Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

4/1972. (IV. 16.) EüM rendelet

a szociális otthonokban és szociális intézetekben fizetendő gondozási díjakról

A szociális otthonokban és szociális intézetekben fizetendő gondozási díjat - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőkben szabályozom:

1. §

E rendelet hatálya a tanácsok, valamint a Szociális Intézetek Központja irányítása alá tartozó szociális otthonokra és intézetekre (a továbbiakban együtt: szociális intézmények) terjed ki.

2. §

(1) A szociális intézményekben a gondozásért gondozási díjat kell fizetni. A gondozási díjat az intézménybe történő felvétel napjától kell megállapítani.

(2) A megállapítható gondozási díj felső határát külön utasítás szabályozza.

3. §

(1) A gondozási díjat a gondozottnak kell megfizetnie. Ha erre nem képes, a gondozási díjat -vagy a teljes gondozási díjból a gondozott által meg nem fizetett összeget - a gondozott tartásra köteles és képes házastársa, illetőleg gyermeke vagy szülője (a továbbiakban: hozzátartozó) köteles megfizetni.

(2) Aki a szociális intézményben elhelyezett személy eltartására közokiratban, vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban kötelezettséget vállalt, vagy akinek tartási kötelezettségét a bíróság megállapította, a gondozási díj fizetésére az (1) bekezdésben megjelölt személyeket megelőzően köteles.

(3) A gondozási díj megállapításánál a gondozott jövedelmét, készpénzét, ingatlan- és ingóvagyonát, illetőleg a 3. § (1) bekezdésében meghatározott hozzátartozók jövedelmi, vagyoni viszonyait és az általuk eltartottak számát kell figyelembe venni. Több egy sorban kötelezhető hozzátartozó esetében a gondozási díj teljes összegét vagy hiányzó részét a hozzátartozók jövedelmi, vagyoni viszonyai alapján megosztva kell megállapítani.

4. §

(1) A járadékszerű jövedelemmel (nyugdíj, öregségi, rokkantsági vagy egyéb járadék) rendelkező gondozott jövedelmének nyolcvan százalékát, a munkaviszonyból származó rendszeres keresettel rendelkező gondozott keresetének - beleértve a tanulóviszonyból származó ösztöndíjat is - hatvan százalékát köteles gondozási díjként befizetni.

(2) A munkaviszonyból származó kereseten felül járadékszerű jövedelemmel is rendelkező gondozott, e rendszeres jövedelem összegével növelt keresetének hatvan százalékát köteles gondozási díjként befizetni.

(3) A gondozott által a jövedelméből, illetve keresetéből fizetendő gondozási díj összegét úgy kell megállapítani, hogy a gondozottnál visszamaradó összeg havi 100,- Ft-nál kevesebb nem lehet. Ha a szociális intézményben együtt gondozott házastársak vagy szülő és gyermeke közül csak az egyik gondozott rendelkezik jövedelemmel, illetve keresettel (a továbbiakban együtt: jövedelem), a gondozási díjat úgy kell megállapítani, hogy a visszamaradó összeg a jövedelemmel nem rendelkező gondozott részére is biztosított legyen.

5. §

(1) Abban az esetben, ha a gondozottnak jövedelme nincs, vagy abból a teljes gondozási díjat megfizetni nem tudja, de jelentős készpénzvagyonnal rendelkezik, a gondozott a beutaló szervvel kötött megállapodás alapián kötelezettséget vállal, hogy a havonként esedékes gondozási díjat a készpénzvagyon nyolcvan százalékából fizeti.

(2) Abban az esetben, ha a gondozottnak jövedelme és készpénzvagyona nincs, vagy az a teljes gondozási díj megfizetésére nem elég, azonban ingatlan vagy - a személyes használatra szolgáló vagyontárgyain felül - jelentős ingóvagyonnal rendelkezik, a teljes gondozási díjat, vagy annak hiányzó részét a gondozottal történt előzetes megállapodás alapián ingatlan- és ingóvagyonának figyelembevételével kell megállapítani. Az ingatlan és az ingóvagyon terhére megállapított gondozási díjat jelzálogjog, illetőleg zálogjog létesítésével kell biztosítani.

(3) A gondozási díj megállapítása szempontjából jelentősnek minősül az a készpénz- vagy ingóvagyon, amelynek értéke a teljes gondozási díj négyhavi összegét meghaladja.

(4) A gondozott szociális intézményen belüli foglalkoztatásából származó munkajutalom, a jövedelemnélküli gondozottak részére biztosított zsebpénz, a gondozási díj megállapítása szempontjából nem vehető figyelembe.

6. §

(1) A gondozási díj fizetésére szerződés, vagy bíróság ítélete (egyezség) alapján kötelezett személy által fizetendő díj összegét úgy kell megállapítani, hogy a szerződésben vállalt, illetőleg bírósági ítéletben (egyezségben) meghatározott kötelezettség mértékét ne haladja meg.

(2) A szerződésben, közokiratban vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban, bíróság ítéletében (egyezségben) megállapított tartásdíjat teljes egészében be kell fizetni gondozási díj címén. Ebből havi 100,- Ft a gondozott részére nem hagyható meg.

(3) Ha a gondozási díj teljes összegének, vagy hiányzó részének megfizetése a fizetésre kötelezett és családja megélhetését átmenetileg veszélyeztetné, vagy rendkívüli körülmények (pl. betegség, haláleset, elemi csapás) méltányosabb elbírálást indokolnak, az egyébként megállapítható gondozási díj összege csökkenthető, vagy meghatározott időre elengedhető.

7. §

(1) A jövedelemmel, keresettel a gondozási díj szempontjából figyelembe vehető jelentős készpénzzel, ingatlannal vagy ingósággal és a 3. § (1)-(2) bekezdésében meghatározott tartásra köteles és képes hozzátartózóval, illetve eltartóval nem rendelkező gondozottat, ingyenes ellátásban kell részesíteni.

(2) A gondozott halála esetében, ha a teljes gondozási díjat maga, vagy a gondozási díj fizetésére a 3. § (1)-(2) bekezdésében kötelezhető személyek nem fizették meg, a meg nem fizetett gondozási díjat hagyatéki teherként az illetékes közjegyzőnél be kell jelenteni.

8. §

(1) A társadalombiztosítás szolgáltatásaira jogosult gondozott a kórházi (gyógyintézeti) ellátás tartamára, a megállapított gondozási díj huszonöt százalékát fizeti.

(2) A társadalombiztosítás szolgáltatásaira nem jogosult gondozott kórházi (gyógyintézeti) ellátás esetén az ápolás időtartama alatt, a megállapított gondozási díjat fizeti. A kórházi (gyógyintézeti) ellátás számára ingyenes.

(3) Ha a gondozott a szociális intézmény igazgatójának engedélye alapján hat napnál hosszabb időre az intézményből eltávozik, a távollét idejére a megállapított gondozási díj huszonöt százalékát kell fizetnie.

(4) A vakok, testi és értelmi fogyatékosok rehabilitációs és foglalkoztató jellegű szociális intézményeiben a hivatalos iskolai szünidőben távollevő gondozott után a szünet tartamára, a foglalkoztatás céljából próbára kihelyezett gondozott után a próbaidő leteltéig, de legfeljebb hat hónapig gondozási díjat fizetni nem kell.

9. §

(1) A gondozási díj összegét a fizetésre kötelezett személyeket, valamint a fizetés módját a beutalásra jogosult városi tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve, a községi tanács szakigazgatási szerve, illetőleg a megyei városi kerületi hivatal a beutalással egyidejűleg határozattal állapítja meg.

(2) A gondozási díj visszamenőleg legfeljebb hat hónapra állapítható meg. Ha azonban a gondozási díj fizetésére kötelezett személy jövedelmi, vagyoni viszonyait eltitkolja, vagy arról hamis tájékoztatást ad azzal a céllal, hogy a gondozási díj fizetése alól mentesüljön, a gondozási díj utólagosan hat hónapnál hosszabb időre is megállapítható.

(3) A megállapított gondozási díj összegéről és a befizetés módjáról a gondozási díj fizetésére kötelezett személyeket a határozat kézbesítésével értesíteni kell.

(4) A gondozási díjat megállapító I. fokú határozat ellen a fizetésre kötelezettek fellebbezéssel élhetnek az I. fokú határozatot hozó szerv közvetlen felettes egészségügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervéhez. A fellebbezési eljárásra az 1957. évi IV. tv. rendelkezései az irányadók.

10. §

(1) A gondozott és a 3. § (1) bekezdésében meghatározott gondozási díj fizetésére kötelezett hozzátartozók szociális körülményeit évenként április hó 1. és július hó 31-e között felül kell vizsgálni.

(2) A felülvizsgálatnak ki kell terjednie arra, hogy

a) a gondozott szociális intézményi gondozása továbbra is szükséges-e;

b) a gondozott és a gondozási díj fizetésére a 3. § (1) bekezdése alapján kötelezett hozzátartozók jövedelmi, anyagi helyzetében történt-e olyan változás, amely a gondozási díj összegének újbóli megállapítását szükségessé teszi.

(3) A felülvizsgálatot a városi, a főváros tekintetében a Budapest V. kerületi Tanács Végrehajtó Bizottságának egészségügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve, valamint a járási hivatal, illetőleg a megyei városi kerületi hivatal végzi.

(4) A gondozási díj fizetésére kötelezett személy kérelmére a szociális körülményeit az (1) bekezdésben meghatározott éves felülvizsgálattól eltérő, más időszakban is meg kell vizsgálni.

11. §

(1) A jogerősen megállapított gondozási díjat a szociális intézménybe történő felvétel napjától havonként a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig kell befizetni.

(2) A gondozási díj hátralékok behajtásánál a bírósági végrehajtásra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

12. §

Ez a rendelet 1972. június 1. napján lép hatályba, egyidejűleg a 190/1955. (Eü K 23.) EüM utasítás és a 6/1960. (Eü K 3.) EüM utasításnak a fentiekkel ellentétes rendelkezései hatályukat vesztik. E rendelet hatálybalépésekor már szociális intézményben levő gondozottak után e rendelet alapján járó díjat 1972. november 1. napjától kezdődően kell fizetni.

Dr. Szabó Zoltán s. k.,

egészségügyi miniszter