Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2018.7.194 A teljes hatályú apai elismerő nyilatkozaton alapuló apasági vélelem a jogi feltételek hiányára, illetve akarathibára hivatkozással megdönthető. Az apai elismerő nyilatkozatot tevő személy ilyen tartalmú hivatkozását akkor is vizsgálni kell, ha a vér szerinti apasága DNS-vizsgálattal gyakorlatilag bizonyított [2013. évi V. tv. (Ptk.) 4:107. § (2) bek. a)-b) pont].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes és a II. rendű alperes 2007. nyár végén ismerkedtek meg az Egyesült Királyságban. A II. rendű alperes 2007 októberében visszatért Magyarországra. A felperes 2010 nyaráig Romániában végezte egyetemi tanulmányait. A felperes diplomájának átvétele után mindketten Londonba költöztek.

[2] A 2011. október 25-én kiállított jegyzőkönyvbe foglalt írásbeli nyilatkozatban foglaltak szerint a felperes a II. rendű alperestől várhatóan 2011. november 11-én születendő gyermeket - az I. rendű alperest - teljes hatályú apai elismerő nyilatkozattal a magáénak ismerte el. A jegyzőkönyv rögzíti, hogy a fogamzás vélelmezett időpontja: 2011. február 4. után, amelyet az egészségügyi intézmény orvosa által 2011. április 5. napján kiállított szakorvosi bizonyítvány igazolt. A jegyzőkönyv tartalmazza a II. rendű alperes hozzájáruló nyilatkozatát, továbbá a gyermek családi nevére vonatkozó nyilatkozatokat. A jegyzőkönyvet az anyakönyvvezető, a felperes és a II. rendű alperes, továbbá az eljárásban közreműködő tolmács aláírta.

[3] Az I. rendű alperes 2011. november 11-én született, fogamzási ideje 2011. január 16. és 2011. május 14. napja között volt.

[4] A bíróság jogerős ítélettel kötelezte a felperest a kiskorú I. rendű alperes javára tartásdíj megfizetésére és elrendelte a tartásdíj határon átnyúló végrehajtását.

[5] A perben kirendelt szakértő az elvégzett DNS-vizsgálat alapján megállapította, hogy az I. rendű alperes tekintetében a felperes apasága nem kizárt, apaságának valószínűsége 99,9999%, gyakorlatilag bizonyított.

A kereseti kérelem és az alperesek védekezése

[6] A felperes keresetében az apaság vélelmét a 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 4:107. § (1) bekezdésére hivatkozással megtámadta. Kérte, hogy a bíróság állapítsa meg: a kiskorú I. rendű alperesnek nem ő a biológiai apja, és rendelkezzen az apai státusz anyakönyvi bejegyzésének törléséről.

[7] Keresete ténybeli alapjaként előadta, hogy a kiskorú I. rendű alperes nem tőle származik, a II. rendű alperessel 2010 decemberében volt az utolsó nemi kapcsolata. A végrehajtási eljárás megindítása után, az erről szóló értesítéshez csatolt, a 2012. január 11. napján kiállított születési anyakönyvi kivonatból szerzett tudomást a gyermek születési anyakönyvi kivonata szerinti apakénti bejegyzéséről és a tartásdíjra kötelezéséről. A magyar anyakönyvi hatóságoktól beszerezte a II. rendű alperes születési anyakönyvezésének alapjául szolgáló 2011. október 25-i keltezésű apasági elismerő nyilatkozatot. A keltezés időpontjában az Egyesült Királyságban a munkahelyén dolgozott, ezért 2011. október 25-én nem írhatta alá a nyilatkozatot. Ha ez azonos azzal a magyar nyelvű okirattal, amelyet a II. rendű alperes hozzátartozói 2011 decemberében aláírattak vele, akkor az elismerő nyilatkozatot tévedés, megtévesztés hatására írta alá a II. rendű alperes nagyszülei és nagybátyja házában. Nem tájékoztatták arról, hogy az okirat aláírásával az I. rendű alperest a magáénak ismerné el. A magyarul megszövegezett okirat tartalmáról azt a félrevezető tájékoztatást kapta, hogy az a gyermek gondozásának elősegítését szolgálja és jogi képviselete, továbbá a tolmács közreműködése nem volt biztosított.

[8] A felperes az indítványára beszerzett DNS-vizsgálat alapján készült szakvélemény tartalmát nem vitatta, a kereset teljesítését a Ptk. 4:107. § (2) bekezdés b) pontja alapján kérte arra hivatkozással, hogy az apai elismerő nyilatkozat megtételekor tévedésben volt, megtévesztették, a csatolt bankszámlakivonatokkal igazoltan ebben az időszakban nem tartózkodott Magyarországon.

[9] Az I. rendű alperes ügygondnoka és a II. rendű alperes érdemi védekezése a kereset elutasítására irányult. Állították, hogy a kiskorú I. rendű alperes vélelmezett fogamzási idejében a II. rendű alperesnek kizárólag a felperessel volt nemi kapcsolata. A DNS-vizsgálat alapján készült szakvélemény szerint a felperes apasága az I. rendű alperes tekintetében gyakorlatilag bizonyított.

Az első- és másodfokú ítélet

[10] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Döntését a Ptk. 4:107. § (1) bekezdésére alapította és azzal indokolta, hogy a II. rendű alperesnek - előadása szerint - az I. rendű alperes vélelmezett fogamzási ideje alatt a felperessel nemi kapcsolata volt. Állítását alátámasztotta a DNS-vizsgálat alapján készült szakvélemény, amely az I. rendű alperes tekintetében a felperes apaságát egyértelműen megállapította. Az elsőfokú bíróság ezért nem vizsgálta a 2011. október 25-i apai elismerő nyilatkozat megtételének a jogvita elbírálása szempontjából nem jelentős körülményeit.

[11] A felperes fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a per fő tárgya tekintetében helybenhagyta. Ítélete indokolásában hangsúlyozta, hogy a Ptk. 4:107. § (2) bekezdés b) pontja értelmében a teljes hatályú apai elismerő nyilatkozaton alapuló apasági vélelem azon az alapon is megtámadható, hogy az apai elismerő nyilatkozatot tévedés, megtévesztés vagy jogellenes fenyegetés hatása alatt tették meg. Ugyanakkor a perbeli esetben nem hagyható figyelmen kívül, hogy a felperes indítványára elrendelt szakértői bizonyítás eredményeként, az elvégzett DNS-vizsgálat alapján kétséget kizáróan bebizonyosodott a kiskorú I. rendű alperesnek a felperestől való származása. Ilyen körülmények mellett a jogvita elbírálása szempontjából szükségtelen volt a további bizonyítás lefolytatása.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[12] A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben azt kérte, hogy a Kúria a jogerős ítéletet az elsőfokú ítéletre is kiterjedően helyezze hatályon kívül és az elsőfokú bíróságot utasítsa új eljárás lefolytatására és új határozat meghozatalára. Megsértett jogszabályhelyként a Ptk. 4:117. § (2) bekezdés a) és b) pontját, továbbá az 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: régi Pp.) 3. § (2) bekezdését jelölte meg.

[13] Az I. rendű alperes ügygondnoka felülvizsgálati ellenkérelmében az álláspontja szerint érdemben helyes jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

[14] A II. rendű alperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A Kúria döntése és jogi indokai

[15] A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint megalapozott.

[16] A régi Pp. 3. § (2) bekezdése alapján a bíróság - törvény eltérő rendelkezése hiányában - a felek által előterjesztett kérelmekhez és jognyilatkozatokhoz kötve van, de ezeket a (2) bekezdés szerint nem alakszerű megjelölésük, hanem tartalmuk szerint köteles figyelembe venni. A kereset tartalmának megítélésénél a bíróságnak a fél által előadott és relevánsnak minősített tényekből kell kiindulnia, a kereset tárgya ugyanis nem azonos az abban megjelölt jogcímmel. A bíróság nem a fél által megjelölt konkrét jogcímhez, hanem a fél által érvényesíteni kívánt joghoz van kötve, amit a jogszabályoknak megfelelően minősíthet az előadott tények és a perben feltárt adatok alapján. A régi Pp. 213. § (1) bekezdése értelmében az ítéletben foglalt döntésnek ki kell terjednie a perben érvényesített valamennyi kereseti kérelemre. Az ítélet teljességének követelménye érvényesül akkor is, ha a felperes többféle alapon terjesztett elő keresetet, ezért a bíróságnak a keresetet valamennyi jogalap szempontjából kell vizsgálnia és érdemben eldöntenie.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!