Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2017.5.150 A nem vagyoni károk tekintetében a biztosítóval kötött, a további igényérvényesítést kizáró egyezség miatt a károsult állapotrosszabbodás esetén sem jogosult újabb nem vagyoni kártérítésre [1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 207. § (1) és (4) bek., 324. § (1) bek., 325. § (1) bek., 326. § (2) bek., 327. § (2) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes az Ausztriában, 1999. január 24-én történt közúti baleset következtében súlyos sérüléseket, többek között koponyasérülést, agysérülést és szemsérülést szenvedett el. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás alapján a felperes szülei által bejelentett kártérítési igényt az alperes rendezte, és a 2000. május 26-án kötött egyezségben vállalta, hogy a korábban nem vagyoni kár címén már megfizetett 1 000 000 forint előlegen túl további 3 000 000 forint összegű kártérítést és annak késedelmi kamatait fizeti meg. A felperes az egyezségben - annak a törvényes képviselője általi aláírásával - kijelentette, hogy az alperes által megfizetett összeget a balesetből eredő nem vagyoni kára teljes és végleges kielégítéséül elfogadja, további igényt sem az alperessel, sem a kárt okozó személlyel szemben nem érvényesít.

[2] A 2005. május 18-ai neurológiai vizsgálat megállapítása szerint a felperes két hónappal és két nappal korábbi rosszulléte minden bizonnyal generalizált convulsiv roham volt, és a felperesnél poszttraumás epilepsziát véleményeztek. A felperes ezután folyamatos gyógyszeres kezelés és orvosi ellenőrzés alatt állt. 2011. május 17-én azzal kereste fel kezelőorvosát, hogy az előző éjjel minden bizonnyal ismét generalizált convulsiv rohama volt, a későbbiekben azonban újabb roham nem jelentkezett. A felperes 2011. augusztus 28-án 4 000 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére szólította fel - eredménytelenül - az alperest, majd 2012. május 11-én pert indított ellene.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[3] A felperes keresetében 4 000 000 forint nem vagyoni kártérítés és annak 2005. május 16-tól számított törvényes mértékű késedelmi kamatának megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Előadta, hogy az alperessel kötött egyezség azoknak a károknak a megtérítésére vonatkozott, amelyeket az egyezségkötésig elszenvedett, a perben érvényesített követelése viszont önálló kártérítési igény, amelyet az állapotrosszabbodása, az epilepszia betegség alapoz meg. Minthogy csak 2011-ben vált egyértelművé, hogy a fenti betegségben szenved, a követelése nem évült el.

[4] Az alperes érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Hivatkozása szerint a felperes az egyezség megkötésével joglemondó nyilatkozatot tett a nem vagyoni kárigénye vonatkozásában, s így újabb követelést már nem érvényesíthet. Az alperes emellett elévülési kifogást terjesztett elő.

Az első- és másodfokú ítélet

[5] Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította. A határozat indokolása szerint a 2000. május 26-án kötött egyezség a nem vagyoni kárigények tekintetében joglemondást tartalmaz. A felek között ugyanis nem volt vitatott, hogy a felperesnél kialakult betegség a baleset következménye, és a felperes a perben is a balesetből eredő kára kapcsán érvényesített nem vagyoni kárigényt. Az elsőfokú bíróság a joglemondó nyilatkozat értelmezésekor figyelemmel volt a Magyar Köztársaság Polgári Törvénykönyvéről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: régi Ptk.) 207. § (1) bekezdésében foglaltakra. A rendelkezésre álló peradatok, s köztük a felperes szüleinek tanúvallomásai alapján megállapította azt is, hogy az egyezség megkötését megelőzően felmerült a felperesnél az epilepszia lehetősége, azzal potenciálisan számolni lehetett, és azt igyekeztek kizárni. A felperes törvényes képviselője tehát abban a téves feltevésben kötötte a megállapodást, hogy a felperesnél a baleset következményeként epilepszia nem következik be. Az elsőfokú bíróság osztotta továbbá az alperesnek azt az álláspontját, hogy a joglemondó nyilatkozat érvényessége az egyezség megtámadása nélkül nem kérdőjelezhető meg, a felperes ugyanakkor a megállapodást megtámadni nem kívánta. A felperesnek azt a hivatkozását, hogy az egyezség a régi Ptk. 13/A. §-ának (1) bekezdésébe ütköző volta miatt semmis, azért találta tévesnek, mert az adott esetben nem ellenérték nélküli joglemondás történt. Az elsőfokú bíróság az elévülési kifogás alapossága miatt sem tartotta teljesíthetőnek a keresetet. E körben utalt a felperesnek arra az álláspontjára, hogy mivel a kárt bűncselekménnyel okozták, ezért - a régi Ptk. 360. §-ának (4) bekezdése szerint - az elévülés is annak büntethetőségéhez igazodik, s így a követelés nem évült el; ezt azonban azért nem osztotta, mert az elkövető büntetőjogi felelősségéről az osztrák jog alapján határoztak, és a felperes erre vonatkozó bizonyítékot nem szolgáltatott, ennek hiányában pedig az általános elévülési határidőt kellett figyelembe venni. Az elsőfokú bíróság kifejtette továbbá azt, hogy a hivatkozott személyiségi jogi sérelem, az életvitel elnehezülése, a mentális teljesítőképesség csökkenése 2005-ben jelentkezett, a kárigény elévülése ekkor kezdődött, és mivel az elévülés ehhez képest 2010-ben bekövetkezett, ezért a 2011-ben történt igényérvényesítés elkésett.

[6] A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 4 000 000 forint kártérítést, míg ezt meghaladóan a keresetet elutasította. A joglemondás kapcsán lényegesnek tekintett peradatokat a következők szerint értékelte. Figyelembe vette azt, az egyezségkötés előtt az alperes részére adott orvos szakértői vélemény ugyan valóban rögzítette, hogy a következményes, EEG által leírt epilepszia esetleges súlyosbodása nem ítélhető meg, de ez a szakvélemény az egyezségi ajánlat elfogadásakor - az alperes kárügyintézésnél eljárt alkalmazottjának és a felperes édesanyjának tanúvallomásai szerint - a felperes törvényes képviselője előtt nem volt ismert. A felperes törvényes képviselőjének az alperes egyezségi ajánlatát elfogadó nyilatkozatának tényalapját tehát csak azok az általa ismert adatok, a gyermek által már megélt, illetve konkrétan várható traumák adhatták és adták, amelyekről tudomással bírt. E körben tekinthető csak véglegesen lezártnak, kielégítettnek, további igényt nem támasztónak a nyilatkozat, s emiatt az nem minősül joglemondásnak. A másodfokú bíróság az elévülés kérdésében sem értett egyet az elsőfokú bíróság álláspontjával. A felperes számára ugyanis az epilepszia betegség, annak maradandó, gyógyíthatatlan volta, a betegség valós természete csak 2011 májusában, a második rohamot követően vált nyilvánvalóvá, és addig az igényérvényesítés elévülése mindenképpen nyugodott. Az emiatt jogalapjában megalapozott kereset összegszerűségével kapcsolatban a másodfokú bíróság utalt arra, hogy a felperes által követelt 4 000 000 forint - kamatok nélkül is - a jelenlegi életviszonyok figyelembevételével megfelelő és elegendő kompenzációt nyújt az elszenvedett nem vagyoni hátrányok kiegyenlítésére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!