Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Kbf.26/2018/5. számú határozata jogellenes fogvatartás bűntette tárgyában. Bírók: Belovai Henriette, Szabó Éva, Török Zsolt

Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa

6.Kbf.26/2018/ 5. szám

A Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa mint másodfokú bíróság Budapesten, a 2018. június 20. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

í t é l e t e t::

A jogellenes fogvatartás bűntette és más bűncselekmény miatt ... vádlott ellen indított büntetőügyben a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa 2018. február 07. napján kihirdetett 43.Kb.27/2017/4. számú ítéletét megváltoztatja.

A vádlottal szemben kiszabott büntetést 350 (háromszázötven) napi tétel, napi tételenként 1000,- (egyezer) Ft pénzbüntetésre enyhíti.

A 350.000,- (háromszázötvenezer) Ft pénzbüntetést meg nem fizetés esetén szabadságvesztésre változtatja át. Ebben az esetben egy napi tétel helyébe egy napi szabadságvesztés lép.

Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyja.

A másodfokú eljárásban felmerült 10.880,- (Tízezer-nyolcszáznyolcvan) forint bűnügyi költséget az állam viseli.

I n d o k o l á s:

A Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa a 2018. február 7. napján kihirdetett 43.Kb.27/2017/4. számú ítéletével ... vádlottat bűnösnek mondta ki a Btk. 304. § (1) bekezdésébe ütköző és aszerint minősülő jogellenes fogvatartás bűntettében és a Btk. 343. § (1) bekezdés c) pontjába ütköző és aszerint minősülő közokirat-hamisítás bűntettében. Ezért őt halmazati büntetésül 1 év 6 hónap börtönfokozatú szabadságvesztésre ítélte. A szabadságvesztés végrehajtását 3 évi próbaidőre felfüggesztette. A szabadságvesztés végrehajtásának elrendelése esetére rendelkezett a feltételes szabadságra bocsátás időpontjáról. A vádlottat előzetes mentesítésben részesítette. A nyomozás során lefoglalt bűnjelek lefoglalását megszüntette és azokat kiadni rendelte. Kötelezte a vádlottat 456.970,- forint bűnügyi költség megfizetésére azzal, hogy a fennmaradó 2.753,- forint bűnügyi költséget az állam viseli.

Az elsőfokú tárgyaláson jelenlévő katonai ügyész az ítéletet tudomásul vette, míg a vádlott és védője a jogorvoslati nyilatkozat megtételére három nap gondolkodási időt tartott fenn, majd a törvényes határidőn belül indokolás és irány megjelölése nélküli fellebbezést terjesztett elő.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a BF.270/2018/1. számú átiratában indítványozta, hogy a Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa az elsőfokú bíróság ítéletét a Be. 371. § (1) bekezdése alapján hagyja helyben. Kifejtette, hogy az elsőfokú katonai tanács a perrendi szabályokat megtartotta, ügyfelderítési kötelezettségét teljesítette, az általa megállapított tényállás mentes a Be. 351. § (2) bekezdésében írt hiányosságoktól. Az elsőfokú katonai tanács indokolási kötelezettségének eleget tett, az megfelelő részletességgel tartalmazza, hogy miért és milyen bizonyítékokra alapozta a terhelő tényállást. Álláspontja szerint az elsőfokú katonai tanács az általa rögzített tényállásból okszerűen következtetett a vádlott bűnösségére és törvényesen minősítette az általa elkövetett cselekményeket. A büntetés kiszabási körülmények tekintetében rámutatott, hogy a büntetlen előélet a hivatásos rendőri szolgálatot teljesítő vádlott esetében enyhítő körülményként nem értékelhető, ugyanakkor a pozitív parancsnoki jellemzésre figyelemmel az előzetes mentesítésben részesítés nem kifogásolható.

A másodfokú nyilvános ülésen a vádlott védője a perbeszédében arra mutatott rá, hogy maga az első fokú bíróság is rögzítette, hogy a közokirat-hamisítás ötlete feltehetően nem a vádlottól származott. Kifejtette, hogy a nyomozás és a bírósági eljárás alátámasztotta a névtelenül tett feljelentés tartalmát, egyben megalapozza F.A. felelősségét, tekintettel arra, hogy a vádlott az ő felbujtására követte el a közokirat-hamisítás bűntettét. Érvelése szerint elmaradt annak vizsgálata, hogy a vádlott miért vállalta magára a bűncselekmény elkövetését, illetve hogy miért éppen őt "szemelték ki" 5-6 nyomozó közül a közokirat-hamisítás elkövetésére. Erre a választ is megadta azzal, hogy a vádlott 3 évet meg nem haladó szakmai gyakorlata miatt nyilvánvalóan tapasztalatlan volt. Kifejtette, hogy a rendőrségi eskü 2. és 5. pontja alapján a vádlott köteles volt feljebbvalója parancsának engedelmeskedni, illetve feljebbvalóját megvédeni, azaz a rendőrségi eskü kötelezte. A vádlott lényegében kényszer hatására tevékenykedett. Ekörben utalt az 56 BK vélemény 2/8-as pontjára is, miszerint büntetés enyhítő hatása van, ha valaki más személy ráhatására illetőleg parancsára cselekedett. A jogellenes fogvatartás bűntettével kapcsolatban kifejtette, hogy a vádlott a nyomozás során nem akart elöljárójára terhelő vallomást tenni, de maga F.A. is elképzelhetőnek tartotta a tanúkénti kihallgatásakor, hogy ő adott utasítást a vádlottnak Sz,J. előállítására. Tévesnek tartotta az elsőfokú katonai bíró mérlegelő tevékenységét, mivel álláspontja szerint kihagyta F.A. vallomását a bizonyítékok értékelésekor, miszerint vagy ő, vagy Sz.L. döntött úgy, hogy Sz.J.-t elő kell állítani. Indítványozta, hogy a másodfokú bíróság az ítélet 2. oldalának 1. pontjában rögzített tényállást egészítse ki azzal, hogy a vádlottat a közvetlen szolgálati elöljárója, F.A. utasította Sz.J. előállítására. Kifejtette, hogy a vádlottat a jogellenes fogvatartás bűntettének elkövetésében legfeljebb gondatlanság terheli. Indítványozta, hogy a másodfokú bíróság a jogellenes fogvatartás bűntettének vádja alól a Be. 6. § (3) bekezdés b) pontja alapján mentse fel, a közokirat-hamisítás bűntettének elkövetése miatt a büntetés enyhítését indítványozta.

A vádlott az utolsó szó jogán a közokirat-hamisítás bűntettének elkövetését nem vitatta, de állította, hogy a Sz.J. előállítására vonatkozó döntést nem ő hozta meg, hanem a 2015. május 19-i névtelen bejelentés érkezését követően F.A. utasította arra, hogy a házkutatást követően -annak eredményétől függetlenül- állítsa elő Sz.J.-t. Azzal érvelt, hogy akkori tudomása szerint előállítás a kihallgatás után szűnik meg, ekörben a tapasztalatlanságára utalt, mint mentő körülményre. Hivatkozott továbbá arra, hogy a szolgálati jogviszonya a jogerős felfüggesztett szabadságvesztésre ítélése esetén -az előzetes mentesítésben részesítés ellenére is- haladéktalanul megszűnne.

A vádlott és a védője által bejelentett fellebbezés folytán a Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa az elsőfokú ítéletet és az azt megelőző bírósági eljárást a Be. 348. § (1) bekezdésében foglaltak alapján teljes terjedelmében felülbírálta. A másodfokú katonai tanács a felülbírálat során megállapította, hogy az elsőfokú bíróság az eljárási szabályokat maradéktalanul betartotta, a szükséges bizonyítási eljárást körültekintően folytatta le. A releváns bizonyítékokat a bizonyítási eljárás részévé tette, saját hatáskörében további bizonyítási eszközöket szerzett be, nevezetesen az Országos Rendőr-főkapitányság Hivatal megkeresése révén rendelkezésre álltak a 2015. május 15-31-i időszakra vonatkozó Robotzsaru (NEO) rendszer naplózott adatai.

A vádlott a nyomozás és az elsőfokú bírósági eljárás során részben ténybeli beismerő vallomást tett. Érdemi védekezésének lényege szerint az eljárása jogszerű volt, mivel Sz.J.-t bűncselekményre utaló gyanú miatt állították elő, majd a bizonyítékok ismételt mérlegelése után döntöttek úgy, hogy csak tanúként hallgatják ki. Azt nem vitatta, hogy a tanú előállítása a kihallgatása végén lett megszüntetve. Ennek indokaként előadta, hogy fennállt a lehetősége, hogy Sz.J. olyan tanúvallomást tesz, amely alapján a továbbiakban őt majd gyanúsítottként lehet kihallgatni. A közokirat-hamisítás bűntettének elkövetését tagadta. Állította, hogy másodjára is foganatosította Sz.J. tanúkénti kihallgatását egy másik ügyszám alatt, a jegyzőkönyv a tanú által elmondottakat tartalmazta, a jegyzőkönyvi aláírás Sz.J.-tól származik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!