Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

155/2023. (XII. 27.) AM rendelet

a méhállományok védelméről és a mézelő méhek egyes betegségeinek megelőzéséről és leküzdéséről szóló 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet deregulációs szempontú módosításáról

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 76. § (2) bekezdés 17. és 20. pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 54. § 3. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § A méhállományok védelméről és a mézelő méhek egyes betegségeinek megelőzéséről és leküzdéséről szóló 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet [a továbbiakban: 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet] 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. § (1) Az újonnan kezdett méhészkedést (méhtartást) a tevékenység megkezdésétől számított nyolc napon belül kell bejelenteni a méhek tartási helye szerint illetékes települési önkormányzat, fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzőjénél, aki a méhészt nyilvántartásba veszi. Ha a méhek állandó tartási helye nem a méhész lakóhelyével összefüggő területen (udvarban, kertben stb.) van, a méhész köteles a méhek tartási helyén egy legalább 40x30 cm nagyságú táblán a nevét, a méhészet tenyészetkódját és a telefonszámát jól látható módon feltüntetni.

(2) Ha a méhész a méhészkedést (méhtartást) nem kívánja folytatni, úgy azt legkésőbb nyolc napon belül bejelenti a méhek tartási helye szerint illetékes települési önkormányzat, fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzőjénél, aki a méhészt a nyilvántartásból törli."

2. § A 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet 7. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A méhcsaládokat évente, július 15. és október 15. között - a vándoroltatási vizsgálattól függetlenül - a méhbetegségek felderítése céljából monitoring vizsgálatnak kell alávetni. A vizsgálat megszervezése a járási hivatal, elvégzése pedig a hatósági állatorvos és a méhegészségügyi felelős feladata, akik a vizsgálatról és annak eredményéről az 1. számú mellékletnek megfelelő összesítő kimutatást készítenek. A járási hivatal az 1. számú mellékletnek megfelelő összesítő kimutatás eredeti példányát a vizsgálat befejezését követő tíz munkanapon belül megküldi a vármegyei kormányhivatalnak. A vármegyei kormányhivatal az összesítő kimutatáson szereplő adatokat a beérkezéstől számított kilencven napon belül összeveti a Tenyészet Információs Rendszerben szereplő, a méhcsaládok számára vonatkozó adattal, és eltérés esetén módosítja azt."

3. § A 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet 8. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A méheket - beleértve az anyát és a fiasítást is - állandó tartási helyükről átköltözés, vándoroltatás vagy elidegenítés esetén hét napnál nem régebbi, a 2. számú melléklet alapján kiállított egészségügyi igazolással szabad kivinni. Az igazolás a kiállítástól számított hét napig, méhek folyamatos vándoroltatása esetén annak egész időtartamára érvényes. Az igazolást - ha jogszabály másképpen nem rendelkezik - az illetékes méhegészségügyi felelős állítja ki.

(2) Az egészségügyi igazolás kizárólag kedvező eredményű vizsgálat esetén állítható ki. A vizsgálatot a méhegészségügyi felelős folytatja le. A vizsgálat elvégzéséért díjat kell fizetni."

4. § A 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet 9. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A méhek kiszállítását a kiszállítást megelőző, beszállítását annak megtörténtét követő hetvenkettő órán belül be kell jelenteni a települési önkormányzat, fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzőjének. Beszállítás esetén a bejelentést a 3. számú melléklet alapján kiállított nyomtatvány ajánlott levélként vagy elektronikus úton történő megküldésével, vagy személyes eljuttatásával kell teljesíteni. A nyomtatvány igazoló szelvényét a települési önkormányzat, fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzője - a bejelentés módjától függően - a méhésznek elektronikus vagy postai úton megküldi vagy átadja. Kiszállítás esetén a bejelentést a 4. számú melléklet alapján kiállított nyomtatványon kell teljesíteni személyesen, vagy annak ajánlott levélként vagy elektronikus úton történő megküldésével."

5. § A 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet 17. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A méhbetegség megállapítását követően - a helyi zárlat alá vont fertőzött méhészet körül legalább öt km-es sugarú kör által határolt területre - a járási hivatal községi zárlatot rendel el. A helyi zárlat alá volt fertőzött méhészet WGS'84 formátumú GPS koordinátáit és a helyi zárlat elrendeléséről szóló határozatot a járási hivatal megküldi a NÉBIH-nek, amely a zárlat alatt álló területről a honlapján elérhető nyilvántartást vezet, amelyet a honlapján térképes formában közzétesz."

6. § A 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet 20. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A községi zárlatot akkor kell feloldani, ha a zárlat alatt álló területen már egy hely sem áll a betegség miatt helyi zárlat alatt. A községi zárlat feloldásáról szóló határozatot a járási hivatal megküldi a NÉBIH-nek."

7. § A 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet 30. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Enyhébb költésrothadással fertőzött az a méhészet, amelyben legalább egy beteg méhcsalád található, vagy legalább egy beteg családot tartottak, és az utolsó beteg család felszámolását követően a tizenöt napos megfigyelési idő kedvezően még nem telt le."

8. § A 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet 31. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"31. § (1) A betegség megállapítását követően a helyi zárlat alatt álló méhészet valamennyi beteg méhcsaládját a járási főállatorvos leölésre vonatkozó határozata alapján - állami kártalanítás mellett - le kell ölni.

(2) A betegség felszámolása érdekében végzett leöletés során a 23. §-ban foglaltak alapján kell eljárni."

9. § A 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet 32. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A helyi zárlat alatt álló helyen a beteg vagy a fertőzöttségre gyanús méhcsaládoktól származó mézet, lépet és viaszt a betegség megszűnte után - a járási hivatal engedélyével - a vármegyei kormányhivatal által ellenőrzött felhasználónak lehet átadni, aki az elszállított terméket csak ipari célra használhatja fel."

10. § A 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet 1. számú melléklete helyébe az 1. melléklet lép.

11. § A 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet

a) 8. § (4) bekezdésében az "állatorvosi igazolást" szövegrész helyébe az "egészségügyi igazolást" szöveg,

b) 9. § (4) bekezdésében az "állatorvosi igazolás" szövegrész helyébe az "állatorvosi vagy egészségügyi igazolás" szöveg,

c) 25. § (2) bekezdésében a "kiirtott" szövegrész helyébe a "leölt" szöveg,

d) 26. § (2) bekezdésében, 32. § (4) bekezdésében, 6. számú melléklet 3.3.3. pontjában a "112" szövegrész helyébe a "120" szöveg,

e) 34. § (1) bekezdésében a "gyógyulásától" szövegrész helyébe a "leölésétől" szöveg,

f) 2. számú mellékletében az "állatorvosi igazolás" szövegrészek helyébe az "igazolás" szöveg, a "hatósági állatorvos" szövegrész helyébe a "méhegészségügyi felelős" szöveg,

g) 3. és 4. számú mellékletében az "állatorvosi igazolás" szövegrész helyébe az "egészségügyi igazolás" szöveg

lép.

12. § Hatályát veszti a 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet

a) 14. § (1) bekezdése,

b) 32. § (5) bekezdése,

c) 33. § (1) bekezdésében a "gyógykezelés elvégzése után" szövegrész,

d) 33. § (2) bekezdésében az "a gyógykezelés megtörtént," szövegrész, valamint

e) 5. számú melléklete.

13. § Ez a rendelet 2024. január 1-jén lép hatályba.

Dr. Nagy István s. k.,

agrárminiszter

1. melléklet a 155/2023. (XII. 27.) AM rendelethez

"1. számú melléklet a 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelethez

ÖSSZESÍTŐ MÉHEGÉSZSÉGÜGYI VIZSGÁLATOKRÓL
SorszámA méhészMéhek
állandó
tartási
helyének
címe
TenyészetkódTartási hely
azonosító
A vizsgálat
időpontja
Méhcsaládok
száma
A betegségre gyanús családok
száma
Megjegyzés
(megszűnt
méhészet esetén
a tartás végének
időpontja)
Méhész (tulajdonos) aláírása
nevelakcímeNyúlós költés
rothadás
Egyéb
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Össz.:
Igazolom, hogy a községben (városban) tartott, a jegyzőnél bejelentett valamennyi méhészet minden méhcsaládjának vizsgálata megtörtént.
………………………………
hatósági állatorvos
………………………………
méhegészségügyi felelős
Megjegyzés: A méhegészségügyi felelős saját méhállományának vizsgálati eredményét egy másik méhegészségügyi felelősnek kell igazolnia."

"

Tartalomjegyzék