11/1978. (III. 1.) MT rendelet

az utazási szerződésekről

A Polgári Törvénykönyv 416. §-ában foglalt felhatalmazás alapján az utazási szerződéseket a Kormány a következőképpen szabályozza:

1. § (1) Az utazást szervező, illetve utazást közvetítő tevékenységet üzletszerűen folytató gazdálkodó szervezetek, idegenforgalmi hivatalok (a továbbiakban: utazási iroda) az utassal e rendelet feltételei szerint köthetnek utazást szervező, illetve utazást közvetítő szerződést.

(2) Az utazási szerződésben (az utazást szervező vagy közvetítő szerződésben) e rendelet szabályaitól az utas hátrányára nem szabad eltérni. Az utasra hátrányosabb szerződési kikötés érvénytelen, helyébe e rendelet rendelkezései lépnek. A felek az e rendeletben meghatározott feltételeknél az utasra kedvezőbb feltételekben is megállapodhatnak.

Utazást szervező szerződés

2. § (1) Utazást szervező szerződés alapján az utazási iroda köteles a szerződésben meghatározott utazásból, az út egyes állomásain való tartózkodásból és az ezzel összefüggő részszolgáltatásokból (szállás, étkezés, idegenvezetés, szórakozás, kulturális program stb.) álló szolgáltatást (a továbbiakban: utazást) teljesíteni, az utas pedig köteles a díjat megfizetni.

(2) Az utazási iroda az egyes részszolgáltatások teljesítése érdekében belföldi vagy külföldi közreműködő (fuvarozó, szálloda, utazási iroda stb.) szolgáltatásait igénybe veheti.

(3) Ha az utazási iroda általa meghirdetett szálláshelyet közvetít, az utazást szervező szerződés szabályait kell alkalmazni.

3. § (1) A szerződésnek tartalmaznia kell az utazás időtartamát, és az egyes részszolgáltatások meghatározását, minőségét, a teljesítés módját, továbbá a díj összegét és megfizetésének idejét.

(2) Ha az utazási iroda az utazásról az (1) bekezdésben foglaltakat is tartalmazó tájékoztatót tett közzé, a szerződésben elegendő a tájékoztatóra utalni.

(3) A szerződést írásban kell megkötni. A szerződés írásba foglalás nélkül is érvényes, ha az utas a díjat vagy a díjelőleget megfizette, az utazási iroda pedig

- az (1) bekezdésben meghatározott feltételeket tartalmazó utazási okmányt átadta, vagy

- az utas jelentkezését nyilvántartásba vette

feltéve, hogy az utazásról a (2) bekezdésben meghatározott tájékoztatót közzétette.

4. § (1) A díjat az utazás megkezdése előtt kell megfizetni.

(2) Az utazási iroda a díjat bel- vagy külföldi hatósági árváltozás, a fuvardíj, valamint a valutaárfolyam megváltozása miatt legkésőbb az utazás megkezdése előtt 15 nappal felemelheti, ha ezt a jogát a szerződésben kikötötte és a különbözetet közreműködőjének ténylegesen megfizeti.

5. § (1) Az utazási iroda felel a szerződésben vállalt szolgáltatások teljesítéséért.

(2) Ha az utazási iroda az utazást

a) nem a szerződésnek megfelelően teljesíti, köteles a díjat arányosan leszállítani,

b) nem teljesíti, köteles az utas kívánsága szerint vagy a díjat visszafizetni (elállás) vagy az utazást más alkalommal teljesíteni.

(3) A szerződésszegéssel okozott kárt az utazási iroda köteles megtéríteni. A kár megtérítésének kötelezettsége alól mentesül, ha bizonyítja, hogy a szerződésszerű (hibátlan) teljesítés érdekében úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.

(4) Az utazási iroda nem köteles a díjat leszállítani, ha az utas valamely szolgáltatást saját elhatározásából vagy az érdekkörében felmerült okból nem vett igénybe.

6. § (1) Az utazási iroda közreműködőjének megtartásáért úgy felel, mintha maga járt volna el.

(2) Ha az utazási iroda az utas kárát megtérítette, megilletik azok a jogok, amelyek az utast a közreműködővel szemben illették meg.

7. § (1) Az utas a szerződéstől az utazás megkezdése előtt, az utazási iroda szerződésében közölt költségeinek megtérítése mellett elállhat. Nem köteles a költségeket megtéríteni, ha elállási jogát legkésőbb az utazás megkezdése előtt 35 nappal, vagy a szerződésben meghatározott időtartamon belül gyakorolja. A szerződésben 35 napnál hosszabb határidő csak akkor határozható meg, ha a külföldi közreműködő 30 napnál hosszabb határidőt kötött ki.

(2) Ha az utazási iroda a programot vagy a 4. § (2) bekezdése alapján a díjat lényegesen megváltoztatta, az utas az utazás megkezdése előtt elállhat a szerződéstől. Ha az utas a program lényeges megváltoztatása miatt áll el a szerződéstől, az utazás elmaradása miatti kárát is követelheti.

(3) Az utazási iroda az utazáshoz szükséges legkisebb tervezett utaslétszám hiányában a szerződésben megállapított határidőig - külföldi utazás esetén legkésőbb az utazás megkezdése előtt 15 nappal - a szerződéstől elállhat.

8. § Ha a szerződés az utazás során szűnik meg, az utazási iroda köteles az utas érdekében szükséges intézkedéseket megtenni és ennek költségeit előlegezni. Az intézkedés költsége az utazási irodát terheli, ha a szerződés neki felróható, vagy az érdekkörében felmerült okból szűnik meg.

Utazást közvetítő szerződés

9. § Utazást közvetítő szerződés alapján az utazási iroda az utas megbízásának megfelelően díj ellenében köteles az utas részére más utazási iroda által szervezett utazásra, vagy más szerv által teljesítendő, az utazással összefüggő szolgáltatásra (személyfuvarozás, szállásfoglalás, egyéb szolgáltatás) jogosító szerződést kötni, illetve az ezzel kapcsolatos ügyek intézését ellátni.

10. § (1) A szerződésnek tartalmaznia kell a közvetített szolgáltatást és a szolgáltatást nyújtó pontos megjelölését, a szolgáltatás ellenértékét, az utas rendelkezéseit és a közvetítői díjat.

(2) A szerződést írásban kell megkötni. Írásba foglalás nélkül is érvényes a szerződés, ha az utazási iroda a szolgáltatás igénybevételére jogosító okmányt (menetjegy, szállásutalvány stb.) az utasnak átadta és az utas a díjat megfizette.

11. § (1) Az utazási iroda a szolgáltatást teljesítő magatartásáért akkor felel, ha a szolgáltatást teljesítő megválasztásában és az utas rendelkezésének megfelelő utasítás adásában mulasztás terheli.

(2) Az utazást közvetítő szerződésre egyebekben a Polgári Törvénykönyvnek a megbízásra vonatkozó szabályait kell megfelelően alkalmazni.

Vegyes rendelkezések

12. § Az utazási irodák az utazási szerződések megkötésekor kötelesek e rendeletre az utasok figyelmét megfelelő módon felhívni.

13. § A rendelet 1978. március 1. napján lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépést követően kötött szerződésekre kell alkalmazni.

Tartalomjegyzék