Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

49/1967. (XI. 22.) Korm. rendelet

a fegyveres erők, a fegyveres testületek és a rendészeti szervek tagjai életének, testi épségének vagy egészségének sérelméből eredő károk megtérítéséről

1. § (1) A fegyveres erők (néphadsereg, határőrség, karhatalom és a polgári védelem katonai szervei), a fegyveres testületek (rendőrség, munkásőrség, büntetésvégrehajtási testület) és a rendészeti szervek (vám- és pénzügyőrség, állami tűzoltóság) - a továbbiakban együtt: testületek - kötelesek megtéríteni a testület tagjának - halála esetén hozzátartozóinak - azt a kárát, amely életének, egészségének vagy testi épségének megsértésével (a továbbiakban: sérelem) kapcsolatban keletkezett, ha a sérelem szolgálati kötelmekkel összefüggésben áll.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezést kell alkalmazni az önkéntes rendőr és az önkéntes tűzoltó feladatának ellátásával összefüggésben keletkezett sérelme esetén is.

2. § E rendelet alkalmazása szempontjából szolgálati kötelmekkel összefüggésben állónak minősül az a sérelem, amely a testület tagját:

a) az egység (intézet, szerv) kiképzési terve, illetőleg a napirend szerinti kötelező foglalkozások végrehajtása,

b) őr- vagy ügyeleti szolgálat ellátása,

c) munkára vezénylés esetén munka-, továbbá az egység belrendjével kapcsolatos tevékenység,

d) a parancsok (utasítások) vagy intézkedések végrehajtása,

c) a parancsnokok, továbbá a társadalmi (párt-, KISZ stb.) szervezetek által szervezett társadalmi, kulturális és sporttevékenység teljesítése, illetőleg az azon való részvétel,

f) - a fegyveres erők hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítő tagja tekintetében - beosztásával kapcsolatos gyakorlati ismeretek, készségek elsajátítása érdekében önszorgalomból végzett kiképzési tevékenysége,

g) az eskü és a szabályzatok alapján elvárható tevékenysége közben vagy következtében érte.

3. § (1) Nem lehet az 1. § rendelkezéseit alkalmazni a lakóhelytől (tartózkodási helytől) a szolgálati helyig történő oda- és visszautazás során bekövetkezett sérelmekre, kivéve ha az utazás a testület saját szállítóeszközén vagy általa igénybevett szállítóeszközön történt.

(2) A belügyminiszter az önkéntes rendőr és az önkéntes tűzoltó, a munkásőrség országos parancsnoka pedig a nem hivatásos állományú munkásőr tekintetében az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően rendelkezhet.

(3) Nem felel a testület, ha bizonyítja, hogy a kárt a szolgálati kötelmek körén kívül eső elháríthatatlan ok vagy kizárólag a testületi tag elháríthatatlan magatartása okozta. Ennek hiányában is mentesül a kár azon része alól, amelyet a testületi tag vétkes magatartása idézett elő.

4. § Abban a kérdésben, hogy a sérelem a szolgálati kötelmekkel összefüggésben áll-e, a testület illetékes szervének határozata irányadó.

5. § (1) A kártérítési ügyben a testületi tag - halála esetén hozzátartozói - bejelentésére az illetékes miniszter (a munkásőrség országos parancsnoka) által kijelölt parancsnok határoz. Ha a testületi tag (hozzátartozó) a határozatot sérelmesnek tartja, igényét külön jogszabályban meghatározott esetekben bírósági úton érvényesítheti, egyéb esetekben pedig szolgálati úton jogorvoslattal élhet.

(2) Ha az igény bírósági úton érvényesíthető, a keresetet az illetékes minisztérium (a munkásőrség országos parancsnoksága) ellen a Pesti Központi Kerületi Bíróságnál kell benyújtani. A szolgálati úton érvényesíthető igények tekintetében a kijelölt parancsnok határozata ellen benyújtott jogorvoslatot az illetékes miniszter (a munkásőrség országos parancsnoka) bírálja el.

6. § A kár körének meghatározását és kiszámításának módját - ideértve a felelősség határainak megállapítását is -, valamint a kártérítési igény bíróság előtti érvényesítésének eseteit, továbbá a rendelet végrehajtásával kapcsolatos egyéb kérdéseket az illetékes miniszter (a munkásőrség országos parancsnoka) és az igazságügyminiszter együttesen szabályozza.

7. § Az e rendelet alapján támasztható kártérítési követelések három év alatt évülnek el.

8. § (1) Ez a rendelet 1963. január hó 1. napján lép hatályba.

(2) E rendeletet az 1965. január hó 1. napja után bekövetkezett sérelmekre is alkalmazni kell azok kivételével, amelyeket a bíróság jogerős határozattal elbírált.

(3) A rendelet hatálybalépésekor a bíróság előtt folyamatban levő ügyekben a bíróság a korábbi jogszabályok alapján határoz.

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke