondot kell fordítani.

5. § (1) Az ingatlan tulajdonosa (használója, kezelője) köteles tartózkodni minden olyan tevékenységtől, amely a geodéziai jel vagy létesítmény megrongálódására, megsemmisülésére vezethet.

(2) A geodéziai jeleket és létesítményeket eredeti helyükről csak az ÁFTH megyei földmérési és földnyilvántartási felügyelőségének (a továbbiakban: megyei felügyelőség) engedélyével szabad elmozdítani.

(3) Ha a geodéziai jel vagy létesítmény megrongálódik, vagy azt jogosulatlanul elmozdítják, áthelyezik, megsemmisítik, az ingatlan tulajdonosa (használója, kezelője) köteles ezt a megyei felügyelőségnek haladéktalanul bejelenteni.

(4) A háromszögelési és szintezési alaphálózat pontjainak és az azokhoz szükséges létesítmények elhelyezése alkalmával jegyzőkönyvet kell felvenni, amelynek egy példányát az ingatlan tulajdonosa (használója, kezelője) részére kell átadni. A jegyzőkönyvben a tulajdonost (használót, kezelőt) kötelezettségeire figyelmeztetni kell,

6. § A földmérési munkára jogosult szervek kötelesek a geodéziai jeleket és létesítményeket, valamint az azok által elfoglalt területet rendszeresen karbantartani.

7. § (1) A földmérési munkára jogosult szervek kötelesek megtéríteni a geodéziai jelek és létesítmények elhelyezésével, valamint a mérések végrehajtásával kapcsolatban okozott károkat.

(2) Az 1. § (3) bekezdésében említett átalakítások esetében a mérések végrehajtása után a tulajdonos (használó, kezelő) kívánságára az eredeti állapotot helyre kell állítani.

8. § (1) Szabálysértést követ el és 3000 forintig terjedő pénzbírsággal sújtható az, aki a geodéziai jelek és létesítmények elhelyezését vagy a mérések végrehajtását szándékosan megnehezíti vagy akadályozza.

(2) Szabálysértést követ el és 1000 forintig terjedő pénzbírsággal sújtható az ingatlan tulajdonosa (használója, kezelője), ha az 5. § (3) bekezdésében foglalt kötelezettségének nem tesz eleget.

9. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 12.380/1951. (XI. 2.) OT számú rendelet hatályát veszti.

(2) A rendelet végrehajtásáról - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben - az ÁFTH elnöke gondoskodik.

Dr. Münnich, Ferenc s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke