Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Pfv.21450/2011/7. számú precedensképes határozata tartozás megfizetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 196. §, 197. §, 206. §, 275. §] Bírók: Kollár Márta, Puskás Péter, Tamáné dr. Nagy Erzsébet

A határozat elvi tartalma:

A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja, ha az abban foglalt mérlegelés megfelel a jogszabályoknak és a felülvizsgálati kérelem a mérlegelést támadja. 1952. III. Tv. 206. §, 1959. IV. Tv. 196. § (1) b), 1959. IV. Tv. 197. § (2)

***********

Pfv.VI.21.450/2011/7.szám

A Kúria a Dr. Sudár Tamás Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Sudár Tamás ügyvéd által képviselt felperesnek a Dr. Csáji Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Csáji László Koppány ügyvédvalamint a Dr. Györgyi Árpád Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Györgyi Árpád ügyvéd által képviselt alperes ellen 10.000.000 forint megfizetése iránt a Fővárosi Bíróságnál 29.P.21.284/2008. szám alatt folyamatban volt és másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla 4.Pf.20.059/2011/4. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen az alperes részéről előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 200.000 (Kettőszázezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg az államnak külön felhívásra 511.200 (Ötszáztizenegyezer-kettőszáz) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

I n d o k o l á s :

A perben nem álló F. O., S. Á. és a felperes 2004. június 18. napján kölcsönszerződést kötöttek, amelyben a hitelező 20.000.000 forint kölcsönt nyújtott a felperesnek és S. Á.-nak 120 nap visszafizetési határidő mellett kamatmentesen. A szerződés 3. pontjában rögzítették, hogy a kölcsön visszafizetésének teljesítése úgy is történhet, hogy a felperes és S. Á. vagy az általuk megjelölt más személyek 20.000.000 forint alaptőkéjű zártkörű részvénytársaságot alapítanak, mint projektcéget, amelynek célja a B., B. út 70. szám alatti ingatlan megszerzése és arra lakóház építése.

A projektcég megalapítására sor került, azt a cégbíróság 2004. július 1. napján bejegyezte a cégjegyzékbe 20.000.000 forint összegű alaptőkével. A periratoknál szereplő befizetési bizonylat értelmében a 20.000.0000 forint alaptőkét a felperes és az alperes egyenlő arányban biztosították. Az alperes ennek alapján a részvények 50 %-át a cégben megszerezte.

2004. június 28-án az alperes egy átvételi elismervény megnevezési okiratban kijelentette, hogy a felperestől 10.000.000 forintot átvett és amennyiben a fentebb ismertetett kölcsönszerződés 3. pontjában foglaltak nem teljesülnek, vállalja ezen összeg visszafizetését a felperes részére.

A projekt finanszírozásában nehézségek merültek fel, ezért a kölcsönszerződést megkötő felek 2005. január 31-én a kölcsönszerződést megszüntették. A hitelező ezen okiratban elismerte, hogy részére a 20.000.000 forint visszafizetésre került. A megszüntető szerződés tartalmazza, hogy a korábbi szerződés 3. pontjában foglaltak nem teljesültek, ezért került sor a szerződés megszüntetésére. Az okiratot tanúként az alperes is aláírta.

Az ugyancsak 2005. január 31-én létrejött "átvételi elismervény" megjelölésű okiratban a felperes kijelentette, hogy a 2004. június 28. napján átadott 10.000.000 forintot az alperes maraadéktalanul visszafizette, vele szemben követelése nem áll fenn.

A felperes a 2005. augusztus 25. napján kelt okiratban kijelentette, hogy üzleti jutalék címén 2.000.000 forintot köteles az alperesnek megfizetni 2005. szeptember 1. napjáig.

A felperes fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest 10.000.000 forint, valamint ezen összeg után 2005. január 31. napjától a kifizetés napjáig járó kamat megfizetésére. Keresetét az alperes ellentmondása folytán perré alakuló eljárásban is fenntartotta azzal, hogy azt a Ptk. 523. § (1) bekezdésére, 242. § (1) bekezdésére és 301. § (1) bekezdésére alapította. Előadta, hogy a kölcsönként általa átvett 20.000.000 forintot a projektcég alapítására fordította, ebben azonban az alperes is 1/2 részben tulajdonjogot szerzett. Az alperes arra az esetre, ha a projektcég a feladatát nem tudná betölteni vállalta, hogy a cégalapításhoz a javára felhasznált 10.000.000 forintot a felperes részére megtéríti. A felperes előadta, hogy a cégben az alperessel együttes cégjegyzési joga volt, így mind a befizetéskor, mint pedig az alaptőke összegének 2004. június 28-án történő felvételekor együttesen jártak el. A pénz felvételekor átadott az alperesnek 10.000.000 forintot, amelyre tekintettel állította ki az alperes a sajátkezűleg írt és aláírt átvételi elismervény elnevezésű okiratot 2004. június 28-án.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy az átvételi elismervény hamisított okirat, ilyen okiratot az alperes sohasem írt alá, azonban írásszakértő kirendelését nem kérte, a későbbiekben pedig elfogadta, hogy az okirat valódi. Ezzel szemben hivatkozott arra, hogy az alperes kezeihez sohasem került a 10.000.000 forint. A felek között nem kölcsönszerződés jött létre, hanem az a cég alapítói vagyonának rendelkezésre bocsátását jelentette. Az okirat csak biztosítékul szolgált a felperes részére. A per későbbi szakaszában, 2009-ben az alperes előadta, hogy egy régi táskájában megtalálta azt az okiratot, amely szerint ezt az összeget 2005. január 31. napján a felperes részére már visszafizette. Az okiratot az alperes saját kezűleg készítette, azon azonban a felperes aláírása, lakcímének és személyi igazolvány számának sajátkezű feltüntetése szerepel. Az okiratot két tanú is aláírta. Erre tekintettel a felperesnek nem tartozik.

Az alperes leszállított viszontkeresetében kérte, hogy a bíróság kötelezze a felperest 2.000.000 forint és ennek 2005. augusztus 25. napjától a kifizetés napjáig terjedő időre szóló törvényes kamata megfizetésére. Előadta, hogy üzleti jutalékként jár ez az összeg a felperestől a részére, amelynek megfizetésére a felperes írásban kötelezettséget vállalt. A felperes a leszállított viszontkeresetet elismerte.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította, ugyanakkor a viszontkereset alapján kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 2.000.000 forintot, annak 2005. szeptember 2. napjától járó törvényes kamatait, valamint a perköltséget, ezt meghaladóan a bíróság a viszontkeresetet elutasította. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a felperesnek kellett bizonyítania a perben, hogy az alperes kölcsönszerződés alapján tartozik a felperesnek a keresetben megjelölt 10.000.000 forinttal. A felperes e körben csatolta a 2007. (helyesen 2004.) június 28. napján kelt átvételi elismervény megjelölésű okiratot. Az alperes ugyanakkor csatolta a 2005. január 31-én kelt okiratot, amely ugyancsak nem tartalmazta a jogcímet, viszont egyértelműen rendelkezett arra nézve, hogy a felek között a 2004. június 28-án létrejött jogviszony ezen okirat aláírásával lezárásra került, az alperes a továbbiakban nem tartozik. Mindkét átvételi elismervény látszólag pénzmozgásra utal, de valójában a felek egyező előadása szerint pénzmozgásra sem került sor. A felek számos esetben kötöttek olyan szerződést, amelynek nem minden rendelkezése tükrözte teljesen a felek valódi ügyleti akaratát. Bár a felperes vitatta a 2005. január 31-én kelt okirat valódiságát, az okiraton lévő aláírását a magáénak ismerte el és ezt a kirendelt igazságügyi szakértő is megerősítette. Az alperes már a per korábbi szakaszában is utalt arra, hogy van olyan okirat, amely a felek viszonyát lezárta. Az elsőfokú bíróság szerint az alperesi álláspontot erősítette az a körülmény, hogy ugyanezen a napon, 2005. január 31-én került sor az ingatlanprojekttel kapcsolatos ügylet lezárására is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!