Magyarország Alaptörvényének tizenkettedik módosítása
(2023. december 12.)[1]
Az Országgyűlés mint alkotmányozó hatalom az Alaptörvény 1. cikk (2) bekezdés a) pontjában meghatározott hatáskörében eljárva az Alaptörvényt a következők szerint módosítja:
1. cikk
Az Alaptörvény R) cikk (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Magyarország alkotmányos önazonosságának és keresztény kultúrájának védelme az állam minden szervének kötelessége. Az alkotmányos önazonosság védelme érdekében sarkalatos törvénnyel létrehozott, független szerv működik."
2. cikk
Az Alaptörvény XXVI. cikke helyébe a következő rendelkezés lép:
"XXVI. cikk
(1) Az állam - a működésének hatékonysága, a közszolgáltatások színvonalának emelése, a közügyek jobb átláthatósága és az esélyegyenlőség előmozdítása érdekében - törekszik az új műszaki megoldásoknak és a tudomány eredményeinek az alkalmazására.
(2) Magyarországon - az (1) bekezdésben meghatározott célok érvényesítése érdekében - az ügyek digitális intézése elsőbbséget élvez, amelyhez az állam törvényben meghatározottak szerint mindenki számára egy egyedi digitális azonosítót biztosít. Az állam - a Kormány rendeletében meghatározott módon és körben - kezeli azokat az adatokat, amelyek az ügyek digitális intézéséhez szükségesek."
3. cikk
Az Alaptörvény XXXI. cikk (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A haza védelme nemzeti ügy. Minden magyar állampolgár köteles a haza védelmére."
4. cikk
Az Alaptörvény 45. cikke a következő (6)-(8) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A Magyar Honvédség hivatásos állományú tagjai jogállásáról a Kormány rendeletet alkot, amelyben a feladat- és hatáskörrel rendelkező miniszter részére felhatalmazást adhat a részletes szabályok megállapítására.
(7) A Magyar Honvédség hivatásos állományú tagjainak a jogállásukkal összefüggő alapvető jogaira és kötelezettségeire vonatkozó szabályok a (6) bekezdés szerinti kormányrendeletben is megállapíthatóak.
(8) A Magyar Honvédség hivatásos állományú tagja jogállásával összefüggésben szakszervezet nem alakulhat és tevékenykedhet. A Magyar Honvédség hivatásos állományú tagja jogállásával összefüggésben működő más érdek-képviseleti szervezet a Kormány rendeletében meghatározott sajátos szabályok szerint alakulhat és tevékenykedhet."
5. cikk
Az Alaptörvény "ZÁRÓ ÉS VEGYES RENDELKEZÉSEK" része a következő 29. ponttal egészül ki:
"29. Az Alaptörvény tizenkettedik módosításával megállapított XXIII. cikk (3) bekezdését 2024. március 1-jétől kell alkalmazni. 2024. január 1-jétől 2024. február 29-éig a XXIII. cikk (3) bekezdésének a 2023. december 31-én hatályos szövegét kell alkalmazni."
6. cikk
Az Alaptörvény XXIII. cikk (3) bekezdésében a "menekültként, bevándoroltként vagy letelepedettként elismert" szövegrész helyébe a "menekültként elismert vagy huzamos tartózkodási jogosultsággal rendelkező" szöveg lép.
7. cikk
(1) Az Alaptörvény e módosítása - a (2)-(4) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) Az 5. cikk és a 6. cikk 2024. január 1-jén lép hatályba.
(3) A 3. cikk 2024. április 1-jén lép hatályba.
(4) A 2. cikk és a 4. cikk 2024. július 1-jén lép hatályba.
(5) Az Alaptörvény e módosítását az Országgyűlés az Alaptörvény 1. cikk (2) bekezdés a) pontja és S) cikk (2) bekezdése alapján fogadja el.
(6) Az Alaptörvény egységes szerkezetű szövegét az Alaptörvény e módosításának hatálybalépését követően haladéktalanul közzé kell tenni a hivatalos lapban.
Novák Katalin s. k.,
köztársasági elnök
Dr. Latorcai János s. k.,
az Országgyűlés alelnöke
Lábjegyzetek:
[1] Magyarország Alaptörvényének tizenkettedik módosítását az Országgyűlés a 2023. december 12-i ülésnapján fogadta el.