Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

2/1971. (II. 8.) Korm. rendelet

a lakásépítési hozzájárulásról és a lakáshasználatbavételi díjról, továbbá a kedvezményekről

1. Fejezet

A rendelet hatálya

1. §

(1) E rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - kiterjed minden lakásra és társbérleti lakásrészre (a továbbiakban együtt: lakás).

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya

a) a külállamok tulajdonában álló épületekben levő, továbbá a diplomáciai, illetőleg más személyes mentességet élvező személyek által használt lakásokra,

b) a diplomáciai testület tagjainak elhelyezést céljából a Diplomáciai Testületet Ellátó Iroda, illetőleg a menedékjogot élvező külföldi állampolgárok elhelyezése céljából az Egészségügyi Minisztérium részére kiutalt állami lakásokra, továbbá

c) az átmeneti lakásokra és a szükséglakásokra:

2. Fejezet

A tanácsi bérlakásokra vonatkozó rendelkezések

A lakásépítési hozzájárulás és a lakáshasználatbavételi díj és beszámítása

2. §

(1) A bérlő e rendelet hatálybalépését követően

a) új tanácsi bérlakás kiutalása esetében egyszeri lakásépítési hozzájárulást,

b) megüresedett tanácsi bérlakás kiutalása esetében pedig egyszeri lakáshasználatbavételi díjat

(a továbbiakban együtt: lakáshasználatbavételi díj) köteles a tanács részére fizetni.

(2) Lakáshasználatbavételi díjat kell fizetni abban az esetben is, ha a tanácsi bérlakásra fennálló lakásbérleti jogviszonyt a bérlő halála esetén, illetőleg lemondása alapján olyan személy folytatja, aki a bérlővel a lakásban nem, vagy egy évnél rövidebb ideig lakott együtt.

(3) Nem kell lakáshasználabavételi díjat fizetni, ha

a) az új tanácsi bérlakást műszaki megosztás, toldaléképítés útján vagy más módon a bérlő létesítette;

b) a lakásügyi hatóság a tanácsi bérlakást a bérlő részére lakáscsere-szerződés alapján utalja ki;

c) a lakásügyi hatóság a bérlő tanácsi bérlakását - kérelmére - olyan személy részére utalja ki, aki a bérlő tulajdonában álló lakásban lakott és a lakást a tulajdonos felmondása alapján cserelakásként utalják ki;

d) a lakásügyi hatóság a tanácsi bérlakást a kisajátított ingatlanban lakó volt tulajdonos részére cserelakásként utalja ki;

e) a lakásügyi hatóság a bérlő részére a tanácsi bérlakást határozott időre vagy valamely feltétel bekövetkezéséig utalja ki.

(4) Nem kell a tanács részére lakáshasználatbavételi díjat fizetni akkor sem, ha a lakásügyi hatóság atanácsi bérlakást olyan személy részére utalja ki, akit. bérlőül - a tanács végrehajtó bizottságával Kötött megállapodás alapján, a létesítési költség vagy meghatározott hányadának a tanács fejlesztési alapjába (költségvetésébe) történt átutalása ellenében biztosított bérlőkiválasztási jogával élve - közületi szerv választott ki. Ilyen esetben a lakáshasználatbavételi díj megfizetésére a vállalati bérlakásokra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

3. §

(1) Tanácsi bérlakás kiutalása során a lakáshasználatbavételi díj összegébe be kell számítani a bérlő előző lakására megállapítható lakáshasználatbavételi díjnak megfelelő összeget, ha a bérlő

a) az előző tanácsi bérlakását beköltözhető állapotban a lakásügyi hatóság rendelkezésére bocsátotta;

b) előző lakására fennállott lakásbérleti jogviszonya az építésügyi hatóságnak az épület lebontását vagy átalakítását elrendelő, illetőleg -állami lakás esetében engedélyező határozata alapján, továbbá kisajátítás, közületi elhelyezés vagy társbérlet felszámolása céljára szolgáló igénybevétel folytán szűnt meg;

c) előző lakása megsemmisült.

(2) Ha a lakásügyi hatóság olyan megüresedett tanácsi bérlakást utal ki, amelyet a korábbi bérlő emeletráépítés, tetőtérbeépítés, műszaki megosztás útján vagy más módon létesített és az azon még fennálló kölcsöntartozást a kijelölt új bérlő átvállalta, a lakáshasználatbevételi díjat az átvállalt kölcsöntartozásnak a lakbérbe be nem számítható összegével csökkenteni kell.

(3) Az (1) és a (2) bekezdésben említett esetekben a lakáshasználatbavételi díj összegét mindkét lakásnál a 4. § rendelkezései szerint kell számításba venni.

A lakáshasználatbavételi díj mértéke

4. §

(1) A lakáshasználatbavételi díj mértékét a lakás nagysága (szobaszáma), minősége (komfortfokozata) és területi elhelyezkedése (településcsoportja) alapján kell megállapítani.

(2) A lakáshasználatbavételi díj mértéke - jogszabályban meghatározott esetekben és mértékben - módosítható (csökkenthető, vagy növelhető).

Szociálpolitikai kedvezmények

5. §

(1) A bérlőt a tanácsi bérlakásra megállapított lakáshasználatbavételi díj összegéből az általa eltartott, vele közös háztartásban élő gyermekek és más családtagok után szociálpolitikai kedvezmény (a továbbiakban: kedvezmény) illeti meg.

(2) A kedvezmény mértéke

a) egy gyermek után 20%, a további gyermekek után - gyermekenként - 25%,

b) más családtag után - személyenként -20%.

(3) A kedvezmény mértéke a lakáshasználatbavételi díj 80%-át nem haladhatja meg.

(4) Nem illeti meg a kedvezmény a bérlőt a két lakás lakáshasználatbavételi díjának különbözete után, ha a bérlő előző lakásának szobaszáma a lakásigénye mértékének alsó határát eléri és alakásügyi hatóság a bérlő kérelmére nagyobb szobaszámú vagy magasabb komfortfokozatú tanácsi bérlakást utal ki.

(5) Ha a lakásügyi hatóság az állampolgár tulajdonában álló lakás bérlője kiköltöztetésének elősegítése érdekében tanácsi bérlakást biztosít és ez a bérbeadó által a lakásügyi hatóság rendelkezésére, bocsátott tanácsi bérlakásnál nagyobb szobaszámú vagy magasabb komfortfokozatú, a két lakás lakáshasználatbavételi díjának különbözete után kedvezmény nem adható.

(6) Fiatal házaspár részére - kérelmére - a kedvezményt két gyermekig meg kell előlegezni; ennek időtartama egy gyermek után három év, két gyermek után hat év. A kedvezmény megelőlegezésére a házaspár akkor jogosult, ha a kedvezmény megállapításakor a házastársak egyike sem töltötte be a harmincötödik életévét.

Egyéb kedvezmények és részletfizetés

6. §

(1) Megüresedett félkomfortos és komfort nélküli tanácsi bérlakás kiutalása, illetőleg ilyen lakásra fennálló lakásbérleti jogviszony folytatása esetében lakáshasználatbavételi díj megfizetését a lakásügyi hatóság - a városi (fővárosi, megyei városi), illetőleg a községi tanács által meghatározott esetekben és mértékben - elengedheti.

(2) Az (1) bekezdésben említett lakások esetében a lakáshasználatbavételi díj elengedésének szociálpolitikai tényezői: a család nagysága, a gyermekek és eltartottak (keresőképtelenek) száma, a család jövedelmi és vagyoni helyzete.

7. §

A lakásügyi hatóság a bérlő kérelmére - a városi (fővárosi, megyei városi), illetőleg a községi tanács által megállapított feltételek szerint - a lakáshasználatbavételi díj megfizetésére részletfizetési kedvezményt, halasztást adhat.

A lakáshasználatbavételi díj megállapítása

8. §

A lakásügyi hatóság a lakást kiutaló, illetőleg a lakásbérleti jogviszony folytatását elismerő határozatban állapítja meg és közli:

a) a lakásra a 4. § alapján megállapított lakáshasználatbavételi díj összegét,

b) a bérlőt megillető szociálpolitikai kedvezmény jogcímét és összegét,

c) a lakáshasználatbavételi díj részbeni vagy teljes elengedését és annak indokát, a halasztást, valamint a bérlő kérelmére engedélyezett részletfizetést és annak feltételeit, továbbá

d) a bérlő által fizetendő, illetőleg a bérlőt megillető lakáshasználatbavételi díj összegét.

A lakáshasználatbavételi díj megfizetése

9. §

(1) A bérlő a lakáshasználatbavételi díjat a 8. § szerint megállapított és közölt feltételeknek megfelelően a lakásbérleti szerződés megkötése előtt köteles a bérbeadó útján a tanács részére megfizetni.

(2) Ha a bérlőt másik lakás kiutalása esetén lakáshasználatbavételi díjtérítés illeti meg, azt a bérbeadó köteles a lakást kiutaló határozat jogerőre emelkedésétől számított nyolc napon belül - általában a lakásbérleti szerződés megkötésével egyidejűleg - a bérlő részére egy összegben kifizetni.

(3) Ha a bérlő a lakásbérleti jogviszonyról a lakásügyi hatóság javára lemondott, a bérlő részére járó térítést a lemondás elfogadásától számított nyolc napon belül egy összegben kell megfizetni.

10. §

(1) Ha a bérlő maghal és nincs olyan személy, aki a lakásbérleti jogviszonyt folytatja, a lakáshasználatbavételi díjból még hátralékos összeget a lakásügyi hatóság törli.

(2) A lakáshasználatbavételi díjból még hátralékos összeget - a korábbi bérlőt megillető feltételek szerint - az köteles megfizetni, aki a lakásbérleti jogviszonyt a bérlő halála után, illetőleg lemondása alapján lakáshasználatbavételi díj-fizetési kötelezettség nélkül folytatja.

11. §

A tanácsi bérlakást kiutaló, illetőleg a lakásbérleti jogviszony folytatását elismerő határozat jogerőre emelkedésétől számított három, illetőleg hat éven belül meg nem született gyermek (gyermekek) után a megelőlegezett kedvezmény összegét a házaspár köteles a jogszabály rendelkezései szerint megfizetni. E kötelezettség a házastársakat egyetemlegesen terheli.

A lakáshasználatbavételi díj felhasználása

12. §

A lakáshasználatbavételi díj a városi (fővárosi, megyei városi) tanács fejlesztési alapját, illetőleg a községi tanács költségvetését illeti meg. Az új tanácsi bérlakások utáni bevételek felhasználását külön jogszabály határozza meg. A megüresedett tanácsi bérlakások utáni bevételeket a lakásforgalommal kapcsolatos kiadásokra lehet felhasználni.

3. Fejezet

A vállalati bérlakásokra vonatkozó rendelkezések

13. §

A tanácsi bérlakásokra vonatkozó rendelkezéseket - a 14-16. §-ban meghatározott eltérésekkel - a vállalat bérlakásokra is alkalmazni kell.

14. §

(1) A lakáshasználatbavételi díj vállalati bérlakás biztosítása esetében a lakással rendelkező szervet illeti meg.

(2) A lakással rendelkező szerv a szociálpolitikai kedvezménnyel csökkentett lakáshasználatbavételi díjat - a lakás komfortfokozatára tekintet nélkül - részben vagy egészben elengedheti, illetőleg a lakáshasználatbavételi díj teljes összegéig terjedő részletfizetést adhat. Az elengedés, továbbá a részletfizetés feltételeit a lakással rendelkező szerv határozza meg.

(3) Vállalati bérlakás biztosítása esetében csak akkor van beszámításnak helye, ha a bérlő.

a) előző lakása a lakással rendelkező szerv vállalati bérlakása vagy szolgálati lakása és azt beköltözhető állapotban a lakással rendelkező szerv rendelkezésére bocsátotta;

b) előző lakására fennállott lakásbérleti jogviszonya a 3. § (1) bekezdésének b) vagy c) pontjában meghatározott okból szűnt meg;

c) előző lakása a lakással rendelkező szerv szolgálati lakása és a lakásra fennállott lakásbérleti jogviszonya oly módon szűnt meg, hogy a lakás-Bal rendelkező szervet megfelelő cserelakás biztosításának kötelezettsége terheli;

d) előző tanácsi bérlakására a lakással rendelkező szervet bérlőkiválasztási jog illeti meg.

(4) A (3) bekezdés a) és c) pontjának a szolgálati lakásra vonatkozó rendelkezése csak akkor alkalmazható, ha a szolgálati lakásra fennálló lakásbérleti jogviszony 1971. július hó 1. napja előtt keletkezett.

15. §

(1) A lakáshasználatbavételi díj összegét, megfizetésének, illetőleg a részbeni vagy teljes elengedésének feltételeit, továbbá a kötelezettségek megszegésének jogkövetkezményeit - a lakásbérleti szerződés megkötése előtt - a lakással rendelkező szerv és a bérlő írásbeli megállapodásába kell foglalni.

(2) A megállapodásból származó viták eldöntése a bíróság hatáskörébe tartozik.

16. §

(1) A lakáshasználatbavételi díj a lakással rendelkező szerv lakásépítési alapját illeti meg

(2) A bérlőt megillető különbözet, illetőleg térítés a lakással rendelkező szerv lakásépítési alapját terheli.

(3) A lakással rendelkező szerv és a bérlő megállapodása alapján a lakáshasználatbavételi díjból - a bérlő részére adott szociálpolitikai kedvezményen felül - elengedett összeget a szerv részesedési alapja, illetőleg jutalmazási kerete terhére kell elszámolni és azt a szerv lakásépítési alapjába kell átutalni.

4. Fejezet

A szolgálati lakásokra vonatkozó rendelkezések

17. §

(1) Szolgálati lakás biztosítása esetében lakáshasználatbavételi díjat általában nem kell fizetni, Fegyveres testületi szolgálati lakás esetében az illetékes miniszter - az építésügyi és városfejlesztési miniszterrel, valamint a pénzügyminiszterrel egyetértésben - ettől eltérően is rendelkezhet.

(2) Ha a szolgálati lakáshoz juttatott bérlő előző lakása tanácsi bérlakás és arra a szolgálati lakással rendelkező szervet bérlőkiválasztási jog illeti meg, a bérlő a szervtől a tanácsi bérlakás lakáshasználatbavételi díjának megfelelő mértékű pénzbeli térítést igényelhet.

(3) A (2) bekezdés rendelkezését megfelelően alkalmazni kell abban az esetben is, ha a szolgálati lakáshoz juttatott bérlő előző lakása a szolgálati lakással rendelkező szerv vállalati bérlakása.

(4) A (2) bekezdés rendelkezése nem alkalmazható, ha a szolgálati lakást a bérlő részére fegyveres testület biztosítja.

18. §

(1) Ha a szolgálati lakásra e rendelet hatálybalépése előtt létesített lakásbérleti jogviszony megszűnése után a lakásban jogcím nélkül visszamaradt jóhiszemű személy elhelyezéséről a szolgálati lakással rendelkező szerv köteles gondoskodni, s e kötelezettségét tanácsi bérlakás biztosításával teljesíti, köteles a kiköltöztetett személy részéra az általa fizetett lakáshasználatbavételi díjnak megfelelő összeget megtéríteni.

(2) A (1) bekezdés rendelkezése fegyveres testületi szolgálati lakásra az e rendelet hatálybalépése után létesített lakásbérleti jogviszony megszűnése esetén is alkalmazható. A jogosítottak körét és feltételeit az illetékes miniszter - az építésügyi és városfejlesztési miniszterrel, valamint a pénzügyminiszterrel egyetértésben - állapítja meg.

5. Fejezet

A nem állami lakásokra vonatkozó rendelkezések

19. §

(1) Nem állami (az állampolgárok, illetőleg a nem állami szervek tulajdonában álló) lakás bérbeadása esetében a bérbeadó és a bérlő a lakásbérleti szerződésben lakáshasználatbavételi díj fizetésében is megállapodhat.

(2) A lakáshasználatbavételi díj a hasonló tanácsi bérlakásra a 4. § szerint megállapítható lakáshasználatbavételi díj mértékét nem haladhatja meg.

(3) A lakáshasználatbavételi díj megfizetésének módjában és feltételeiben a felek szabadon állapodhatnak meg.

(4) Az (1)-(3) bekezdés rendelkezéseit a vegyes (részben állami, részben más) tulajdonban álló lakásokra is alkalmazni kell.

6. Fejezet

Vegyes és záró rendelkezések

20. §

(1) A lakáshasználatbavételi díjjal kapcsolatban a lakás fogalmára és az e rendeletben nem szabályozott egyéb kérdésekben a lakások elosztásáról és a lakásbérletről szóló jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) A lakáshasználatbavételi díj megállapításának, kezelésének és felhasználásának ellenőrzésére a gazdasági és pénzügyi ellenőrzés rendjéről szóló jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

21. §

(1) E rendelet 1971. július hó 1. napján lép hatályba.

(2) Felhatalmazást kap az építésügyi és városfejlesztési miniszter és a pénzügyminiszter, hogy a rendelet végrehajtásáról gondoskodjék és ennek során a lakáshasználatbavételi díj mértékét megállapítsa.

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke

Tartalomjegyzék