Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2000.237 A választottbíráskodásról szóló törvény nem rendelkezik arról, hogy a bíróság a választottbírósági ítélet végrehajtását milyen körülmények megvalósulása estén függesztheti fel, csupán a választottbírósági ítélet végrehajtása felfüggesztésének lehetőségét mondja ki. A választottbírósági ítélet végrehajtásának felfüggesztése iránti kérelem elbírálásánál ezért a bírósági végrehajtásra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni [1994. évi LXXI. tv. 56.§ (1) bek., 58. §, 1994. évi LIII. tv. 48. §].

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Választottbíróság 1999. május 27-én kelt ítéletében kötelezte a jelen per felperesét, hogy 15 nap alatt fizessen meg a jelen per alperesének 3 766 482 Ft-ot, s ennek 1997. november 15-től a kifizetés napjáig járó évi 20%-os kamatát, továbbá 57 548 929 Ft-ot és annak 1999. május 27-től számított évi 20%-os kamatát. A jelen per alperesének ezt meghaladó keresetét elutasította.

Az elsőfokú bíróság a választottbírósági ítélet érvénytelenségének megállapítása iránt indított perben, 1999. július 8-án kelt végzésében, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Választottbíróság ítéletének végrehajtását felfüggesztette. Végzésének indokolásában tényként állapította meg, hogy a felperes a támadott választottbírósági ítélet érvénytelenségének megállapítását az 1994. évi LXXI. törvény 55. §-a (2) bekezdésének b) és 55. §-a (1) bekezdésének d) pontja alapján kérte. Egyben kérte a választottbírósági ítélet végrehajtásának ideiglenes intézkedéssel történő felfüggesztését. Az elsőfokú bíróság az 1994. évi LXXI. törvény 56. §-ának (1) bekezdéseire hivatkozva a megtámadott ítélet végrehajtását felfüggesztette.

Az elsőfokú végzéssel szemben az alperes terjesztett elő fellebbezést, melyben annak megváltoztatását és az ítélet végrehajtása felfüggesztésének mellőzését kérte. Előadta, hogy a választottbíróság ítéletében a felperest marasztalta. A megindult végrehajtási eljárásban az alperes megkezdte az ítéletben megállapított tőke, annak kamatai valamint a perköltségek beszedését akként, hogy a felperesnek a D. Banknál vezetett számlájára inkasszót nyújtott be. Majd - tekintettel arra, hogy a felperes időközben másik bankot bízott meg pénzügyei bonyolításával - a C. Rt.-hez is benyújtotta az inkasszót. Fellebbezésében hivatkozott a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 48. §-ának b) pontjára azzal, hogy eszerint a végrehajtást foganatosító bíróság az adós kérelmére - szükség esetén a felek meghallgatása után - kivételesen felfüggesztheti a végrehajtást, ha ezt az ügy körülményei nyomatékosan indokolják. Az alperes álláspontja szerint a hivatkozott törvényi feltételek jelen esetben nem állnak fenn. Ezért a végrehajtási eljárás felfüggesztése indokolatlan.

A felperes a fellebbezésre tett észrevételében az elsőfokú végzés helybenhagyását kérte. Előadta, hogy a felperes az érvényteleníteni kívánt ítélet végrehajtásának felfüggesztését közvetlenül fenyegető kár elhárítása, illetve a felperes különös méltánylást érdemlő jogvédelme érdekében kérte, tekintettel arra, hogy az intézkedéssel okozott hátrány nem haladja meg az intézkedéssel elérhető előnyöket. Hivatkozott arra, hogy a felperesnél - egy nagy külföldi cég magyarországi leányvállalatánál - a választottbírósági ítélet olyan pénzügyi helyzetet teremtett, amely az ítélet végrehajtását megakadályozza.

A fellebbezés az alábbiak szerint alapos.

A választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (Vbtv.) 56. §-ának (1) bekezdése szerint a bíróság a válasz-tottbírósági ítélet végrehajtását felfüggesztheti. A hivatkozott jogszabályhely a választottbírósági ítélet végrehajtása felfüggesztésénél irányadó szempontokat, a megkívánt feltételeket nem határozza meg. A Vbtv. 58. §-a akként rendelkezik, hogy a választottbírósági ítélet hatálya ugyanaz, mint a jogerős bírósági ítéleté, annak végrehajtására a bírósági végrehajtásról szóló jogszabályok az irányadók. Ezért - a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság megítélése szerint a válasz-tottbírósági ítélet végrehajtásának felfüggesztése iránti kérelem elbírálásánál a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. tv. (Vht.) végrehajtás felfüggesztésére vonatkozó rendelkezéseit is figyelembe kell venni A Vht. 48. §-ának b) pontja akként rendelkezik, hogy a bíróság az adós kérelmére - szükség esetén a felek meghallgatása után - kivételesen felfüggesztheti a végrehajtást, ha ezt az ügy körülményei nyomatékosan indokolják.

A Legfelsőbb Bíróság megítélése szerint jelen ügyben a felperes oldalán nem állnak fenn olyan kivételes körülmények, amelyek a választottbírósági ítélet végrehajtásának felfüggesztését nyomatékosan indokolnák. Őnmagában a nehéz pénzügyi helyzete nem minősül ilyen kivételes méltánylást érdemlő körülménynek. Ugyanez a körülmény - a nehéz pénzügyí helyzet - az alperesnél is fennáll elsősorban amiatt, mert a jogerős választottbírósági ítélet ellenére már huzamos idő óta nem jut hozzá a követeléséhez.

A fent kifej tettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság megalapozatlan végzését, a Pp. 259. §-a és a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján, fellebbezett részében megváltoztatta és a bírósági úton megtámadott válasz-tottbíróságí ítélet végrehajtásának felfüggesztését mellőzte. (Legf. Bír. Gf. VI. 32. 711/1999.sz.)