Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.1368/2008/48. számú határozata kártérítés (BALESETI kártérítés) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 251. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 174. §, 178. §, 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 64. §, 65. §] Bírók: Ankáné Sándor Judit, Dósa Istvánné, Mózsa Gábor

Pest Megei Munkaügyi Bíróság

5.M.1368/2008/48.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Pest Megyei Munkaügyi Bíróság a dr. Dömös Erzsébet (1028 Budapest, Árpád u. 39.)ügyvéd által képviselt ..... (.....) felperesnek - dr. Tóth T. Tibor (1138 Budapest, Szekszárdi őt 14.) ügyvéd által képviselt ..... (.....) alperes ellen baleseti kártérítés megfizetése iránt indított perében meghozta a következő

í t é l e t e t :

A bíróság a keresetet elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 125.000.- (Egyszázhuszonötezer) Ft perköltséget.

A 98.537.- (Kilencvennyolcezer-ötszázharminchét) Ft állam által előlegezett költséget és a 312.000.- (Háromszáztizenkettőezer) Ft illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, melyet 3 egyező példányban jelen bíróságnál, de a ..... Bíróságnak címezve kell előterjeszteni.

Tájékoztatja a bíróság a peres feleket, hogy a másodfokú bíróság az ítélet ellen irányuló fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, ha az első fokú bíróság ítéletét a Pp. 251. §-ában, illetve a 252. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni; ha a fellebbezés csak a perköltség viselésre vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték megfizetésére vonatkozik; csak a teljesítési határidővel kapcsolatos, csak az ítélet indokolása ellen irányul; vagy ha a másodfokú bíróság megítélése szerint - tekintettel a fellebbezési (csatlakozó fellebbezési) kérelemben, illetve ellenkérelemben foglaltakra - az ügy eldöntése tárgyaláson kívül is lehetséges.

Ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték megfizetésére vonatkozik, csak a teljesítési határidővel kapcsolatos, vagy csak az ítélet indokolása ellen irányul, a felek tárgyalás tartását kérhetik, illetve a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelmük alapján a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálása kérhető.

I n d o k o l á s :

A bíróság a tárgyalás anyaga alapján az alábbi tényállást állapította meg:

Felperes 2007. október 25. napján létesített alperessel határozatlan időre munkaviszonyt nemzetközi gépjárművezetői munkakörre. A felperes által aláírt munkaszerződés 16. pontja szerint a szerződés aláírásával egyidejűleg a munkavállaló nyilatkozik, hogy a kollektív szerződés munkaszerződésben hivatkozott rendelkezéseit megismerte, és azt magára nézve kötelezően tudomásul vette, továbbá átvette a munkaköréből adódó tevékenységét meghatározó 2007. április 11-től érvényes második módosított kiadású szolgálati szabályzatot. A munkaszerződés 17. pontja szerint a munkavállaló a szerződés aláírásával nyilatkozik, hogy a 2007. április 11-től érvényes szolgálati szabályzatot, munkaköri leírást, munkáltatói tájékoztatót átvette.

Az alperes perbeli időszakban hatályos Gépkocsivezetők Szolgálati Szabályzatának 7. pont e.) alpontja szerint: "A jármű fel-és lerakodása különösen balesetveszélyes munkafolyamat. Utasítás hiányában a gépkocsivezető sem a fel-, sem a lerakodást nem végezheti el, a rakodási folyamatban nem segédkezhet. Amennyiben a rakodóhelyen az áru fel- illetve lerakására kötelezik, haladéktalanul jelentkeznie kell a fuvarozási diszpécsernél és az ő utasítása szerint eljárni. Ha a fuvarozási szerződés magában foglalja a fuvarozó általi fel-, illetve lerakási kötelezettséget, úgy a rakodást utasításra a gépkocsivezető külön díjazás fejében, utasításra köteles elvégezni. A külön díjazás mértékét igazgatói utasítás szabályozza. A rakodás tényét a fuvarlevélen igazoltatni kell, igazolás hiányában a külön díjazás nem kerül kifizetésre."

A Szabályzat 7.pont f.) alpontja szerint: "A rakodási folyamatban a gépkocsivezető utasításra csak abban az esetben vehet részt, ha rendelkezik a megfelelő egyéni védőfelszereléssel (munkavédelmi kesztyű, vasalt orrú lábbeli, védősisak, megfelelő munkaruha stb.). A gépkocsivezető csak olyan rakodóeszközt használhat, mely nem kötött szakképzettséghez, illetve a szükséges szakképzettséggel rendelkezik ( pl. elektromos targonca). Külön utasítás nélkül végzett rakodási tevékenységet a gépkocsivezető saját felelősségére végzi, azért díjazás nem jár. Az engedély nélkül végzett rakodás esetén esetlegesen bekövetkezett árukárért, egyéb kárért, vagy balesetért a gépkocsivezető maga felel".

A Szabályzat 48. pont ( Személyi sérüléssel járó baleset vagy betegség) a és c.) alpontja szerint: "A munkavégzés során bekövetkezett személyi sérüléssel, egészségkárosodással illetve ezek felmerülésének gyanújával járó bárminemű balesetet, eseményt illetve megbetegedést lehetőség szerint haladéktalanul a rendelkezésre álló kommunikációs eszközökkel jelenteni kell az illetékes vezetőnek.

A magyarországi telephelyre való visszaérkezéskor az eseményről jegyzőkönyvet kell felvenni".

Alperes 2007. október hó 26. napján a felperest az Mvt. előírásainak megfelelő munkavédelmi oktatásban részesítette. A munkavédelmi oktatás tematikájának 2.1.3. francia bekezdése szerint "minden munkavállaló köteles: munkája biztonságos végzéséhez szükséges szakmai, munkavédelmi ismereteket elsajátítani és azokat a munkavégzés során alkalmazni, a végzendő feladatokat a szakma írott és íratlan szabályainak figyelembevételével, a kiadott utasításoknak megfelelően végezni".

Alperes a felperes részére egyéb védőfelszerelések mellett munkavédelmi sisakot is biztosított.

A kialakult gyakorlat szerint a gépjárművezetők a gépjármű rakodófelületén (platón) való árú és göngyöleg mozgatásban részt vettek.

Felperes 2008. március 26-án az ..... frsz-ú tehergépjárművel 15 óra körül érkezett munkatársával, ..... a .....ban lévő ..... telephelyre. Az egységrakomány képző eszköz (göngyöleg) rakodásában felperes oly módon segédkezett, hogy a targoncás által a gépjármű pótkocsijának rakodóterébe, a rakodófelületre rakott egységrakomány képző eszközökből készített rakatokat kisemelésű kézikocsival behordta a rakodóterébe. A rakatok három egymásra helyezett egységrakomány képző eszközből álltak. A gépjármű pótkocsijának rakodótere ¾ részben tele volt, amikor ismeretlen okból az egyik rakat felperesre dőlt. Amikor felperes kimászott a rádőlt egységrakomány képző eszközök alól, leginkább a fejét fájlalta. Felperes a fején sérült meg, fején egy néhány centiméteres, vérző seb keletkezet.

Felperes 2008. március 30.-április 02., április 02.-04. és április 05.-11. között újabb fuvarokat vitt.

Felperes az esetet több mint egy héttel a baleset bekövetkeztét követően jelezte szóban a Szabályzat 48. pontja szerint illetékes ..... gépkocsivezető koordinátornak - kizárólag az akkor jelentősnek nem tűnő fejsérülését említve. ..... azután, hogy felperes neki szóban jelezte a baleset bekövetkeztét, megkérte felperest, írja le, hogy mi történt. Felperes alperes telephelyén a balesetet írásban 2008. április 11. napján jelentette be. A bejelentés szerint "2008. március 26-án ..... nevű telephelyen autórakodás közben rádőlt a gitterbox, a ..... rakodók orvoshoz akarták vinni, de ő azt mondta, hogy majd otthon fordul orvosoz".

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!