18/2000. (VII. 21.) OM rendelet
a környezetegészségügyi-környezetvédelmi szakfelügyelő szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményeiről
A felsőoktatásról szóló - többször módosított -1993. évi LXXX. törvény 74. §-a (1) bekezdésének e) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. § A környezetegészségügyi-környezetvédelmi szakfelügyelő szakirányú továbbképzési szakon környezetegészségügyi-környezetvédelmi szakfelügyelő szakképzettség szerezhető.
2. § A környezetegészségügyi-környezetvédelmi szakfelügyelő szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményeit e rendelet melléklete tartalmazza.
3. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Pokorni Zoltán s. k.,
oktatási miniszter
Melléklet a 18/2000. (VII. 21.) OM rendelethez
A környezetegészségügyi-környezetvédelmi szakfelügyelő szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményei
1. A képzési cél
Olyan közegészségügyi-járványügyi felügyelők, valamint felsőfokú végzettséggel rendelkező környezetvédelmi szakemberek (tanárok, önkormányzatok környezetvédelmi előadói, környezetvédelmi felügyelőség munkatársai) képzése, akik elsajátítva a napi környezetegészségügyi-környezetvédelmi problémák megoldásához nélkülözhetetlen ismeretanyagot, képessé válnak arra, hogy munkájuk során - tervezés, szervezés, ellenőrzés és oktatás - kiemelt szempontként kezeljék a környezetegészségügyet, reálisan ítélve meg a környezet és az ember érdekében teendő intézkedések, tevékenységek körét.
A képzés célul tűzi ki a végzett szakemberek szemléletmódjának kialakítását, - szükség szerint - átalakítását, valamint átfogó ismereteket kíván nyújtani a témával összefüggő jogi-igazgatási, gazdasági, szociológiai, pedagógiai és politikai, valamint informatikai szakterületekről.
A képzés célja, hogy a végzett szakember
- legyen képes önálló és szakmai csoportban való munkavégzésre, munkaszervezésre, interperszonális kapcsolatok kialakítására és fenntartására;
- ismerje a környezetre vonatkozó biológiai, ökológiai alapfogalmakat, a környezetszennyező anyagok tulajdonságait, azok hatását az emberi egészségre, a környezetés természetvédelem alapjait, korszerű módszereit, a megelőzés céljára használatos jelentősebb technológiákat, a levegőtisztaság, vízminőség és talaj-, zaj- és rezgésvédelem lehetőségeit, a hulladékgazdálkodás, a művi környezet tervezésének feladatait, a környezet epidemiológia módszereit;
- legyen képes a munkája során adódó tapasztalatok, eredmények és összefüggések felismerésére, dokumentálására és megalapozott szakmai következtetések levonására, valamint saját szakterületén az elméleti és gyakorlati ismeretek átadására;
- készség szinten tudja alkalmazni a szakterületen előforduló legfontosabb programokat, információs rendszereket, szótár segítségével képes legyen a szakmai anyag fordítására.
2. A képzésben résztvevők köre
Felsőfokú végzettséggel (főiskolai, egyetemi) rendelkezők vehetnek részt a képzésben, akik legalább 1 év szakmai gyakorlattal rendelkeznek. A képzésben való részvétel ajánlott tisztiorvosi és környezetvédelmi hatóságok, intézmények, valamint gazdálkodó szervezetek, önkormányzatok ezen területen dolgozó szakembereinek.
3. A képzési idő
A képzési idő: 3 félév.
A képzési forma: levelező.
Összes óraszám: 400 óra, 90 kreditpont.
4. A szakirányú továbbképzésben szerzett oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése
Környezetegészségügyi-környezetvédelmi szakfelügyelő
5. A képzés főbb tanulmányi területei és arányai
5.1. Alapozó ismeretek és készségek (52%): a környezetegészségügy és környezetvédelem jogi alapjai, biológia-ökológia, környezetszennyező anyagok kémiája, analitikája, hatásuk az emberi egészségre, monitorrendszerek tervezése, telepítése, üzemeltetése, környezetbiztonság (nukleáris, ipari és kémiai biztonság), a környezet- és természetvédelem alapjai, korszerű módszerei, környezetvédelmi technológiák, környezeti kockázatok becslése, elemzése, kezelése és csökkentése, környezeti hatásvizsgálatok és felülvizsgálatok elmélete és gyakorlata, környezeti szociológia és pszichológia alapjai, kommunikáció a környezettel, minőségbiztosítás a környezetvédelemben, környezeti menedzsment rendszerek.
5.2. Szaktudományi ismeretek és készségek (42%): levegőtisztaság, vízminőség és talaj, zaj és rezgés elleni védelem, a hulladékgazdálkodás, a természeti értékek, a művi környezet tervezés és a környezet epidemiológia védelme. Integrált környezetvédelem.
5.3. Kiegészítő ismeretek (6%): speciális számítógépes ismeretek, angol nyelv (speciális környezetvédelmi szakkifejezések).
6. Az ismeretek ellenőrzési rendszere
Az ismeretek ellenőrzési rendszere a tantervben előírt, részben egymásra épülő, részben egymástól független gyakorlati jegyek megszerzéséből, kollokviumok és 5 szigorlat letételéből, évközi gyakorlatok és szakmai gyakorlat elvégzéséből, a szakdolgozat elkészítéséből, valamint záróvizsgából tevődik össze.
6.1. Kötelező szigorlatok
Környezetvédelmi technológiák, vízminőség és talajvédelem, a művi környezet tervezése és védelme, integrált környezetvédelem tantárgyakból.
6.2. A szakdolgozat
A szakdolgozat a szakirányú képzésnek megfelelő, a szakmai tárgyakhoz kapcsolódó tudományos dolgozat, amely a hallgató alapos ismereteit bizonyítja, témavezető vagy konzulens irányításával kidolgozható, és igazolja azt, hogy a hallgató képes az elsajátított ismeretanyag gyakorlati alkalmazására, az elvégzett munka és az eredmények szakszerű összefoglalására, saját önálló vélemény kialakítására.
6.3. A záróvizsga
A záróvizsga a környezetegészségügyi-környezetvédelmi szakfelügyelő szakirányú továbbképzés céljában megfogalmazott ismeretek, képességek és készségek komplex integrált jellegű elsajátításának ellenőrzése.
6.3.1. A záróvizsgára bocsátás feltételei
Az előírt tanulmányi követelmények teljesítése, a szakdolgozat benyújtása és elfogadása.
6.3.2. A záróvizsga részei:
- Komplex szóbeli vizsga a környezetegészségügyi környezetvédelmi ismeretekből.
- Gyakorlati vizsga.
- A szakdolgozat megvédése.
6.4. A záróvizsga eredménye
A záróvizsga eredménye a szakdolgozat, a komplex szóbeli vizsga és a gyakorlati vizsga érdemjegyeinek egyszerű számtani átlaga.