Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

4/1964. (IV. 3.) FM rendelet

a kötelező arankairtásról, valamint a lucerna- és vörösheremagtermesztés minőségének javításáról

A növényvédelemről szóló 1956. évi 9. számú törvényerejű rendelet 3. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - az élelmezésügyi miniszterrel, a közlekedés- és postaügyi miniszterrel, valamint az Országos Erdészeti Főigazgatóság és az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetőjével egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) Szántóföldön, réten, legelőn, gyümölcsösben és házikertben, valamint árvízvédelmi, vasúti és úttöltésen, úton, csatorna- és árokparton, továbbá művelés alatt nem álló egyéb területen az aranka irtását, annak megjelenése esetén azonnal el kell végezni.

(2) Lucerna, vöröshere és más herefélék termésének gépi vagy kézi kaszálása előtt az arankával fertőzött foltokat meg kell jelölni és a foltokat - azok körül egyméteres fertőzésmentes biztonsági sávval együtt - a kaszálásból ki kell hagyni. Az e területeken levő termést a kaszálás után, de a rendsodrás előtt a helyszínen meg kell semmisíteni.

2. §

Az arankairtást a terület használója (kezelője; a továbbiakban: termelő) köteles elvégezni. Az arankairtás végrehajtását állami gazdaságban és termelőszövetkezetben a növényvédelmi felelős ellenőrizni köteles.

3. §

Az 1. § (1) bekezdésében meghatározott területeket az arankafertőzöttség szempontjából a megyei növényvédő állomás (a továbbiakban: növényvédő állomás) és a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági szakigazgatási szerve (a továbbiakban: községi mezőgazdasági szakigazgatási szerv) - állami gazdaságok területén pedig a termelési igazgatóság is - köteles évente április hó 15. és október hó 15. napja között rendszeresen ellenőrizni.

4. §

(1) A szerződés alapján magtermelésre szánt lucerna-, vöröshere- és egyéb hereterületet - a nemesített lucerna-, vöröshere- és egyéb heremagtermő terület kivételével - a 3. § alapján végzett rendszeres ellenőrzésen felül, az arankafertőzöttség szempontjából a növényvédő állomás a termeltető vállalattal - állami gazdaság esetében pedig a termelési igazgatósággal - együttesen, a termelő képviselőjének jelenlétében köteles két ízben felülvizsgálni. A felülvizsgálatot első ízben közvetlenül a magfogást megelőző kaszálást követően, másodízben a zöldbimbós állapot és a virágzás közötti időszakban kell elvégezni. Ha a szemlék alkalmával az arankafertőzöttség elenyészően csekély, illetőleg az csak elszigetelt foltokban jelentkezik, a termelőnek legfeljebb 3 napi határidőt kell szabni a fertőzöttség teljes megszüntetésére. Ennek megtörténte esetén a fertőzöttségtől mentesített területet magtermelésre alkalmasnak kell minősíteni, ellenkező esetben pedig zárlat alá kell helyezni és a zárlati intézkedéstől függően a magtermelésből ki kell zárni. Szolnok megyében magtermelésre alkalmasnak csak azt a területet lehet nyilvánítani, amelyen a két szemle alkalmával arankafertőzöttség egyáltalán nem fordult elő.

(2) Szerződésen kívüli lucerna-, vöröshere- és egyéb heremag-termő területet, felülvizsgálat végett, a termelő köteles minden év június hó 5. napjáig, a harmadik kaszálásból történő magfogás esetén július hó 5. napjáig a növényvédő állomásnak írásban bejelenteni. E területek felülvizsgálatánál és minősítésénél értelemszerűen az előző bekezdésben foglaltak szerint kell eljárni.

(3) A nemesített lucerna- és vörösheremag-termő területeket az arankafertőzöttség szempontjából az Országos Vetőmagfelügyelőség által, a vonatkozó szabványok szerint végzett szántóföldi szemlék során kell felülvizsgálni.

5. §

Arankafertőzöttség esetén a termelőt a 43/1957. (VII. 23.) Korm. számú rendelet és az 5/1963. (VII. 14.) FM számú rendelettel módosított 20/1957. (XII. 11.) FM számú rendelet alapján az arankairtás rövid záros határidőn belül való elvégzésére fel kell hívni és a felhívás eredménytelensége esetén az arankairtást közérdekű védekezésként kell elvégezni.

6. §

(1) Forgalomba hozni vagy elvetni csak fémzárolt lucerna-, vöröshere- és egyéb heremagot szabad.

(2) Amennyiben a termelő saját tisztítóberendezéssel nem rendelkezik, köteles a rendelkezése alatt álló tisztítatlan lucerna-, vöröshere- és egyéb heremagnak a Vetőmagtermeltető és Ellátó Vállalattól, a tisztasági aránynak megfelelő mennyiségű, ugyanabból a tájkörzetből származó, fémzárolt lucerna-, vöröshere- vagy egyéb herevetőmagra való kicserélését, illetőleg saját termésének tisztítását igényelni; a Vállalat pedig - a tisztítási költségek megtérítése ellenében - köteles a termelő igényének eleget tenni.

7. §

Az állami gazdaságok és a termelőszövetkezetek kötelesek a lucerna-, vöröshere- és egyéb hereterületükön jelentkező arankafertőzöttséget a táblatörzskönyvbe bejegyezni.

8. §

Működési területén az arankairtás megszervezéséért és az irtás végrehajtásának ellenőrzéséért a községi mezőgazdasági szakigazgatási szerv, valamint a járási (városi) és megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági osztálya (csoportja) - állami gazdaságokban pedig a termelési igazgatóság - felelős. Ismételt mulasztás esetén a mulasztó szerv vezetőjét fegyelmi úton felelősségre kell vonni.

9. §

Amennyiben a cselekmény vagy mulasztás bűntettet, így különösen az 1961. évi V. törvény (Btk.) 199. §-ában meghatározott bűntettet nem valósít meg, az arankairtási kötelezettségre vonatkozó rendelkezések megszegése vagy kijátszása esetén az 1956. évi 9. számú törvényerejű rendelet 13. §-a (1) bekezdése a) pontjának szabálysértési rendelkezéseit kell alkalmazni.

10. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 17/1959. (VI. 12.) FM számú rendelet hatályát veszti.

Losonczi Pál s. k.,

földművelésügyi miniszter