Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2004.3.97 I. A közúti veszélyeztetés bűnsegéde és a rablás társtettese a gépkocsi utasa, aki - a jármű vezetőjével szándékegységben - a mozgó gépkocsi ablakából kihajolva magához ragadja a gépkocsi mellett haladó kerékpáros járművének kormányára felakasztott kosarat [Btk. 186. § (1) bek., 20. § (2) bek., 21. § (2) bek.].

II. A gépkocsi vezetőjének a közúti járművezetéstől való eltiltása törvényes, ha a gépkocsit bűncselekmények elkövetésére használta [Btk. 58. § (1) bek. második fordulat].

A városi bíróság a 2000. augusztus 25. napján meghozott ítéletével a II. r. terheltet 2 rendbeli rablás bűntettében, mint társtettest; közlekedés biztonsága elleni bűntettben mint tettest; súlyos testi sértés bűntettében, mint társtettest és 9 rendbeli közokirattal visszaélés vétségében, mint társtettest mondta ki bűnösnek. Ezért őt - halmazati büntetésül - 3 év 6 hónapi börtönbüntetésre és 5 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

A megyei bíróság, mint másodfokú bíróság - kétirányú perorvoslat alapján eljárva - a 2000. november 22. napján kihirdetett ítéletével a városi bíróság ítéletét részben megváltoztatva az 1 rb. rablás bűntettét, társtettesként elkövetett lopás bűntettének [Btk. 316. § (1) és (2) bekezdés d) pontja és (4) bekezdés b/I. pontja], míg a közlekedés biztonsága elleni bűntettként értékelt cselekményt bűnsegédként elkövetett közúti veszélyeztetés bűntettének [Btk. 186. § (1) bekezdése] minősítette.

A II. r. terhelt főbüntetését 4 évi börtönbüntetésre súlyosította és 2 évre a közúti járművezetéstől is eltiltotta, a közügyektől eltiltást nem érintette.

A másodfokú bíróság által is helyesnek talált, az elsőfokú ítélet 1. pontja alatt rögzített tényállása szerint az I. r. és a II. r. terheltek 1999. augusztus 19-én a II. r. terhelt tulajdonában levő személygépkocsival közlekedtek úgy, hogy a gépkocsit az I. r. terhelt vezette, mellette a jobb első ülésen ült a II. r. terhelt. A nagy meleg miatt a gépkocsi ablakait leengedték.

A terheltek egy kétsávos úton haladtak, szembejövő forgalom nem volt. Ugyanebben az időben kerékpáron ott közlekedett a sértett is, aki a kerékpárjának kormányára, - annak baloldali részére - a kormányoszlop tövére akasztotta fel a gyékénykosarát. A kosarat meglátva az I. r. és a II. r. terheltek elhatározták, hogy azt a sértettől elveszik.

Miután az autó a sértett mellé ért, a sértett azt hitte, hogy el akarják ütni, mert közte és a gépkocsi között az oldaltávolság 20-30 cm volt. A járművet az I. r. terhelt a sértett kerékpárja mellé kormányozta, és olyan sebességgel vezetett amilyennel a kerékpáros haladt. Amikor egészen a sértett mellé értek, a II. r. terhelt az ülésből felemelkedve a kocsi ablakán felső testével félig kihajolt és mindkét kezével megfogta a kerékpárra akasztott kosár fülét. A sértett ezt észlelve bal kezével továbbra is a kormány bal szárát fogta, míg jobb kezével a kosarat igyekezett megtartani. Ezt észlelve az I. r. terhelt gyorsított, így húzta magával a kerékpárost, akinek a kosár füle ekkor már dörzsölte a bal csuklóját. Részben emiatt, részben a gyorsítás miatt a kosarat visszatartani nem tudta. Bal kezével a kormányt elengedte, így a II. r. terhelt a kosarat le tudta rántani onnan.

A sértett a rántástól a kerékpárjával elesett, az I. r. és a II. r. terheltek pedig a gépkocsival továbbmentek.

A sértett az eséstől különböző horzsolásos - hat napos gyógytartamú - sérüléseket szenvedett.

Kosarában - több igazolvány mellett - mobiltelefon, kb. 23 000 forint készpénz is volt. Az elvett tárgyak összesen 67 600 forint értéket képviseltek. Az osztozkodás során a pénz a II. r. terhelté, a telefon az I. r. terhelté lett.

A történtek a sértettet pszichésen annyira megviselték, hogy a neki balról elhaladó közlekedők még egy év múlva is zavarták.

Az ítélet 2. pontjában rögzített tényállás szerint az I. r. és a II. r. terheltek ugyanaznap éjjel, meglátva a gyalog közlekedő sértettet, megbeszélték, hogy az értékeit elveszik. A gépkocsit vezető I. r. terhelt a sértett elé kanyarodva megállt. Ezután az I. r. és a II. r. terheltek a sértettet - nyolc napon túl gyógyuló sérülést okozva - megütötték, megrugdosták, és a táskáját - igazolványokkal, pénzzel, mobiltelefonnal - 43 000 forint összértékben eltulajdonították.

Az ügyben hozott első- és másodfokú ítéleteknek II. r. terheltet bűnsegédként elkövetett közúti veszélyeztetés bűntettében marasztaló rendelkezése ellen anyagi jogi szabálysértésre alapítottan, e bűncselekmény vádja alóli felmentés, a főbüntetés enyhítése és a közúti járművezetéstől eltiltás mellékbüntetés mellőzése érdekében a II. r. terhelt meghatalmazott védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt.

A felülvizsgálatot kérő jogi érvelésének lényege szerint a II. r. terhelt, - mint utas - bűnsegédként sem lehet a közúti veszélyeztetés bűntettének alanya, minthogy a szóban forgó bűncselekmény szempontjából - a Btk. 191. § (2) bekezdése értelmében - nem tekinthetők közlekedési szabályoknak a gyalogosokra és az utasokra vonatkozó rendelkezések. A II. r. terhelt terhére a közlekedés biztonsága elleni bűntett megállapítása sem jöhet szóba, mert az már kétszeres értékelést jelentene, miután szándéka a dolog elvételére és nem a veszélyhelyzet létrehozására irányult. Ekként pedig a terhelt csupán egy bűncselekmény elkövetéséhez használt járművet, így a közúti járművezetéstől eltiltás kiszabása is törvénysértő.

A legfőbb ügyész arra az egységes bírói gyakorlatra utalt, mely szerint, ha az elkövető a veszélyeztetési cselekményével más szándékos bűncselekményt is megvalósít, bűnhalmazat megállapításának van helye; a lopás bűntettének pedig nem tényállási eleme a közúti veszélyeztetésként értékelt magatartás. Ez utóbbi bűntettnek az alanya kizárólag tettesi minőségben speciális, így nincs akadálya a bűncselekmény miatti felelősségre vonásnak a gépjármű utasa esetében részesi minőségben. Miután pedig a II. r. terhelt nem egy, hanem a terhére megállapított valamennyi bűncselekmény elkövetéséhez járművet használt - és használónak tekintendő az utas is - a közúti járművezetéstől eltiltás alkalmazására is anyagi jogi szabálysértés nélkül került sor. Mindezekre figyelemmel a megtámadott határozatoknak a hatályukban történő fenntartását indítványozta.

A nyilvános ülésen az ügyész kitért arra is, hogy a II. r. terhelt a kosár elvételével helyesen nem a lopás bűntettét, hanem rablást valósított meg, így a másodfokú bíróság erre vonatkozó indokolása téves.

A védő a felülvizsgálati indítványban foglaltaknak megfelelő tartalommal szólalt fel.

A felülvizsgálati indítvány 2003. január 13. napján, tehát még az 1998. évi XIX. törvénynek (továbbiakban: új Be.) a 2003. július 1. napján történt hatálybalépése előtt érkezett a Legfelsőbb Bírósághoz ezért az itt megjelölt törvény 603. §-ának (6) bekezdése értelmében a felülvizsgálati eljárás lefolytatására a korábbi büntetőeljárási szabályok szerint került sor.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!