Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

2/1981. (VII. 7.) HM rendelet

a repülőgépszerelő és repülőgépműszerész tiszthelyettesképző szakközépiskoláról

A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján - a művelődési miniszterrel, a közlekedés-és postaügyi miniszterrel, valamint a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével egyetértésben - a következőket rendelem.

1. §

Szolnokon "Repülőgépszerelő és Repülőgépműszerész Tiszthelyettesképző Szakközépiskola" (a továbbiakban: szakközépiskola) létesül. A szakközépiskola feladata olyan hivatásos tiszthelyettesek képzése, akik középiskolai végzettséget és repülő- gépszerelő vagy repülőgépműszerész szakmunkás képesítést szereznek.

2. §

(1) A szakközépiskolát a honvédelmi miniszter tartja fenn és irányítja.

(2) A szakközépiskolában folyó tiszthelyettesképzés főhatósági felügyeletét a honvédelmi miniszter, a szakmai képzés és a közismereti oktatás, valamint az általános nevelés ágazati irányítását a művelődési miniszter látja el.

(3) A szakközépiskola általános tanulmányi felügyeletét a honvédelmi miniszter, a szakmai képzés és a közismereti oktatás, valamint az általános nevelés közvetlen szakfelügyeletét a szolnok megyei tanács végrehajtó bizottságának művelődési feladatot ellátó szakigazgatási szerve gyakorolja.

3. §

Az iskola parancsnokát (igazgatóját) és oktatóit a honvédelmi miniszter nevezi ki.

4. §

(1) A szakközépiskolába történő jelentkezés a Honvédelmi Minisztérium pályázati felhívása alapján - a beiskolázásra vonatkozó általános rendelkezések figyelembevételével - minden évben február 1. és március 31. között történik.

(2) Jelentkezési feltételek:

a) magyar állampolgárság;

b) a felvétel évének szeptember 1. napjáig betöltött 14. életév, illetve a be nem töltött 16. életév;

c) az általános iskola 8. osztályát a felvétel évében végzők esetében az általános iskola javaslata; az általános iskolát végzettek esetében ezen felül a 8. osztály sikeres elvégzését tanúsító bizonyítvány;

d) szakmai és katonai alkalmasság;

e) a hivatásos katonai szolgálat vállalása;

f) a törvényes képviselő írásbeli hozzájárulása.

(3) A jelentkezők felvételéről a Honvédelmi Minisztérium dönt.

5. §

(1) A szakközépiskolába jelentkező a felvételkor a törvényes képviselője hozzájárulásával tanulmányi szerződést köt a Honvédelmi Minisztériummal, amelynek alapján - a (2) bekezdésben meghatározottakon felül - a szakközépiskola térítésmentes bentlakásos elhelyezést, teljes (élelmezési és egészségügyi) ellátást, formaruhát, tankönyveket és tanszereket ad részére, fedezi a vizsgák díjait és illetékeit (kivéve a javító vagy megismételt érettségi vizsga díjait). A szakközépiskolai képzésben részt vevő (a továbbiakban: képzésben részt vevő) a szerződésben vállalja, hogy négyéves tanulmányai befejezése után hivatásos tiszthelyettesként a Magyar Néphadseregben teljesít szolgálatot.

(2) A képzésben részt vevő a képzés első három évében az iskola növendéke, és őt a szakközépiskolai tanulóviszonynak megfelelő jogok illetik és kötelezettségek terhelik. A 3. év végén hivatásos tiszthelyettes hallgatói állományba kerül, ezt követően jogait és kötelezettségeit a hivatásos tiszthelyettesképzésre vonatkozó szabályok határozzák meg.

6. §

(1) A szakközépiskolában a képzési idő 4 év, amelynek időtartama alatt a hivatásos tiszthelyettes- és a szakközépiskolai képzés tananyagát az óratervben meghatározott tantárgyi elosztás szerint kell oktatni.

(2) A szakmai képzés során a szakközépiskolákra előírt nevelési és oktatási terv, valamint a közismereti és szakmai tankönyvek irányadók, a hivatásos tiszthelyettesképzésre meghatározott kiegészítésekkel.

(3) A képzésben részt vevő szakmai gyakorlati oktatása a képzés teljes időtartama alatt a szakközépiskola tanműhelyeiben, illetőleg a Magyar Néphadsereg erre kijelölt szervénél történik.

(4) A képzésben részt vevő a 4. tanévben gépjárművezető tanfolyamot végez, amelynek eredményeként gépjárművezetői engedélyt szerezhet.

(5) A 4. tanév végén a képzésben részt vevő egyesített hivatásos tiszthelyettesi vizsgát és szakközépiskolai érettségi vizsgát tesz. A szóbeli érettségi vizsgák ideje a más szakközépiskolák érettségi vizsgáinak idejétől eltérhet.

(6) Az érettségi vizsgabizottság társelnökét a honvédelmi miniszter - a közlekedés- és postaügyi miniszterrel egyetértésben - bízza meg.

7. §

A képzésben részt vevő a 6. § (5) bekezdésében meghatározott vizsgákról hivatásos tiszthelyettes és szakközépiskolai érettségi bizonyítványt kap, és a Magyar Néphadsereg hivatásos állományába kerül.

8. §

(1) A szakközépiskolában folyó képzésnek ebben a rendeletben nem szabályozott kérdéseiben a szakközépiskolai oktatásra vonatkozó jogszabályok rendelkezései megfelelően irányadók.

(2) A szakközépiskolai rendtartást a honvédelmi miniszter által - a művelődési miniszterrel egyetértésben - meghatározott kiegészítésekkel és eltérésekkel kell alkalmazni.

9. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Czinege Lajos s. k.,

honvédelmi miniszter